Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 10:14 pm

2012-2013 / 5η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 12, 2013 7:04 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Wazka έγραψε:
...
Αυτό που δεν μπορώ να λύσω με εκείνο το πρώτο παράδειγμα ωστόσο, είναι το animation κατά την αρχική εμφάνιση του splash screen.
Απ' ό,τι διάβασα, το "overridePendingTransition" ισχύει για την περίπτωση μετάβασης από activity σε activity (εκτός αν μου διέφυγε κάτι), οπότε δε μας κάνει για την περίπτωση της αρχικής εμφάνισης με animation. Το άλλο παράδειγμα (που πάλι πρότεινε ο Θοδωρής) νομίζω απαιτεί να υπάρχει κουμπί στην οθόνη (πράγμα που σημαίνει ότι πάλι δε μας κάνει, για την περίπτωση του splash screen).
Έχετε βρει/δοκιμάσει κάτι άλλο σχετικά μ' αυτό;
...

Αν υποθέσουμε ότι ένα fade in/out ικανοποιεί τις απαιτήσεις του ΣΕΠ, όσον αφορά το ζητούμενο animation, μία εύκολη λύση είναι να ξεκινήσεις με ένα blank activity και αμέσως να κάνεις ένα transition (fade in) στο splash.

Wazka έγραψε:
...
edit:
Η προσέγγιση που προτείνεται από το ΣΕΠ και νομίζω ήταν η ίδια με αυτή που ακολούθησε ο Παναγιώτης, απαιτεί απ' ό,τι βλέπω API μεγαλύτερο του 10 (11 αν δεν κάνω λάθος). Αυτό για μένα τουλάχιστον είναι πρόβλημα, καθώς η συσκευή μου έχει android 2.3.5 (API 10), οπότε η λύση του emulator είναι μονόδρομος (αν και βέβαια, είναι κατά τη γνώμη μου πολύ κακή λύση, καθώς είναι και πιο αργός στην εκτέλεση και δεν μπορούν να ελεγχθούν όλα τα ενδεχόμενα, όπως πχ. το θέμα με το φακό που ανέφερε ήδη κι ο Ανδρέας).

Όσον αφορά την έκδοση του που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε, έχω εκφράσει και αλλού τις απόψεις μου. Χθες μάλιστα, δεδομένου ότι το σχετικό ερώτημά μου στο επίσημο forum δεν έχει λάβει απάντηση, το τροποποίησα προτείνοντας χρήση 2.2.
Προσωπικά, ξεκίνησα να πειραματίζομαι με ένα Test Project που δημιούργησα σε API level 17, ενώ από χθές δημιούργησα ένα (τελικό ελπίζω) Project σε API level 8 (Android 2.2) και έχω αρχίσει να εφαρμόζω τα όσα ανακάλυψα πειραματιζόμενος. Μέχρι στιγμής ότι δοκίμασα μου δούλεψε – τουλάχιστον στον emulator διότι ως γνωστόν δεν έχω συσκευή Android.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 12, 2013 10:37 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Wazka έγραψε:
Μια πρώτη απορία, ίσως αρκετά απλή για όσους έχουν ήδη ασχοληθεί, είναι η εξής: Δοκιμάζοντας το παράδειγμα του Θοδωρή για το custom animation (ένα απλό fade-in και fade-out δοκιμάζω, για αρχή τουλάχιστον, μέχρι να καταλάβω καλύτερα το μηχανισμό), πετυχαίνω τη μετάβαση από το splash screen στην επόμενη οθόνη με animation. Αυτό που δεν μπορώ να λύσω με εκείνο το πρώτο παράδειγμα ωστόσο, είναι το animation κατά την αρχική εμφάνιση του splash screen.
Απ' ό,τι διάβασα, το "overridePendingTransition" ισχύει για την περίπτωση μετάβασης από activity σε activity (εκτός αν μου διέφυγε κάτι), οπότε δε μας κάνει για την περίπτωση της αρχικής εμφάνισης με animation.

