Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 10:54 am

2012-2013/3η ΟΣΣ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 14 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 26, 2013 5:52 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλησπέρα,

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να έρθω ούτε στην 3η ΟΣΣ.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου μεταφέρει τις εντυπώσεις του και τα σημαντικότερα στοιχεί από αυτά που ειπώθηκαν;
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 26, 2013 8:42 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Γεια σου Ιπποκράτη,

σήμερα ομολογώ πως ήταν μια ΟΣΣ που δεν κούρασε (τουλάχιστον εμένα) γιατί ουσιαστικά κάναμε συζήτηση για διάφορα θέματα. Κάποια απο αυτά ήταν:

1) Η 3η εργασία, όπου αναφέραμε προβλήματα, δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε κλπ κλπ. Αυτά που ουσιαστικά έχουμε αναφέρει και εδω μεταξύ μας. Απο τη μεριά του ο ΣΕΠ μας εξήγησε πως στόχος των εργασιών είναι να ασχοληθούμε με πολλά διαφορετικά αντικείμενα, επειδή ουσιαστικά αυτή είναι και η μελλοντική τάση της αγοράς. Και πως η ενασχόληση με ένα και μόνο αντικείμενο δεν θα εξυπηρετούσε το σκοπό αυτό, ακόμα και αν μας ήταν ευκολότερο. Αναφερθήκαμε πάλι λίγο στην κριτική μελέτη των άρθρων αλλά και στον τρόπο βαθμολόγησης και σχολιασμού των εργασιών.

2)Το χρονοδιάγραμμα μελέτης, όπου ο ΣΕΠ μας συνέστησε να το ακολουθήσουμε και να αναπληρώσουμε τον χαμένο χρόνο, σε περίπτωση που είμαστε πίσω. Μας πρότεινε να διαβάζουμε τον οδηγό μελέτης και παράλληλα να ανατρέχουμε στο βιβλίο, αλλά και στο "Interaction Design" (ηλεκτρονικό βιβλίο). Συζητήσαμε πως μια καλή ημερομηνία για την εξέταση θα ήταν αρχές Ιουνίου (1-2/6) με επαναληπτική στο τέλος Ιουνίου. Παράλληλα μας επισήμανε πως με βάση το χρονοδιάγραμμα, θα έχουμε όλο το Μάιο διαθέσιμο για διάβασμα. Η τελική εξέταση θα περιέχει ερωτήσεις κρίσεως.

3) Οι πτυχιακές εργασίες έπιασαν μεγάλο μέρος της συζήτησης. Ο κος Χωριανόπουλος μας εξήγησε τη διαδικασία αλλά και τις απαιτήσεις της πτυχιακής εργασίας. Δυστυχώς μας απέτρεψε όσους δεν έχουμε πάρει την 61, από το να δηλώσουμε πτυχιακή και εμένα προσωπικά με προβλημάτισε πολύ αυτό, επειδή ήλπιζα να την πάρω του χρόνου.(Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί αυτό επειδή σκοπεύω να το ψάξω λίγο ακόμα). Όσοι έχουν και την 61, θα συμπληρώσουν το έντυπο Α το Μάρτιο και θα έρθουν σε επαφή με τους καθηγητές για να κάνουν μια αρχική προσέγγιση του θέματος. Απο οτι κατάλαβα, σημαντικότερο όλων είναι η επιλογή του κατάλληλο καθηγητή (με τον οποίο "ταιριάζει" κάθε φοιτητής) και μια καλή προεργασία που πρέπει να γίνει το καλοκαίρι απο τη μεριά του φοιτητή. Ακόμα, σύμφωνα με τα λεγόμενα του καθηγητή οι πτυχιακές θα πρέπει να είναι "δυνητικά δημοσιεύσιμες" σε συνέδριο του εξωτερικού, επομένως οι απαιτήσεις είναι υψηλές.

4) Τέλος, αναφερθήκαμε πολύ συνοπτικά στην 4η εργασία, που θα μας σταλεί τη Δευτέρα. Τα προγράμματα Tamagotchi της προηγούμενης εργασίας είναι προαπαιτούμενα, μιας και θα κληθούμε να στήσουμε ένα server (πχ. apache μέσω του xaamp ή οτιδήποτε άλλο θελήσουμε) και ουσιαστικά να προγραμματίσουμε σε δίκτυα, για να επικοινωνούν τα Tamagotchi μεταξύ τους. Πρόκειται απο οτι καταλάβαμε για μια δύσκολη εργασία, όπου δεν μας προτείνονται συγκεκριμένα εργαλεία, αλλά επιλέγουμε εμείς. Παράλληλα θα υπάρχει και το θέμα της κριτικής μελέτης. Μας είπε ακόμα, όποιος δεν είχε ολοκληρώσει τα ερωτήματα της 3ης εργασίας και δεν έχει τον κώδικα, αν δεν μπορεί να το κάνει μόνος του απο την αρχή, να τον πάρει απο κάποιον συμφοιτητή του.


