Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 9:50 am

2012-13 / 3η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 14, 2013 3:37 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
- στον Chrome δεν γίνεται να πάρεις geolocation όταν ανοίγεις σελίδα σαν τοπικό αρχείο (file://), όπως θα κάνουμε εμείς σύμφωνα με το σενάριο.
(http://code.google.com/p/chromium/issue ... ?id=100353, http://stackoverflow.com/questions/5423 ... -in-chrome).
Στον εγκατεστημένο browser του Android 4 και στον Opera mobile δεν παρατηρείται συτό το πρόβλημα
....

Με έκπληξη διάβασα τα όσα γράφει ο Παναγιώτης και το link το οποίο μας έδωσε.
Έχοντας στο τοπικό μου δίκτυο Web Server, έχω κάνει άπειρες δοκιμές με, IE, Firefox, Chrome, Safari και Opera, και σε κανέναν δεν δουλεύει το geolocation – πράγμα που το θεώρησα πολύ λογικό, δεδομένου ότι ένα desktop μηχάνημα δεν διαθέτει GPS. Στο μόνο που μπορώ να καταλήξω είναι ότι αναφέρονται σε κάποιο laptop με δέκτη GPS (νομίζω ότι υπάρχουν και τέτοια).
Για να είμαι ειλικρινής οι μόνες συσκευές που μου έδωσαν στίγμα ήταν τα iPhone και iPad. Όσον αφορά τις συσκευές android, είχα πρόσβαση μόνο σε συσκευές 2.x, για στις οποίες φυσικά η HTML5 αποτελεί «ξένη γλώσσα», ενώ μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι απαιτούν Google Gears, το οποίο είναι παλιά ιστορία, που δεν υποστηρίζεται πλέον, και δεδομένου ότι δεν μπορώ να έχω μία συσκευή σπίτι μου για να το ψάξω δεν ασχολήθηκα με το θέμα.

galatisp έγραψε:
...
- για να εμφανιστούν σωστά τα πεδία της φόρμας της HTML5 στο κινητό και να μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει με την αφή,
μάλλον θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει βιβλιοθήκες όπως η jqtouch και η jquerymobile.
Όμως, αν κατάλαβα καλά από τις διευκρινήσεις εμείς καλούμαστε να υλοποιήσουμε μόνο με τη χρήση HTML5, CSS3 και jQuery (αντί JavaScript).

Όσον αφορά τα JQTouch και JQueryMobile, φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα, αλλά θέλουν τον χρόνο τους. Προσωπικά έχω αφιερώσει πολλές ώρες στην HTML5 και JQuery, από τότε που ανακοινώθηκε η εργασία, και δεν θα είχα το κουράγιο, τώρα που κοντεύω να την τελειώσω, να το πάρω από την αρχή από άλλο δρόμο. Ελπίζω να μην προκύψει κάτι τέτοιο.
Τέλος, σχετικά με την JavaScript, νομίζω ότι ο ΣΕΠ ήταν σαφής στις τελευταίες διευκρυνίσεις. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε είτε (pure) JavaScript, είτε JQuery, είτε συνδυασμό των δύο (όπως έχω κάνει μέχρι στιγμής).


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 15, 2013 9:54 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Το σχόλιο για το gelolocation το έκανα γιατί με αφορμή την αναφορά του ΣΕΠ σε μια απάντηση στο επίσημο forum ότι δηλαδή θα χρησιμοποιήσει Chrome για τον έλεγχο των σελίδων που θα φτιάξουμε, έκανα και εγώ έλεγχο στο κώδικα μου και είδα ότι δεν εμφάνιζε τη θέση, είτε το έτρεχα από το desktop είτε από το Android 4 κινητό μου (πάντα μέσα από τον Chrome). Ψάχνοντάς το κατέληξα στο link που έστειλα. Αν επιβεβαιώνετε και εσείς το πρόβλημα αυτό προτείνω να το αναφέρουμε στον ΣΕΠ.

