Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 3:28 pm

2012-13 / Διάβασμα για εξετάσεις

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 29, 2013 2:08 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Δώσαμε και την τελευταία άσκηση χθες. Απομένουν μόνο οι εξετάσεις.
Πώς και τι προσανατολίζεστε να διαβάσετε για τις εξετάσεις;
Εγώ μέσα στη χρονιά πρόλαβα να διαβάσω μόλις μερικά κεφάλαια από το βιβλίο, αφού ασχολήθηκα κατά κύριο λόγο με τις Γ.Ε., αλλά βλέπω ότι δεν έχουν και πολύ σχέση με το τι θα μπει στις εξετάσεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 29, 2013 6:00 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Συμφωνώ κι εγώ ότι τα υποθετικά θέματα δεν είχαν και πολύ σχέση με το περιεχόμενο των βιβλίων. Και εγώ στη διάρκεια της χρονιάς κατάφερα να διαβάσω πολύ λίγα κεφάλαια.

Σκέφτομαι ότι την ύλη θα πρέπει να τη "σαρώσουμε", δηλαδή τα κεφάλαια 1,2,3,4,5,6,8,9,10.3,10.4,12.5,13.3,14.2,14.5,18,19,20.2,20.3 από το βιβλίο του DIX, τα κεφ 4,5,6 του "Krumm" και τα κεφ. 1,2 και 6 από το "AUTONOMY ORIENTED COMPUTING" (Αλήθεια μήπως μας είχε πει να μην το διαβάσουμε;).
Το βιβλίο της Java σκοπεύετε να το ανοιξετε καθόλου;
Για τις μελέτες περίπτωσης θα πρέπει να δούμε τις πηγές που μας υπέδειξε, τουλάχιστον.
Αναρωτιέμαι μήπως καλή πρακτική είναι να προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στις δραστηριότητες του οδηγού μελέτης. Νομίζω ότι έχουν περισσότερη σχέση με τα υποθετικά θέματα.
Eίναι πολλά τελικά, ή κάνω λάθος;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 29, 2013 6:23 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Και μην το ξεχάσω: Από τα υποθετικά θέματα, μου δώθηκε η εντύπωση ότι καλό είναι να έχουμε ξαναδεί τα άρθρα, τουλάχιστον αυτά που μας έδινε στις ΓΕ, για να έχουμε υπόψη σενάρια, μελέτες περίπτωσης κ.λ.π.
Συμφωνείτε;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 30, 2013 11:07 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλή ερώτηση, το τι θα χρειαστεί να έχουμε διαβάσει για τις εξετάσεις. Όντως, άμα κρίνω από τις ερωτήσεις της υποθετικής εξέτασης, δεν βλέπω τα θέματα να έχουν πολύ σχέση με το περιεχόμενο των βιβλίων (αν και δεν μπορώ να πω ότι τα έχω διαβάσει). Συμφωνώ, με αυτά που λέει η Αριάδνη, απλά να σημειώσω ότι το βιβλίο της Java, σχεδόν μας είχε προτρέψει να το χρησιμοποιήσουμε για προσάναμμα, και ότι από το βιβλίο "AUTONOMY ORIENTED COMPUTING" είχε αφήσει να εννοηθεί ότι δεν θα μπει θέμα στις εξετάσεις. Επίσης, είχε δηλώσει ότι άμα αυτός διάβαζε μόνο κάτι ελάχιστο για τις εξετάσεις, αυτό θα ήταν τα τρία κεφάλαια του Krumm. Σε κάθε περίπτωση, θα εκτιμούσα αν κάποιος που είχε το μάθημα πέρυσι, θυμάται στο περίπου τα θέματα των εξετάσεων και μας τα έλεγε, για να ξέρουμε και εμείς πώς να κινηθούμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 30, 2013 12:49 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Ιπποκράτης έγραψε:
Καλή ερώτηση, το τι θα χρειαστεί να έχουμε διαβάσει για τις εξετάσεις. Όντως, άμα κρίνω από τις ερωτήσεις της υποθετικής εξέτασης, δεν βλέπω τα θέματα να έχουν πολύ σχέση με το περιεχόμενο των βιβλίων (αν και δεν μπορώ να πω ότι τα έχω διαβάσει). Συμφωνώ, με αυτά που λέει η Αριάδνη, απλά να σημειώσω ότι το βιβλίο της Java, σχεδόν μας είχε προτρέψει να το χρησιμοποιήσουμε για προσάναμμα, και ότι από το βιβλίο "AUTONOMY ORIENTED COMPUTING" είχε αφήσει να εννοηθεί ότι δεν θα μπει θέμα στις εξετάσεις. Επίσης, είχε δηλώσει ότι άμα αυτός διάβαζε μόνο κάτι ελάχιστο για τις εξετάσεις, αυτό θα ήταν τα τρία κεφάλαια του Krumm. Σε κάθε περίπτωση, θα εκτιμούσα αν κάποιος που είχε το μάθημα πέρυσι, θυμάται στο περίπου τα θέματα των εξετάσεων και μας τα έλεγε, για να ξέρουμε και εμείς πώς να κινηθούμε.


