Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 9:35 pm

2012-2013 / 4η ΓΕ - Θέμα 2ο

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 17, 2013 10:55 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Να κάνω μια χαζή ερώτηση:

Αν το κινητό έχει κάμερα αλλά δεν έχει flash πως θα δουλέψει αυτό που ζητάει η άσκηση;

Το κινητό που έχω δε διαθέτει flash, και από μια πρώτη έρευνα που έκανα σε 4 φίλους κανείς δεν διαθέτει android κινητό
με flash.

Φαντάζομαι ότι μέσω emulator μπορεί να προσωμοιωθεί η κάμερα του κινητού με την κάμερα του υπολογιστή, αλλά με το flash τι γίνεται;

Καμμιά ιδέα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 17, 2013 4:50 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Παναγιώτη τουλάχιστον έχεις συσκευή Android και θα μπορέσεις να δοκιμάσεις τα υπόλοιπα. Εγώ, και άλλοι φαντάζομαι, που δεν έχουν καθόλου Android με τον emulator τι άκρη θα βγάλουμε δεν ξέρω.

Έχω ρωτήσει όλους τους συνεργάτες στη δουλειά και δεν έχει κανείς. Όλοι iPhone και Backbery ή Nokia (Symbian) έχουν και ένας Windows. Αλλά και να είχαν Android, δεν μπορείς να του πεις του άλλου δώσε μου το για 2-3 μέρες να δω κάτι.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 17, 2013 6:48 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ο πιο σηματικός λόγος που με έκανε να αγοράσω android κινητό ήταν η εμπειρία με τις αντίστοιχες εφαρμογές της ΣΔΥ 60, που ήταν ιδιαίτερα βασανιστική επειδή αναγκαζόμουνα να τις δοκιμάζω με τον emulator.

Φαντάζομαι ότι ο ΣΕΠ θεώρησε ότι όλοι έχουν flash για να δουλέψει η εφαρμογή.

Σκέφτομαι να καταθέσουμε τον προβληματισμό μας στο επίσημο forum καθώς και να το κουβεντιάσουμε στην 4η ΟΣΣ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 25, 2013 8:04 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τελικά κατάφερα να έχω στα χέρια μου ένα κινητό android, έστω και παλιό (2.2.1), για το Σαββατοκύριακο, και έτσι μπόρεσα κάτι να κάνω. Θα πρέπει όμως να ομολογήσω ότι ζορίστηκα πολύ. Κυρίως με την επανεκκίνηση του activity που κάνει το Android όταν αλλάζει το orientation της συσκευής.

Σε κάθε περίπτωση το θέμα ήταν περίεργο. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω, και δεν μπορώ, είναι το πως μπορεί να κατασκευάσει κανείς ένα πρόγραμμα για την λειτουργία ενός τηλεφώνου ως φακού, με τον emulator, και να είναι σίγουρος ότι δουλεύει. Αλήθεια, συζητήθηκε αυτό το θέμα στην ΟΣΣ;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 25, 2013 9:10 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Συζητήσαμε το θέμα και πιστεύω ότι έγινε κατανοητό ότι δεν μπορεί να γίνει προσομοίωση της λειτουργίας του flash με τον android emulator. Ο ΣΕΠ είπε ότι θα δώσει διευκρίνηση αλλά δυσκολευόταν να βρει τρόπο να μη μπερδέψει τα πράγματα.

Για την ουσία, πράγματι θέλει προσοχή ο χειρισμός των αντικειμένων της κάμερας γιατί μπορεί να προκύψουν σφάλματα εκεί που δεν τα περιμένεις.
Εγώ αποφάσισα να προσθέσω ένα κουμπί εξόδου, ώστε να κλείνουν σωστά τα αντικείμενα και να μη μπλοκάρει η κάμερα.

Πιστεύω ότι ο ΣΕΠ θα δεχθεί κάθε λύση που θα εφαρμόσουμε, αρκεί να την δικαιολογήσουμε. Επίσης αν κατάλαβα καλά βλέπει με καλό μάτι λύσεις που φανερώνουν κάποιο ψάξιμο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 10:14 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
...
Για την ουσία, πράγματι θέλει προσοχή ο χειρισμός των αντικειμένων της κάμερας γιατί μπορεί να προκύψουν σφάλματα εκεί που δεν τα περιμένεις.
Εγώ αποφάσισα να προσθέσω ένα κουμπί εξόδου, ώστε να κλείνουν σωστά τα αντικείμενα και να μη μπλοκάρει η κάμερα.
...

