Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 8:18 am

2012-2013 / 5η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 20, 2013 9:04 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Έχοντας πλέον γίνει, και εγώ, Android Owner, τρέχω για πρώτη φορά την εφαρμογή μου στην συσκευή και παίρνω το παρακάτω screenshot.

Είναι λογικό;

Όταν τρέξατε και εσείς την εφαρμογή σας για πρώτη φορά αντιμετωπίσατε το ίδιο και προχωρήσατε στην διαδικασία αναβάθμισης;

ΥΓ Να σημειώσω ότι πρόκειται για συσκευή με Android 4.1.2 – αρκετά καινούργιο για να μου ζητά αναβάθμιση, έστω και υπηρεσιών του Google Play


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 20, 2013 2:42 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ανδρέα αν τρέξεις την Google Play εφαρμογή και σου ζητήσει update τότε προφανώς και πρέπει να κάνεις. Αν στο ζητάει ο κώδικας που έχεις βάλει στην άσκηση αλλά όχι η επίσημη εφαρμογή τότε κάτι δεν κάνεις καλά στον κώδικα.

Και ναι, ακόμα και καινούρια συσκευή να πάρεις, τα apps ανανεώνονται. Ακόμα και το Google Play, ανανεώθηκε πρόσφατα οπότε το να έχεις συσκευή με 4.1.2 (που κυκλοφόρησε από τον Ιούνιο του προηγούμενου έτους) δεν είναι περίεργο.

Ποια συσκευή πήρες ωστόσο;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 20, 2013 3:00 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
Ανδρέα αν τρέξεις την Google Play εφαρμογή και σου ζητήσει update τότε προφανώς και πρέπει να κάνεις. Αν στο ζητάει ο κώδικας που έχεις βάλει στην άσκηση αλλά όχι η επίσημη εφαρμογή τότε κάτι δεν κάνεις καλά στον κώδικα.

Και ναι, ακόμα και καινούρια συσκευή να πάρεις, τα apps ανανεώνονται. Ακόμα και το Google Play, ανανεώθηκε πρόσφατα οπότε το να έχεις συσκευή με 4.1.2 (που κυκλοφόρησε από τον Ιούνιο του προηγούμενου έτους) δεν είναι περίεργο.

Ποια συσκευή πήρες ωστόσο;

Ο κώδικας το μόνο που κάνει, προς το παρόν, είναι ένα map = ………… (μία μοναδική γραμμή κώδικα) και αυτό, από μόνο του έχει ως αποτέλεσμα την εμφάνιση του tab όπως ακριβώς φαίνεται στο προηγούμενο post.

Απ ότι αντιλαμβάνομαι δεν είναι ασυνήθιστο, ακόμη και σχετικά νέα συσκευή και έκδοση Android. Προς το παρόν δεν πάτησα το κουμπί για να προχωρήσει σε update, καθώς ασχολούμαι τόσο με την ολοκλήρωση των υπολοίπων ερωτημάτων, όσο και με την πρόληψη κρεμάσματος του κώδικα όταν οι χάρτες και τα απαραίτητα updates δεν είναι διαθέσιμα. Πιστεύω αύριο να έχω ολοκληρώσει με αυτά και να προχωρήσω στην αναβάθμιση και στην χρήση-εμφάνιση του χάρτη.

Όσον αφορά την συσκευή, άσχετος με το θέμα, και μη έχοντας γνωστούς που να ξέρουν έστω και λίγα πράγματα για να με κατευθύνουν, την επέλεξα με μοναδικό κριτήριο το να φοράει έκδοση 4 και επάνω. Έτσι κατέληξα στο Samsung Galaxy S3 – το μικρό φυσικά με τα 16GB.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 21, 2013 1:39 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Αντρέα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο και λίγο που το έψαξα δε βρήκα τίποτα ουσιαστικό.

Όσον αφορά το κινητό που πήρες πιστεύω ότι έκανες πολύ καλή επιλογή.

Και εγώ μάλλον θα χρειαστεί να πάρω μια άλλη συσκευή με μεγαλύτερη οθόνη για την εφαρμογή που θα πρόκειται να αναπτύξω στην διπλωματική, μια και αυτή που έχω έχει μικρή οθόνη (3") και χαμηλή ανάλυση (480 x 320).
Σκέφτομαι είτε τηλέφωνο 5" είτε tablet 7".

Καλή συνέχεια


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 21, 2013 3:03 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Με το θέμα της έκδοση τι έχετε κάνει;

Εγώ, όπως έχω γράψει και στο επίσημο forum, το δουλεύω με 4.0.3 (API level 15), πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου, αλλά σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να ψάχνω «πατέντες» για προς τα πίσω συμβατότητα – κυρίως με τα fragments, που αν θυμάμαι καλά εμφανίζονται στο API level 11.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 21, 2013 5:03 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Και εγώ με API 15 δουλεύω γιατί αλλοιώς δεν υποστηρίζονταν λειτουργίες που θέλω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 21, 2013 6:27 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Είναι καλό το κινητό που πήρες Αντρέα. Θα σε βολέψει μια χαρά! Και ναι θα πρέπει να κάνεις όλα τα updates που απαιτούνται για το Google Play και να ενεργοποιήσεις και το usb debugging στην συσκευή σου (αν θυμάμαι καλά πως το λένε επειδή δεν έχω τη συσκευή κοντά).

