Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:28 pm

2011-2012 / Προγραμματισμός ΟΣΣ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 11 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 01, 2011 4:07 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ανοίγω το παρόν για να συζητήσουμε όλα τα ενδεχόμενα που αφορούν την πόλη διεξαγωγής των ΟΣΣ της ΣΔΥ61. Από την άλλη, αν κρίνεις Ανδρέα πως δεν εξυπηρετεί σε κάτι, το νήμα, μπορείς να το διαγράψεις! :P

Όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι, λοιπόν, υπάρχει ένα πολύ πιθανό ενδεχόμενο να έχουμε επιλέξει την ΣΔΥ61 μόνον εγώ κι ο Ανδρέας, κάτοικοι της Βορείου Ελλάδος. Ο Κανονισμός Σπουδών του ΕΑΠ προβλέπει τον σχηματισμό τμήματος στην Αθήνα, όταν οι φοιτητές που έχουν επιλέξει μία θεματική ενότητα είναι λιγότεροι των 10. Σήμερα το μεσημέρι, και μετά από σωστή προτροπή του Ανδρέα, έστειλα ένα e-mail στο τμήμα μητρώου, όπου τονίζω τον προβληματισμό μας και προτείνω να διεξάγονται οι συναντήσεις μας στην Θεσσαλονίκη, σε περίπτωση που δεν έχει επιλέξει και κάποιος άλλος, φυσικά, την ΣΔΥ61. Καταλαβαίνω, επίσης, πως υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει επιλέξει και κάποια/κάποιος συνάδελφος, που δεν γνωρίζουμε, την προαναφερθείσα θεματική ενότητα, η οποία/οποίος να μην δύναται να παρακολουθήσει τις ΟΣΣ στην Βόρειο Ελλάδα κι ως εκ τούτου προτείνουμε να γίνονται οι συναντήσεις την ίδια ημέρα ή διήμερο με εκείνες της ΣΔΥ60, στην Αθήνα, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να πηγαινο-ερχόμαστε τόσες πολλές φορές.

Καλώ εκείνους τους συναδέλφους που παρέλειψαν, το καλοκαίρι, να δηλώσουν την πρόθεσή τους, στο forum, να παρακολουθήσουν την ΣΔΥ61, να το κάνουν τώρα, έτσι ώστε να αποκτήσουμε μία πιο καθαρή εικόνα για την σύνθεση του φετινού τμήματος, αλλά κι όλους τους υπόλοιπους που θέλουν να τοποθετηθούν επί του θέματος να εκφραστούν ελεύθερα! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 7:22 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Το ότι συμφωνώ με το πνεύμα της κίνησής σου νομίζω ότι είναι περιττό να το αναφέρω, εφόσον το είχαμε συζητήσει πριν κάνεις οτιδήποτε. Το σημαντικότερο στην φάση αυτή είναι το λάβουν υπόψη τους και να κάνουν κάτι, ενώ παράλληλα, αν κάποιος ακόμη έχει δηλώσει την ΣΔΥ-61 θα ήταν πολύ καλό να το αναφέρει, έστω και τώρα, για να ξέρουμε τι πιθανότητες υπάρχουν για να καρποφορήσει η κίνησή μας. Εντούτοις, τώρα που το ξανασκέφτομαι, πιστεύω ότι ο ΣΕΠ θα έχει ήδη επιλεγεί, οπότε η δημιουργία τμήματος στην Θεσσαλονίκη μάλλον δεν έχει ελπίδες. Άρα, η καλύτερή μας είναι να διαμορφωθεί το πρόγραμμα κατά τρόπο που να συμπίπτουν οι ΟΣΣ των 2 ΘΕ, όπως και εσύ ανέφερες, στο ίδιο Σαββατοκύριακο ή ακόμη και στην ίδια μέρα (αλλά όχι και ώρα – αυτό ελπίζω να εννοείται :D ).


