Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 10:53 pm

2012-2013 / 4η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 7:30 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Ιπποκράτη στην ίδια φάση "ψαξίματος" βρίσκομαι και εγώ καθώς έχω χρησιμοποιήσει php για να στήσω τον server και να φτιάξω έναν πρόχειρο client ώστε να ελέγξω αν λειτουργούν και αναζητώ τρόπο να καταφέρω ο server μου να αποθηκεύει όλα όσα ζητούνται, μάλλον η λύση είναι συνδυασμός javascript και xml δηλαδή AJAX καθώς θέλουμε οι πληροφορίες αυτές να μην χάνονται όταν ο server κλείνει κάτι το οποίο το προσφέρει η τεχνολογία αυτή. Βάση δεδομένων έχεις χρησιμοποιήσει;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 12:20 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Αλέξανδρε, μάλλον είμαι πιο πίσω. Έχω φτιάξει μόνο το παιχνίδι σε HTML5, και έχω εγκαταστήσει το xampp. Είχα βρει κάποια παραδείγματα, που επικοινωνούσε ένα αρχείο javascript με php, αλλά μου έτρεχαν μόνο αν και τα δύο αρχεία βρισκόταν στον server. Για αυτό και η παραπάνω ερώτηση. Από ότι καταλαβαίνω, εσύ έχεις πετύχει την επικοινωνία. Αν είναι έτσι, μπορείς να στείλεις το παράδειγμα στο οποίο βασίστηκες; Ξέρεις, αν για να το πετύχουμε αυτό, πρέπει να πειράξουμε το αρχείο php.ini;
Όσον αφορά την αποθήκευση, αφού η υλοποίηση είναι σε php, υποθέτω, ότι δεν γίνεται να υπάρχει απλά «κάποια μεταβλητή σε δικτυακό server», όπως είναι ο ένας τρόπος, που σου έδωσε ο ΣΕΠ. Αναγκαστικά, αυτή θα πρέπει να την αποθηκεύσουμε. Είτε σε κάποιο αρχείο, είτε σε μια βάση δεδομένων. Αφού ο ΣΕΠ σου απάντησε, ότι μια αποθήκευση σε κάποιο αρχείο αρκεί, μάλλον αυτό θα προσπαθήσω να κάνω (μια και δεν είμαι «ειδικός» στις βάσεις δεδομένων). Πάντως, όντως μια υλοποίηση σε βάση δεδομένων, είναι πολύ καλύτερη λύση, αν είσαι εξοικειωμένος, και θέλεις να αποθηκεύσεις πολλά στοιχεία. Ειδικά, εδώ, που θέλουμε να αποθηκεύονται μεταβλητές, για πάνω από ένα tamagotchi. Εγώ, όμως προς το παρών είμαι πίσω…


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2013 5:36 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα. Νομίζω γενικά πως η αποθήκευση σε βάση δεδομένων (πχ Mysql server) είναι και πιο εύκολα υλοποιήσιμη. Προσωπικά τυραννιέμαι προς το παρόν με την Google App Engine, η οποία δεν υποστηρίζει βάσεις δεδομένων αλλά έχει τον δικό της τρόπο να αποθηκεύει τα δεδομένα. Αν δω οτι μέχρι να φύγει και αυτό το σαββατοκύριακο δεν βρίσκω άκρη με την GAE θα καταφύγω σε Mysql και είτε PHP είτε Ruby.

Έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ ο Server θα περιλαμβάνει τα scriptakia που θα εκτελούν τις λειτουργίες για τον server και η ανταλλαγή των δεδομένων μεταξύ server και client θα γίνεται με xml ή json.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 17, 2013 2:53 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Ιπποκράτης έγραψε:
Αλέξανδρε, μάλλον είμαι πιο πίσω. Έχω φτιάξει μόνο το παιχνίδι σε HTML5, και έχω εγκαταστήσει το xampp. Είχα βρει κάποια παραδείγματα, που επικοινωνούσε ένα αρχείο javascript με php, αλλά μου έτρεχαν μόνο αν και τα δύο αρχεία βρισκόταν στον server. Για αυτό και η παραπάνω ερώτηση. Από ότι καταλαβαίνω, εσύ έχεις πετύχει την επικοινωνία. Αν είναι έτσι, μπορείς να στείλεις το παράδειγμα στο οποίο βασίστηκες; Ξέρεις, αν για να το πετύχουμε αυτό, πρέπει να πειράξουμε το αρχείο php.ini;
Όσον αφορά την αποθήκευση, αφού η υλοποίηση είναι σε php, υποθέτω, ότι δεν γίνεται να υπάρχει απλά «κάποια μεταβλητή σε δικτυακό server», όπως είναι ο ένας τρόπος, που σου έδωσε ο ΣΕΠ. Αναγκαστικά, αυτή θα πρέπει να την αποθηκεύσουμε. Είτε σε κάποιο αρχείο, είτε σε μια βάση δεδομένων. Αφού ο ΣΕΠ σου απάντησε, ότι μια αποθήκευση σε κάποιο αρχείο αρκεί, μάλλον αυτό θα προσπαθήσω να κάνω (μια και δεν είμαι «ειδικός» στις βάσεις δεδομένων). Πάντως, όντως μια υλοποίηση σε βάση δεδομένων, είναι πολύ καλύτερη λύση, αν είσαι εξοικειωμένος, και θέλεις να αποθηκεύσεις πολλά στοιχεία. Ειδικά, εδώ, που θέλουμε να αποθηκεύονται μεταβλητές, για πάνω από ένα tamagotchi. Εγώ, όμως προς το παρών είμαι πίσω…


