Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 10:56 pm

2012-2013 / 5η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2013 11:57 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Και εγώ υλοποίησα την Εργασία με το TabView, παρόλο που είναι deprecated.
Κάποια στιγμή προσπάθησα να το υλοποιήσω με Fragments, αλλά μετά θα έπρεπε να συμπεριλάβω το MapFragment μέσα
σε άλλο Fragment, αλλά αυτό δεν υποστηρίζεται παρά μόνο σε API 17, οπότε το άφησα όπως ήταν.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2013 2:28 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Επιστρέφοντας σπίτι και κοιτάζοντας τον κώδικά μου παρατηρώ ότι αυτό που τελικά παρέδωσα είναι με Fragments – δεδομένου ότι αρχικά το είχα υλοποιήσει με API level 15 (αν θυμάμαι καλά), και στην συνέχεια, αφού μου δούλεψε κανονικά, προχώρησα σε downgrade σε API level 8. Έτσι, προκειμένου να μην κάνω μεγάλες αλλαγές στον κώδικα, χρησιμοποίησα το SupportMapFragment και διατήρησα τα Fragments.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 18, 2013 5:43 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα και πάλι. Έχω ολοκληρώσει σχεδόν την άσκηση, αλλά έχω μία απορία.

Στο ερώτημα Ε, λέει να κατεβάζουμε ένα αρχείο και να βγάζουμε επιλογή για το ποια εφαρμογή να χρησιμοποιήσει για να το ανοίξει. Έχω καταφέρει να το κάνω να ανοίγει με την default εφαρμογή για αυτόν τον τύπο αρχείου, αλλά πως το κάνατε εσείς να βγάζει επιλογές προγραμμάτων;

Αυτό δεν είναι θέμα του Android από την άποψη ότι εγώ πχ έχω ρυθμίσει στο κινητό μου να ανοίγει συγκεκριμένους τύπους αρχείων με συγκεκριμένα προγράμματα χωρίς να με ρωτάει πρώτα. Εσείς το παρακάμψατε κάπως αυτό;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 19, 2013 7:28 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή, αν και δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να απαντήσω, δεδομένου ότι ποτέ δεν είχα συσκευή Android, θα επιχειρήσω να περιγράψω αυτό που έκανα.

Μόλις κατεβάσω το όποιο αρχείο, ζητώ από τον Package Manager να μου δώσει τα Activities τα οποία μπορούν να ανοίξουν το συγκεκριμένο MIME. Στην δική μου περίπτωση, με εξαίρεση τα αρχεία Text, μου επιστρέφει ένα και μοναδικό Activity – δεδομένου ότι δεν έχω τίποτε εγκατεστημένο πλην των εργοστασιακά προεγκατεστημένων εφαρμογών. Στην περίπτωση όμως που επιστρέψει περισσότερα του ενός Activities, δημιουργώ ένα Intent για το κάθε ένα, και με την βοήθεια ενός Intent Chooser ο χρήστης διαλέγει πιο θέλει να χρησιμοποιήσει.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:15 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Θεωρητικά πάντως Ανδρέα αυτό το κάνει αυτόματα το σύστημα όταν δεν έχεις επιλέξει κάποια default εφαρμογή και ζητήσεις να ανοίξει το αρχείο.

Στην ΟΣΣ το συζήτησα με κάποιους συναδέλφους οι οποίοι αρκέστηκαν απλά στο να ανοίξουν το αρχείο και να αφήσουν το σύστημα να βγάλει το pop up. Νομίζω θα κάνω το ίδιο.

Ευχαριστώ για την πρόταση ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 07, 2013 8:01 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Λοιπόν είδα μόλις ότι βαθμολογήθηκε και η τελευταία εργασία. Πήρα 9/10 και αυτό γιατί παρόλο που η εργασία ήταν "άριστη" όπως έγραψε ο ΣΕΠ, δεν συμπεριέλαβα documentation.

Για άλλη μια φορά λοιπόν για μένα, αποδείχθηκε ότι άλλα λέμε στις ΟΣΣ και άλλα εφαρμόζει στην διόρθωση. Ακριβώς αυτή την κουβέντα είχαμε στην ΟΣΣ, αν αρκούν δηλαδή τα σχόλια εντός του κώδικα όπου δεν είναι προφανή κάποια πράγματα, όπου ο ΣΕΠ είχε επιβεβαιώσει ότι "προφανώς αρκούν"... Αμ δε...

Τελοσπάντων, εύχομαι όλοι σας να περνάτε ένα υπέροχο καλοκαίρι και αυτά να είναι τα μικρότερα θέματα στη ζωή μας :lol:

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 08, 2013 6:30 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όντως, μετά από μερικούς μήνες έχουμε και την διόρθωση της 5ης και τελευταίας εργασίας. Για τον βαθμό το γραπτών εξετάσεων μάλλον είναι νωρίς ακόμη … :D

Εγώ κατάφερα να αποσπάσω ένα 10αρι γράφοντας άπειρα σχόλια και αρκετές σελίδες στο κείμενο της εργασίας. Θοδωρή, αν και δεν παρευρέθηκα στις δύο τελευταίες ΟΣΣ, έχω την εντύπωση ότι με τον όρο documentation, ο ΣΕΠ, δεν εννοούσε μόνο τα σχόλια στον κώδικα, αλλά και την επεξήγηση στο κείμενο της εργασίας. Δηλαδή, τι έκανα και γιατί το έκανα με αυτόν τον τρόπο.

Όπως και να έχει, και το 9 είναι ένας άριστος βαθμός, και το κυριότερο… έχουμε τελειώσει με τις εργασίες. Μία διπλωματική μένει. Θα τα καταφέρουμε και εκεί και μετά τέλος.

Τέλος, να ευχηθώ και εγώ καλή επιτυχία σε όλους και καλό καλοκαίρι.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009