Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 8:49 am

2013-14 / Κωνσταντινίδης Ανδρέας ΜΔΕ – Port Info

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 11 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 15, 2014 6:22 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Την εβδομάδα που μας πέρασε έλαβα την έγκριση του επιβλέποντος προκειμένου να προχωρήσουμε στην παρουσίαση και (τελική) κρίση της διπλωματικής μου στην πρώτη εξεταστική, η οποία, απ’ ότι διαβάζω στον κανονισμό, είναι στο διάστημα από 1 Απριλίου έως 15 Μαΐου.

Πρόκειται για μία βαθιά ανάσα που μου δίνει δύναμη και κουράγιο στην τελική ευθεία. Σε περίπτωση μετάθεσής της τον Σεπτέμβριο θα ένοιωθα πολύ απογοητευμένος, δεδομένης της δουλειάς που έχω ρίξει από τον περασμένο Μάρτιο.

Για όσους ενδιαφέρονται, έχω αναρτήσει μία σύντομη παρουσίασή της στην διεύθυνση http://www.akweb.gr/eap/de. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σας δώσω πρόσβαση στην πραγματική εφαρμογή, έτσι ώστε να δείτε και να αξιολογήσετε την δουλειά που έκανα, αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό λόγω του ότι η εφαρμογή χρησιμοποιεί εταιρικά, εμπιστευτικά ή/και απόρρητα δεδομένα της εταιρίας στην οποία εργάζομαι.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 17, 2014 12:03 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα Ανδρέα και συγχαρητήρια για την θετική εξέλιξη!

Με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα της διπλωματικής μιας και δεν μπορώ να βρω μια ιδέα να με ικανοποιεί με δεδομένο το αντικείμενο του μεταπτυχιακού μας. Το θέμα σου υποθέτω το διάλεξες εσύ και απλά βρήκες έναν καθηγητή έτσι; Θα ήθελα να παραστώ στην παρουσίαση σου, οπότε αν θες μιας και έχεις το email μου, στείλε μου ένα email με την ώρα και το μέρος που θα γίνει αυτή.

Μέχρι τότε, στην ερώτηση "Πως σχετίζεται το θέμα σου με τα Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού" τι θα απαντούσες; Ρωτάω γιατί θέλω να δω την προσέγγιση που ακολούθησες.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 17, 2014 1:12 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή,

Η σύντομη απάντηση είναι ότι η εφαρμογή που κατασκευάστηκε είναι μία mashup εφαρμογή, «παντρεύει» δηλαδή ένα σύνολο υπηρεσιών διαδικτύου (Web Services) και άλλων δεδομένων, ενώ παράλληλα δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην χρήση των κινητών / φορητών συσκευών, ενημέρωση χρηστών με SMS, push server notifications κλπ.

Όσον αφορά την προσέγγιση του καθηγητή, είχα παρατηρήσει ότι τόσο ο κ. Γεωργιάδης, ο οποίος με επέλεξε και τον επέλεξα, όσο και λίγοι άλλοι, είχαν αναρτήσει θέματα με δημιουργία λογισμικού για τουριστικούς χάρτες, οδηγούς πόλεων και άλλα παρόμοια. Έτσι σκέφτηκα ότι εφόσον παίζει η δημιουργία λογισμικού για κινητές συσκευές, το τι ακριβώς θα κάνει το λογισμικό ήταν δευτερεύουσας σημασίας. Έτσι και αποδείχθηκε.

Επιπλέον, δεδομένου ότι η εφαρμογή μου συνδυάζει Web Services και άλλα εταιρικά δεδομένα, στέλνει e-mail & SMS, προωθεί περιεχόμενο στις συσκευές των χρηστών, κλπ, θεωρώ ότι είναι ακόμη πιο πολύπλοκη και ενδιαφέρουσα από έναν τουριστικό οδηγό μίας πόλης, όπου, εκτιμώ, όλα τα δεδομένα θα είναι στατικά και θα πρέπει να καταχωρηθούν από τον φοιτητή.

Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, όταν είχα επικοινωνήσει με το Πανεπιστήμιου Αιγαίου, το οποίο και είχε δημιουργήσει αρχικά το Project Syros Observer, σήμερα MarineTraffic.com, ο καθηγητής κ. Λέκκας, κύριος δημιουργός του, μου είχε πει ότι δεν θα τα καταφέρω χωρίς native κώδικα. Κάτι τέτοιο θα ήταν και απογοητευτικό, δεδομένου ότι θα σήμαινε αποτυχία του εγχειρήματος που είχα στο μυαλό μου, αλλά παράλληλα θα με οδηγούσε σε περιπέτειες, αφού θα έπρεπε να δημιουργήσω μία native εφαρμογή για κάθε major πλατφόρμα, και φυσικά δεν θα κάλυπτε συσκευές τύπου legacy / feature phone. Τελικά όμως τα κατάφερα με την δημιουργία τριών HTML User Interface ΜΟΝΟ, ενώ όλες οι κύριες λειτουργίες και κώδικας είναι κοινά και ενιαία.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 19, 2014 3:07 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή,

Εχθές πήρα το «ξεκάθαρο» ΟΚ από τον επιβλέποντα για την παρουσίαση της ΜΔΕ την ερχόμενη εξεταστική – δηλαδή Απρίλιο 2014.