Αυτα......και διάφορα άλλα που σίγουρα ξεχνάω. Ας με συμπληρώσει κάποιος άλλος. Καλό μας κουράγιο!!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 26, 2013 9:23 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Χριστίνα, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ήταν αρκετά κατατοπιστική.
Από ότι κατάλαβα, ο ΣΕΠ μας προτείνει, όταν ασχοληθούμε με την πτυχιακή, να μην ασχολούμαστε συγχρόνως με μια θεματική. Θυμάμαι, και την συζήτηση που είχατε από την πρώτη κιόλας ΟΣΣ. Τέλος πάντων, εγώ δεν σκοπεύω να πάρω την διπλωματική τώρα, όμως είναι κρίμα για όσους σκοπεύετε, να σας αποτρέπουν τόσο πολύ. Καλά, τι περιμένουν από μας, διδακτορικό να γράψουμε;
Όντως, η 4η εργασία, ακούγεται αρκετά δύσκολη (όπως μας είχε προϊδεάσει ο ΣΕΠ και με το e-mail του). Καλό μας κουράγιο, και από εμένα…


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 27, 2013 2:13 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Καλημέρα κι από εμένα
Ιπποκράτη, χάθηκες, είσαι καλά;
Η Χριστίνα μετέφερε με μεγάλη ακρίβεια όσα ειπώθηκαν στην ΟΣΣ.
Να συμπληρώσω κάτι που εγώ βρήκα σημαντικό, ίσως γιατί δεν το κατάλαβα μέχρι τώρα και δυσκολεύομαι να το καταφέρω. Έχει να κάνει με το θεωρητικό κομμάτι, δηλαδή τα ζητήματα 4 των εργασιών μέχρι τώρα. Μας είπε ότι εμείς βάζουμε το πλαίσιο, δεν υπονοείται, ούτε το αναζητούμε. Δηλαδή πρέπει να αποφασίσουμε πως θα κρίνουμε το άρθρο και να μην αποφύγουμε να το κρίνουμε. Με τις γνώσεις που έχουμε, και την ικανότητά μας να το αντιληφθούμε. Μάλλον άργησα να το καταλάβω...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 27, 2013 3:35 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Πράγματι νομίζω πως η 4η εργασία θα ζητά πράγματα λίγο πολύ άγνωστα σε μας, αλλά θα δείξει πως θα πάει. Πάντως ξέχασα να πω, πως ανέφερε σε κάποια στιγμή ο ΣΕΠ και την επιλογή του google application engine για να στήσουμε το server στην εργασία. Δεν έχω ιδέα τι είναι, αλλά με λογαριασμό gmail μπορείς να αποκτήσεις δωρεάν πρόσβαση, μέχρι τα σημεία που απαιτούνται.

Συμφωνώ και με την Αριάδνη, επειδή και εγω είχα αντιληφθεί τελείως λάθος το όλο θέμα με την κριτική μελέτη. Μπορεί να οφείλεται και σε μας το λάθος, επειδή εγω τουλάχιστον στην πρώτη εργασία που μας δίνονταν πηγές να μελετήσουμε για να μάθουμε τι μας ζητούσαν, δεν το είχα κάνει. Είχα κάνει ένα πολύ γρήγορο πέρασμα. Κατά τύχη το προσέγγισα λίγο καλύτερα στην 3η εργασία πιστεύω, αλλά θεωρώ οτι απο εδώ και πέρα θα κάνουμε καλύτερη δουλειά σε αυτό.

