Ημερομηνία Σάβ Απρ 20, 2024 1:43 am

Μάλλον ναι, αλλά όχι αβίαστα.

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 12 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 05, 2009 3:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όπως είναι γνωστό, η εκπόνηση πτυχιακής εργασίας στο ΕΑΠ, καλώς ή κακώς, ήταν και παραμένει προαιρετική. Συγκεκριμένα, οι φοιτητές του προγράμματος σπουδών ΠΛΗροφορική, εφόσον επιθυμούν να εκπονήσουν πτυχιακή εργασία, θα πρέπει να επιλέξουν, ως 12η (και τελευταία) Θεματική Ενότητα, την ΠΛΗ40.

Από την εμπειρία μου, το δίλημμα είναι μεγάλο. «Να μπλέξω με μια τέτοια ιστορία ή να την αποφύγω – εφόσον δεν μου το επιβάλουν;». Το καλοκαίρι του 2008, όταν ήταν η εποχή που έπρεπε και εγώ να κάνω αυτή την επιλογή, ομολογώ ότι προβληματίστηκα έντονα και για μεγάλο διάστημα. Επεδίωξα επαφές με όλους τους «αγαπημένους» μου ΣΕΠ, αυτούς που εκτίμησα για την ευθύτητα, ειλικρίνεια, στήριξη και αμεροληψία τους κατά τα προηγούμενα χρόνια των σπουδών μου στο ΕΑΠ, και ζήτησα την γνώμη τους. Άλλος ξεκάθαρα άλλος λίγο συγκαλυμμένα, όλοι με παρότρυναν να επιλέξω την ΠΛΗ40, ειδικά εάν έχω στο μυαλό μου να συνεχίσω μετά το πτυχίο, εξηγώντας ότι έστω και αν δεν είναι απαιτούμενο, είναι κάτι που το ρωτάνε σε όλες τις συνεντεύξεις – όχι μόνο μεταπτυχιακών αλλά και για την κατάληψη θέσης ακόμη και στον ιδιωτικό τομέα.

Αυτό βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, δεν ήταν αυτό που ήθελα να ακούσω. Εγώ ήθελα να μου πουν ότι αφού δεν επιβάλλεται από το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι απαραίτητο και μην το κάνεις. Έτσι, λαμβάνοντας την απάντηση που έλαβα, προβληματίστηκα, αγχώθηκα και πιέστηκα ακόμη περισσότερο και άρχισα τις επαφές με διάφορους καθηγητές, τους οποίους δεν γνώριζα ούτε κατ’ όψη ούτε καν κατ’ όνομα, και τέλος κατέληξα να εκπονήσω την με κωδικό HOU-CS-PGP-2009-14 πτυχιακή εργασία με θέμα «Ανάπτυξη ενός Εργαλείου Οπτικοποίησης της Γεωγραφικής Θέσης των Υπηρεσιών και των Εγκαταστάσεων του Ε.Α.Π.» και επιβλέποντα τον καθηγητή κ. Εμμανουήλ Στεφανάκη.

Οι ώρες που απαιτήθηκαν για την εκπόνηση της εργασίας ήταν πολλαπλάσιες – ίσως διπλάσιες – αυτών που απαιτούνται για την ολοκλήρωση μίας οποιασδήποτε θεματικής ενότητας. Σε καμία όμως περίπτωση δεν μετανιώνω για την επιλογή μου, έστω και αν δεν μου χρησίμευσε και δεν προβλέπεται να μου χρησιμεύσει κάπου – τουλάχιστον στο προβλέψιμο μέλλον.

Η συμβουλή μου:
Εάν βρείτε θέμα το οποία σας ενδιαφέρει και έχετε να αφιερώσετε χρόνο ανάλογο των δύο θεματικών ενοτήτων, τότε επιλέξετε την εκπόνηση πτυχιακής εργασίας. Είναι μία διαφορετική, ενδιαφέρουσα και κατά κανόνα παραγωγική εμπειρία, η οποία σου δίνει την δυνατότητα να αποδείξεις, πρώτα στον εαυτό σου και μετά στους άλλους ότι κάτι αποκόμισες από τις σπουδές σου και ότι είσαι σε θέση να μελετήσεις κάποιο σχετικό με την επιστήμη σου θέμα και να δώσεις λύση.

Προσοχή όμως. Το βασικότερο όλων είναι να σας ενδιαφέρει το θέμα που θα επιλέξετε. Εάν όχι μην το αποτολμήσετε. Θα είναι ιδιαίτερα βασανιστικό να αφιερώσετε τις απαιτούμενες για την εκπόνηση ώρες για κάτι που δεν σας ενδιαφέρει και φοβάμαι ότι και το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικό και ίσως σας κοστίσει ένα χρόνο καθυστέρηση στην απόκτηση πτυχίου.

