Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:12 am

2012-13 / 1η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2012 11:29 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
nby έγραψε:
...
Και εγώ έχω το δίλημμα σενάρια χρήσης ή ερευνητικά προγράμματα. Έχω απαντήσει σύμφωνα με το πρώτο, αν και δεν είμαι σίγουρος. Αν εννοούσε το δεύτερο δεν θα έπρεπε να λέει "ερευνητικά προγράμματα" ή "projects" στην εκφώνηση αντί για "εφαρμογές";

Θανάση (αν δεν κάνω λάθος το όνομα σου) στην αρχή και εγώ έτσι το σκέφτηκα, γι’ αυτό και δεν σχολίασα, άμεσα, τα γραφόμενα του Παναγιώτη. Από την άλλη όμως σκέφτηκα ότι δεδομένου πως δεν υπάρχουν, ακόμη, εμπορικά ή άλλως εφαρμοσμένα applications, ο προσδιορισμός ερευνητικός, -η, -ο, μάλλον υπονοείται σε κάθε περίπτωση. Το συνδύασα και με το σκεπτικό περί 100 λέξεων και έτσι κατέληξα σ’ αυτά που ισχυρίζομαι. Ίσως έχω λάθος όμως.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2012 12:38 pm   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλημέρα σε όλους από εμένα,

Μόλις αυτό το Σ-Κ βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με την εργασία, και μπορώ να πω ότι χάρηκα που είναι σχετικά εύκολη/απλή (αν και δεν την έχω ολοκληρώσει ακόμα).

Γνώμη μου για τα όσα συζητάτε περί του περιορισμού των λέξεων, είναι ότι ο καθηγητής θέλει απλές και to-the-point απαντήσεις, όπως και θα έπρεπε. Σίγουρα όμως λίγες παραπάνω λέξεις δεν θα έχουν επιπτώσεις. Και εγώ έχω ξεφύγει λίγο σε κάποιες.

Όσο για το 2.α, θεωρώ ότι απλά παραδειγματάκια PAN, του τύπου: μεταφορά δεδομένων μεταξύ δύο χρηστών (πχ φώτο) , είναι αυτό π θέλει. Σε καμια περίπτωση δεν θέλει projects κλπ

Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι ότι είναι μία καθαρά εισαγωγική εργασία, για να φρεσκάρουμε λίγο γνώσεις (και να δούμε και 5 wireless πράγματα παραπάνω) και θα βαθμολογηθεί ως τέτοια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 21, 2012 5:36 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
andreas έγραψε:
nby έγραψε:
...
Και εγώ έχω το δίλημμα σενάρια χρήσης ή ερευνητικά προγράμματα. Έχω απαντήσει σύμφωνα με το πρώτο, αν και δεν είμαι σίγουρος. Αν εννοούσε το δεύτερο δεν θα έπρεπε να λέει "ερευνητικά προγράμματα" ή "projects" στην εκφώνηση αντί για "εφαρμογές";

Θανάση (αν δεν κάνω λάθος το όνομα σου) στην αρχή και εγώ έτσι το σκέφτηκα, γι’ αυτό και δεν σχολίασα, άμεσα, τα γραφόμενα του Παναγιώτη. Από την άλλη όμως σκέφτηκα ότι δεδομένου πως δεν υπάρχουν, ακόμη, εμπορικά ή άλλως εφαρμοσμένα applications, ο προσδιορισμός ερευνητικός, -η, -ο, μάλλον υπονοείται σε κάθε περίπτωση. Το συνδύασα και με το σκεπτικό περί 100 λέξεων και έτσι κατέληξα σ’ αυτά που ισχυρίζομαι. Ίσως έχω λάθος όμως.

Μετά από μια πιο προσεκτική μελέτη της συλλογής άρθρων του θέματος 2, έρχομαι κι εγώ να συμφωνήσω με τον Ανδρέα. Εφόσον το θέμα ζητείται να απαντηθεί μέσα στα πλαίσια της συλλογής άρθρων (όπως διευκρίνισε και ο ΣΕΠ) και εφόσον όπως λέει και ο Ανδρέας, δεν υπάρχουν ακόμα εμπορικές ή πειραματικές εφαρμογές στο χώρο των Π.Δ., όπως πχ. είχαμε δει μέχρι τώρα στα ΣΔΥ, το λογικό είναι με τον όρο εφαρμογές να μην εννοούνται αποκλειστικά τα applications, αλλά οι εφαρμογές σε επίπεδο αρχιτεκτονικών, πρωτοκόλλων κλπ, οι οποίες ανά περίπτωση δίνουν έμφαση ή ενσωματώνουν το ένα ή το άλλο από τα επιθυμητά χαρακτηριστικά των Π.Δ..


