Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:59 am

2012-2013 5η ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 11:20 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
5η και τελευταία. Καλή επιτυχία σε όλους.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 8:04 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλή επιτυχία και από εμένα σε όλους. Επιτέλους, φτάνουμε στο τέλος…

Για να μπούμε σιγά σιγά και στα θέματα της εργασίας. Πώς, σκέφτεστε να κάνετε την εφαρμογή της συνεργατικής επεξεργασίας φωτογραφιών, του 1Β; Θα εμφανίζει η εφαρμογή π.χ. δύο ή τρεις εικόνες συγχρόνως αν μπουν αντίστοιχα δύο ή τρία fiducials που τις αντιπροσωπεύουν; Αν μπουν κάποια fiducials που αντιπροσωπεύουν ένα φίλτρο, σκέφτεστε να εμφανίζεται και μια εικόνα που αντιπροσωπεύει το φίλτρο; Πότε, θα εφαρμόζετε το φίλτρο σε μια εικόνα; Όταν βρίσκεται το αντίστοιχο fiducial του σχετικά «κοντά» στο fiducial που αντιπροσωπεύει την εικόνα; Και όταν αυτό το περιστρέφουμε, να αυξάνει ή να μειώνει π.χ. την φωτεινότητα της εικόνας; Εγώ αυτό έχω καταλάβει, τόσο από την συζήτηση των περισυνών παιδιών, όσο και από το ότι η εφαρμογή είναι συνεργατική. Παρόλα αυτά, σκέφτομαι ότι με το να μην έχουμε μια μεγάλη οθόνη (όπως υπάρχει στις συνεργατικές εφαρμογές), αλλά την οθόνη π.χ. ενός laptop, οι φωτογραφίες μας θα πρέπει να είναι σχετικά μικρές. Εσείς, τι λέτε;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 3:51 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Ιπποκράτη δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με το 1Β.
Ας ξεκινήσουμε από το 1Α: Στο 1Α ζητά απλώς να ανοίξουμε τον simulator και να εκτελέσουμε το TUIO Demo στο Processing, οπότε θα πάρουμε στιγμιότυπο/α από τη μετακίνηση των αντικειμένων που εξομοιώνονται στον simulator, όπως φαίνονται στο παράθυρο του Processing. Καταλαβαίνω καλά, ότι στο πρακτικό μέρος του 1Α δεν χρησιμοποιούμε την reacTIVision; Ή τη χρησιμοποιούμε, οπότε μετακινώντας τις εικόνες των fiducials μπροστά από την κάμερα βλέπουμε την αντίστοιχη μετακίνησή τους στο παράθυρο του Processing sketch;

Να υποθέσω ότι τροποποιούμε το πρόγραμμα TUIO Demo ώστε να υλοποιήσουμε την εφαρμογή του ερωτήματος 2Β, ενσωματώνοντας στο Processing sketch εικόνες της επιλογής μας, αντιστοιχίζιντάς/συνδεοντάς τες με fiducials και υλοποιώντας στον κώδικα φίλτρα για το χειρiσμό αυτών των εικόνων;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 5:47 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Όντως, και εγώ στο 1Α καταλαβαίνω ότι δεν χρησιμοποιούμε την reacTIVision. Επίσης, και στο 1Β αυτό έχω αρχίσει να κάνω (τροποποίηση του TUIO Demo). Απλά, εδώ, τουλάχιστον στο τέλος, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και την reacTIVision, και να δικαιολογήσουμε σε ποια φάση της υλοποίησης χρησιμοποιήσαμε τον simulator και σε ποια την reacTIVision.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 31, 2013 10:15 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα και από μένα. Έχει μισή ωρίτσα που ασχολούμαι με την εργασία.
Για το 1Α:
Το παράδειγμα, μπορείτε να το εκτελέσετε σε κάποια άλλη έκδοση του Processing εκτός από την 1.5.1.; Σε εμένα μόνο στην 1.5.1 εκτελείται. Στις άλλες υπάρχει πρόβλημα με το αντικείμενο Vector.
Όταν εκτελείτε το παράδειγμα συμβαίνει τίποτα; Σε εμένα εμφανίζεται ένα λευκό παράθυρο, το οποίο απλά συντονίζεται με τον TUIO simulator


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 31, 2013 11:12 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Εμένα μου τρέχει κανονικά στην έκδοση 2.0b6, χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο.
Όταν εκτελείται το παράδειγμα, δεν συμβαίνει κάτι το ιδιαίτερο. Απλά, όταν μετακινείς ή περιστρέφεις τα αντικείμενα στον simulator, αντίστοιχα μετακινούνται ή περιστρέφονται, μαύρα τετράγωνα που αντιστοιχούν στα αντικείμενα, στο λευκό παράθυρο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 31, 2013 11:33 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Kαλησπέρα κι από 'μένα.
Κι εγώ χωρίς κάποια τροποποίηση το εκτελώ στο 2.0b5 και στο 2.0b6.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 31, 2013 11:55 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Πώς αντιλαμβάνεστε τη "συνεργατική" εφαρμογή των φωτογραφιών;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 01, 2013 9:57 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Αριάδνη, εκτός από αυτά που έχω γράψει παραπάνω, δεν σκέφτομαι να κάνω τίποτα άλλο, εκτός πως ίσως δημιουργήσω μια γραμμή/ες που να ενώνει ένα φίλτρο με τη φωτογραφία (ή φωτογραφίες) στις οποίες εφαρμόζεται (όταν βρίσκεται αρκετά κοντά σε αυτή/ες).
Όντως, η λέξη «συνεργατική» θα μπορούσε να υπονοεί κάτι παραπάνω. Αλλά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω για τις ανάγκες της εργασίας. Απλά, πιστεύω ότι η λέξη έχει μπει, γιατί ουσιαστικά έχουμε ένα τραπέζι, και όχι ένα pc, άρα θα μπορούσε θεωρητικά να υπάρχει χειρισμός από παραπάνω από έναν χρήστες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 01, 2013 11:26 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Μάλλον έχεις δίκιο Ιπποκράτη. Ευχαριστώ πολύ.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009