Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 10:21 pm

2012-13 / 5η ΟΣΣ και ύλη εξετάσεων

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 20, 2013 12:26 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θα ήθελα να παρακαλέσω όσους και όσες παρευρέθηκαν στην 5η και τελευταία ΟΣΣ να μας ενημερώσουν, όσο το δυνατόν εκτενέστερα, σχετικά με το τι ειπώθηκε για την ύλη και θέματα εξετάσεων.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 20, 2013 3:54 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Αν και δεν κρατούσα εκτενείς σημειώσεις, όταν επιστρέψω σπίτι και βρω λίγο χρόνο θα συμβάλλω με την δική μου οπτική.

Μπορώ να πω πάντως ότι οι 2 ώρες αναλώθηκαν (εν μέρει δικαιολογημένα) στην απόφαση του ΣΕΠ για κλειστές σημειώσεις και στο να καταλάβουμε έμμεσα πως περίπου θα εξετάσει.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 20, 2013 10:33 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Ο ΣΕΠ είπε πάνω κάτω τα ίδια που είχε πει και στο Centra όσον αφορά την ύλη (περί εντός, εκτός, απλής ανάγνωσης και όχι προσκόλληση σε πολλές λεπτομέρειες). Ακόμα μετά τις έντονες ενστάσεις για το θέμα των κλειστών σημειώσεων είπε ότι θα θέσει το "αίτημα" για ανοιχτές σημειώσεις στον συντονιστή και βλέπουμε. Επίσης είπε ότι θα ήταν καλό να έχουμε τις διαφάνειες ως έναν οδηγό για το τι θα διαβάσουμε. Γενικά δεν είπε ιδιαίτερα επιπλέον πράγματα για την ύλη και τις εξετάσεις από αυτά που είχε πει και στο Centra - η συζήτηση στην ΟΣΣ σε ένα μεγάλο μέρος της αφορούσε το θέμα των κλειστών σημειώσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2013 6:55 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Έστω και καθυστερημένα, λόγω ιδιαίτερου φόρτου αυτές τις ημέρες, να αναφέρω και εγώ κάποια σημεία από την ΟΣΣ, όπως τα συγκράτησα.

Καταρχήν διευκρινίστηκε ότι στην ύλη μας περιλαμβάνονται οι Γραπτές Εργασίες και οι διαφάνειες, όπως αναφέρθηκε ήδη.

Ορισμένα θέματα που επισήμανε ο ΣΕΠ κατά την επανάληψη είναι:

Από το βιβλίο Personal Networks την ενότητα 4.10 και από τα υπόλοιπα τα βασικά

Από το βιβλίο του Garg
- Οι έννοιες Point-to-Point και Point-to-MultiPoint
- handoff
- link adaptation
- αν προτιμάμε μικρά ή μεγάλα πακέτα, όταν έχουμε μεικτή κίνηση (voice & data)
- διαφορές 3G 4G

- Coverage Plan (Κεφ. 17)

- 4G Vision & challenges (Κεφ. 23)
- Πίνακας 23-6

Από το βιβλίο Smartphone Web Development
- Μειονεκτήματα συγκεκριμένης Markup γλώσσας
- Τι είναι device awareness & context adaptation και με ποιους τρόπους επιτυγχάνεται
- Τρόποι βελτιστοποίησης μιας εφαρμογής. Ποια εργαλεία βελτιστοποίησης είναι διαθέσιμα
- Περιορισμοί που οφείλονται στις κινητές συσκεύες
- Πως βελτιώνουμε το περιεχόμενο
- πως γίνεται το validation & testing
- SEO

Από το Βιβλίο Mobile Development ... μόνο το Κεφ. 1

Από τα άρθρα αν κατάλαβα καλά θα ζητήσει γενικές γνώσεις:
- guidelines για ανάπτυξη εφαρμογών
- Τεχνολογίες όπως carrier aggregation ΜΙΜΟ, CoMP και relay nodes
- Στο MAC Layer του WiMAX τι κάνει κάθε υποεπίπεδο
- τις 5 κατηγορίες QoS του WiMAX καθώς και τις αντίστοιχες 2 του LTE
- mobilty management, handover, power management, security στο WiMAX
- WiMAX Architecture στο "Attacks and Countermeasures on 802.16..."
- Security Architecture στο ίδιο άρθρο