Στο πρώτο παράδειγμα που έδωσα, υπάρχει ένα αρχικό activity (το Splashscreen) το οποίο το δηλώνεις και στο manifest ως HOME. Το δεύτερο activity σου στο οποίο θα γίνει και η μετάβαση, θα είναι αυτό με τα 3 tabs. Οπότε ναι, το overridePendingTransition ισχύει για τη μετάβαση από ένα activity σε άλλο και συγκεκριμένα εδώ από το Splashscreen στο main με τα tabs. Εκτός αν δεν κατάλαβα τι ρωτάς.
Wazka έγραψε:
Το άλλο παράδειγμα (που πάλι πρότεινε ο Θοδωρής) νομίζω απαιτεί να υπάρχει κουμπί στην οθόνη (πράγμα που σημαίνει ότι πάλι δε μας κάνει, για την περίπτωση του splash screen).

Στο δεύτερο παράδειγμα αν τον κώδικα στο onClick τον βάλεις αντίστοιχα με το πρώτο παράδειγμα στον delayed Handler, τότε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με κίνηση χωρίς να κάνεις κάποιο click.

Wazka έγραψε:
Η προσέγγιση που προτείνεται από το ΣΕΠ και νομίζω ήταν η ίδια με αυτή που ακολούθησε ο Παναγιώτης, απαιτεί απ' ό,τι βλέπω API μεγαλύτερο του 10 (11 αν δεν κάνω λάθος). Αυτό για μένα τουλάχιστον είναι πρόβλημα, καθώς η συσκευή μου έχει android 2.3.5 (API 10), οπότε η λύση του emulator είναι μονόδρομος (αν και βέβαια, είναι κατά τη γνώμη μου πολύ κακή λύση, καθώς είναι και πιο αργός στην εκτέλεση και δεν μπορούν να ελεγχθούν όλα τα ενδεχόμενα, όπως πχ. το θέμα με το φακό που ανέφερε ήδη κι ο Ανδρέας).

Που έχει προτείνει ο ΣΕΠ κάποια προσέγγιση και το έχασα;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 12, 2013 12:02 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
thodorisk έγραψε:
Στο δεύτερο παράδειγμα αν τον κώδικα στο onClick τον βάλεις αντίστοιχα με το πρώτο παράδειγμα στον delayed Handler, τότε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με κίνηση χωρίς να κάνεις κάποιο click.

Αυτό ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί! :oops: Έχεις δίκιο, γίνεται και έτσι. (Αναφορικά με το προηγούμενο θέμα που έθεσα, αυτό που εννοούσα ήταν να γίνεται και η αρχική εμφάνιση του splash screen με animation, δηλαδή στην αρχή του πρώτου activity και όχι μόνο η μετάβαση σε επόμενο.)

thodorisk έγραψε:
Που έχει προτείνει ο ΣΕΠ κάποια προσέγγιση και το έχασα;

Αναφερόμουν στη βοηθητική βιβλιογραφία και τις πηγές στο τέλος της εργασίας. Το link που πόσταρε ο Παναγιώτης ήταν από αυτά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 13, 2013 9:24 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αναρωτιέμαι πόσοι έχετε προχωρήσει σε σημείο που να επιχειρήσατε να ενσωματώσετε χάρτη στην εφαρμογή. Εγώ το αντιμετώπισα χθες βράδυ και έπαθα σοκ.

Όπως ρητά αναφέρεται στο http://www.vogella.com/articles/Android ... ticle.html, το οποίο έχει δοθεί ως βοηθητική πηγή για την εργασία, η εκτέλεση εφαρμογών που χρησιμοποιούν Google Maps δεν υποστηρίζεται από τον emulator. Σήμερα ανάλωσα όλη την ημέρα προσπαθώντας να εφαρμόσω διάφορες οδηγίες που εντόπισα, και οι οποίες υποτίθεται ότι ξεπερνούν το πρόβλημα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το καλύτερο που μπόρεσα να πετύχω ήταν αυτές οι φάσεις που απεικονίζονται στις παρακάτω δύο εικόνες. Να σημειώσω ότι μετά το πάτημα του κουμπιού, και στις δύο περιπτώσεις, η εφαρμογή “κρασάρει” διότι δεν βρίσκει την κατάλληλη εφαρμογή για άνοιγμα του market (Google Play).

Δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεστε οι υπόλοιποι, και δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλοι έχετε συσκευές Android στις οποίες και αναπτύσσετε τις εργασίες, αλλά αν κάποιος έχει δοκιμασμένη λύση για τον emulator θα βοηθήσει τα μέγιστα να την μοιραστεί μαζί μας.


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2013 3:37 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Αχ Αντρέα ανοίγεις μεγάλο θέμα! Όσο ήταν να πάρω την πτυχιακή και ήθελα να ετοιμάσω κάτι ταλαιπωρήθηκα με αυτό το ζήτημα όσο δεν φαντάζεσαι. Πράγματι ο emulator δεν υποστηρίζει την νέα έκδοση των Google Maps for android v2. Απαιτείται το τεστάρισμα σε κανονική συσκευή android με εγκατεστημένο το Google Play όπως ακριβώς αναφέρεις. Και εγώ δοκίμασα κάποιες λύσεις που δεν δούλεψαν και έτσι κατέληξα να τεστάρω σε συσκευή android. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μετά την δική μου ενασχόληση κατέληξα πως χωρίς συσκευή δεν μπορείς να τρέξεις Google Maps χωρίς να κρασάρει η εφαρμογή σου. ΑΝ κάνω λάθος διορθώστε με. (Άσε που και όλα τα παραδείγματα με κώδικα για Google Maps ήταν παρωχημένα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τώρα χρησιμοποιούνται τα fragments.)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2013 6:59 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Και εγώ παιδεύτηκα πολύ ώσπου να τα καταφέρω με την εμφάνιση του χάρτη με το Google Maps API v2, που δουλεύει με fragment, όπως είπε η Χριστίνα.

Τελικά ακολούθησα αυστηρά τις επίσημες οδηγίες https://developers.google.com/maps/documentation/android/start και τα κατάφερα.

Στην ουσία αυτό που χρειάζεται είναι να ορίσεις ένα layout όπου δηλώνεις ένα fragment, και αυτό αυτόματα παράγει το MapFragment που χρειάζεται
για να εμφανιστεί ο χάρτης.

Τα παραπάνω επιβάλλουν API >=12.

Για το αρχικό animation, τροποποίησα το παράδειγμα του Vogel ώστε το animation να εφαρμόζεται στο RelativeLayout που εμπεριέχει όλα τα αντικείμενα στο layout του splashscreen.
Για τη μετάβαση στο επόμενο Activity χρησιμοποίησα το overridePendingTransition.
Καλή συνέχεια :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2013 8:46 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Για την ιστορία να πω ότι τα screenshots που ανέβασα στο προηγούμενό μου post, στο Tab 1 εμφανίζουν, μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο, ένα fragment (MapFragment) – στον emulator. Από εκεί όμως και μετά δεν γίνεται τίποτε, ή τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να κάνω κάτι. Έχω την εντύπωση ότι η αγορά ενός τηλεφώνου είναι μονόδρομος, πράγμα που σημαίνει, για οικονομικούς λόγους, ότι μάλλον θα πρέπει να ξεχάσω την «κάθοδο» στην επόμενη ΟΣΣ.

Σε κάθε περίπτωση όμως είναι απαράδεκτο να τίθενται θέματα που απαιτούν την κατοχή συσκευής Android. Ώρες-ώρες θυμάμαι την «φασαρία» που έγινε πέρσι για τον Arduino, ο οποίος είναι κατά πολύ φθηνότερος από ένα τηλέφωνο ή tablet Android, και φέτος δεν είπε κανείς κουβέντα. Τελικά είμαι ο μόνος που δεν έχω Android;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 15, 2013 3:36 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Για την ιστορία να πω ότι τα screenshots που ανέβασα στο προηγούμενό μου post, στο Tab 1 εμφανίζουν, μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο, ένα fragment (MapFragment) – στον emulator. Από εκεί όμως και μετά δεν γίνεται τίποτε, ή τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να κάνω κάτι. Έχω την εντύπωση ότι η αγορά ενός τηλεφώνου είναι μονόδρομος, πράγμα που σημαίνει, για οικονομικούς λόγους, ότι μάλλον θα πρέπει να ξεχάσω την «κάθοδο» στην επόμενη ΟΣΣ.