Όσον αφορά τη φόρμα, μετά τις διευκρινήσεις του ΣΕΠ, την έφτιαξα χωρίς βιβλιοθήκες (jqtouch ή jquerymobile).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 12:07 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Εμένα μου τρέχει στον Firefox, ενώ με τον Chrome μου βγάζει "User denied the request for Geolocation."


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 8:19 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Εμένα, σε iPhone και iPad, τρέχει μια χαρά με Safari και Chrome, ενώ με Opera Mini μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζει geolocation.

Θα ήθελα όμως να μου πείτε και οι δύο (galatisp & nby) εάν παίρνετε στίγμα, με οποιονδήποτε browser, σε desktop ή laptop.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 10:19 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Εμένα σε desktop με βρίσκει στην Πάτρα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 10:24 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Το στίγμα που πέρνω από desktop είναι τελείως λάθος (με βγάζει στην Αθήνα) μάλλον επειδή εξετάζει την IP address Που μου δίνει ο πάροχος.
Στο κινητό έχω καλή προσέγγιση (τουλάχιστον με δείχνει στο Ηράκλειο) όταν συνδέομαι μέσω Wifi με ενεργοποιημένο το GPS, ενώ πέρνω πολύ καλή εκτίμηση (με ακρίβεια 4μ) όταν συνδέομαι μέσω κινητής τηλεφωνίας (Cosmote).

Για την εύρεση του σημείου στο χάρτη χρησιμοποιώ το http://itouchmap.com/latlong.html

Μου τρέχει σε όλους τους browsers, είτε του desktop είτε του κινητού μου (Android 4.0) εκτός του Chrome, όπου βγάζει το μήνυμα που αναφέρει ο Θανάσης που αντιστοιχεί στο error.code=1 της error function (permission denied).

Στο κινητό εκτός από τον ενσωματωμένο browser χρησιμοποιώ και τον Opera Mobile.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κάποια ρύθμιση του Chrome. Η μόνη λύση που βρήκα για το Chrome στο desktop ήταν να το ζητήσω από τον apache που τρέχω τοπικά (http://localhost/show_location.html). Αυτή η λύση δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο κινητό.

Πιθανόν να είναι κάποιο bug του Chrome στις εκδόσεις που χρησιμοποιώ.

Το γεγονός ότι τρέχει στο iPhone δένει με το γενικότερο πλαίσιο της άσκησης που φαίνεται να είναι προσανατολισμένη ή τουλάχιστον επηρρεασμένη από λύσεις που υπάρχουν για την πλατφόρμα Apple + Safari, όπως για παράδειγμα στο 2Γ με τα τρία εικονίδια (https://developer.apple.com/library/saf ... tions.html).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 12:35 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Επιτρέψετε μου να επανέλθω στο θέμα το στίγματος από desktop browser, ασχέτως ακρίβειας της θέσης, και να ρωτήσω τόσο τον Παναγιώτη όσο και όλους τους υπόλοιπους…

Ο desktop browser σας επιστρέφει θέση(στίγμα) χωρίς να έχετε εγκαταστήσει κάποιο πρόσθετο; Πχ Google Gears.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 1:20 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Τα μόνα πρόσθετα που έχω εγκαταστήσει στο firefox στο desktop είναι αυτά που αναφέρει στο Κεφ. 2 του βιβλίου BSWD.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 1:25 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Τα μόνα πρόσθετα που έχω εγκαταστήσει στο firefox στο desktop είναι αυτά που αναφέρει στο Κεφ. 2 του βιβλίου BSWD.

Αυτά τα είχα εγκαταστήσει και εγώ πριν καιρό, αλλά στίγμα από desktop δεν παίρνω.
Θα παρακαλέσω και τους υπόλοιπους να τοποθετηθούν στον θέμα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 4:38 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
galatisp έγραψε:
Τα μόνα πρόσθετα που έχω εγκαταστήσει στο firefox στο desktop είναι αυτά που αναφέρει στο Κεφ. 2 του βιβλίου BSWD.


Και εγώ ακριβώς τα ίδια, μιλάω για την τελευταία έκδοση του firefox πάντα. Μήπως δεν είναι θέμα κάποιου πρόσθετου αλλά ISP/ IP διεύθυνσης;


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009