Ναι, πιο πολύ σε αυτό το πνεύμα ήταν η ερώτησή μου. Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Χρόνος για να διαβάσουμε όλη την ύλη δε νομίζω ότι υπάρχει, αφού είναι αχανής, αλλά δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο. Εγώ από ότι έχω καταλάβει απαραίτητο είναι να διαβάσουμε τον οδηγό μελέτης και καλό είναι να διαβάσουμε τον Krumm, και κατά δεύτερο λόγο τον Dix. Το βιβλίο της JavaME δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να το ανοίξουμε καν, όπως επίσης από ότι θυμάμαι ότι μας είχε πει το AOC έχει μια συγκεκριμένη προσέγγιση με την οποία δεν πολυσυμφωνεί, άρα θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να το διαβάσουμε. Ένα θέμα που τίθεται όμως είναι σε τι βαθμό πρέπει να διαβάσουμε τον οδηγό μελέτης, καθώς και όπως σωστά το έθεσε η Αριάδνη έχω την εντύπωση ότι ίσως χρειαστούν κάποια συμπεράσματα από τα papers και τη θεωρία των Γ.Ε., όπως φάνηκε στην προσομείωση των εξετάσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 30, 2013 3:28 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγω θεωρώ παιδιά πως ειναι πάρα πολύ σημαντικό να απαντήσουμε στις δραστηριότητες του οδηγού μελέτης. Βέβαια αυτό δεν είναι καθόλου έυκολο, μιας και απαιτεί διάβασμα των κεφαλαίων του βιβλίου αλλά και γενική έρευνα στο internet.

Και κάτι άλλο θα ήθελα να ρωτήσω. Σκοπεύετε να εκτυπώσετε και να έχετε μαζί σας υλικό για τις εβδομάδες 19 - τέλος; Ή οτι θυμάστε; Δεν ξέρω ρε γαμώτο δεν βγαίνει άκρη με την ύλη αυτών των εβδομάδων...Τα άλλα που είναι στα βιβλία γίνονται με τα χίλια ζόρια ένα πέρασμα....

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 01, 2013 7:32 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Εγώ, για να πω την αλήθεια, ήδη έχω εκτυπώσει τα βιβλία στα οποία αναφέρονται οι εβδομάδες 24 -32, ( το Ardruino δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένο βιβλίο, επομένως δεν ξέρω τι θα μπορούσαμε να εκτυπώσουμε…), άρα μάλλον θα τα κρατάω. Αλλά το θέμα είναι αν προλάβω να τα διαβάσω, γιατί αλλιώς δώρων άδωρων! Σε κάθε περίπτωση, το να τα έχεις διαβάσει, είναι καλύτερο από το να τα κρατάς…


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 19, 2013 4:38 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παιδιά έχετε καμιά ιδέα για τη 2η δραστηριότητα του Οδηγού Μελέτης, εκεί που λέει:
4) Έλεγχος προϊόντος σε αγροτική περιοχή;
5) Έλεγχος προϊόντος στη βιομηχανία;

Τι θέλει να πει ο ποιητής γιατί έχω κολλήσει. Έχουμε δει κάτι παρόμοιο;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 19, 2013 8:53 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
xpet έγραψε:
Παιδιά έχετε καμιά ιδέα για τη 2η δραστηριότητα του Οδηγού Μελέτης, εκεί που λέει:
4) Έλεγχος προϊόντος σε αγροτική περιοχή;
5) Έλεγχος προϊόντος στη βιομηχανία;

Τι θέλει να πει ο ποιητής γιατί έχω κολλήσει. Έχουμε δει κάτι παρόμοιο;

Xριστίνα καλησπέρα,
Δεν έχω διαβάσει πρόσφατα το σχετικό κεφάλαιο. Σκέφτομαι όμως, ότι όσον αφορά την αγροτική περιοχή, θα πρέπει να γίνει τουλάχιστον αναφορά στο ότι δεν είναι πάντα διαθέσιμο το δίκτυο.
Δεν είμαι και σίγουρη τι είδους έλεγχο προιόντος κάνουμε, ωρίμανση καρπών, καλής ή κακής ποιότητας προιόντα.
Στα "πεταχτά" αυτά σκέφτομαι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 20, 2013 3:50 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ!
Και μένα εκεί πάει το μυαλό μου αλλά μου φαίνεται ψιλοάσχετο το ερώτημα με αυτά που έχουμε ασχοληθεί. Πάντως πρέπει να έχεις δίκιο, αυτή λογικά είναι η σωστή κατεύθυνση.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 10 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009