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2013 6:19 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
xpet έγραψε:
Είναι καλό το κινητό που πήρες Αντρέα. Θα σε βολέψει μια χαρά! Και ναι θα πρέπει να κάνεις όλα τα updates που απαιτούνται για το Google Play και να ενεργοποιήσεις και το usb debugging στην συσκευή σου (αν θυμάμαι καλά πως το λένε επειδή δεν έχω τη συσκευή κοντά).

Δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, αλλά αν κρίνω από την τιμή, θα πρέπει να είναι από τα καλά Android. Σε ορισμένα σημεία νομίζω ότι ξεπερνά και το iPhone. Μεγαλύτερη οθόνη, μάλλον πιο γρήγορη εκτέλεση κώδικα, κ.λπ.

Σε κάθε περίπτωση όμως, τα χρήματα που έδωσα για να το αποκτήσω θα μπορούσα να τα κάνω κάτι άλλο. Ούτως ή άλλως για μία-δύο μέρες ήταν ο σκοπός του. Πρακτικά έχω τελειώσει με την ουσία της εργασίας και τώρα ασχολούμαι με το decorative και debugging κομμάτι, ενώ παράλληλα ψάχνω κάποιον στην οικογένεια για να του το «φορτώσω». Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να πάρω κάτι σε Android για να τσεκάρω την πτυχιακή μου – που έχει να κάνει με χάρτες σε Web Mobile με HTML όμως – αλλά δεν είχα σκοπό να πάρω τηλέφωνο. Tablet είχα στο μυαλό μου, και φυσικά όχι τώρα. Το σκεφτόμουν κατά τον Αύγουστο ή Σεπτέμβριο, και πάντα με την προϋπόθεση ότι τα πράγματα με την δουλειά θα είχαν σταθεροποιηθεί λίγο, γιατί κι’ εκεί έχουμε ένα ανοικτό και πολύ επικίνδυνο μέτωπο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2013 6:39 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post, πρακτικά έχω τελειώσει και ασχολούμαι με διάφορες decorative και debugging εργασίες. Στο πλαίσιο αυτό αποφάσισα σήμερα να επιχειρήσω ένα downgrade σε API 11, το οποίο μου βγήκε πολύ εύκολα. Έτσι, δοκίμασα να κατέβω σε API 8 (Android 2.2). Αν και δεν είχα πολλές προσδοκίες, τελικά, με λίγη δουλίτσα κατάφερα να τρέξω την εφαρμογή. Υπάρχουν λίγα προβληματάκια, όπως για παράδειγμα την ώρα που τρέχει το splash αν γίνει περιστροφή της συσκευής και ταυτόχρονα touch στην οθόνη τότε ο χάρτης (main activity) ανοίγει σε δύο παράθυρα – δηλαδή το main activity τρέχει δύο φορές. Μία από το αρχικό τρέξιμο και μία από το touch μετά την επανεκκίνηση του activity. Και λέω από το touch, διότι έχω προβλέψει την διακοπή του αρχικού animation και άμεση έναρξη του transition προς το main, εάν και όταν ο χρήστης κάνει touch πριν την ολοκλήρωση του animation. Αν το δοκιμάσετε στην δική σας εφαρμογή θα συμβεί το ίδιο χωρίς πρόβλεψη για touch, ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω, διότι με την επανεκκίνηση θα τρέξει δύο φορές το splash, και άρα θα δημιουργήσει και δύο main – θέμα που κατάφερα να το λύσω. Γενικά αυτή η επανεκκίνηση μετά από rotation, όπως φαντάζομαι ότι όλοι λίγο έως πολύ έχουμε συνειδητοποιήσει, δημιουργεί τεράστια προβλήματα και αφήνει κυριολεκτικά άπειρο χώρο για bugs. Όλα τα προβλήματα που προσπαθώ να λύσω τις τελευταίες δύο ημέρες έχουν να κάνουν με αυτό το θέμα, το οποίο νομίζω είναι αρκετά σοβαρό, δεδομένου ότι δεν μπορεί κανείς να υποθέσει ότι ο χρήστης δεν θα περιστρέψει, ή έστω θα γύρει αρκετά, την συσκευή του κατά την χρήση.

Αυτό που θέλω όμως να ρωτήσω, για δεύτερη φορά, είναι με ποιο API level δουλεύετε οι υπόλοιποι. Στο προηγούμενο post μου απάντησε μόνο ο Παναγιώτης. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάρω κάποιες παραπάνω απαντήσεις, δεδομένου ότι έχω τελειώσει και στο επίσημο forum δεν έχει δοθεί καμία απάντηση.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 24, 2013 9:59 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Με την περιστροφή υπάρχει γενικότερα θέμα.

Κάθε φορά που γίνεται περιστροφή ξεκινάει η εφαρμογή ξανά από την αρχή και τρέχει η onCreate(),
οπότε οποιαδήποτε ενέργεια έχει κάνει η εφαρμογή (π.χ. εύρεση θέσης χρήστη) ή ο χρήστης (συμπλήρωση κειμένου)
χάνεται με την περιστροφή.

Οπότε αναγκάστηκα να κρατάω με την onSaveInstanceState την τρέχουσα κατάσταση της εφαρμογής και
να την επαναφέρω στην onCreate


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009