Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 8:19 am

2012-2013 / 4η ΓΕ - Θέμα 1ο

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 13, 2013 8:13 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ανακοινώθηκε η 4η ΓΕ.

Πριν λίγο ανέβασα post στο επίσημο forum με τις απορίες μου
[url]
http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy61/P ... enDocument[/url].

Επειδή η ημερομηνία είναι για τις 31/3/2013 αν έχετε άποψη ας το συζητήσουμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 14, 2013 8:33 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
- Η βάση δεδομένων θα φιλοξενείται σε σταθερό Η/Υ που θα τρέχει Apache, MySQL, PHP;

Ναι. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

galatisp έγραψε:
- Στο β) ζητείται η εμφάνιση της θέσης του χρήστη που εντοπίστηκε να εμφανίζεται σε google map ή μόνο να αποθηκεύεται στη Βάση Δεδομένων;

Νομίζω ότι πρόκειται για μία άνευ ουσίας λεπτομέρεια. Το βασικό είναι να αποθηκεύεται προκειμένου να χρησιμοποιηθεί στα επόμενα. Εγώ πάντως θα την εμφάνιζα ως συντεταγμένες μαζί με ένα μήνυμα επιτυχούς εντοπισμού.

galatisp έγραψε:
- Στο γ) θα εμφανίζουμε τη θέση του χρήστη που επιλέγχθηκε ως συντεταγμένες ή σα θέση στο χάρτη;

Χμ… Καλή ερώτηση αν και πάλι νομίζω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Δεδομένου όμως ότι έχουμε ασχοληθεί με όλα αυτά στην προηγούμενη εργασία, εγώ θα εμφάνιζα τις συντεταγμένες και θα παρέθετα και ένα link σε χάρτη – για τον απαιτητικό χρήστη / αξιολογητή.

galatisp έγραψε:
- Στο δ) η επιλογή των 2 χρηστών θα γίνεται με φόρμα; Επίσης η απόσταση θα εμφανίζεται σαν αριθμητικό δεδομένο;

Λύσεις που μπορώ πρόχειρα να φανταστώ είναι: α) φόρμα με δύο drop boxes ή δύο lists, μία για την επιλογή του κάθε χρήστη, και β) φόρμα με multiple selection list για την ταυτόχρονη επιλογή των δύο χρηστών. Όσον αφορά την δεύτερη επιλογή, δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να περιοριστεί στην επιλογή μόνο δύο items ή αν απαιτείται κώδικας για τον έλεγχο, πριν την αποστολή των στοιχείων στον server, γεγονός που την καθιστά «μπελαλίδικη» ως λύση – θα πρέπει να το δω.

Στο συγκεκριμένο όμως η δική μου απορία είναι τι υπονοείται με τον όρο απόσταση, με πιθανές απαντήσεις:
  • Μήκος ευθείας που ενώνει τις δύο θέσεις,
  • Απόσταση με πεζοπορία (αγνόηση μονόδρομων κ.λπ.),
  • Απόσταση με αυτοκίνητο


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 14, 2013 12:49 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Πράγματι για το θέμα της απόστασης χρειάζεται διευκρίνιση.

Μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει το Google API και να βρει την απόσταση (οδική) μέσω του χάρτη.
Μπορεί όμως να χρησιμοποιήσει μαθηματικό τύπο και να βρει την απόσταση στο φλοιό της γης.
Μεταξύ των δύο θα προτιμούσα το δεύτερο: να δείχνω τα δύο σημεία στο χάρτη και μια ευθεία γραμμή που τα συνδέει και ίσως ένα κείμενο που να αναγράφει την απόστασή τους (σε "ευθεία").


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 20, 2013 9:45 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Δεν ξέρω αν η συνάδελφος που απάντησε στο ερώτημα του Θανάση (στο επίσημο forum) παρακολουθεί το παρόν, αλλά πιστεύω και εγώ ότι το ερώτημα που έθεσε ο Θανάσης μπορεί να περιπλέξει πολύ, ένα τόσο απλό ερώτημα, και να βάλει ιδέες που σίγουρα δεν υπήρχαν στο μυαλό κανενός όταν έβγαζαν τα θέματα.

Σίγουρα σε μία πραγματική εφαρμογή θα πρέπει να ισχύουν όλα αυτά που ανέφερε ο Θανάσης – ίσως και περισσότερα. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με μία άσκηση η οποία θέλει να ελέγξει συγκεκριμένες δεξιότητες των φοιτητών και όχι να διασφαλίσει την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων στο διαδίκτυο. Η άποψή μου είναι ότι ένα πεδίο για όνομα – το οποίο μπορεί να είναι όνομα, επώνυμο, ονοματεπώνυμο ή απλά ένα nick name – είναι υπεραρκετό για τις ανάγκες της άσκησης.