Ανδρέας Κωνσταντινίδης


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 4:27 pm   

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 08, 2009 4:11 pm
Δημοσ.: 5
η απόφαση είναι δύσκολη ...
κανένας δεν λέει ξεκάθαρα ποιά τα ωφέλει από την ανάληψη μιας πτυχιακής εργασίας
αφού μπορείς να το αποφύγεις κάντο!!! αν όμως το προσπαθήσεις τότε κάτσε και απόλαυσε το :lol:


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 8:49 pm   

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 08, 2009 8:25 pm
Δημοσ.: 3
Όχιιιιιι....ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!!!
Ναιαιαιαιαιαιαιαιαιαι.............Όοοοχιιιιιιι.....
Δεν ξέρω ....
Θα πρότεινα να μετράει παραπάνω από μια θεματική ενότητα...., να φαίνεται με τί έχει ασχοληθεί ο κάθε φοιτητής .()


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:19 am   

Εγγραφη: Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:49 am
Δημοσ.: 3
Αν έχετε ξανακάνει πτυχιακή εργασία στο παρελθόν τότε δεν νομίζω οτι χρειάζεται να το ρισκάρετε.
Εγώ έκανα τόσο στο ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας όσο και στο Μεταπτυχιακό που έκανα στην Πληροφορική και ειδικά στη δεύτερη είπα μακρυά απο πτυχιακές.

Αν λοιπόν είναι το πρώτο σας πτυχίο και θέλετε πραγματικά να ασχοληθείτε επαγγελματικά με την πληροφορική, τότε είναι επιτακτική ανάγκη να πάρετε πτυχιακή σε έναν κλάδο που να έχει λίγο σχέση με την αγορά εργασίας και να σας αρέσει. Είναι αρκετές εταιρίες που όταν βλέπουν βιογραφικό κάποιου φοιτητή, κοιτάνε την πτυχιακή εργασία και μου έχει τύχει να έχω φίλο στην Oracle που μπήκε λόγω της πτυχιακής του.

Νομίζω οτι άλλος λόγος δεν υπάρχει για να πάρετε πτυχιακή... παίρνουμε δύο εύκολες ενοτητούλες και τελειώνουμε το Γολγοθά με προβλέψιμο ελεύθερο χρόνο, ρυθμό και επιδόσεις.

_________________
AKtoWEB.com : Σχεδίαση Ιστοσελίδων
Texnikoi.com : Ανάκτηση Δεδομένων
Giapraki.com : Κοζάνη


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 9:53 am   

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 08, 2009 4:11 pm
Δημοσ.: 5
Η πτυχιακή δεν είναι τόσο σημαντική για την επαγγελματική αποκατάσταση κάποιου παρά το γεγονός ότι μερικοί κλάδοι λαμβάνουν υπόψη τους αν κάποιος έχει κάνει πτυχιακή κα το θέμα που έχει κάνει. Ούτε ο βαθμός πτυχίου έχει ιδιαίτερη σημασία εκτός βέβαια από τις περιπτώσεις δημοσίου που παίζουν τα μόρια.

Η πτυχιακή είναι κάτι παραπάνω από αυτό που φαίνεται με την πρώτη ματιά και φυσικά είναι σημαντικό κάποιος να ξέρει αν ΚΑΙ γιατί θα κάνει πτυχιακή.

Ειδικά σε περιπτώσεις που κάποιος θέλει να κάνει και μεταπτυχιακό τότε η πτυχιακή είναι μία καλή αρχή.

Όσο για τον ελεύθερο χρόνο, εφόσον τόσο καιρό δεν είχες ελεύθερο χρόνο και ήταν βαρύς ο Γολγοθάς γιατί να μην το πάς μέχρι τέλους. Το σκεπτικό παίρνω 2 εύκολες ενοτητούλες πολλές φορές έχει ως συνέπεια να πάρεις την ΠΛΗ37 και επειδή είναι θεωρητική να σου βγει χειρότερα. Όταν χαλαρώνεις συνήθως σε παίρνει και ο ύπνος
8-)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 1:30 pm   

Εγγραφη: Δευτ Ιούλ 12, 2010 1:12 pm
Δημοσ.: 10
@andreas - επειδή και εγώ στο επόμενο φοιτητικό έτος μάλλον θα αναλάβω πτυχιακή και επίσης γνωρίζω ότι όλες οι πτυχιακές είναι ελεύθερες για ανάγνωση από το ΕΑΠ, θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις κάποιο link της πτυχιακής σου ώστε να πάρω μια ιδέα για τον τρόπο συγγραφής και ανάλυσης. Επίσης βρίσκω το θέμα που πήρες πάρα πολύ ενδιαφέρον που σημαίνει ότι θα με ενδιέφερε να δω και πως το ολοκλήρωσες...

