Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:11 am

2012-2013 5η ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 02, 2013 7:33 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Είναι γεγονός ότι κάτι μου διαφεύγει στην όλη διαδικασία.
Πιθανόν να ρωτώ κάτι αφελές ή ασαφές:

Την αντιστοίχηση των εικόνων σε fiducials την «κάνουμε» στο αρχείο .pde (δηλαδή στο πρόγραμμα που προκύπτει από το tuio demo, που το τροποποιούμε για να υλοποιήσει την εφαρμογή) ή σε κάποια άλλη βαθμίδα του κώδικα π.χ στο tuioprocessing.java. Από τη συζήτηση των παιδιών πέρυσι και από όσα έχουν γραφτεί εδώ, αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον στο αρχείο .pde γίνεται αυτή η αντιστοίχηση. Συμφωνείτε;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 03, 2013 4:43 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Εγώ πάντως έτσι την έχω κάνει (στο αρχείο .pde). Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άλλος τρόπος.
Εκτός, και αν κάποιος χρησιμοποίησε κάποια άλλη γλώσσα και όχι το processing, άρα στο αντίστοιχο αρχείο της γλώσσας, που έγραψε τον κώδικα του.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 04, 2013 12:00 am   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Ιπποκράτη σε ευχαριστώ για την απόκριση.
Δεν έχω κάνει κάτι περισσότερο από το να εμφανίζω μία φωτογραφία στο Processing window δείχνοντας στην κάμερα το αντίγραφο ενός κωδικού fiducial και η φωτογραφία να παρακολουθεί την μετακίνηση και την περιστροφή του. Αναρωτιέμαι ωστόσο πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον Simulator στην όλη διαδικασία.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 04, 2013 12:42 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Αφού μπορείς να το κάνεις με τη reacTIVision vision engine, δεν βλέπω το λόγο να μην μπορείς να το κάνεις με τον TUIO simulator. Αντί να χρησιμοποιήσεις την reacTIVision vision engine και άρα την κάμερα, ανοίγεις τον TUIO simulator (δηλαδή χρησιμοποιείς μόνο τον reacTIVision TUIO client και τον TUIO simulator). Τώρα το fiducial με ID 1 είναι το αντικείμενο που έχει τον αριθμό 1, το fiducial με ID 2 είναι το αντικείμενο που έχει τον αριθμό 2 κοκ. Μετακινώντας (ή περιστρέφοντας) αυτά τα αντικείμενα με το ποντίκι, είναι σαν να μετακινείς τα ίδια τα fiducials.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 04, 2013 10:11 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Έχεις δίκιο Ιπποκράτη. Είναι αυτονόητο αυτό που λές. Οπότε έτσι, με τον Simulator απλοποιείται η ανάπτυξη της εφαρμογής αφού δε χρησιμοποιείς τα χέρια για το χειρισμό των fiducials.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2013 11:39 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Καλησπέρα σε όλους. Όταν τρέχω το reacTIVision, μου πετάει ένα "Camera disconnected! Press any key to exit reacTIVision..." και φυσικά δεν κάνει τίποτα από εκεί και έπειτα. Αυτό σε Windows το 7, τόσο σε desktop με κάμερα Creative, όσο και σε laptop με την ενσωματωμένη κάμερα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2013 12:18 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
nby έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους. Όταν τρέχω το reacTIVision, μου πετάει ένα "Camera disconnected! Press any key to exit reacTIVision..." και φυσικά δεν κάνει τίποτα από εκεί και έπειτα. Αυτό σε Windows το 7, τόσο σε desktop με κάμερα Creative, όσο και σε laptop με την ενσωματωμένη κάμερα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;


Καλησπέρα,
είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με μία usb κάμερα της logitech σε Windows7 x64.
Όμως η ενσωματωμένη κάμερα του laptop μου καθώς και μία άλλη usb κάμερα (turbo X) που έχω παίζουν κανονικά οπότε φαντάζομαι ότι λογικά έχει να κάνει καθαρά με τα χαρακτηριστικά της κάμερας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 24, 2013 9:15 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλησπέρα.
Δεν βλέπω μεγάλη συμμετοχή σε αυτή την εργασία… Να υποθέσω ότι έχοντας μαζέψει οι περισσότεροι τις απαραίτητες μονάδες, δεν της έχουμε δώσει και μεγάλη βαρύτητα…
Πάντως, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν διαβάσει την ύλη των βιβλίων, στα ερωτήματα της υποθετικής εξέτασης (Θέμα 3), υπάρχει κάποια απάντηση που βρίσκεται σε αυτά, ή είναι καθαρά ερωτήματα κρίσεως;
Επίσης, έχει κάποιος ασχοληθεί με το ερώτημα Ε του θέματος 1; (αλήθεια τα ερωτήματα Γ,Δ που πήγανε; :P ). Εγώ, μην έχοντας ασχοληθεί ακόμα με αυτό το θέμα, κρίνετε ότι προλαβαίνω να αναπτύξω μια Android SDK native έκδοση για το tamagotchi πάνω στο HTML5; Δηλαδή, πόσο εύκολο είναι αυτό να γίνει;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 25, 2013 11:30 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ ξεκίνησα χθες να ασχολούμαι με την εργασία αφού δεν είχα βρει χρόνο μέχρι τώρα.
Έφτιαξα την εφαρμογή με τα fiducials για να παίζει στον simulator αλλά ακόμα δεν έχω δοκιμάσει με την κάμερα.

Όσο αφορά το 1Ε δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάει. Να υλοποιήσουμε τον client της 4ης άσκησης σε HTML/Javascript με την πλατφόρμα Titanium που δίνεται στο link, με χρήση του Webkit, ή μήπως να υλοποιήσουμε native android app στο android SDK?
Μήπως πρέπει να υλοποιήσουμε στην πλατφόρμα Titanium(με χρήση του Titanium-SDK) που είναι βασισμένη σε HTML/Javascript μια εφαρμογή και αυτό θα μας την μετατρέψει σε Android Native App?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 25, 2013 2:14 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παιδιά εγώ δεν ασχολήθηκα με όλα τα θέματα, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει ο Ιπποκράτης. Ασχολήθηκα με την υποθετική εξέταση και με την κριτική μελέτη άρθρων. Επομένως δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τα υπόλοιπα θέματα. Καλή επιτυχία σε όσους έχετε το κουράγιο να ασχοληθείτε όπως πρέπει με την εργασία.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009