Θέματα που μπορούσαν να τεθούν ως ερωτήματα / διευκρινίσεις, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, αποτελούν αυτό της απόστασης που αναφέρθηκε παραπάνω, το όνομα του πίνακα, το όνομα του user της βάσης και το password προκειμένου να είναι ενιαία και να μπορεί ο ΣΕΠ να τα μεταφέρει και να τα ελέγξει εύκολα στο σύστημά του χωρίς να ψάχνει στον κώδικα ή στο κείμενο της εργασίας κ.λπ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 20, 2013 10:51 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
andreas έγραψε:
Δεν ξέρω αν η συνάδελφος που απάντησε στο ερώτημα του Θανάση (στο επίσημο forum) παρακολουθεί το παρόν, αλλά πιστεύω και εγώ ότι το ερώτημα που έθεσε ο Θανάσης μπορεί να περιπλέξει πολύ, ένα τόσο απλό ερώτημα, και να βάλει ιδέες που σίγουρα δεν υπήρχαν στο μυαλό κανενός όταν έβγαζαν τα θέματα.

Σίγουρα σε μία πραγματική εφαρμογή θα πρέπει να ισχύουν όλα αυτά που ανέφερε ο Θανάσης – ίσως και περισσότερα. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με μία άσκηση η οποία θέλει να ελέγξει συγκεκριμένες δεξιότητες των φοιτητών και όχι να διασφαλίσει την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων στο διαδίκτυο. Η άποψή μου είναι ότι ένα πεδίο για όνομα – το οποίο μπορεί να είναι όνομα, επώνυμο, ονοματεπώνυμο ή απλά ένα nick name – είναι υπεραρκετό για τις ανάγκες της άσκησης.

Θέματα που μπορούσαν να τεθούν ως ερωτήματα / διευκρινίσεις, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, αποτελούν αυτό της απόστασης που αναφέρθηκε παραπάνω, το όνομα του πίνακα, το όνομα του user της βάσης και το password προκειμένου να είναι ενιαία και να μπορεί ο ΣΕΠ να τα μεταφέρει και να τα ελέγξει εύκολα στο σύστημά του χωρίς να ψάχνει στον κώδικα ή στο κείμενο της εργασίας κ.λπ.


Εάν υπάρχει ένα μόνο πεδίο, πως θα επιλέγει κάποιος ένα χρήστη για να εμφανιστεί το όνομα του; Δεν θα πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον δύο πεδία για να καταχωρούνται δύο στοιχεία, έτσι ώστε να ψάχνει κανείς με βάση το πρώτο (π.χ. username) και να του εμφανίζεται το δεύτερο (π.χ. όνομα ή ονοματεπώνυμο); Μιλάω για το ερώτημα Γ, όπου λέει ότι "επιλέγουμε έναν χρήστη και εκτός από την τοποθεσία εμφανίζεται και το ονοματεπώνυμό του". Όσον αφορά το password το έφερα ως παράδειγμα, θέλω να πιστεύω ότι ο ΣΕΠ δεν διαμορφώνει εκ των υστέρων τις απαιτήσεις των θεμάτων με βάση τις απορίες. Αν έχεις την υποψία Αντρέα ότι συμβαίνει το αντίθετο, πες το να μην εκφράσω άλλη τέτοια απορία :) !


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 20, 2013 11:44 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Νομίζω ότι η καταχώρηση του Ονοματεπώνυμου σε ένα πεδίο, όπως το ζητάει η εκφώνηση, είναι αρκετή.

Στον πίνακα μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει άλλο κλειδί από το Ονοματεπώνυμο.

Στις επόμενες σελίδες (εύρεση θέση χρήστη και απόστασης μεταξύ 2 χρηστών)
η επιλογή των χρηστών μπορεί να γίνει με λίστα με τα Ονοματεπώνυμα.


Εγώ τουλάχιστον έτσι το υλοποίησα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 20, 2013 12:06 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
nby έγραψε:
Εάν υπάρχει ένα μόνο πεδίο, πως θα επιλέγει κάποιος ένα χρήστη για να εμφανιστεί το όνομα του; Δεν θα πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον δύο πεδία για να καταχωρούνται δύο στοιχεία, έτσι ώστε να ψάχνει κανείς με βάση το πρώτο (π.χ. username) και να του εμφανίζεται το δεύτερο (π.χ. όνομα ή ονοματεπώνυμο); Μιλάω για το ερώτημα Γ, όπου λέει ότι "επιλέγουμε έναν χρήστη και εκτός από την τοποθεσία εμφανίζεται και το ονοματεπώνυμό του". Όσον αφορά το password το έφερα ως παράδειγμα, θέλω να πιστεύω ότι ο ΣΕΠ δεν διαμορφώνει εκ των υστέρων τις απαιτήσεις των θεμάτων με βάση τις απορίες. Αν έχεις την υποψία Αντρέα ότι συμβαίνει το αντίθετο, πες το να μην εκφράσω άλλη τέτοια απορία :) !

