Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 6:32 pm

2012-2013 / 4η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2013 6:50 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλώς δεχτήκαμε και την τέταρτη εργασία. Προθεσμία υποβολής: 10 Μαρτίου. Καλή επιτυχία σε όλους.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:08 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Τα άρθρα αυτή τη φορά λίγο ξέφυγαν σε μέγεθος. 36 σελίδες το πρώτο και 41 σελίδες το δεύτερο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:58 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Γεια και από εμένα. Μου φαίνεται ότι έχει ξεφύγει λίγο και το πρακτικό μέρος. Για όσους δεν έχουμε προηγούμενη εμπειρία στον δικτυακό προγραμματισμό (παρά μόνο από την ΣΔΥ 50), τα ερωτήματα είναι περίπου: «Σκάσε και κολύμπα»… Τέλος πάντων, καλή επιτυχία σε όλους και από εμένα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 12:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Η αλήθεια είναι ότι η δυσκολία των ασκήσεων αυξάνει πλέον πολύ.
Καταρχήν τα έτοιμα παραδείγματα των συναδέλφων από τις προηγούμενες ασκήσεις που δίνονται απέχουν κατά πολύ από αυτό που μας ζητείται.
Δηλαδή αυτό που μας ζητείται σε αυτή την άσκηση είναι κατά πολύ δυσκολότερο από αυτά που είχαν υλοποιηθεί στις προηγούμενες ασκήσεις, αλλά και η λογική της εφαρμογής θα πρέπει να αλλάξει πολύ. Οπότε δε βλέπω κατά πόσο μπορούν οι έτοιμοι κώδικες των προηγούμενων ασκήσεων να βοηθήσουν.

Τώρα για τα θεωρητικά μάλλον μας εξασκεί στο να καταλαβαίνουμε ένα paper χωρίς να το διαβάζουμε όλο. Εγώ τουλάχιστον αποκλείεται να αφιερώσω τόσο χρόνο ώστε να διαβάσω εξ' ολοκλήρου τόσο μεγάλα papers.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 12:24 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Εδω μιλαμε για εφαρμογη επιπεδου πτυχιακης. Θελει παρα πολυ διαβασμα ατελειωτες ωρες και ουσιαστικη συμμετοχη στο forum. Παντως θα βοηθησει πολυ , με μια πρωτη αναγνωση, η περσινη client server εφαρμογη που φτιαξαμε περυσι στην 50 θεωρω με java rmi


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 1:03 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Δε νομίζω ότι θα βοηθήσει το java rmi, αφού από html5 πώς θα επικοινωνήσεις με java rmi?
Ίσως η υλοποίηση με τα sockets που είχαμε κάνει.
Η πιο σωστή λύση θεωρώ ότι είναι με web services αφού μιλάμε για επικοινωνία με διαφορετικές πλατφόρμες (html5, flash, java/android sdk). Υπάρχουν πολλά παραδείγματα online, αλλά απαιτεί κάποιος να είναι αρκετά εξοικειωμένος με τον προγραμματισμό.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 2:07 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Html 5 δεν ζηταει στο Α


