Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 9:50 pm

2012-13 / Τελικές Εξετάσεις

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 7:00 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Έχει ξεκινήσει κανείς να διαβάζει;

Εγω άρχισα να ρίχνω μια ματιά και θα ήθελα να συζητήσουμε κάποια θέματα.

Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να ζητήσουμε στην ΟΣΣ να γράψουμε με ανοικτές σημειώσεις

Αν τώρα επιμείνει ο ΣΕΠ στην απόφαση για κλειστές σημειώσεις μπρούσμε ζητήσουμε να εξαιρεθούν κάποια papers που έχουν πολύ λεπτομέρεια, ή τουλάχιστον να ξεκαθαριστεί τι ακριβώς πρέπει να ξέρουμε από αυτά.

Επίσης πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει ερώτηση κρίσεως που να καλύπτει την ανάπτυξη εφαρμογής σε κινητό. Μπορεί να εξαιρέσαμε το 3ο βιβλίο, αλλά έχουμε ασχοληθεί
πολύ με δικό μας διάβασμα και ανάπτυξη κώδικα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 4:31 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα Παναγιώτη.

Προσωπικά ενοχλήθηκα πολύ όταν άκουσα την μαγνητοφωνημένη διαδικτυακή συνάντηση γιατί περίμενα να ασχοληθούμε με απορίες της άσκησης και όχι με ανάλυση σε τέτοιο βάθος της ύλης, κάτι που όπως επανέλαβε πολλές φορές ο ίδιος ο ΣΕΠ θα μας απασχολήσει και στην ΟΣΣ.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "μία ανάγνωση μόνο" αφού προφανώς και για τόσο μεγάλη ύλη μόνο μία απλή ανάγνωση μπορεί να γίνει μέχρι τις εξετάσεις. Και επίσης όπου δεν ήταν μόνο μία ανάγνωση τι; Θα πρέπει να θυμόμαστε τι γράφει; Παιδάκια είμαστε;

Προφανώς και θα πρέπει να είναι με ανοιχτές σημειώσεις και δυστυχώς μόνο εσύ Παναγιώτη και ο Τάσος εκφράσατε τις ενστάσεις σας διαδικτυακά. Ελπίζω στην ΟΣΣ να συμφωνήσουν όλοι.

Και για να πω και την κακία μου, θεωρώ ότι οι κλειστές σημειώσεις είναι η εύκολη λύση για τον ΣΕΠ να βάλει ερωτήσεις που δεν χρειάζονται γενική κατανόηση της ύλης, αλλά μερική αποστήθιση. Άρα για άλλη μια φορά νιώθω ότι θα μας δοθεί κάτι που βγήκε "άρπα κόλλα".

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 6:25 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Και εγώ ακούγοντας την ηχογράφηση δεν κατάλαβα τι θα πει το "μία ανάγνωση". Αρχικά είχα την εντύπωση ότι στην πράξη μία=καμία ( :D ), αλλά κάποια στιγμή είπε ο ΣΕΠ ότι το "μία ανάγνωση" δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσει κάτι ως θέμα :? . Ελπίζω να το ξεκαθαρίσει στην ΟΣΣ...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 7:11 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με όσα γράφηκαν παραπάνω, με μία μικρή επιφύλαξη στο θέμα των ανοικτών σημειώσεων – και όταν λέω μικρή το εννοώ, δεν είμαι δηλαδή απόλυτα αντίθετος, αλλά προβληματίζομαι.

Όπως ξέρετε οι περισσότεροι, με τους οποίους έχουμε κάνει είτε δημόσιες είτε κατ ιδίαν συζητήσεις, τυγχάνει να είμαι και απόφοιτος του προπτυχιακού του ΕΑΠ. Η πολυετής εμπειρία μου με το ΕΑΠ μου έχει δείξει ότι όπου υπήρχαν ανοιχτά βιβλία τα θέματα παρουσίαζαν ιδιαίτερη δυσκολία και πήρα τους μικρότερους βαθμούς – συμπεριλαμβανομένων και όλων των ΘΕ του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχω φωτογραφική μνήμη και ότι απομνημονεύω πράγματα. Κάθε άλλο. Λόγω φύσης, τώρα πλέον και λόγω ηλικίας, λειτουργώ απόλυτα λογικά και δεν έχω καθόλου καλή μνήμη.

Σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να σηκώσω την φωνή μου για να υπερασπίσω τις εξετάσεις με κλειστά βιβλία. Απ’ ότι βλέπω η πλειοψηφία το βλέπει διαφορετικά και είμαι έτοιμος να το δεχθώ, όπως το δέχθηκα και στις προηγούμενες ΘΕ. Απλά ήθελα να εκφράσω τον προβληματισμό μου.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 9:37 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ανδρέα θα συμφωνούσα μαζί σου αν μιλούσαμε για άλλον ΣΕΠ. Με τον συγκεκριμένο, θεωρώ ότι κλειστές σημειώσεις σημαίνει "σας ζητάω να μου πείτε τι ξέρετε για αυτό" και κάτι τέτοιο δεν θεωρώ ότι είναι σωστός τρόπος εξέτασης για τέτοιο επίπεδο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009