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα διαβάσει πολύ προσεκτικά την εκφώνηση, δεδομένου ότι μ’ έχει πιάσει πανικός με το Θέμα 2 και το Android που δεν έχω. Μετά την υπόδειξη του Θανάση, όσον αφορά το Γ, όντως υπάρχει ένα θέμα εκεί που λέει ότι επιλέγουμε τον χρήστη και μας εμφανίζει το ονοματεπώνυμό του.

Σε κάθε περίπτωση όμως, εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν αποτελεί ζητούμενο η εγγραφή του χρήστη στην εφαρμογή. Ας προσέξουμε και το Α, όπου λέει ότι: «θα δέχεται το ονοματεπώνυμο (σε ένα πεδίο) του χρήστη». Ενδεχομένως θα μπορούσε να δοθεί μία αρίθμηση στους χρήστες – πχ Χρήστης Νο1, Χρήστης Νο2, κ.λπ. – χωρίς ελέγχους για διπλοεγγραφές και άλλα τέτοια – και στο Δ να επιλέγεται προς αναζήτηση και υπολογισμό η απόσταση του Χρήστη n από τον Χρήστη m.

Τώρα όσον αφορά την υποψία για την εκ των υστέρων διαμόρφωση της απάντησης από τον ΣΕΠ, είναι προφανές ότι δεν πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά όταν κάποιος σου προσφέρει μια πιο κομψή, αλλά και χρονοβόρα λύση, δεν του λες ... ΟΧΙ, εγώ θέλω κάτι πιο λιτό και απλό – είναι, νομίζω, εύκολο να τον αφήσεις να σου παρουσιάσει το κάτι καλύτερο. :roll:


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 20, 2013 6:42 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα εγγραφής των χρηστών.
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι η εφαρμογή σου επιτρέπει να αποθηκεύσεις διαφορετικές θέσεις.
Κατά την καταχώρηση αποθηκεύονται και τα ονόματα ώστε να υπάρχει φιλικός τρόπος αναζήτησης των αποθηκευμένων θέσεων με βάση τα ονόματα και όχι με τις συντεταγμένες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 21, 2013 2:08 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα εγγραφής των χρηστών.
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι η εφαρμογή σου επιτρέπει να αποθηκεύσεις διαφορετικές θέσεις.
Κατά την καταχώρηση αποθηκεύονται και τα ονόματα ώστε να υπάρχει φιλικός τρόπος αναζήτησης των αποθηκευμένων θέσεων με βάση τα ονόματα και όχι με τις συντεταγμένες.

Συμφωνώ με τα παραπάνω, αν και δεν βλέπω τον λόγο για αναζήτηση. Πιστεύω ότι η εφαρμογή είναι αρκετό να εμφανίζει δύο λίστες με τα ονόματα των καταχωρημένων χρηστών και να επιλέγει ο χρήστης έναν από κάθε λίστα προκειμένου να υπολογιστεί η μεταξύ τους απόσταση. Αν πάμε σε σενάριο αναζήτησης θα εμπλέξουμε AJAX και άλλες ιστορίες, ή πολλές αλληλοεξαρτώμενες σελίδες, που κατά την άποψή μου δεν αποτελούν ζητούμενο της άσκησης.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 25, 2013 7:55 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Δυστυχώς, απ’ ότι φαίνεται, εν μέρει, δικαιώθηκα. Ευτυχώς όμως, στην ΟΣΣ το ψιλοσώσατε το πράγμα. Απ’ ότι έγραψε ο Παναγιώτης, τελικά, δεν υφίσταται θέμα authentication και γίνονται δεκτές και λύσεις χωρίς user name. Σωστά;

Δεν είμαι όμως σίγουρος αν η αποδοχή μιας λύσης χωρίς user name θα έχει βαθμολογική επίπτωση ή όχι.

Αυτό που εγώ προσανατολίζομαι να κάνω, δεδομένου ότι για ευνόητους λόγους στην βάση που δημιούργησα χρησιμοποιώ ένα auto-incremental id ως κλειδί, στο ερώτημα Γ, όπου θέλει να επιλέγεται ο χρήστης προκειμένου να εμφανιστεί το ονοματεπώνυμο και η θέση του, θα εμφανίσω μία λίστα με τα id (αντί user names). Είναι ίσως λίγο μεσοβέζικη λύση, αλλά δεν θα μπορούσα να το ξαναπιάσω από την αρχή.

Δεν ξέρω αν στην ΟΣΣ έγινε κουβέντα για το ποιος χρησιμοποιεί ποιες σελίδες. Το έχω θέσει ως ερώτημα και στο επίσημο forum αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβω, έγκαιρα, να πάρω μία απάντηση. Αυτό που έχω κάνει είναι να υπάρχει, σε κάθε σελίδα, link για όλες τις υπόλοιπες – προκειμένου ο χρήστης να μεταβαίνει με ευκολία σε όποια σελίδα της εφαρμογής θέλει – μετά όμως από τις διευκρινίσεις που δόθηκαν δεν ξέρω αν αυτό είναι το πνεύμα του ΣΕΠ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009