Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 5:28 am

2012-13 / 3η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 4:54 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
nby έγραψε:
galatisp έγραψε:
Τα μόνα πρόσθετα που έχω εγκαταστήσει στο firefox στο desktop είναι αυτά που αναφέρει στο Κεφ. 2 του βιβλίου BSWD.


Και εγώ ακριβώς τα ίδια, μιλάω για την τελευταία έκδοση του firefox πάντα. Μήπως δεν είναι θέμα κάποιου πρόσθετου αλλά ISP/ IP διεύθυνσης;

Απίστευτα πράγματα.

Κι’ εγώ Firefox 18.0.2 έχω ως βασικό browser. Επιπλέον έχω κάνει αμέτρητες δοκιμές και από την δουλειά τόσο με laptop και όσο και με desktop, και έχοντας Forthent στο σπίτι και Otenet στη δουλειά. Ελπίζω να μας πουν και οι υπόλοιποι τις εμπειρίες τους μήπως και καταλήξουμε κάπου.

Αν και μάλλον αυτονόητο, να διευκρινίσω ότι μιλάμε πάντα για χρήση του W3C api της HTML5 με απλό-σκέτο JavaScript και όχι κάποια βιβλιοθήκη η οποία μπορεί να μετέρχεται άλλα τεχνάσματα, όπως να στέλνει την IP σου στην Google κ.λπ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 5:33 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Μετά από μία σύντομη δοκιμή καταλήγω ότι δεν χρησιμοποιείτε το W3C api της HTML5, αλλά το http://www.geoplugin.net/javascript.gp ή κάτι παρόμοιο. Σωστά;

Έχω την εντύπωση οτι το πνεύμα της εργασίας είναι να χρησιμοποιήσουμε, όσο περισσότερο γίνεται τις δυνατότητες της HTML5 (και CSS3), και ως εκ τούτου μία λύση σαν την παραπάνω δεν πιστεύω ότι είναι στο πνεύμα της εργασίας.

Εάν ισχύουν τα παραπάνω αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να θέσουμε, το συντομότερο δυνατόν, ερώτημα στον ΣΕΠ μέσα από το επίσημο forum.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 5:45 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Εγώ πάντως χρησιμοποιήσα τις οδηγίες από το w3schools http://www.w3schools.com/html/html5_geolocation.asp.
Πιστεύω ότι είναι σύμφωνες με το W3C geolocation API.

Σκέφτηκες να ελέγξεις τα error codes ώστε να δεις τι δεν πάει καλά;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 6:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Εγώ πάντως χρησιμοποιήσα τις οδηγίες από το w3schools http://www.w3schools.com/html/html5_geolocation.asp.
Πιστεύω ότι είναι σύμφωνες με το W3C geolocation API.

Σκέφτηκες να ελέγξεις τα error codes ώστε να δεις τι δεν πάει καλά;

Αυτό ακριβώς κάνω κι’ εγώ - τουλάχιστον ένα μήνα πριν δοθεί η εργασία. Είχα κατά νου κάτι δικό μου και το είχα ψάξει σε βάθος το θέμα, ενώ είχα κολλήσει σε κάποιες συσκευές που δεν το υποστήριζαν και ήθελαν Gears, και εκεί το παράτησα.

Όσον αφορά τα σφάλματα, σαφώς και τα ελέγχω και τα παρουσιάζω και στον χρήστη. Σε άλλους browsers το σφάλμα είναι ότι έληξε το χρονικό όριο (το οποίο ανέβασα αρκετά για να δω τι γίνεται) και σε άλλους ότι δεν έχουν την δυνατότητα παροχής πληροφορίας θέσης (Timeout & PositionUnavailable).


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 6:35 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Αντρέα νομίζω ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι γιατί το ζητούμενο είναι να τρέχει σε φορητή συσκευή, όπως λέει η εκφώνηση, που το έχεις καταφέρει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 17, 2013 9:57 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
andreas έγραψε:
Μετά από μία σύντομη δοκιμή καταλήγω ότι δεν χρησιμοποιείτε το W3C api της HTML5, αλλά το http://www.geoplugin.net/javascript.gp ή κάτι παρόμοιο. Σωστά;


Όχι και εγώ βασίστηκα σε ότι βρήκα από το w3schools όπως ο Παναγιώτης (http://www.w3schools.com/html/html5_geolocation.asp)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 17, 2013 9:51 pm   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα σε όλους,

Αυτό το Σ-Κ μπόρεσα να πρωτοασχοληθώ με την εργασία, και μπορώ να πω ότι μόνο εύκολο δεν μου φαίνεται το Html κομμάτι.
Με πολλά ζόρια, μου βγήκε το geolocation με τον κώδικα από w3schools (http://www.w3schools.com/html/html5_geolocation.asp), που αναφέρθηκε ήδη.

Όμως βλέπω ότι κανένας δεν αναφέρεται στο orientation κομμάτι. Προσωπικά μου φαίνεται αρκετά μπλεγμένο.
Με ψάξιμο στο google, υπάρχουν αρκετές υλοποιήσεις όπως με css3, με media queries αλλά και με javascript...Πολλοί τρόποι, αλλά working example κανένα μέχρι τώρα.

Πως το υλοποίησαν όσοι το έχουν προχωρήσει?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 7:54 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τάσο, εγώ δούλεψα με JavaScript το οποίο δυναμικά αντιλαμβάνεται την αλλαγή στο orientation και τροποποιεί αναλόγως το style – άρα θα μπορούσες να το πεις και συνδυασμό με CSS.

Όσον αφορά την πολύ κουβέντα για το position, όπως θα είδες επικεντρώθηκε στο κάτω από ποιες συνθήκες επιστρέφει στίγμα και κάτω από ποιες όχι. Εσύ που το τρέχεις (desktop, laptop, mobile) και τι ακρίβεια έχει η θέση που παίρνεις;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 2:09 pm   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα Αντρέα, thanks για το reply.

Αναφορικά με το στίγμα, το τρέχω και με laptop και με κινητό (android 2.3) και παίρνω ακριβές location, δηλαδή τις ίδιες coordinates του δρόμου που βρίσκομαι (και από το σπίτι και το γραφείο δούλεψε αποτελεσματικά).

Όμως ας επανέλθω λίγο στο orientation, μήπως και βγάλω κάποια άκρη...
Και εγώ προσανατολίζομαι κυρίως να χρησιμοποιήσω javascript για να καταλαβαίνει τις αλλαγές του orientation. Αφού το καταλάβει θα δω πως θα αλλάξω το format.
Όμως ότι και να εφαρμόζω δεν δουλεύει.
Από διάφορα που έχω ψάξει, κατέληξα να δουλεύω κυρίως με τον κώδικα του: http://villekaravirta.com/webdev/device ... ientation/, χωρίς αποτέλεσμα...

Μήπως εσύ ή κάποιος έχει κάποιο καλύτερο link να πάρουμε info?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 2:20 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τάσο δεν θυμάμαι να αναζήτησα κάποιο παράδειγμα, αλλά ο τρόπος που προτείνει το link σου είναι, λίγο-πολύ, αυτός που δούλεψα κι’ εγώ. Σε desktop δεν υπάρχει περίπτωση να δεις κάτι – νομίζω και σε laptop, εκτός και αν έχεις κάποιο «προχωρημένο» με accelerometer και τέτοια. Θα πρέπει, με κάποιο τρόπο, να το δοκιμάσεις σε κάποιο smart phone.

Το ότι παίρνεις θέση και εσύ, αφήνει μόνο εμένα με το πρόβλημα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα ας μου πει.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009