Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:17 am

2012-2013 5η ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 25, 2013 2:59 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
taghor έγραψε:
Εγώ ξεκίνησα χθες να ασχολούμαι με την εργασία αφού δεν είχα βρει χρόνο μέχρι τώρα.
Έφτιαξα την εφαρμογή με τα fiducials για να παίζει στον simulator αλλά ακόμα δεν έχω δοκιμάσει με την κάμερα.

Όσο αφορά το 1Ε δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάει. Να υλοποιήσουμε τον client της 4ης άσκησης σε HTML/Javascript με την πλατφόρμα Titanium που δίνεται στο link, με χρήση του Webkit, ή μήπως να υλοποιήσουμε native android app στο android SDK?
Μήπως πρέπει να υλοποιήσουμε στην πλατφόρμα Titanium(με χρήση του Titanium-SDK) που είναι βασισμένη σε HTML/Javascript μια εφαρμογή και αυτό θα μας την μετατρέψει σε Android Native App?


Στην ΟΣΣ ο ΣΕΠ είχε πει (βλέποντας τις σημειώσεις που κράτησα - χωρίς να θυμάμαι πολλά απ' όσα ειπώθηκαν) ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε είτε PhoneGap είτε Titanium. Για native εφαρμογή στο Android SDΚ νομίζω ότι δεν εννοεί κάτι τέτοιο, για αυτό άλλωστε η εκφώνηση μιλά για "υβριδική" και όχι native εφαρμογή.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 26, 2013 9:43 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Τελικά εγκατέστησα χθες το titanium. Έχω κάποια προβλήματα με τα έτοιμα παραδείγματα που έχει μια και δεν τρέχει στον android emulator σωστά.
Πάντως αυτό που βλέπω, απαντώντας και εν μέρη στον Ιπποκράτη, είναι ότι το Titanium δίνει ένα δικό του API σε Javascript (με δικά του έτοιμα functions) που πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις την εφαρμογή σου, και αν κατάλαβα καλά και το UI το φτιάχνεις προγραμματιστικά με Javascript και όχι με HTML.
Συνεπώς βλέπω ότι χρειάζεται κάποιος να αφιερώσει κάποιον χρόνο για αυτό, αφού στην ουσία είναι ανάπτυξη μιας εφαρμογής από την αρχή (ήλπιζα ότι θα μπορούσα να επαναχρησιμοποιήσω την client εφαρμογή μου από την προηγούμενη άσκηση αφού ήταν HTML/Javascript).

Οπότε λέω να ασχοληθώ με τα θεωρητικά και με το fiducials που είναι πιο βατά και αν προλάβω βλέπω και αυτό τελευταία στιγμή.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 26, 2013 12:04 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εγώ το ίδιο ήλπιζα… Αλλά, τελικά, από ότι κατάλαβα, από την απάντηση, χρειάζεται να αλλάξουμε αρκετά τον κώδικα… Μην έχοντας τελειώσει και εγώ με τα θεωρητικά, θα το αφήσω για το τέλος, και ότι προλάβω…


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009