Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 11:51 pm

2012-2013 / 5η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 24, 2013 10:16 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Με την περιστροφή υπάρχει γενικότερα θέμα.
...
Οπότε αναγκάστηκα να κρατάω με την onSaveInstanceState την τρέχουσα κατάσταση της εφαρμογής και
να την επαναφέρω στην onCreate

Σωστά. Αν και νομίζω ότι με την onSaveInstanceState δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της περιστροφής κατά την διάρκεια του download – δεν είμαι όμως και σίγουρος, ενώ αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση στον κώδικά μου για να το ελέγξω.

Εντούτοις, τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα όταν η περιστροφή γίνεται την ώρα που τρέχει το splash – με το αρχικό animation και το transition προς την main. Ελπίζω να συμφωνείς.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 24, 2013 4:42 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Δεν το έχω δοκιμάσει, για να 'μαι ειλικρινής.
Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Όσον αφορά το download αυτό γίνεται σε ασύγχρονα οπότε δεν πρέπει να επιρεάζεται από το τι κάνει το UI thread.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 24, 2013 7:18 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
...
Όσον αφορά το download αυτό γίνεται σε ασύγχρονα οπότε δεν πρέπει να επιρεάζεται από το τι κάνει το UI thread.

Δεν είναι τόσο απλό. Χωρίς να έχω όλες τις λεπτομέρειες στο μυαλό μου, μπορώ να θυμηθώ δύο προβλήματα:
  • Το AsncTask θα συνεχίσει, ενδεχομένως, να τρέχει και θα ολοκληρωθεί, αλλά το αποτέλεσμα, δηλαδή το αρχείο που κατέβασε, δεν θα χρησιμοποιηθεί από το νέο Activity – δεδομένου ότι αυτό δεν θα έχει γνώση του τι συνέβη με το προηγούμενο. Άρα, απλά θα κατέβει αλλά δεν θα το ανοίξει κανείς. Πράγμα που φαντάζει με ακύρωση του download, ασχέτως αν αυτό ολοκληρώθηκε στο background.
  • Αν έχεις κάποιο progress bar, που πιστεύω ότι θα έχεις, τότε αυτό δεν θα συνεχίσει να προχωρά-ενημερώνεται στο νέο activity.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 25, 2013 6:54 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Βρήκα ένα παράδειγμα από αυτά που περιλαμβάνονται στον φακελο mapdemo (sdk\extras\google\google_play_services\samples\maps\src\com\example\mapdemo), το RetainMapActivity, που αντιμετωπίζει το θέμα της επανεκκίνησης της εφαρμογής του χάρτη, όπως στην περίπτωση της περιστροφής της οθόνης.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:55 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Μόλις ανέβασα στο moodle την εργασία μου και ομολογώ ότι μου έφυγε ένα βάρος. Εργασίες τέλος. Μία διπλωματική έμεινε. Εύχομαι γρήγορα να ξεμπερδεύετε και οι υπόλοιποι. Όσον αφορά τα ερωτήματά μου στο επίσημο forum ... ας μη το σχολιάσουμε – μετά από ένα περίπου μήνα τα έχω ήδη διαγράψει από την μνήμη μου.

Για όσους ασχολούνται ακόμη, να πω ότι ο κώδικας που τελικά παρέδωσα είναι αυτός που χρησιμοποιεί Android 2.2 API level 8.

Καλή συνέχεια σε όλους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 14, 2013 8:28 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Τελικά θα μπορούμε να παραδώσουμε Κυριακή ή Τρίτη; Ανέφερε στην διαδικτυακή ΟΣΣ ότι θα μας ενημερώσει αργότερα, αλλά ίσως κάτι έχασα...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 3:41 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή δε νομίζω ότι έχασες κάτι. Αν το έχασες, τότε το έχασα και εγώ.
Εκτιμώ ότι το ερώτημά σου θα απαντηθεί μαζί με το ερώτημα του Παναγιώτη στο επίσημο forum. ;)


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 6:37 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Δεν ξέρω αν έχει νόημα να περιμένω πλέον απάντηση στο Ερώτημά μου.
Απ' ότι θυμάμαι ο ΣΕΠ θα λείπει αυτές τις μέρες και εγώ ταξιδεύω το Σάββατο για να είμαι στην ΟΣΣ την Κυριακή.

Όσον αφορά το ερώτημα του Θοδωρη νομίζω ότι καταληκτική ημερομηνία παράδοσης είναι η Κυριακή.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 9:40 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ για διάφορους λόγους ξεκίνησα σήμερα την ενασχόληση μου με την εργασία. Προέκυψαν λοιπόν οι εξής 2 ερωτήσεις:

Χρησιμοποιήσατε TabView όπως στο παράδειγμα; Γιατί απ' ότι βλέπω είναι deprecated.
Επίσης για να κάνετε χρήση του Map API έπρεπε να κάνετε sign την εφαρμογή σας; Μου φαίνεται περίεργη διαδικασία...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2013 8:28 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
Εγώ για διάφορους λόγους ξεκίνησα σήμερα την ενασχόληση μου με την εργασία. Προέκυψαν λοιπόν οι εξής 2 ερωτήσεις:

Χρησιμοποιήσατε TabView όπως στο παράδειγμα; Γιατί απ' ότι βλέπω είναι deprecated.
Επίσης για να κάνετε χρήση του Map API έπρεπε να κάνετε sign την εφαρμογή σας; Μου φαίνεται περίεργη διαδικασία...

Θοδωρή για την περίεργη διαδικασία, εξαγωγή hash από το eclipse και πέρασμα στην Google προκειμένου να πάρεις ένα key αποκλειστικά για την εφαρμογή σου, μπορώ να στο επιβεβαιώσω γιατί το θυμάμαι καλά.

Όσον αφορά το tabView νομίζω πως ναι, αλλά πάει πολύς καιρός και δεν είμαι σίγουρος αν δεν δω τον κώδικά μου. Σε κάθε περίπτωση όμως, εγώ τελικά το υλοποίησα και το παρέδωσα με έκδοση 2.2 (API level 8), άρα για μένα δεν θα ήταν deprecated.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009