Όσο για τις πτυχιακές και εγώ το φοβάμαι πολύ το πράγμα. Δεν θέλω να ρισκάρω τα λεφτά μου, ούτε και να τρελαθώ. Όμως θεωρούσα πως με μια καλή προεργασία και με την καθοδήγηση του καθηγητή, ίσως κάποιος να μπορούσε να το φέρει εις πέρας. Τι εννοώ...αν πχ. μου πει ο καθηγητής το καλοκαίρι να μαζέψω πληροφορίες πάνω σε ένα θέμα (papers και λοιπά) και να δουλέψω πολύ πάνω σε ένα εργαλείο, πχ Processing for Android (τυχαίο παράδειγμα), θεωρώ πως είναι κάτι που λογικά μπορώ να κάνω. Έτσι θα είχα έτοιμες τις κατευθύνσεις αλλά θα ήμουν και καλά προετοιμασμένη για το πρακτικό κομμάτι.

Σε αυτό θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις και των άλλων παιδιών που είναι στην ίδια ενότητα , αλλά και αυτών που παρακολουθούν την ΣΔΥ61 φέτος και έχουν προχωρήσει.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 27, 2013 3:58 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο.
Η αλήθεια είναι και ότι εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλει στο τέταρτο θέμα, και πάντα χάνω αρκετές μονάδες σε αυτό, παρόλο που είχα μελετήσει τις πηγές που μας είχαν δώσει στην πρώτη εργασία. Ο ΣΕΠ, εξάλλου είχε γράψει στο forum ότι οι δύο σχολές που παρουσιάζονταν σε αυτές, δεν είναι μονόδρομος… Ελπίζω, με τις επισημάνσεις σας, να καταφέρω και εγώ να γράψω κάτι καλύτερο, αυτή τη φορά.

Και σε εμένα, αυτά που ειπώθηκαν για την 4η εργασία, μου είναι άγνωστα. Για να δούμε και την εκφώνηση αύριο…

Όντως, θα είναι πολύ ενδιαφέρον, να γράψουν κάποιοι την γνώμη τους για την πτυχιακή, και θεωρώ πως θα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρον να γράψουν αυτοί που ασχολούνται ήδη, αν γίνεται.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2013 9:44 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Περιμένοντας την επόμενη εργασία, έκανα ένα πέρασμα απο τα sites που μας είχαν προταθεί στης αρχή και αναφέρθηκαν και στην τελευταία ΟΣΣ, στα οποία μπορούμε να δούμε video lectures. Συγκεκριμένα πήγα στο coursera.org, όπου βρήκα courses που θα πραγματοποιηθούν μελλοντικά και όχι τα παλαιότερα που έχουν ολοκληρωθεί, με εξαίρεση αυτό του HCI που μας πρότεινε και ο ΣΕΠ να παρακολουθήσουμε. Ξέρει κανείς αν κάνω κάτι λάθος ή πρέπει να πάμε κάπου αλλού; Με ενδιαφέρει να βρω courses πάνω σε Android Application Development και το ένα που βρήκα μέσω της αναζήτησης θα πραγματοποιηθεί μελλοντικά.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2013 10:49 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Εγώ προσωπικά έχω βρεί τον προσωπικό μου παράδεισο των video tutorials στο site www.lynda.com, το οποίο καλύπτει μια ευρύτατη θεματολογία θεμάτων software και σε επίπεδο απλής χρήσης και σε επίπεδο προγραμματισμού. Είναι βέβαια με μηνιαία συνδρομή (αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 37$ το μήνα έχει η standard για απεριοριστη πρόσβαση στα tutorial και τα παραδείγματα), αλλά αξίζει πραγματικά τον κόπο. Αν έχει κανείς χρόνο να διαθέσει γίνεται επαγγελματίας σε οποιο τομέα θελήσει να αφιερώσει χρόνο και διάβασμα. Τώρα για κάτι λύσεις τύπου coursera και udacity που μας προτάθηκαν μου φάνηκαν πολύ μέτριες καθώς δεν έχουν ποικιλία , ακολουθούν πολύ λάθος και σκόρπια προσέγγιση μετάδοσης γνώσεων ακόμα και στα tutorial που απευθύνονται σε αρχάριους και γενικότερα άλλο να παρακολουθέις tutorial από επαγγελματία του χώρου με portfolio και άλλο από έναν βοηθό καθηγητή κάπου στη Νορβηγία που σου λέει πράγματα που δεν τα έχει εφαρμόσει ο ίδιος στην αγορά


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2013 12:19 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα δοκιμάσω την δοκιμαστική εβδομάδα που παρέχει δωρεάν και σε περίπτωση που το βρω και εγώ εξίσου χρήσιμο θα το πληρώσω. Να είσαι καλά!!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2013 5:28 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καμιά πληροφορία για το πότε αναμένουμε τα θέματα της 4ης εργασίας;


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 14 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009