Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:47 am

2012-2013 / 4η ΓΕ - Θέμα 2ο

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 4:52 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Τελευταίο update:
Τελικά πρόσθεσα άλλη μια γραμμή στο κουμπί τερματισμού, ώστε πρώτα να κλείνει το φλας και μετά την εφαρμογή. Ένα άλλο "bug" βέβαια που εξαρχής είχα, αλλά δεν έχω βρει χρόνο ακόμα να ασχοληθώ να το λύσω είναι:
Αν για παράδειγμα, ενώ το φλας είναι ανοιχτό, ας πούμε ότι κατά λάθος ο χρήστης ξαναπατάει το "on", τότε η εφαρμογή "κρασάρει" και τερματίζει. Έχετε βρει κάποιο τρόπο/ιδέα να μη συμβαίνει αυτό; (Αν και πολύ φοβάμαι ότι είναι θέμα συνολικής υλοποίησης περισσότερο αυτό.)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 5:35 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όσο και να παίζεις με τα properties της κάμερας, η εφαρμογή δεν πρέπει να κρασάρει. Η μόνη περίπτωση που μπορεί να κρασάρει είναι να έχεις κάνει release την κάμερα. Αν όμως έχεις κάνει κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να κρασάρει και με το off – όπου πάλι παίζεις με τα properties. Αν τώρα θες να ξεπεράσεις απλά το θέμα και όχι να ψάξεις να το λύσεις, τότε πολύ απλά χρησιμοποιείς ένα flag, πχ flashOn=true/false, με το οποίο ελέγχεις αν έχει προηγούμενα πατηθεί το ON και πολύ απλά δεν ξανατρέχεις το σχετικό function όσο είναι true. Υπάρχουν βέβαια και πιο “professional” λύσεις, όπως να κάνεις disable το κουμπί, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπήκα σε τέτοιες λεπτομέρειες. Disable έχει νόημα να τα κάνεις, και αυτό για λόγους αισθητικούς, μόνο όταν έχεις ανακαλύψει κάμερα χωρίς φλας, ή και καθόλου κάμερα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 11:07 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Κατά τη γνώμη μου αν το κινητό δε διαθέτει flash είναι χρήσιμο να απενεργοποιούνται τα κουμπιά On - Off
και να εμφανίζεται κατάλληλο μήνυμα. Μια άλλη προσέγγιση θα ήταν να γίνεται αυτός ο έλεγχος όταν ξεκινάει η εφαρμογή,
για να μη χρειάζεται ο χρήστης να το συμπληρώσει τη φόρμα.

Χρειάζεται επίσης προσεκτικό χειρισμό σε κάθε περίπτωση (περιστροφή, επιστροφή, σταμάτημα) ώστε να μη μείνει ανοικτή η κάμερα,
γιατί αλλοιώς μπλοκάρει και τότε χρειάζεται επανεκκίνηση του κινητού, όπως ανέφερε ο Αντρέας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 9:06 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Λοιπόν, επειδή εμένα η συσκευή μου έχει φλας, το οποίο μάλιστα λειτούργησε πολύ εύκολα με πολύ απλό κώδικα που βρήκα online, δεν είχα σκεφτεί καθόλου την περίπτωση να μην υπάρχει φλας και πώς την αντιμετωπίζουμε. Τελικά, μετά από την εδώ συζήτηση, η υλοποίηση που έκανα είναι να γίνεται ένας έλεγχος αν διαθέτει η συσκευή φλας και αν όχι, να βγάζει ένα μήνυμα (toast) ότι η συσκευή δε διαθέτει φλας και πως η εφαρμογή θα τερματίσει και μετά από μερικά δευτερόλεπτα να τερματίζει αυτόματα.
Ως προς το "κρασάρισμα", δεν έψαξα όντως για την αιτία (γιατί θεωρώ ότι ήταν θέμα δικής μου υλοποίησης), αλλά όντως με χρήση του flag που πρότεινες Ανδρέα, λύθηκε. Βέβαια, αυτό που δεν είχα σκεφτεί ποτέ και για το οποίο με έβαλε σε σκέψεις ο Παναγιώτης και το εξέτασα, είναι ότι παρόμοια προβλήματα προκύπτουν όταν αλλάζω τον προσανατολισμό της συσκευής, κάτι το οποίο ακόμα δεν έχω ψάξει πώς αντιμετωπίζεται, το οποίο ωστόσο αν δε βρω χρόνο μπορεί και να μην κάνω τελικά...

edit: Αν και να τονίσω εδώ, ότι ακόμα κι αν κρασάρει η εφαρμογή ενώ το φλας της μηχανής είναι ανοιχτό, ξανανοίγοντας την εφαρμογή και τρέχοντάς τη, κλείνει τελικά από μόνο του χωρίς να χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 28, 2013 8:06 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Wazka έγραψε:
...
edit: Αν και να τονίσω εδώ, ότι ακόμα κι αν κρασάρει η εφαρμογή ενώ το φλας της μηχανής είναι ανοιχτό, ξανανοίγοντας την εφαρμογή και τρέχοντάς τη, κλείνει τελικά από μόνο του χωρίς να χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής.

Αυτό είναι όντως περίεργο, δεδομένου ότι και μου συνέβη αρκετές φορές κατά την ανάπτυξη της εφαρμογής μου, και το έχω διαβάσει σε αρκετές μεριές, και το αντιμετώπισε και ο Παναγιώτης.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχεις κάνει copy τον κώδικα του βιβλίου που μας πρότεινε ο ΣΕΠ, ο οποίος κλείνει, αν θυμάμαι καλά, την κάμερα στα onStop ή / και onDestroy – με αποτέλεσμα η κάμερα (και το flash) να κλείνει κατά την περιστροφή της συσκευής – και τα οποία, προφανώς, καλούνται ακόμη και όταν η εφαρμογή κρασάρει.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 28, 2013 11:22 am   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Όχι, δυστυχώς δεν είχα χρόνο να κοιτάξω το βιβλίο που μας έδωσε ο ΣΕΠ. Όλα όσα χρειάστηκα τα βρήκα με λίγο ψάξιμο online. Και γενικά, ναι, το φλας έμενε ανοιχτό (το διόρθωσα τώρα) αν έκλεινα την εφαρμογή πριν πατήσω το off, αλλά επειδή τις περισσότερες φορές ξανάνοιγα την εφαρμογή αμέσως, στην επόμενη εκτέλεση της, σε κάποιο σημείο (όχι πάντα στο ίδιο), το φλας έκλεινε από μόνο του. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα, η επόμενη εκτέλεση της εφαρμογής δε γινόταν πάντα σωστά (εξαιτίας του ήδη ανοικτού φλας), αλλά τουλάχιστον το φλας έκλεινε χωρίς να χρειάζεται επανεκκίνηση της συσκευής.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009