Πιθανή ημερομηνία παρουσίασης-αξιολόγησης η Κυριακή 27 Απριλίου, αλλά δεδομένου ότι δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί, ενδέχεται να υπάρξει αλλαγή. Ελπίζω να θυμηθώ να σ’ ενημερώσω για ότι νεότερο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 22, 2014 6:38 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ok, Ανδρέα περιμένω νεότερα ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 10, 2014 5:31 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σήμερα αναρτήθηκε το πρόγραμμα των παρουσιάσεων. Η ημερομηνία είναι όντως ή 27η Απριλίου, όπως μου είχε προαναγγείλει ο επιβλέπων μου.

Την «παράσταση» ανοίγει ο Παναγιώτης στις 11:00 και ακολουθώ εγώ στις 11:30, ενώ υπάρχει ακόμη ένας συνάδελφος στις 12:00. Μου κάνει όμως εντύπωση ότι μόνο 3 είμαστε σ’ αυτή τη φάση.

Καλή μας επιτυχία Παναγιώτη.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 11, 2014 1:47 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Δυστυχώς Αντρέα 27 του μήνα θα συμπέσει με την άδεια μου (ελέω πρωτομαγιάς) και δεν θα βρίσκομαι στην Αθήνα.

Κρίμα και ήθελα πολύ να έρθω να δω τις παρουσιάσεις σας για να δω τι πρέπει να περιμένω και εγώ. Υπάρχει περίπτωση να τις βιντεοσκοπήσετε; Μιας και είναι μισή ώρα μόνο δε νομίζω ότι είναι δύσκολο. Πως και θα είναι μισή ώρα μόνο, αρκεί μισή ώρα για παρουσίαση ολόκληρης διπλωματικής;

Επίσης να σου πω πως και εγώ έκλεισα θέμα με τον κ. Γεωργιάδη ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 11, 2014 7:29 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όσον αφορά την βιντεοσκόπηση, τουλάχιστον από μεριάς μου, δεν το βλέπω.

Τώρα αναφορικά με τον κ. Γεωργιάδη, έχω αποκομίσει τις άριστες των εντυπώσεων. Ελπίζω να επαληθευτούν μέχρι τέλους – βλέπε βαθμολογία. Πιστεύω ότι θα έχεις μία άριστη συνεργασία. Πρόκειται για πολύ αξιόλογο και ιδιαίτερα συνεργάσιμο άτομο.

Άνοιξε, και οι υπόλοιποι όχι μόνο εσύ, κάποιο topic και πείτε μας για τα θέματά σας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 27, 2014 3:57 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ολοκληρώθηκαν πριν λίγες ώρες οι παρουσιάσεις ΜΔΕ της περιόδου Απριλίου-Μαίου για την ΣΔΥ.

Ο Παναγιώτης, όπως ήταν αναμενόμενο, έγραψε, για άλλη μία φορά, αποσπώντας το μοναδικό δεκάρι, ενώ ο υποφαινόμενος κατέλαβε την δεύτερη θέση με εννιάρι.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους κατά την επόμενη περίοδο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 02, 2014 5:34 am   

Εγγραφη: Τετ Μάιος 02, 2012 3:09 pm
Δημοσ.: 10
Τοποθεσια: Κέρκυρα
andreas έγραψε:
Ολοκληρώθηκαν πριν λίγες ώρες οι παρουσιάσεις ΜΔΕ της περιόδου Απριλίου-Μαίου για την ΣΔΥ.

Ο Παναγιώτης, όπως ήταν αναμενόμενο, έγραψε, για άλλη μία φορά, αποσπώντας το μοναδικό δεκάρι, ενώ ο υποφαινόμενος κατέλαβε την δεύτερη θέση με εννιάρι.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους κατά την επόμενη περίοδο.


Ανδρέα συγχαρητήρια σε σένα και στα άλλα παιδιά. Σου εύχομαι εκτός από τα τυπικά καλή πρόοδο καλή συνέχεια στα όνειρα σου και τις φιλοδοξίες σου.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 11 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009