Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 11:29 am

2012-13 / 5η ΟΣΣ και ύλη εξετάσεων

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 10, 2013 2:34 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Δεν θυμάμαι να έχει ειπωθεί κάτι για τα άρθρα των εργασιών, όμως το γεγονός ότι δεν περιλαμβάνονται στο χρονοδιάγραμμα μελέτης δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν είναι εντός; (τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω).

Όσον αφορά το θέμα του αν μπορούμε να έχουμε στην εξέταση ή όχι τις εργασίες, έστειλα email στον ΣΕΠ όπου του αναφέρω ότι δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο για αυτή την απόφαση και του ζητάω να το ξανασκεφτεί. Απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα και ίσως και να μην πάρω. Αυτά τα αναφέρω γιατί πιστεύω ότι θα ενδιέφερε κάποιον που θέλει να πράξει αντίστοιχα, μπας και πετύχουμε κάτι. Η εκτίμησή μου είναι ότι στις εξετάσεις ο ΣΕΠ δεν θα το διαπραγματευτεί το θέμα (ακόμα και να θέλει, γιατί νομίζω ότι μπαίνει και η έγκριση από τον συντονιστή στο παιχνίδι) και ότι αν θέλουμε να το ζητήσουμε το καλύτερο θα ήταν να το κάνουμε πριν την εξέταση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 11, 2013 1:50 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Κατ' εμέ δεν έχει νόημα μια τέτοια προσέγγιση. Τα θέματα λογικά τα έχει ήδη δώσει ο ΣΕΠ για έγκριση και δεν σηκώνουν αλλαγές. Και τι σημαίνει αυτό;

Από την ΟΣΣ ήταν φανερό από τα όσα είπε ο ΣΕΠ ότι θα υπάρχουν ερωτήσεις που θα είναι πολύ απλές για κάποιον με ανοιχτές σημειώσεις (όπως φαντάζομαι εγώ πχ copy paste). Προφανώς θέλει να βάλει κάποια ερώτηση αυτούσια από τις ασκήσεις και γιαυτό δεν θέλει να έχει κάποιος τις ασκήσεις και να αντιγράψει την απάντηση. Άρα με δεδομένο ότι έχει ήδη δώσει τα θέματα, δε νομίζω να αλλάξει κάτι.

Τελικά όπως φαίνεται η "προχειρότητα" στην προετοιμασία των ασκήσεων θα συνεχίσει και στην σύνταξη των εξετάσεων.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 14, 2013 9:27 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Αφού ολοκλήρωσα το διάβασμα μου. Κοιτάζω λοιπόν ξανά τις σημειώσεις μου από την τελευταία ΟΣΣ καθώς και τις παρατηρήσεις του Παναγιώτη και έχω τις εξής απορίες:

Από δικές μου σημειώσεις:
- Που περιγράφονται τα handoff και adaptation στο κεφάλαιο 15 του Garg; Έχω βρει αναφορές για handoff στα papers, αλλά όχι στο κεφ. 15
- Έχω σημειώσει ότι στο άρθρο 5, "Survey on Next Generation Mobile..." πρέπει να διαβάσουμε για τα relays, αλλά δεν βρήκα κάτι. Το ίδιο και για το άρθρο 7 "LTE: Evolution..."
- Στο άρθρο 9 έχω σημειώσει να προσέξουμε την Αρχιτεκτονική και το Security, αλλά βλέπω πως τα έχει σημειώσει τελικά ως "μια ανάγνωση".

Από του Παναγιώτη:
- Οι έννοιες Point to Point και Point to Multipoint αναφέρονται επιγραμματικά στον Garg ή μου διαφεύγει κάτι;
- Σε ποιο κεφάλαιο αναφέρεται στον Garg τι είδους πακέτα προτιμάμε αν έχουμε μεικτή κίνηση;
- Τι σημαίνει "επιβάλω" QoS σε εφαρμογή; Η εφαρμογή δεν είναι που απαιτεί κάποιο συγκεκριμένο QoS;

Και τέλος, καταφέρατε να εκτυπώσετε τις διαφάνειες 3 από το Mobile Communications; Γιατί είναι secured το PDF...

Ευχαριστώ και μακάρι να βρεθεί κάποιος να απαντήσει λίγες ώρες πριν τις εξετάσεις, αλλιώς θα σας ρωτήσω επιτόπου :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 14, 2013 9:46 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Handoff σελίδα 384
PTP , PTM σελίδα 482

Καλή επιτυχία σε όλους μας αύριο


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 14, 2013 11:56 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλη επιτυχια σε ολους αυριο! (σημερα!)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 15, 2013 10:24 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
nby έγραψε:
Handoff σελίδα 384
PTP , PTM σελίδα 482

Καλή επιτυχία σε όλους μας αύριο

Ok, τα PTP, PTM σε αυτές τις σελίδες είναι σημειωμένα ως "μία ανάγνωση" γιαυτό μου έκανε εντύπωση.

Όσο για το handoff, η σελίδα 384 είναι στο κεφάλαιο 12 το οποίο είναι εκτός ύλης :roll:

Καλή μας επιτυχία πάντως, θα σας δω εκεί...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009