Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:40 am

2012-13 / 3η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 2:30 pm   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Ναι, εννοείται Αντρέα. Σε smartphone το προσπαθώ (με accelerometer), αλλά δεν μου δουλεύει...
Έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι ίσως μπορεί να φταίει το android (2.3) μου.

Αν κάποιος έχει παρόμοιο θέμα με android, ή γενικά κάποιο link που όντως να του δουλεύει, είναι ευπρόσδεκτος να το μοιραστεί. :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 2:35 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Στο Android 2.3 σου δουλεύει και το api με την θέση – αυτό από το W3Schools που αναφέρεις παραπάνω;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 3:00 pm   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Ναι Αντρέα, στο Android 2.3 έκανα τις δοκιμές με κινητό για το geo-location, που ανέφερα προηγουμένως.
Σε Firefox mobile.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 5:28 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Σήμερα άρχισα και εγώ σιγά σιγά να ασχολούμαι με την εργασία. :)
andreas έγραψε:
Επιτρέψετε μου να επανέλθω στο θέμα το στίγματος από desktop browser, ασχέτως ακρίβειας της θέσης, και να ρωτήσω τόσο τον Παναγιώτη όσο και όλους τους υπόλοιπους…

Ο desktop browser σας επιστρέφει θέση(στίγμα) χωρίς να έχετε εγκαταστήσει κάποιο πρόσθετο; Πχ Google Gears.

Ναι Αντρέα με το παράδειγμα του W3Schools και χωρίς τίποτα επιπλέον ο Firefox μου επιστρέφει στίγμα, το οποίο όμως είναι λάθος αφού με βγάζει κέντρο Ομόνοια :p
Δεν το έχω δοκιμάσει σε κινητή συσκευή ακόμα.

Όσον αφορά τα εικονίδια στο Γ, μιλάμε για τα favicons; Γιατί το κομμάτι με τα sizes έχει εφαρμογή μόνο σε συσκευές τύπου iPhone. Τουλάχιστον αυτό συμπεραίνει κάποιος από το βοηθητικό κείμενο της εργασίας και την αναφορά στα apple-touch-icon.
Άκυρο, μόλις διάβασα ότι μιλάμε για εικόνες μέσα στη σελίδα...

Λίγο που κοίταξα την βιβλιοθήκη jQTouch θεωρώ ότι θα βοηθήσει πολύ αφού έχει έτοιμα css για buttons και έτοιμα transitions. Υποθέτω για μικροπράγματα θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε jQuery ή ακόμα και javascript. Με αυτό σαν δεδομένο δεν αντιλαμβάνομαι το βάρος των 20 μονάδων που έχει δοθεί στο ερώτημα.

Όσον αφορά το κομμάτι του submit της φόρμας, τι μας αποτρέπει από το να έχουμε και jQTouch και απλή html5; Συναντήσατε κάποιο πρόβλημα στον συνδυασμό τους για να αποφασίσετε να μην χρησιμοποιήσετε καν jQTouch;

Τώρα διάβασα ότι δεν θέλει ο ΣΕΠ να χρησιμοποιήσουμε την jQTouch, οπότε άκυρο...

Και τέλος όσον αφορά το θέμα του orientation, όταν έχετε ενεργοποιημένο στην συσκευή την περιστροφή της οθόνης, τότε και ο browser δεν περιστρέφεται μαζί με το κινητό; Άρα γιατί χρειάζεται κάτι ξεχωριστό για να καταλάβει κάποιος πότε περιστράφηκε η οθόνη; Μήπως το θέμα είναι να αλλάζετε και τα styles μαζί;

Ίσως φαίνονται χαζές οι απορίες μου, αλλά έχουν προκύψει διαβάζοντας μόνο τα κείμενα σας την εκφώνηση και κάνοντας λίγα τεστάκια.
Άκυρο, μετά τα σχόλια στο class. Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί στο βοηθητικό κείμενο αναφέρεται η βιβλιοθήκη jQTouch και τα favicons με διαφορετικά sizes, αφού δεν θέλει ο ΣΕΠ να τα χρησιμοποιήσουμε...

