Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 8:59 pm

2012-2013 / 5η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 04, 2013 7:02 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Καθώς φέτος έχω καταφέρει να έρθω μόνο σε μία ΟΣΣ σίγουρα έχω χάσει πολλά. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει ειπωθεί κάτι σχετικά με το που θα επικεντρώνει η 5η εργασία.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 04, 2013 7:48 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Νομίζω ότι θα αφορά android development, αλλά δυστυχώς δεν έχει ξεκαθαρίσει το αντικείμενο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 08, 2013 12:52 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τελικά, όπως φοβόμουν, τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα είπες Παναγιώτη. Android again.

Όπως ενδεχομένως να έχετε δει έχω ήδη θέσει την πρώτη μου απορία σχετικά με το ερώτημα Α. Εσείς πως αντιλαμβάνεστε το animation που ζητά;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 08, 2013 6:33 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα!

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα που είναι πάλι η εφαρμογή σε Android. Για άλλη μία φορά όμως η εκφώνηση είναι περίεργα διατυπωμένη. Από εκεί που είχαμε γενικές και μη ξεκάθαρες εκφωνήσεις, τώρα καταλήξαμε να έχουμε και συγκεκριμένες οδηγίες σε επίπεδο κώδικα...
Για ποιο λόγο να μας αναλύει στην εκφώνηση για EditText και TextView;

Τέλος πάντων, για να απαντήσω στην ερώτηση σου Ανδρέα:
andreas έγραψε:
Όπως ενδεχομένως να έχετε δει έχω ήδη θέσει την πρώτη μου απορία σχετικά με το ερώτημα Α. Εσείς πως αντιλαμβάνεστε το animation που ζητά;


Το ίδιο δεν ζητούσε στην προηγούμενη εργασία Θέμα 2Α; Προσωπικά βρήκα μία πολύ απλή λύση εδώ η οποία νομίζω ότι θα σε καλύψει.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 7:27 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή ούτε κι’ εγώ έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το Android ή όποιο άλλο development. Εξάλλου δεν είμαι μηχανικός. Παιδί του κώδικα είμαι κι’ εγώ. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω κάποια συσκευή Android για να δοκιμάζω τον κώδικα. Ειδικά στην προηγούμενη εργασία, φακός που να δουλεύει σωστά, χωρίς συσκευή για δοκιμές, δεν νομίζω ότι μπορούσε να γίνει. Αυτή τη φορά βέβαια είναι κάτι διαφορετικό.

Όσον αφορά το splash, ο προβληματισμός μου δεν είναι πως θα εμφανιστεί και πως θα προχωρήσω στο επόμενο activity, πράγμα που όπως είπες κι’ εσύ το έχουμε ήδη κάνει στην προηγούμενη εργασία, αλλά τι είδους animation θέλει να δει ο ΣΕΠ. Θα μπορούσε να είναι ένα απλό fade in / fade out, αλλά θα μπορούσε να είναι και ένα μπαρμπάδι (sprite) το οποίο διασχίζει την οθόνη ή κάνει και κάτι παραπάνω. Φυσικά θα μπορούσε να είναι και κάτι ενδιάμεσο.

Επειδή υπάρχουν ακόμη στο επίσημο forum αναπάντητες απορίες και ερωτήματά μου, τόσο από την 3η όσο και από την 4η εργασία, έχω ήδη αρχίσει να δουλεύω πάνω σε κάτι ενδιάμεσο. Αν δοθεί κάποια απάντηση έγκαιρα, τότε το ξαναβλέπω. Σε αντίθετη περίπτωση κρατώ αυτό που θα έχω κάνει και ότι πιάσουμε.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 8:05 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Στο Α νομίζω ότι αρκεί να υλοποιηθεί ένα απλό transition. Αν θέλει κανείς μπορεί να συνδυάσει κίνηση και fade αλλά προσωπικά σκέφτομαι
να υλοποιήσω ένα fade in κατά την εμφάνιση του splash screen και ένα fade out κατά τη μετάβαση στο επόμενο activity.

Η πρώτη προσπάθεια που έκανα στηρίχθηκε στο παράδειγμα του Vogel (http://www.vogella.com/articles/Android ... ticle.html)
ενεργοποιώντας το animation από XML (έχει σχετικό σχόλιο στον κώδικα).

Νομίζω ότι αυτό που θέλει παραπάνω κουβέντα είναι η εμφάνιση του χάρτη σε συνδυασμό με τα Tabs.

Η υπόδειξη που δίνεται για το Β χρησιμοποιεί το TabActivity που είναι deprecated από την έκδοση 13.

Το παράδειγμα για τους χάρτες που δίνεται, αλλά και το επίσημο documentation του Google Maps API v2, σε κατευθύνουν να χρησιμοποιήσεις fragment για την εμφάνιση του χάρτη. Χθές κατάφερα να τρέξω ένα παράδειγμα που παρουσιάζει το χάρτη σε ένα activity που εμφανίζει το fragment. Ζορίζομαι όμως να το ενσωματώσω στο παράδειγμα για τα Tab που δίνεται. Έχω την εντύπωση ότι τα Tabs πρέπει να υλοποιηθούν με υποστήριξη fragments (http://developer.android.com/reference/ ... ivity.html)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 10:40 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αν και δεν έχω προχωρήσει σε σημείο που να ασχοληθώ με τα tabs, αυτή η ιστορία με το deprecated που αναφέρει ο Παναγιώτης με προβλημάτισε στην προηγούμενη εργασία, αλλά και στην παρούσα. Συγκεκριμένα, το ερώτημα του φακού το υλοποίησα με API Level 8 (αν θυμάμαι καλά είναι έκδοση 2.2), και αυτό γιατί η συντριπτική πλειονότητα των τηλεφώνων που κυκλοφορούν είναι έκδοση <3.0. Άρα, για να έχεις ελπίδες να το δοκιμάσεις σε κάποια συσκευή και να δουλέψει, θα πρέπει να συμμορφωθείς με αυτό.