Ναι, αυτό ήταν από τα πρώτα που έκανα, διότι, όπως και εσύ αναφέρεις, αν βγούμε από την εφαρμογή χωρίς να έχει κλείσει η κάμερα, δεν υπάρχει άλλη λύση, παρά η επανεκκίνηση του τηλεφώνου.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 12:47 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Χωρίς να έχω ιδιαίτερα μεγάλη εμπειρία από android development, έχω την αίσθηση ότι είναι καλή πρακτική να υπάρχει ένα κουμπί τέλους ανά activity, για να αποφεύγονται προβλήματα σαν αυτά που αναφέρεις Ανδρεα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 4:29 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αν και τα προβλήματα είναι εμφανή μόνο στο activity με το flash, η αλήθεια είναι ότι έβαλα και ένα κουμπί «έξοδος» και το προηγούμενο – εκεί που ζητά το όνομα και την ηλικία – έτσι ώστε, αν ο χρήστης είναι κάτω από 18, να μην είναι υποχρεωμένος να πει ψέματα, αλλά να μπορεί να βγει εύκολα από την εφαρμογή.

Εντούτοις, να προσθέσω ότι δεν αρκεί να κλείσουμε την κάμερα μόνο με το πάτημα του κουμπιού έξοδος, δεδομένου ότι ο χρήστης μπορεί να πατήσει το και back, το οποίο έχει το ίδιο περίπου αποτέλεσμα. Σε πάει πίσω στο προηγούμενο activity, το οποίο, εφόσον δεν έχετε επιτρέψει το πίσω μπρος στα activities της εφαρμογής σας, θα οδηγήσει στην επιφάνεια εργασίας (ή όπως μπορεί να λέγεται αυτό στο Android jargon), άρα πρακτικά έχουμε έξοδο από την εφαρμογή.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 4:35 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Νομίζω πως by default επιτρέπονται τα πίσω-μπρος στα activities και πως για να μην επιτρέπονται, πρέπει να υπάρχει μια γραμμή finish(); (ή κάπως έτσι, το γράφω τώρα στα γρήγορα από μνήμης) κάθε φορά που εκτελείται μια μετάβαση από activity σε activity. Πράγμα που σημαίνει ότι, για να μην υπάρχει προς τα πίσω μετάβαση (αυτό εννοώ ότι μπορεί να θεωρείται λάθος πρακτική για ορισμένες εφαρμογές ή μάλλον το αντίθετο θεωρείται καλή πρακτική όπως είπα στο προηγούμενο ποστ), καλό είναι να προστίθεται η παραπάνω γραμμή (ακόμα κι αν δεν υπάρχει κουμπί που να δηλώνει το "τέλος εφαρμογής") αν η μετάβαση σε προηγούμενο activity δε χρειάζεται για κάποιο λόγο. Άρα με αυτό τον τρόπο ακόμα και το κουμπί "back" του κινητού οδηγεί σε τερματισμό της εφαρμογής ανά πάσα στιγμή και όχι μετάβαση σε προηγούμενο activity.
Ελπίζω να βοήθησα και να μη σας μπέρδεψα. Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσε να πει τη γνώμη του και κάποιος πιο έμπειρος στο θέμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 4:40 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Αν και ναι, έχεις δίκιο, μόλις δοκίμασα να τερματίσω την εφαρμογή ενώ το φλας είναι ανοικτό και αυτό παρέμεινε ανοικτό (νομίζω μετά από κάποια ώρα κλείνει μόνο του, αλλά και πάλι μιλάω χωρίς να θυμάμαι ακριβώς τον κώδικά μου). Οπότε ίσως πρέπει στο κουμπί τερματισμού να υπάρχει κι ένας έλεγχος που να λέει ότι αν το φλας κατά τον τερματισμό είναι ανοιχτό, να το κλείνει πρώτα και μετά να τερματίζει την εφαρμογή. Κάτι τέτοιο εννοείς;


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009