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 07, 2011 7:04 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Μπαίνοντας πριν λίγο (07/09/11 πρωί) στο open.eap.gr διαπίστωσα ότι έχουν ήδη καταχωρηθεί οι ΘΕ που έχω δηλώσει για φέτος. Εντούτοις, δεν έχουν καταχωρηθεί τμήματα, διδάσκοντες και ΟΣΣ. Πιστεύω ότι είμαστε κοντά και ελπίζω οι κινήσεις του Γιώργου να φέρουν κάποιο ικανοποιητικό-καλό απτέλεσμα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 15, 2011 6:25 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ανδρέα, μόλις είδα την απάντησή σου εδώ, αλλά και των άλλων συναδέλφων σε άλλα νήματα, καθώς, αν και έμπαινα καθημερινά, δεν είχα προσέξει πως ήμουν logged out, οπότε και νόμιζα πως δεν υπήρχαν νέα posts! :oops: Παρατήρησα κι εγώ πως καταχωρήθηκαν οι δύο θεματικές ενότητες στην καρτέλα των βαθμών, αλλά, από την άλλη, δεν μου ήρθε καμία απάντηση στο e-mail που 'χα στείλει, έστω και κάτι της μορφής "we'll look into it". :( Πάντως, κι από την τηλεφωνική επικοινωνία που 'χα με το τμήμα μητρώου, αρχές Σεπτεμβρίου, λογικά μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα μελέτης, τα τμήματα, οι διδάσκοντες και οι ημερομηνίες των ΟΣΣ, αλλά και θα πιάσουμε στα χέρια μας και τα πολυπόθητα βιβλία...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 16, 2011 7:56 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Δυστυχώς τα πράγματα εξελίσσονται ακριβώς όπως τα είχαμε φανταστεί – δηλαδή, χωρίς καμία ανταπόκριση από το ΕΑΠ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 8:53 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Οι θεματικές στην καρτέλα των βαθμών είχαν μπει από τον Ιούλιο (τουλάχιστον σε μένα). Από εκεί και πέρα τίποτα. Όπως ξέρετε το ΕΑΠ έχει μειώσει τα δίδακτρα για του χρόνου κατά 50 ευρώ, αν και νομίζω πως θα χρειαστεί να τα ξαναμειώσει :roll: Κρίμα και είχα αρκετή διέθαση για διάβασμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 20, 2011 6:10 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θα ήθελα να κάνω γνωστό, κυρίως στο Γιώργο, ότι εχθές έκανα αίτηση για την διαγραφή μου από την ΣΔΥ-61. Δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι εφικτό και αν θα γίνει δεκτό από την μεριά του ΕΑΠ, ειδικά λίγες μέρες πριν την έναρξη της ακαδημαϊκής χρονιάς, αλλά για λόγους που είναι γνωστοί (τουλάχιστον στον Γιώργο) έκρινα ότι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ σε δύο ΘΕ.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και αν το αίτημά μου απορριφθεί και παραμείνω εγγεγραμμένος στην ΣΔΥ-61, νομίζω ότι δεν θα ασχοληθώ καθόλου με την ΣΔΥ-61 και θα κοιτάξω να επικεντρωθώ, όσο μπορώ, στην ΣΔΥ-60.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 20, 2011 7:28 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μόλις μπήκα στο portal κι εγώ, λοιπόν, όπου παρατήρησα τα εξής:
  • δημιουργήθηκαν δύο τμήματα (ένα για την ΣΔΥ60 κι ένα για την ΣΔΥ61) στην Αθήνα, δίχως να έχουν οριστεί ακόμα οι διδάσκοντες καθηγητές, βέβαια, αλλά και οι ημερομηνίες διεξαγωγής των ΟΣΣ και
  • τελικά την ΣΔΥ61 θα την παρακολουθήσουμε 5 φοιτητές στο σύνολο, Ανδρέα, ενώ δεν έχουν τ' όνομά σου καταχωρημένο κι άρα έγινε δεκτή, υποθέτω, η αίτηση διαγραφής σου από την θεματική ενότητα

Περιττό να πω, ίσως, πως καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους για τους οποίους αποφάσισες να διαγραφείς από την ΣΔΥ61, αλλά κι από την άλλη είχα συνηθίσει και στην ιδέα πως θα είχαμε πάλι 2 θεματικές ενότητες παρέα! :) Σε κάθε περίπτωση, από την στιγμή που μαζεύτηκαν άτομα κι από την Αθήνα (ή έτσι εικάζω πως είναι από την πρωτεύουσα), είναι "λογικό" να γίνονται τα μαθήματα εκεί, ενώ θα περιμένουμε για το δεύτερο σκέλος που μας ενδιέφερε, at the time, δηλαδή το αν θα γίνονται οι συναντήσεις το ίδιο Σ/Κ με εκείνες τις ΣΔΥ60.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 21, 2011 7:07 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ναι. Τελικώς το αίτημά μου για διαγραφή έγινε δεκτό. Χθες, κοντά στο μεσημέρι, μου τηλεφώνησαν από το ΕΑΠ και μ’ ενημέρωσαν σχετικά. Καλό κουράγιο σε όλους τους συναδέλφους που επέλεξαν, για άλλη μία χρονιά, να έχουν δύο ΘΕ.

Άντε και του χρόνου θα έχουμε κάποιους να μας ενημερώνουν και να μας καθοδηγούν σχετικά. :D

Έχω όμως και ένα παράπονο από του συναδέλφους που θα παρακολουθήσουν τελικά την ΣΔΥ-61, σχετικά με το ότι δεν επέλεξαν να μας ενημερώσουν για την πρόθεσή τους. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κανείς τους δεν είχε γνώση της ύπαρξης του forum.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 22, 2011 4:42 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το 'χα αναφέρει, νομίζω, στο σχετικό νήμα, ως πιθανότητα να μην είναι καν μέλη, οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι, ή λόγω φόρτου εργασίας and whatnot, να μην έδωσαν σημασία στην συζήτηση περί δηλώσεων Θεματικών Ενοτήτων. Από την άλλη, και τα ονόματα που διάβασα δεν μου θύμισαν κάτι: είτε επειδή εγώ δεν έμαθα καλά όλους τους συναδέλφους, είτε επειδή την δεδομένη χρονική στιγμή δεν τους θυμάμαι - δεν ξέρω - :oops: . Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω, τουλάχιστο φέτος, να συγκρατήσω ευκολότερα και τους 21 συναδέλφους, αν και αρκετούς από αυτούς θα τους γνωρίζω ήδη! :P

Τώρα, όσον αφορά το θέμα των ΟΣΣ, τελικά το ΕΑΠ δέχτηκε την πρόταση να γίνονται κι οι δύο Θεματικές Ενότητες την ίδια ημερομηνία, εκτός, φυσικά, κι αν ήταν προειλημμένη απόφαση! ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 11 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009