Σε κάθε περίπτωση όμως είναι απαράδεκτο να τίθενται θέματα που απαιτούν την κατοχή συσκευής Android. Ώρες-ώρες θυμάμαι την «φασαρία» που έγινε πέρσι για τον Arduino, ο οποίος είναι κατά πολύ φθηνότερος από ένα τηλέφωνο ή tablet Android, και φέτος δεν είπε κανείς κουβέντα. Τελικά είμαι ο μόνος που δεν έχω Android;

Αν και ευτυχώς για εμένα είμαι κάτοχος συσκευής Android και μάλιστα με την τελευταία έκδοση, κατανοώ πλήρως το πρόβλημα σου. Δεν έχω προχωρήσει ακόμα την άσκηση αλλά θεωρώ απαράδεκτο, όπως λες και εσύ, να υπάρχουν θέματα που ΔΕΝ είναι bonus, τα οποία να απαιτούν την κατοχή Android smartphone.

Αυτό για εμένα δείχνει δύο πιθανά ενδεχόμενα:
- Ο ΣΕΠ υλοποιεί την εργασία σε Android βλέπει ότι τρέχει οπότε θεωρεί αυτομάτως ότι όλοι θα είναι οκ αφού έπαιξε σε αυτόν
- Ο ΣΕΠ δεν υλοποιεί καθόλου την εργασία, αλλά συνθέτει ερωτήματα έχοντας μόνο ιδέες

Αν κρίνω από προηγούμενες ασκήσεις εγώ τείνω προς την δεύτερη περίπτωση. Και οι δύο προσεγγίσεις είναι λάθος και για μένα δείχνουν ελλειπή και πρόχειρη προετοιμασία. Και στις δύο περιπτώσεις μερίδιο της ευθύνης έχει και ο υπεύθυνος της ΘΕ που υποτίθεται ότι ελέγχει τις εκφωνήσεις των ασκήσεων. Το αποτέλεσμα είναι να ταλαιπωρούμαστε εμείς.

Δεν θα έγραφα αυτά που γράφω αν δεν είχα την αίσθηση αυτή σε όλη τη διάρκεια της ΘΕ και ας υπήρχαν ελαφρυντικά το πρώτο διάστημα. Θεωρώ επίσης απαράδεκτο να υπάρχου αναπάντητα ερωτήματα στο επίσημο forum για μία εβδομάδα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 17, 2013 12:00 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Στο Γii που αναζητούμε την τρέχουσα θέση του χρήστη έχω το παρακάτω δίλημμα:
- να βασιστώ στην πιο πρόσφατη θέση με τη getLastKnownLocation, που επιταχύνει το αποτέλεσμα και δεν υπάρχει αναμονή
ή
- να ζητήσω την τρέχουσα θέση, οπότε θα υπάρχει αναπόφευκτη αναμονή που πρέπει να καλυφτεί με κάποιο τρόπο (π.χ. μήνυμα ή ProgressBar).

Ποια είναι η γνώμη σας;

ΥΓ> Μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση δίνεται στο http://www.scotthelme.co.uk/blog/android-location-services/


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 18, 2013 2:52 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Στο Γii που αναζητούμε την τρέχουσα θέση του χρήστη έχω το παρακάτω δίλημμα:
- να βασιστώ στην πιο πρόσφατη θέση με τη getLastKnownLocation, που επιταχύνει το αποτέλεσμα και δεν υπάρχει αναμονή
ή
- να ζητήσω την τρέχουσα θέση, οπότε θα υπάρχει αναπόφευκτη αναμονή που πρέπει να καλυφτεί με κάποιο τρόπο (π.χ. μήνυμα ή ProgressBar).
...

Αν και δεν έχω φτάσει στο σημείο να με απασχολήσει το θέμα, προσωπική μου άποψη είναι να ζητήσεις ένα fresh position – ενδεχομένως εμφανίζοντας και ένα μήνυμα το τύπου «Εντοπισμός της θέσης σας – Παρακαλώ περιμένετε».


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009