Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 4:09 pm

2012-2013 / 4η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 9:04 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Η έκδοση ειναι 1.8.1 Αριάδνη απόσο θυμάμαι και έχω την εντύπωση οτι στο xampp δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις visual c++ αυτό γίνεται μόνο σε wamp. Τι ακριβώς πρόβλημα έχεις αντιμετωπίσει?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 12:05 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Αριάδνη, εγώ εγκατέστησα και την έκδοση Microsoft Visual C++ 2008 SP1 Redistributable Package (x86): http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5582 (σε xp), αφού οι οδηγίες εγκατάστασης για την έκδοση 1.8.1 του XAMPP for windows, εδώ: http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641 έλεγαν ότι αυτό χρειάζεται.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 12:16 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο,
ζητώ συγνώμη που αυτή τη στιγμή δεν γίνομαι πιο αναλυτική, έχω προλάβει ήδη να μπλέξω με κάποια ζητήματα στο Processing.
Αλέξανδρε αυτό που μπορώ να πω συνοπτικά είναι ότι εγκατέστησα το xampp1.1.8 ακολουθώντας στο περίπου έναν οδηγό εγκατάστασης του xampp 1.7.1 (από http://saites.gr/web-development/pos_eg ... se-windows) ο οποίος συνοδεύεται από ένα παράδειγμα δημιουργίας βάσης δεδομένων με το phpMyAdmin και από μία εφαρμογή με login/register και ενεργοποίηση λογαριασμού με email. Στο παράδειγμα δημιουργίας βάσης δεδομένων συνδέθηκα επιτυχώς στον server, ή τουλάχιστον κάποιες φορές το κατάφερα. Την εφαρμογή δεν μπόρεσα να την προχωρήσω καθόλου.
Θα επανέλθω πιο συγκεκριμένα μόλις τα ξαναδώ και ελέγξω και την πρόταση του Ιπποκράτη.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 04, 2013 11:41 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Έχει ξεκινήσει κανείς με τον HTML5 client?
Τελικά τι ακριβώς πρέπει να υλοποιήσουμε που να θεωρηθεί ως HTML5? Από ότι καταλαβαίνω κυρίως javascript θα υλοποιήσουμε, κάνω λάθος;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2013 1:22 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Και local storage πιστεύω εγω ως μια επιπλέον δυνατότητα που δεν προσφέρεται αλλιώς και που χρειάζεται για την αποθήκευση των στοιχείων που αναφέρονται σε client side επίπεδο


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2013 1:27 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Κυρίως javascript χρησιμοποίησα και εγώ.. Απλά, χρησιμοποίησα και το HTML5 <canvas> tag (που είναι χαρακτηριστικό της HTML5). Βέβαια, και σε αυτό σχεδιάζεις με javascript: http://www.w3schools.com/html/html5_canvas.asp
Το local storage που λέει ο Αλέξανδρος, είναι μια δυνατότητα της HTML5. Αλλά, δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο να την χρησιμοποιήσουμε, αφού τα δεδομένα αποθηκεύονται στον server, του ερωτήματος 1Α.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2013 4:07 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Ξέχασα να πω, ότι χρησιμοποίησα και το <audio> tag, που επίσης είναι ένα χαρακτηριστικό της HTML5: http://www.w3schools.com/html/html5_audio.asp


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2013 4:14 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς πρέπει να φτιάξω πέραν από το ποιά tags της HTML5 θα χρησιμοποιήσω:

Θα πρέπει να δίνει ο server μία σελίδα στην οποία θα μπορεί ο χρήστης να μπει και να παίξει με το pet του?

ή

να έχει ο κάθε χρήστης μια σελίδα html τοπικά που θα ανοίγει με έναν browser και θα "χτυπάει" τον server ώστε να επικοινωνεί μαζί του;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 06, 2013 11:18 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Και πως να ξέρεις τι πρέπει να φτιάξεις αφού δεν υπάρχει εκφώνηση σαφής και κατανοητή, εδώ δεν ξέρει ο ίδιος που έβαλε την άσκηση. Κοίτα, εγώ ζητώντας συμβουλές από άτομα επαγγελματίες του χώρου αφού και αυτοί μου εξέφρασαν ένα σωρό απορίες, καταλήξαμε στο οτι όλη η λειτουργικότητα πρέπει να μεταφερθεί στον client και απλά ο server να δέχεται και να εξυπηρετεί αιτήματα αλλά και να αποθηκεύει τις τρέχουσες πληροφορίες κάθε client (το οποίο το κατάφερα εν μέρει με διάφορες αλχημείες ΄μπακαλίστικου΄ τύπου.). Πάντως θεωρώ οτι αφού παραδόσουμε καλό θα ήταν να ζητήσουμε μια υποδειγματική υλοποίηση με αναλυτικά requirements, ανάλυση απαιτήσεων και παραδοχές που έπρεπε να φανταστούμε εμείς από την ελλιπή εκφώνηση


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 06, 2013 2:39 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Εγώ έκανα το λάθος και κόλλησα με το Google App Engine και τώρα τρέχω να προλάβω τον χαμένο χρόνο. Να δούμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009