Τελικά θα υπάρξει Skype Call όπως λέγαμε για αύριο;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 21, 2013 3:27 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
...
Τελικά θα υπάρξει Skype Call όπως λέγαμε για αύριο;

Πριν λίγο πήρα το mail του ΣΕΠ για την τηλεσυνάντηση. Πότε είχε ειπωθεί ότι θα γινόταν σήμερα και δεν το κατάλαβα;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 21, 2013 5:44 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
thodorisk έγραψε:
...
Τελικά θα υπάρξει Skype Call όπως λέγαμε για αύριο;

Πριν λίγο πήρα το mail του ΣΕΠ για την τηλεσυνάντηση. Πότε είχε ειπωθεί ότι θα γινόταν σήμερα και δεν το κατάλαβα;

Στην τελευταία ΟΣΣ νομίζω. Το είχα σημειώσει πάντως, αλλά δεν θυμάμαι από που...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 26, 2013 6:47 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Έχοντας αγανακτήσει με την ιστορία, που δεν μου βγάζει την θέση μου από τα desktop, laptop, κ.λπ., είχα εγκαταλείψει τελείως την επιπλέον ενασχόλησή μου με το δεύτερο θέμα. Πριν λίγο, δοκιμάζοντας κάποια σελίδα που φτιάχνω για τον αδελφό μου, κατά λάθος βρέθηκα στην σελίδα του θέματος δύο, και ως δια μαγείας μου βγάζει το στίγμα μου. Φυσικά, με κάποιον τρόπο το αντλεί από την IP μου, και όπως στην περίπτωση του Παναγιώτη, με βγάζει στην Αιόλου στην Αθήνα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Το σίγουρο είναι ότι εγώ δεν πείραξα τίποτε, είτε από τις ρυθμίσεις του συστήματός μου είτε από την σελίδα ??????

Τώρα που δουλεύει και σ’ εμένα, να δηλώσω ότι δουλεύει με FireFox, Opera και Chrome, ενώ αντίθετα δεν δουλεύει με Internet Explorer και Safari. Στον IE παίρνω POSITION UNAVAILABLE και στον Safari TIMEOUT.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 27, 2013 11:47 pm   

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 18, 2012 10:52 am
Δημοσ.: 3
Για να εμφανίσει ο browser τις συντεταγμένες θέσεις , πρέπει να σηκωθεί η σελίδα σε κάποιο server (όχι file://)

Έστησα ένα local server με python ανέβασα εκεί το html και μου τις εμφανίζει κανονικά από το google chrome.
info
http://stackoverflow.com/questions/1006 ... h-location


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2013 11:56 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Σήμερα βγήκαν 1,5 μήνα μετά την παράδοση της ΓΕ3 οι ενδεικτικές λύσεις. Κοίταξα μόνο τον κώδικα γιατί έτσι κι αλλιώς σε αυτή την άσκηση μόνο με αυτό το κομμάτι ασχολήθηκα. Δεν ξέρω τίνος φοιτητή είναι η εργασία και δεν έχει σημασία, αλλά περίμενα τουλάχιστον στις ενδεικτικές λύσεις να γίνει χρήση αυτού του περιβόητου accelerometer της HTML5 μπας και το μάθουμε και εμείς. Θα έπρεπε ο ΣΕΠ να έχει επιλέξει κάποια υλοποίηση που περιλαμβάνει και αυτό το στοιχείο ή αν δεν υπάρχει καμία, να την κάνει ο ίδιος. Επίσης το κομμάτι "να χρησιμοποιηθούν όλα τα νέα στοιχεία που προσφέρει η HTML5 για φόρμες" δεν ισχύει ούτε καν για τις ενδεικτικές λύσεις.

Άλλη μια φορά (για μένα τουλάχιστον) αποδεικνύεται ότι ο ΣΕΠ συνέταξε την εκφώνηση στον αέρα και ο υπεύθυνος καθηγητής την πέρασε στο ντούκου...

Με αυτές τις ενδεικτικές ασκήσεις όσον αφορά το 2ο θέμα δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από τις 65 μονάδες...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2013 12:59 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή αφού συμφωνήσω, αναφορικά με τα διαδικαστικά, από την εμπειρία ενασχόλησης με την εργασία, και στο μέτρο που μπορώ να θυμηθώ μετά από τόσο καιρό, να κάνω τα παρακάτω σχόλια-δηλώσεις.