Θα μου πείτε τώρα ότι εδώ κάνουμε μία εκπαιδευτική εργασία και όχι κάτι για διάθεση στην αγορά. Συμφωνώ εν μέρει αλλά έχω και τις επιφυλάξεις μου ως προς το σε ποια έκδοση πρέπει να στοχεύουμε. Προσωπικά κλίνω προς την παλαιότερη δυνατή, αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι και πρόθεση του ΣΕΠ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 10:46 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Όσον αφορά το splash, ο προβληματισμός μου δεν είναι πως θα εμφανιστεί και πως θα προχωρήσω στο επόμενο activity, πράγμα που όπως είπες κι’ εσύ το έχουμε ήδη κάνει στην προηγούμενη εργασία, αλλά τι είδους animation θέλει να δει ο ΣΕΠ. Θα μπορούσε να είναι ένα απλό fade in / fade out, αλλά θα μπορούσε να είναι και ένα μπαρμπάδι (sprite) το οποίο διασχίζει την οθόνη ή κάνει και κάτι παραπάνω. Φυσικά θα μπορούσε να είναι και κάτι ενδιάμεσο.

Αν και θεωρώ ότι το να έχει fade-in, fade-out είναι ένα είδος animation καθώς και ότι γενικά αυτά τα στοιχεία μπαίνουν κάτω από τον φάκελο anim (ως animations) οπότε μπορεί γιαυτό να τα αναφέρει ως animations ο ΣΕΠ, στην χειρότερη περίπτωση να πρέπει να υλοποιήσουμε κάτι τέτοιο, όπου απλά παίζεις με τα android:fromXDelta/android:toXDelta για να πετύχεις την κίνηση που θες. :)

Αυτό φυσικά γίνεται και με τον τρόπο στο link του Παναγιώτη, σε επίπεδο java κώδικα αντί για xml...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 10:50 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
...
στην χειρότερη περίπτωση να πρέπει να υλοποιήσουμε κάτι τέτοιο, όπου απλά παίζεις με τα android:fromXDelta/android:toXDelta για να πετύχεις την κίνηση που θες. :)
...

Κάπως έτσι έχω κινηθεί, μέχρι στιγμής, και εγώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 11, 2013 4:44 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα κι από μένα! Για πρώτη φορά ξεκινάω να ασχολούμαι με την εργασία τόσο νωρίς, καθώς κοιτάζοντας λίγο τι ζητάει, κατάλαβα ότι θα χρειαστώ όλο το χρόνο που έχουμε για να τη δουλέψω (δεδομένων των προσωπικών μου ελλείψεων σε θέματα ανάπτυξης γενικά και android ειδικότερα).

Μια πρώτη απορία, ίσως αρκετά απλή για όσους έχουν ήδη ασχοληθεί, είναι η εξής: Δοκιμάζοντας το παράδειγμα του Θοδωρή για το custom animation (ένα απλό fade-in και fade-out δοκιμάζω, για αρχή τουλάχιστον, μέχρι να καταλάβω καλύτερα το μηχανισμό), πετυχαίνω τη μετάβαση από το splash screen στην επόμενη οθόνη με animation. Αυτό που δεν μπορώ να λύσω με εκείνο το πρώτο παράδειγμα ωστόσο, είναι το animation κατά την αρχική εμφάνιση του splash screen.
Απ' ό,τι διάβασα, το "overridePendingTransition" ισχύει για την περίπτωση μετάβασης από activity σε activity (εκτός αν μου διέφυγε κάτι), οπότε δε μας κάνει για την περίπτωση της αρχικής εμφάνισης με animation. Το άλλο παράδειγμα (που πάλι πρότεινε ο Θοδωρής) νομίζω απαιτεί να υπάρχει κουμπί στην οθόνη (πράγμα που σημαίνει ότι πάλι δε μας κάνει, για την περίπτωση του splash screen).
Έχετε βρει/δοκιμάσει κάτι άλλο σχετικά μ' αυτό;

edit:
Η προσέγγιση που προτείνεται από το ΣΕΠ και νομίζω ήταν η ίδια με αυτή που ακολούθησε ο Παναγιώτης, απαιτεί απ' ό,τι βλέπω API μεγαλύτερο του 10 (11 αν δεν κάνω λάθος). Αυτό για μένα τουλάχιστον είναι πρόβλημα, καθώς η συσκευή μου έχει android 2.3.5 (API 10), οπότε η λύση του emulator είναι μονόδρομος (αν και βέβαια, είναι κατά τη γνώμη μου πολύ κακή λύση, καθώς είναι και πιο αργός στην εκτέλεση και δεν μπορούν να ελεγχθούν όλα τα ενδεχόμενα, όπως πχ. το θέμα με το φακό που ανέφερε ήδη κι ο Ανδρέας).


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009