Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 6:28 pm

2012-2013 / 4η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 10:44 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα και από μένα.

Η πιο εύκολη υλοποίηση κατά την προσωπική μου γνώμη είναι με PHP. Το λέω από την άποψη οτι ακόμα και αν κάποιος δεν έχει ξαναρυθμίσει webserver ο χρόνος που χρειάζεται για να ρυθμίσετε έναν Apache με Mysql και υποστήριξη για PHP, ισοδυναμεί με το χρόνο κατεβάσματος κατάλληλου πακέτου και εγκατάστασης του στον υπολογιστή σας.

Συνιστώ να ψάξετε τα πακέτα WAMP ή XAMPP. Όσοι έχετε λειτουργικό linux 100% στα αποθετήρια της διανομής υπάρχουν οι δυνατότητες για εγκατάσταση ο,τι χρειάζεται. Προσοχή αν έχετε WIndows 7 λειτουργικό προτιμήστε τον XAMPP γιατί ο WAMP βγάζει προβλήματα μερικές φορές και αν έχετε Skype προσέξτε ποιες θύρες χρησιμοποιεί.

Για PHP υπάρχουν πολλά frameworks για ανάπτυξη εφαρμογών και πάρα πολύ υλικό διαθέσιμο στο internet. Δεν ξέρω όμως αν είναι η κατάλληλη γλώσσα για τις απαιτήσεις τις εφαρμογής.


Το Ruby on Rails είναι ένα Framework βασισμένο στη Ruby για ανάπτυξη εφαρμογών. Είναι κάπως πιο δύσκολο να το κάνετε να δουλέψει για να ξεκινήσετε να δουλεύετε και ίσως χάσετε περισσότερο χρόνο σε σχέση με τα requirements για PHP. Προσωπικά μόνο 2-3 φορές καταφέρει να καταφέρω ρύθμιση για να δουλέψει server για ανάπτυξη εφαρμογών με Ruby on Rails. Παρόλο που η Ruby είναι η αγαπημένη μου γλώσσα, την οποία τη γνώρισα μεταφράζοντας για χαβαλέ ένα εγχειρίδιο της, δεν ξέρω αν θα την προτιμήσω (http://www.imargar.gr/?p=73).
Το Google App Engine φαίνεται καλό, αλλα σε περιορίζει να δουλέψεις σε Python ή Java και δεν υποστηρίζει σχεσιακές βάσεις δεδομένων (όχι οτι θα χρειαστούμε γι' αυτό το project, αλλά δεν ξέρω αν θέλω να μάθω κάτι που υποστηρίζει τόσο περιορισμένες τεχνολογίες.

Συγγνώμη αν μακρυγόρησα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 02, 2013 12:02 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Και εμένα σε php & mysql πάει το μυαλό μου, ως μια πρώτη σκέψη. Εκτός από το xaamp υπάρχει και το easy php πακέτο το οποίο νομίζω ότι είναι το πλέον εύκολο στην εγκατάσταση/ρύθμιση. Αυτό που ζητάει όμως η άσκηση μου φαίνεται λίγο χαοτικό για μια εργασία...Επίσης θεωρώ ότι θα έπρεπε για ένα τόσο δύσκολο ερώτημα να μας έχουν δοθεί και κάποια link/tutorials ή έστω κάποια hints ως βοήθεια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 02, 2013 10:36 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Σας ευχαριστώ πολύ. Και εγώ, μάλλον με php σκέφτομαι να ξεκινήσω (αφού φαίνεται να υπάρχει και αρκετό υλικό). Μπράβο για την δουλειά Ηλία, αλλά μάλλον από ότι καταλαβαίνω, μας αποθαρρύνεις να χρησιμοποιήσουμε Rubby σε αυτή την εργασία, αφού είναι δύσκολη στην εγκατάσταση της σε server.
Τελικά, τι καταλαβαίνετε εσείς, στο ερώτημα Α μας ζητάει να κάνουμε τον server, και στο Δ τον client, έτσι;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 02, 2013 12:07 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Καταρχήν όπως είπε και ο Ιπποκράτης, πιστεύω είναι καθαρό ότι στο Α ερώτημα ζητάει τη δημιουργία του server και στα Β,Γ,Δ ζητάει τη δημιουργία των αντίστοιχων clients στις διάφορες τεχνολογίες. Η HTML5 έχει αρκετό ενδιαφέρον αφού πλέον δεν είναι απλά μια markup language και δίνει πάρα πολλές δυνατότητες.
Κι εγώ πιστεύω ότι η λύση με php είναι ό,τι πιο εύκολο αν και έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτήν οπότε θα προτιμήσω την java.
Τέλος όπως είπα και προηγουμένως θα προτιμήσω τη λύση με επικοινωνία με Web Services αφού θα πρέπει να επικοινωνούν ταυτόχρονα με τον server μου, παραπάνω από μία διαφορετικές υλοποίησεις clients, σε διαφορετικές τεχνολογίες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 02, 2013 5:19 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Όλα είναι θέμα προηγούμενων εμπειριών, διαθέσιμου χρόνου, πηγών ενημέρωσης και πάνω από όλα προτιμήσεων. Αυτό που φαίνεται δύσκολο σε μένα μπορεί να είναι παιχνιδάκι για κάποιον άλλο και το αντίστροφο. Απλά για τη Ruby οι πηγές ενημέρωσης είναι σαφώς λιγότερες σε σχέση με την PHP ή την Java αν τις επιλέξει κάποιος. Σαν γλώσσα κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή. Επίσης σκέφτομαι οτι πριν αποφασίσει ο καθένας τι εργαλεία θα χρησιμοποιήσει να σιγουρευθεί οτι μπορούν να υποστηρίξουν τους ζητούμενους Client . Η συγκεκριμένη εργασία είναι η πιο απαιτητική από όλες μέχρι τώρα και ίσως πραγματικά να ξεπερνάει τα όρια μιας απλής εργασίας, όπως έγραψαν και άλλοι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 04, 2013 6:06 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Πάντως αυτή τη φορά η ρύθμιση του framework Ruby on Rails μου φάνηκε εύκολη. Αν κάποιος σκεφτεί να το δοκιμάσει στη διάθεσή του.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 12, 2013 6:14 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου σε google app engine. Έχει ασχοληθεί κανένας άλλος; καμιά συμβουλή τι γλώσσα να διαλέξω ή IDE, γενικά καμιά κατεύθυνση;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 15, 2013 6:21 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Μήπως έχει βρει κάποιος, ένα παράδειγμα, που να επικοινωνεί η php στον server, με ένα απομακρυσμένο αρχείο html (και έχει javascript) -που βρίσκεται στον τοπικό υπολογιστή; Τελικά, όσοι έχετε προχωρήσει, τι τεχνολογία έχετε χρησιμοποιήσει;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 15, 2013 7:24 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ιπποκράτης έγραψε:
Μήπως έχει βρει κάποιος, ένα παράδειγμα, που να επικοινωνεί η php στον server, με ένα απομακρυσμένο αρχείο html (και έχει javascript) -που βρίσκεται στον τοπικό υπολογιστή; Τελικά, όσοι έχετε προχωρήσει, τι τεχνολογία έχετε χρησιμοποιήσει;

Ιπποκράτη παράδειγμα δεν έχω πρόχειρο να σου δώσω, αλλά αυτό το οποίο περιγράφεις είναι AJAX (Asynchronous Javascript And Xml). Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις άπειρα παραδείγματα στο Google.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 15, 2013 7:47 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Σε ευχαριστώ πολύ Αντρέα, για την υπόδειξη σου.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009