Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 6:27 pm

Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και παροχές στους φοιτητές

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:45 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα σας,
δημιουργώ αυτό το θέμα μιας και απ' ότι πρόσεξα υπάρχουν εδώ κάποια μέλη που έχουν παρακολουθήσει προπτυχιακές σπουδές στο ΕΑΠ οπότε έχουν μια κάποια παραπάνω εμπειρία για το πως κινούνται τα πράγματα.

Η ερώτηση είναι απλή: Υπάρχουν κάποιες παροχές του ΕΑΠ προς τους φοιτητές όπως πχ άλλων δημόσιων Πανεπιστημίων της χώρας του στυλ ΠΑΣΟ, πρόσβαση στο MSDNAA κτλ;

Απ' όσο γνωρίζω ΠΑΣΟ δεν προσφέρεται εφόσον δεν υπάρχει λόγος για "φυσικές" μετακινήσεις. Επίσης μας δίνεται πρόσβαση σε e-βιβλιοθήκη, υποθέτω για όποια αναζήτηση βιβλιογραφίας προκύψει. Από εκεί και πέρα όμως;

Ευχαριστώ :)

_________________
Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία απο thodorisk την Κυρ Οκτ 10, 2010 9:20 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 10, 2010 8:47 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή αφού πρώτα ξεκαθαρίσουμε ότι το Ε στο ΕΑΠ σημαίνει Ελληνικό και όχι Ελεύθερο – όπως εκ παραδρομής φαντάζομαι έγραψες – μπορώ να σου πω τα εξής λίγα που γνωρίζω και θυμάμαι.

  • ΠΑΣΟ δεν υπάρχει – προφανώς για τους λόγους που ανέφερες.
  • Δίνεται φοιτητική ταυτότητα η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορά φοιτητικού πακέτου ADSL, Microsoft Office, κ.λπ.
  • Όσον αφορά το MSDNAA δεν ξέρω γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ. Ότι software χρειάστηκε μας δόθηκε σε CD από τους ΣΕΠ και πάντα φρόντιζαν να είναι Open / Free. Το μόνο που θυμάμαι ότι δεν ήταν free και μας έδωσαν κάποιο license, ήταν κάποιο σχεδιαστικό για UML (δεν θυμάμαι όνομα).
  • Υπάρχει επίσης ο θεσμός των υποτροφιών για μερική ή ολική απαλλαγή από τις δαπάνες συμμετοχής, ειδικοί όροι για την εισαγωγή / αποδοχή στο ΕΑΠ των ΑΜΕΑ κ.λπ.
  • Τέλος, ΔΕΝ δικαιούται κανείς αναβολή στράτευσης από το ΕΑΠ.

Δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι περισσότερο. Εάν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου ρωτάς και αν γνωρίζω σου απαντώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 4:46 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Να συνεχίσω το θέμα με το MSDNAA και να πω ότι σε παλιότερη επικοινωνία μου με τον κ. Χάιδα με παρέπεμψε στην βιβλιοθήκη της σχολής και συγκεκριμένα στο τηλέφωνο 2610362830. Το άφησα το θέμα όμως και δεν γνωρίζω αν όντως η βιβλιοθήκη είναι υπεύθυνη για κάτι τέτοιο.

Αφορμή που επανέφερα το θέμα είναι ότι πηγαίνοντας σε αυτή τη σελίδα, αν επιλέξω "Greece, Patra" μου βγάζει ότι τα τμήματα "Contact Faculty" και "IT and Networking" συνεργάζονται κανονικά με το MSDNAA. Επίσης σε αυτό εδώ το forum, δείχνει ότι το τμήμα Πληροφορικής του ΕΑΠ συνεργάζεται με το MSDNAA.

Γιατί επιμένω τόσο σε αυτό; Ναι ξέρω όλοι μας βρίσκουμε το λογισμικό μας πειρατικό, αλλά γιατί να το κάνουμε αυτό ενώ μπορούμε να το έχουμε νόμιμα και δωρεάν. Δείτε εδώ την πληθώρα προϊόντων που μπορούν να μας είναι διαθέσιμα.

Αν κάποιος από Πάτρα λοιπόν έχει όρεξη, ας πάρει ένα τηλέφωνο στη βιβλιοθήκη, γιατί τα πρωινά εγώ είμαι στη δουλειά και έχουμε φραγή σε αριθμούς εκτός Αθήνας. Αν δεν βγει άκρη, μπορούμε να το αναφέρουμε στους ΣΕΠ, νομίζω και αυτούς θα τους ενδιέφερε. :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 29, 2011 10:03 am   

Εγγραφη: Τρί Μαρ 09, 2010 4:55 pm
Δημοσ.: 106
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Καλημέρα σας και καλή ακαδημαϊκή χρονιά σε όλους (μιας και αυτό είναι το πρώτο μου post για φέτος)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πήρατε την Φοιτητική Ταυτότητα. Αν δεν κάνω λάθος πέρυσι μας αποστάλθηκε ταχυδρομικώς, δεν θυμάμαι όμως αν ήρθε μαζί με τα βιβλία ή όχι.

Αν ξέρει κανείς κάτι που έχω "χάσει" εγώ please ας μου πει.

Ευχαριστώ

Καλημέρα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009