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 5:48 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Χαίρομαι που οι περισσότεροι έχουμε τις ίδιες εντυπώσεις για τα θέματα... :lol: . Εγώ ακόμα δεν έχω βεβαιωθεί οτι στο 1Β, 1Γ και 1Δ θα "μεταφέρουμε" αυτό που θα δημιουργήσουμε στο 1Α στις τεχνολογίες που αναφέρει. Δεν ξέρω γενικά έχω ένα θέμα με τις διατυπώσεις των θεμάτων, ίσως να είμαι πολύ σχολαστικός και να τα θέλω όλα με λεπτομέρειες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 6:47 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Προσπαθώ να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα και θα ήθελα την βοήθεια σας, ανάλογα με τι καταλαβαίνεται εσείς ή πιθανός είχε ειπωθεί στην ΟΣΣ. Από ότι καταλαβαίνω εγώ: 1. Καταρχήν, στο ερώτημα Α, θα φτιάξουμε ένα web server με όποια τεχνολογία θέλουμε (π.χ. php, java servlet, asp, ruby on rails κτλ). Αλήθεια, μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί με αυτές τις τεχνολογίες, να μας πει ποια είναι η πιο εύκολη στην υλοποίηση; Επίσης, ποιος είναι ο τρόπος, ώστε για κάθε Tamagotchi ο χρόνος να συνεχίσει να περνάει με αντίστοιχη μεταβολή της κατάστασης, ακόμη και όταν το Tamagotchi του χρήστη είναι κλειστό; Ο server απλώς θα αποθηκεύει την κατάσταση που βρισκόταν το Tamagotchi του χρήστη, όταν αυτός έκλεισε την εφαρμογή του, καθώς και την συγκεκριμένη ώρα, και η εφαρμογή όταν ανοίξει, θα φροντίζει να αλλάξει την κατάσταση του Tamagotchi, ανάλογα με τι ώρα είναι (και άρα η κατάσταση ουσιαστικά, δεν θα αλλάζει από τον server), ή είμαι σε λάθος δρόμο; Από ότι κατάλαβα, η κατάσταση αρκεί να αποθηκευτεί σε ένα αρχείο. Άρα, μπορεί στην συνέχεια να διαβάζεται απλώς αυτό το αρχείο σειριακά (ή απαιτείται να χρησιμοποιήσουμε μια βάση δεδομένων, και να χρησιμοποιήσουμε π.χ. mysql);Επίσης, έχω την εντύπωση, πως σε αυτό το ερώτημα δεν μπορούμε να ελέγξουμε αν φτιάξαμε σωστά τον server, αφού δεν έχουμε φτιάξει ακόμα τον client. Αυτός, ζητείται, με διαφορετικούς τρόπους, στα επόμενα ερωτήματα. Δηλαδή: 2. Στο ερώτημα Β, έναν client, φτιαγμένο με flash lite, και μάλιστα, αφού θέλει ένα emulator, αυτός θα πρέπει να τρέχει π.χ. στο vitual chumby. 3. Στο ερώτημα Γ, έναν client, φτιαγμένο είτε στο Processing, είτε στο Android SDK, που να τρέχει στον Android emulator. 4. Στο ερώτημα Δ, έναν client, φτιαγμένο σε HTML 5, που να τρέχει σε έναν browser. (Από ότι είχα ασχοληθεί λίγο με HTML 4, από ότι γνωρίζω, αυτή είναι μια γλώσσα σήμανσης υπερκειμένου. Πώς μπορούμε να φτιάξουμε μία εφαρμογή με αυτή; Εννοεί, να βάλουμε script, δηλαδή να χρησιμοποιήσουμε π.χ. javascript, ή έχω χάσει επεισόδια; Και αφού θέλουμε να τρέχει σε έναν browser, γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή που έχουμε φτιάξει σε flash (ή έχει καταργηθεί η υποστήριξη της από την HTML 5);
Τώρα που το σκέφτομαι, αφού θέλουμε τα Tamagotchi να παντρεύονται κιόλας!!!, θα πρέπει στα ερωτήματα Β,Γ,Δ να έχουμε συγχρόνως δύο τουλάχιστον client ανοιχτούς, που να επικοινωνούν με τον server. Άρα, θα πρέπει σε κάθε client, να υπάρχει ένα αναγνωριστικό. Πως το σκέφτεστε, θα πρέπει ο server να αποθηκεύει την κατάσταση για δύο μόνο clients, με προεπιλεγμένο αναγνωριστικό, ή να δίνει δυναμικά αναγνωριστικά, για πολλούς clients;
Επειδή, έχω πελαγώσει λίγο, με όλα αυτά τα ερωτήματα, θα μου φαινόταν ιδιαίτερα χρήσιμο, να ακούσω τι καταλαβαίνετε και πως το σκέφτεστε εσείς.

Υ.Γ. Από ότι βλέπω, οι περισσότεροι παραπάνω, υπονοείτε ότι στο ερώτημα Α, πρέπει να φτιάξουμε και τον client. Αν όντως είναι έτσι (που εγώ διαφώνησα παραπάνω), με ποια τεχνολογία; Για τον server μας λέει με όποια τεχνολογία θέλουμε. Εσείς υποστηρίζετε ότι πρέπει να φτιάξουμε και έναν client σε όποια τεχνολογία θέλουμε; Εγώ, μάλλον συγκλίνω πως πρέπει να φτιάξουμε μόνο έναν web server, όπως έγραψε ο taghor, αφού στην αρχή η εκφώνηση γράφει: «…στο πλαίσιο της επικοινωνίας με έναν μόνο δικτυακό εξυπηρετητή για διαφορετικές τερματικές συσκευές διάδρασης με τον χρήστη».


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 01, 2013 10:24 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παιδιά ακόμα δεν έχω ανοίξει το αρχείο επειδή έχω πολύ πολύ δουλειά σε άλλο (android πάλι!!!) project που πρέπει να υλοποιήσω άσχετο με την εργασία, αλλά οι περιγραφές και μόνο που κάνετε με τρομάζουν! Γι αυτό δεν ήθελε ο κος Χωριανόπουλος να αναφερθεί πολύ στην εργασία. Κάτι ήξερε!! :shock: :shock: :shock: Με βλέπω να κάνω το θεωρητικό και να ησυχάσω στο τέλος τέλος :D .

ΥΓ: Μόλις ασχοληθώ λιγάκι θα επανέλθω με σοβαρή απάντηση.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009