Ιπποκράτη άκυρο τελικά βιάστηκα να χαρώ αντιμετώπισα τρομερές δυσκολίες στο socket programming σε php και ειδικά στο να επικοινωνήσουν ομαλά ο apache και ο server που έφτιαξα εγώ (port conflicts και πολλά άλλα.....).Σκέφτομαι να στραφώ σε λύση τύπου ASP.NET που παρέχει καλύτερο documentation και είναι γενικά πιο direct ως λύση. Γενικά πάντως έχω απογοητευτεί καθώς δεν ελπίζω οτι με όσα μας δόθηκαν θα καταφέρω να φτάσω σε κάτι αποτελεσματικό.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 8:05 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αν και δεν ξέρω για τι ακριβώς μιλάτε, επειδή και στην δική μας εργασία έπαιξε κάτι με AJAX, να σας ενημερώσω ότι η επικοινωνία JavaScript από την πλευρά του client με PHP (ή οτιδήποτε άλλο) στον server, κανονικά γίνεται μόνο όταν η σελίδα που περιέχει το script βρίσκεται στο ίδιο domain με τον server – δηλαδή έχει φορτωθεί από τον server. Αυτό γίνεται κυρίως για λόγους ασφάλειας, αλλά και για να μην μπορεί ο καθένας να τρέχει ένα script και να αντλεί τα όποια στοιχεία θέλει από τον όποιο server θέλει. Τρόποι υπάρχουν για το παρακάμψει κανείς αλλά στην περίπτωση αυτή μιλάμε για hacking και φυσικά δεν θα ήταν καλή ιδέα να παρουσιαστεί σε εργασία – πέραν της πολυπλοκότητας που έχει μία τέτοια λύση.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 9:12 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Εμείς έχουμε να στήσουμε έναν server (σε php) ο οποίος να μπορεί να αποθηκεύει δεδομένα κατάστασης όσων clients συνδέονται σε αυτόν με ασύγχρονο τρόπο δηλαδή με την πάροδο του χρόνου κάποιες παράμετροι θα μεταβάλλονται ακόμα και όταν ο client δεν είναι σε λειτουργία, και θα ανακτώνται δυναμικά οι νέες τιμές τους όταν ο καθένας το ζητήσει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 2:52 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Από όσους δουλεύουν php με xampp έχει βρεί κανείς τρόπο να αποθηκεύει δεδομένα-μεταβλητές στον server?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 6:15 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Γιατί δεν φτιάχνεις μια βάση δεδομένων σε Mysql; Μου φαίνεται καλύτερη και ευκολότερη λύση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2013 7:19 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Και να ανακτω απο εκει οσα χρειαζομαι; Το σκεφτηκα απλα ειμαι σε μια "συγχυση" σχετικα με το τι μορφη θα πρεπει να εχει ο server, θα εμφανιζεται στον client ως μια απλη σελιδα, θα εξυπηρετει μονο αιτησεις του client , θα διαθετει gui?? και σλλα πολλα....


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 12:11 am   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα, (από τα άπειρα που με απασχολούν) σε σχέση με την εργασία.
Ποια έκδοση του XAMPP έχετε χρησιμοποιήσει, όσοι το έχετε κάνει; Δεν έχω κάποια εμπειρία από το συγκεκριμένο εργαλείο και με την έκδοση 1.8.1 που εγκατέστησα δεν παίρνω τα αποτελέσματα που βλέπω σε παραδείγματα στο internet. Εγκαταστήσατε και κάποια έκδοση της visual C++;


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009