Αν και δεν έχω δει τον κώδικα, όπως αναφέρεται και στο κείμενο της εργασίας, ο έλεγχος του προσανατολισμού γίνεται με χρήση των screen width / height. Αν πάρουμε λοιπόν κατά γράμμα την εκφώνηση, μία τέτοια λύση δεν θα έπρεπε να γίνει δεκτή. Εν τούτοις, να σου πω τα εξής.
Εγώ τα είχα κάνει όλα μια χαρά, ελέγχοντας με το accelerometer τις μοίρες στις οποίες είναι γυρισμένη η συσκευή, και αναλόγως τοποθετούσα τα inputs στην οθόνη μου. Όλα καλά, μέχρι 2-3 μέρες πριν την παράδοση, οπότε βρέθηκα σε κάποιο φιλικό σπίτι, όπου το παιδί τους είχε μία ταμπλέτα Android. Θεώρησα λοιπόν μία καλή ευκαιρία να δοκιμάσω την εφαρμογή μου (σελίδα) στην ταμπλέτα. Εκεί έπαθα ένα shock. Τα πράγματα λειτουργούσαν ακριβώς αντίθετα. Όταν η ταμπλέτα ήταν όρθια, τα input πήγαιναν το ένα δίπλα στο άλλο. Όταν την γύριζα οριζόντια, τα input πήγαιναν το ένα κάτω από το άλλο. Ζήτησα να μου την δανείσουν για ένα βράδυ, και ανακάλυψα ότι η τιμές (γωνίες / μοίρες) που επέστρεφε ήταν ακριβώς το αντίθετο από την προδιαγραφή του W3C. Θεώρησα λοιπόν ότι τα Android έχουν την δική τους λογική, ως προς το που είναι το μηδέν, και χρησιμοποιώντας ένα if Android ....... έκανα την εφαρμογή μου να δουλεύει μία χαρά – και με την Android ταμπλέτα.

Την επόμενη μέρα, επιστέφοντας την ταμπλέτα, και διαπίστωσα ότι το παιδί είχε και κινητό Android. Θεώρησα λοιπόν καλό να κάνω και μία δοκιμή με το κινητό. Κρύος ιδρώτας ξανά. Τα πράγματα στο κινητό γινόταν ανάποδα από την ταμπλέτα – δηλαδή σύμφωνα με το W3C specification.

Μετά από πολύ προβληματισμό, και μη έχοντας κάτι σε Android στα χέρια μου, κατάλαβα το εξής, το οποίο έχω δοκιμάσει έκτοτε σε αρκετές συσκευές, και δουλεύει. Η λογική τοποθέτησης, κατασκευαστικά, στις συσκευές Android, θέλει το accelerometer να τοποθετείται αναλόγως της default θέσης κράτησης και λειτουργίας της συσκευής. Μία ταμπλέτα, λογικά την κρατάς και την χρησιμοποιείς στην οριζόντια θέση, ενώ ένα κινητό στην κατακόρυφη. Το αποτέλεσμα είναι το accelerometer των Android να δείχνει την θέση της συσκευής σχετικά με την default θέση χρήσης της. Μία ακόμη διαφοροποίησή των Android είναι ότι τα width και height αλλάζουν ανάλογα με τον προσανατολισμό της συσκευής – σε αντίθεση με άλλες συσκευές πχ iPhone, iPad, κ.λπ. – όπου απλά δηλώνονται οι διαστάσεις τις οθόνης, κάτι σαν constant, και δεν υφίσταται καμία αλλαγή με την περιστροφή της συσκευής.

Άρα, προκειμένου να λειτουργήσει σωστά η σελίδα, αλλά και να συμμορφώνεται με το πνεύμα της εκφώνησης, θα πρέπει να ελέγχει αν η συσκευή είναι Android, οπότε υπολογίζει τον προσανατολισμό με το width και height, και αν όχι, να υπολογίζει με την γωνία που δίνει το accelerometer.

Τώρα εγώ τα υλοποίησα όλα αυτά, αλλά δεν ξέρω αν τα είδε και τα έκρινε κάποιος σε αυτό το επίπεδο και με αυτή τη λεπτομέρεια. Ας μην είμαι όμως απόλυτος. Θα το δούμε στην βαθμολογία. :D


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009