φιλικά
Κωνσταντίνος


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 3:40 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Constantin έγραψε:
@andreas - επειδή και εγώ στο επόμενο φοιτητικό έτος μάλλον θα αναλάβω πτυχιακή και επίσης γνωρίζω ότι όλες οι πτυχιακές είναι ελεύθερες για ανάγνωση από το ΕΑΠ, θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις κάποιο link της πτυχιακής σου ώστε να πάρω μια ιδέα για τον τρόπο συγγραφής και ανάλυσης. Επίσης βρίσκω το θέμα που πήρες πάρα πολύ ενδιαφέρον που σημαίνει ότι θα με ενδιέφερε να δω και πως το ολοκλήρωσες...

φιλικά
Κωνσταντίνος


Κωνσταντίνε η πτυχιακή μου, τελικό παραδοτέο κείμενο κ.λπ., βρίσκετε στη διεύθυνση http://www.akweb.gr/eap/pe/ και μπορείς να την κατεβάσεις ελεύθερα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 4:05 pm   

Εγγραφη: Δευτ Ιούλ 12, 2010 1:12 pm
Δημοσ.: 10
@andreas - σε ευχαριστώ πολύ Αντρέα,
την κατέβασα και την είδα στα γρήγορα - μπράβο, είναι κατατοπιστική για το πως είναι οι πτυχιακές - (Σημείωση: αν και έκανες χρήση του google Docs, το google Chrome δεν μπόρεσε να την κατεβάσει -έβγαζε σφάλματα-, ενώ δεν υπήρξε πρόβλημα με τον firefox..)
Υπάρχει πρόσβαση και στον κώδικα της εφαρμογής; (δηλαδή στο παραδοτέο CRDOM;)

φιλικά
Κωνσταντίνος


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 13, 2010 9:01 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κωνσταντίνε,

Μου κάνει εντύπωση ότι το αρχείο της εργασίας δεν κατέβαινε με Google Chrome διότι πρόκειται για ένα απλό PDF και τίποτε παραπάνω. Στην παρούσα φάση δεν μπορώ να το ελέγξω αλλά θα το δω σε πρώτη ευκαιρία. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Όσον αφορά τον κώδικα της εργασίας, το ΕΑΠ απ’ ότι ξέρω δεν τον ανακοινώνει και παράλληλα δεν θα μου άρεζε κι’ εμένα να κυκλοφορεί ελεύθερα. Όπως καταλαβαίνεις έχουν αφιερωθεί «άπειρες» ώρες δουλειάς οι οποίες δεν θα μπορούσαν να χαριστούν. Η πολύ δουλειά βέβαια δεν αφορά το user interface που βλέπεις αλλά το administrative κομμάτι όπου υπάρχουν κώδικες για διάφορες περίεργες δουλειές, όπως custom μετατροπές από τα excel που ανακοινώνει το EAP κάθε χρόνο σε ειδική text μορφή για έλεγχο σφαλμάτων και εισαγωγή στη βάση δεδομένων κ.λπ. Μ’ άλλα λόγια ο κώδικας δεν είναι διαθέσιμος κάπου για τον δεις ή πειραματιστείς.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 14, 2010 10:44 am   

Εγγραφη: Δευτ Ιούλ 12, 2010 1:12 pm
Δημοσ.: 10
andreas έγραψε:
Κωνσταντίνε,

Μου κάνει εντύπωση ότι το αρχείο της εργασίας δεν κατέβαινε με Google Chrome διότι πρόκειται για ένα απλό PDF και τίποτε παραπάνω. Στην παρούσα φάση δεν μπορώ να το ελέγξω αλλά θα το δω σε πρώτη ευκαιρία. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Όσον αφορά τον κώδικα της εργασίας, το ΕΑΠ απ’ ότι ξέρω δεν τον ανακοινώνει και παράλληλα δεν θα μου άρεζε κι’ εμένα να κυκλοφορεί ελεύθερα. Όπως καταλαβαίνεις έχουν αφιερωθεί «άπειρες» ώρες δουλειάς οι οποίες δεν θα μπορούσαν να χαριστούν. Η πολύ δουλειά βέβαια δεν αφορά το user interface που βλέπεις αλλά το administrative κομμάτι όπου υπάρχουν κώδικες για διάφορες περίεργες δουλειές, όπως custom μετατροπές από τα excel που ανακοινώνει το EAP κάθε χρόνο σε ειδική text μορφή για έλεγχο σφαλμάτων και εισαγωγή στη βάση δεδομένων κ.λπ. Μ’ άλλα λόγια ο κώδικας δεν είναι διαθέσιμος κάπου για τον δεις ή πειραματιστείς.


Δεν τίθεται θέμα, απλά ήθελα να δω τον όγκο και τον βαθμό δυσκολίας του κώδικα. Μου φτάνει όμως και το γραπτό μέρος - καλές διακοπές.
Σημείωση: τελικά δήλωσα και εγώ την ΠΛΗ40 και πήρα μια πτυχιακή εργασία.. Οπότε τώρα, ότι είναι να γίνει ... θα γίνει.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 12 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009