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 21, 2012 5:50 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Το θέμα είναι να δώσει μια απάντηση ο ΣΕΠ έγκαιρα για να διορθώσουν την απάντηση όσοι από εμάς είναι στη "λάθος" κατεύθυνση. Βέβαια ο ΣΕΠ έχει πει σε άλλη ερώτηση ότι δεν υπάρχει πάντα μια σωστή απάντηση, οπότε μπορεί να είναι και οι δύο προσεγγίσεις σωστές. Θα δείξει...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2012 8:38 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Θυμάται κανείς αν ο ΣΕΠ έχει πει πως τις εργασίες μπορούμε να τις δώσουμε μέχρι και Τρίτη βράδυ ή όχι;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2012 9:27 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Νομίζω ότι στη συνάντηση είπε ότι θέλει την εργασία μέχρι την επίσημη ημερομηνία (Κυριακή 23:59).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2012 10:11 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Τότε σίγουρα θα την δώσω λειψή και θα πάρω και λειψό βαθμό :P

Όσον αφορά τον πίνακα στην 1Α, στις εφαρμογές γράφατε ολόκληρες προτάσεις; Βρήκατε για όλα εφαρμογές και μειονεκτήματα; Έχω ομολογώ αρκετά κενά στον πίνακα και ειδικά για το "IEEE 802.15.3e" δεν βρίσκω τίποτα. Οι πηγές σας ποιες είναι;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 24, 2012 9:53 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Όπως ανέφερα σε παλαιότερο μήνυμά μου, δυσκολεύομαι να βρω πληροφορίες για όλα τα πρωτόκολα του 1Α.
Ακόμα και αν βρω είναι μερικές φορές αντικρουόμενες (ρυθμό μετάδοσης, έτος προτυποποίησης, κλπ.)
Εκεί όμως που σηκώνω τα χέρια είναι στις εφαρμογές και στα μειονεκτήματα.
Μπορώ να σκεφτώ κάποια εφαρμογή για μια οικογένεια (π.χ. το 802.11)
αλλά δυσκολεύομαι να σκεφτώ διαφορετικές για κάθε διαφορετική εξέλιξή του (και αναφέρω
το πρότυπο που καλύπτεται από τα βιβλία που έχουμε, για τα υπόλοιπα ...).

Όσον αφορά τα μειονεκτήματα δεν μπορώ να βρω τίποτα τεκμηριωμένο να γράψω.

Αποφάσισα να το αφήσω για το τέλος και να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.

ΥΓ. το πρότυπο που ψάχνεις Θοδωρή είναι το 802.15.4e (έχει γίνει διόρθωση)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 24, 2012 12:40 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ευχαριστώ Παναγιώτη! Και εγώ το άφησα προς το παρόν μισοτελειωμένο. Απορώ και με ποια λογική θα βαθμολογήσει, θα μετράει τα συμπληρωμένα κελιά; :lol:

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 25, 2012 9:20 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Με έκπληξη, αλλά και λύπη, διαπιστώνω ότι ενώ απαντήθηκε το ερώτημα του Θανάση (στο επίσημο forum) το δικό μου έχει μείνει αναπάντητο. Δεδομένου του, γνωστού πλέον, delay στην ανταπόκριση του ΣΕΠ, αλλά και των λίγων ωρών που έχουν απομείνει για την παράδοση της εργασίας, νομίζω ότι δεν έχει νόημα να επιμείνω περισσότερο. Προχωρώ λοιπόν σε μία ανάγνωση-έλεγχο αυτών που έχω γράψει, προκειμένου να βρω τυχόν λάθη, ασυνταξίες, κ.λπ., και μέχρι το απόγευμα θα την έχω στείλει.

Υποθέτω ότι και οι υπόλοιποι που διαφωνούσατε με την προσέγγισή μου στο 2.Α θα έχετε διατηρήσει αυτά που είχατε γράψει – δεδομένου ότι δεν δόθηκε κάποια διευκρίνιση. Ας ελπίσουμε ότι θα γίνουν αποδεκτές “multiple απαντήσεις” και δεν θα ξεκινήσουμε “στραβά” με τις εργασίες.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009