όλο το άρθρο QoS in WiMAX and LTE Networks

Επίσης κάποια ερωτήματα που έθεσε ο ΣΕΠ και πιθανά θέματα είναι τα εξής:

- πως μπορούμε να επιβάλουμε συγκεκριμένο QoS σε μια εφαρμογή
- μπορούμε να υποστηρίξουμε πολυμεσικές εφαρμογές για χρήστες εν κινήσει (π.χ. σε αυτοκίνητα) με κάποια συγκεκριμένη δικτυακή τεχνολογία;
- πως μπορούμε να κρίνουμε αν μια συγκεκριμένη εφαρμογή είναι αποτελεσματική τόσο λειτουργικά όσο και σε ρυθμούς μετάδοσης;
- ποια/ποιες δικτυακές τεχνολογίες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για μια συγκεκριμένη εφαρμογή (π.χ. συλλογή στοιχείων και έλεγχος αγροτικής καλλιέργειας)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 23, 2013 10:03 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Αν και άργησα τελικά πολύ, νομίζω ότι ο Παναγιώτης τα είπε όλα και με το παραπάνω. ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 25, 2013 9:00 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Τελικά γράφουμε με ανοικτές σημειώσεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 05, 2013 4:14 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ήθελα να σχολιάσω πικάντικα πόσο "άκυρη" είναι η απόφαση του ΣΕΠ να επιτρέπει ανοιχτές σημειώσεις αλλά όχι τις ασκήσεις μας, αλλά κρατιέμαι γιατί το forum είναι δημόσιο.

Δηλαδή να υποθέσω ότι ούτε δικές μας σημειώσεις μπορούμε να κρατάμε; Και αν τελικά κρατάμε και τις ασκήσεις, σκοπεύει να μας ψάξει για να τις αφαιρέσει;

Πραγματικά τραγικό...

Γιαυτό ακριβώς το λόγο, ο Θανάσης δεν έπρεπε να ρωτήσει καν κάτι τέτοιο και να το άφηνε να λυθεί στην εξέταση...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 05, 2013 4:32 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Θοδωρή συμφωνώ μαζί σου, εγώ περίμενα ότι ο ΣΕΠ είχε απλά ξεχάσει να αναφερθεί στις εργασίες στο e-mail, όμως δεν νομίζω ότι τέτοια θέματα πρέπει να αφήνονται να συζητηθούν στη εξέταση αλλά να είναι ξεκάθαρα από πολύ πριν. Δεν μπορώ να διανοηθώ να διαβάζω για την τελική εξέταση και μην ξέρω τελικά το τι θα μπορώ να έχω μαζί μου και τι όχι για να οργανώσω το διάβασμά μου. Και εμένα με εκπλήσσει η απάντηση του ΣΕΠ και θεωρώ ότι θα πρέπει να το επαναδιαπραγματευτούμε. Νομίζω ότι κάναμε λάθος που το "αφήσαμε" έτσι και δεν το ξεκαθαρίσαμε στην ΟΣΣ, εφόσον ξέραμε από πριν τις προθέσεις του ΣΕΠ. Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 06, 2013 10:49 am   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλημέρα και από μένα,

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η ερώτηση αυτή θα έπρεπε μάλλον να αποφευχθεί.
Την ώρα της εξέτασης θα τα είχαμε όλα και βλέπαμε τότε (τουλάχιστον εγώ έτσι το είχα σκεφτεί).

Τώρα, αναφορικά με την απόφαση να μην έχουμε τις εργασίες μας μαζί, το μυαλό μου πάει αβίαστα στην σκέψη ότι κάποιο σχετικό θέμα υπάρχει στα θέματα (όπως μας είχε ενημερώσει ο καθηγητής τα θέματα τα έχει ήδη βγάλει τώρα που μιλάμε και χθες που απάντησε)...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 09, 2013 9:47 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Πως πάει το διάβασμα;

Έχω μια απορία που μου δημιουργήθηκε και πριν ρωτήσω στο επίσημο forum είπα να ρωτήσω εδώ μπας και έχει ήδη απαντηθεί και μου διέφυγε. Είπαμε ότι στην ύλη περιλαμβάνονται και οι εργασίες. Αυτή σημαίνει ότι περιλαμβάνονται και τα άρθρα των εργασιών (πχ της 1ης);

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009