Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 11:17 pm

2012-2013 / 2η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2013 4:51 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Και εγένετο φώς!

Βγήκε η εκφώνηση της 2ης ΓΕ (παράδοση Κυριακή 27/1/2013).

Οι ενδεικτικές απαντήσεις και η βαθμολογία της 1ης ΓΕ δεν έχουν βγεί ακόμα.

Με μια πρώτη ματιά που έριξα μου φάνηκε σα θεωρητική εργασία που καλύπτει τα αντικείμενα της ύλης των Ασύρματων Δικτύων
(κεφ. 15, 17, 23 Garg και των Άρθρων που μας έχουν δοθεί).

Δίνεται και ένα άρθρο για τα WiMax.
Σκέφτομαι να ρωτήσω στο επίσημο forum αν αφορά το άρθρο που προβλεπόταν για την τρέχουσα εβδομάδα μελέτης.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2013 4:53 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Ανέβηκαν και τα άρθρα του χρονοδιαγράμματος για τις εβδομάδες 14-16:

http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy61/P ... enDocument


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 10, 2013 9:52 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Και όπως ήταν αναμενόμενο άλλαξε και το Χρονοδιάγραμμα Μελέτης.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 12, 2013 2:04 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μήπως έχει δει κανεις να αναφέρονται στο βιβλίο του Garg μειονεκτήματα του CDMA?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 13, 2013 8:38 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Μήπως έχει δει κανεις να αναφέρονται στο βιβλίο του Garg μειονεκτήματα του CDMA?

Προσωπικά τουλάχιστον δεν εντόπισα κάπου συγκεντρωμένα ούτε πλεονεκτήματα ούτε μειονεκτήματα του CDMA στο βιβλίο του GARG. Απ’ ότι θυμάμαι, διαβάζοντάς το, σε ανύποπτο χρόνο, πλεονεκτήματα αναφέρονταν αλλά διάσπαρτα – οπότε δεν μου ήταν εύκολο να τα εντοπίσω τώρα που τα χρειάζομαι. Για καλή μου τύχη όμως, εντόπισα μαζεμένα πλεονεκτήματα στο “Fundamentals of Wireless Communication” του TSE, που έτυχε να υπάρχει στην βιβλιοθήκη μου, και από εκεί, με βάση τα όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, αλλά και την λογική, κατάφερα να διατυπώσω λίγα μειονεκτήματα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 13, 2013 1:39 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ευχαριστώ Αντρέα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 2:08 am   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα κι από μένα και καλό κουράγιο σε όσους έχουν ξεκινήσει ήδη με την εργασία!

Έχω μια αποριούλα, ίσως όχι και τόσο σημαντική βέβαια: Δυσκολεύομαι να καταλάβω στο 2Β τι εννοούμε με τον όρο "τεχνολογίες" για τα 3, 3.5 και 4G αντίστοιχα. Πάει το μυαλό μου σε πρωτόκολλα κυρίως, καθώς επίσης και μια σύντομη αναζήτηση που έκανα σε τέτοια με οδήγησε. Οι υπόλοιποι πώς το καταλαβαίνετε;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 1:01 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Σκέφτομαι να συμπεριλάβω όλες τις τεχνολογίες που αναφέρει ο Garg στο κεφ. 15 σαν τρίτης γενιάς.

Στο ερώτημα για την 4η γενιά σκέφτομαι να εντάξω WiMAX και LTE.

Καμμιά άλλη ιδέα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 24, 2013 11:45 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κατ’ αρχήν να πω, έστω και καθυστερημένα, ότι συμφωνώ με το παραπάνω του Παναγιώτη – σχετικά με τις 3, 3.5 και 4G τεχνολογίες - και δεν έχω να προτείνω κάτι καλύτερο.

Όσον αφορά την, κατά το δυνατόν, τήρηση του ορίου των λέξεων, σήμερα πήρα άδεια από την δουλειά μου και από τις 7 το πρωί ασχολούμαι με το θέμα. Έχω ήδη περάσει, περίπου, την μισή εργασία και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι βασανιστικότατο. Αναγκάζομαι να σβήνω φράσεις όπως «τεχνολογίες τέταρτης γενιάς» και να τις αντικαθιστώ με φράσεις όπως «4G» προκειμένου να γλυτώσω 2 από τις 3 λέξεις, να χρησιμοποιώ τηλεγραφική γλώσσα, παραλείποντας άρθρα και συνδέσμους, να διαγράφω τους εντός παρενθέσεως αγγλικούς όρους, κ.λπ.

Το best score μου είναι στο 1.Α.(v), όπου απαντώ με 146 λέξεις ενώ το ζητούμενο είναι 150. Ελπίζω να μη μου αφαιρεθούν μονάδες γι’ αυτό. :D


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 5:19 pm   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα σε όλους,

Κατ'αρχάς να πω ότι συμφωνώ και εγώ με τις τεχνολογίες 3G (3.5G) και 4G, που ανέφεραν ο Παναγιώτης και ο Αντρέας.
Ειδικά για 4G δεν βρήκα τίποτα παραπάνω από WiMax και LTE.

Επιπλέον, για την 2η Εργασία κατάλαβε κάποιος πότε λήγει? Φαντάζομαι ότι αφού όλοι την στέλνουμε μέσω moodle ισχύει το Τρίτη 29/1, σωστά?

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει το μάθημα της Κυριακής και αν σκοπεύετε να παρευρεθείτε.
Ρωτάω αν ισχύει, καθώς πάντα πριν τις ΟΣΣ λαμβάναμε ένα ενημερωτικό email με τα βασικά στοιχεία που θα συζητηθούν, ενώ τώρα όχι.
Φοβάμαι ότι τώρα που η 2η Εργασία δεν θα έχει κλείσει και η 3η δεν θα έχει ανακοινωθεί, δεν θα υπάρχουν πολλά ιδιαιτέρως χρηστικά σημεία στην ΟΣΣ.

Ποια είναι η γνώμη σας???


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009