Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 4:23 pm

2012-2013 / 3η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 10:41 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι θέλει flashlite 3 που είναι στα επίπεδα του flash 8 (το οποία έχει κάτι ελάχιστα features παραπάνω από ότι το flashlite 3 τα οποία μάλλον είναι λεπτομέριες και αδιάφορα). Αυτό σημαίνει Actionscript 2.0 και όχι το 3.0 που είναι η τελευταία έκδοση και έχει πολύ μεγάλες διαφορές.

Επίσης το Flex SDK δεν μπόρεσα να βρω καν κάποια τόσο παλιά έκδοση που να υποστηρίζει κώδικα επιπέδου Flash 8. Έβαλα λίγο και το flashbuilder με το οποίο έφτιαξα 1-2 text areas, και παίζει κανονικά στο chumby αλλά έχει πολύ λίγες δυνατότητες (δεν μου ήταν εύκολο να βάλω καν ένα κουμπί, πόσο μάλλον να βάλω timer, εναλλαγή εικόνων, κτλ) και έτσι λόγω έλλειψης χρόνου το άφησα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 6:01 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Πάντως το Flass Professional CS6 υποστηρίζει και δημιουργία Project για Flash 8 ή Flash Lite 3. Δεν μπόρεσα να ασχοληθώ πολύ ίσα ίσα σχεδίασα στα γρήγορα ένα τμήμα της διεπαφής, παρόμοια όπως την είχα και με τα προηγούμενα εργαλεία (Eclipse για Android, AppInventor, Processing Κλπ), απλά δεν έχω ρυθμίσει τις ενέργειες των κουμπιών κλπ. Το μυαλό μου κοντεύει να εκραγεί. Μέχρι το μεσημέρι δουλεύω σε sql, php και Libre Basic για τη δουλειά, και για την εργασία Processing (μοιάζει με Java), την Java για το Android σε Eclipse, που έχει τις ιδιαιτερότητες της και μετά Flash. Πραγματικά λάστιχο.
Δεν ξέρω ποιος είναι ο σκοπός τους. Πιστεύω οτι θα ήταν προτιμότερο να μας βάλει πχ στην πρώτη εργασία αποκλειστικά AppInvetor, στη δεύτερη αποκλειστικά Processing και στην τρίτη αποκλειστικά Eclipse για Android, και ας εμβαθύνουμε περισσότερο και σε πιο δύσκολα θέματα. Με αυτό το λίγο από όλα και κουραζόμαστε και τίποτα από τα τρία δεν το βλέπουμε σε βάθος για να μας μείνει και κάτι. .


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 11:27 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καταρχήν, θα ήθελα να ευχαριστήσω (αν και άργησα) όλους όσους έγραψαν παραπάνω για το θέμα με το flash και το Chumby, αφού η βοήθεια τους ήταν πολύτιμη. Η αλήθεια είναι ότι είχα αποφασίσει να μην το κάνω, και το άρχισα μόνο χθες, μετά την ανεπίσημη παράταση που μας έδωσε ο ΣΕΠ της Αθήνας (στη Θεσσαλονίκη σας έδωσαν;). Επιβεβαιώνω και εγώ, όσα έχουν γραφτεί παραπάνω για το θέμα, και συμπληρώνω ότι μια εφαρμογή αναπτυγμένη με το Adobe Flash Professional CS6, που στοχεύει στο flash 8, και χρησιμοποιεί ActionScript 2, δουλεύει μια χαρά στο virtual chumby (και τα κουμπιά της). Μόλις πριν 5 λεπτά, είδα ότι ο ΣΕΠ, χθες, στο επίσημο forum, έστειλε ένα link, που μάλλον βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη εφαρμογών για το chumby, με το FashDevelop. Μια και τελικά προχώρησα χθες πολύ το θέμα, δεν έχω καμιά όρεξη να το ξαναρχίσω με αυτόν τον τρόπο (και ούτε θα το κάνω). Πιστεύω, ότι αυτό το link, θα έπρεπε να μας το έχει μέσα στην εκφώνηση της άσκησης, και όχι να μας το στέλνει 2,5 ημέρες πριν την επίσημη προθεσμία…


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 3:40 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ιmargar μάλλον ο σκοπός των εργασιών είναι να βλέπουμε λίγο από όλα. Η αλήθεια είναι πως εγώ ακόμη επιμένω στο ότι οι μονάδες που πιάνει κάθε ερώτημα δεν αντιστοιχούν στον κόπο που χρειάζεται για την ανάπτυξη τους.

Ιπποκράτη πράγματι δεν είναι ο κατάλληλος χρόνος για αποστολή διευκρινήσεων, γι αυτό και όλοι λίγο πολύ αυτό το ερώτημα το έχουμε στο περίπου (έχουμε αφήσει αυτό που έχουμε πετύχει αρχικά).


Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πως η επόμενη εργασία λέγεται πως θα είναι η δυσκολότερη. Ήδη εγώ εντοπίζω δυσκολία με το διάβασμα, πόσο μάλλον αν έρθει μια εργασία που θα χρειαστεί πολύ χρόνο και πιθανότατα θα απαιτεί να πάρουμε και την ατομική παράταση (όπως μας προέτρεψε και ο ΣΕΠ). Μάλλον αν όλα πάνε καλά και σε αυτή την εργασία, στις επόμενες θα περιοριστώ στην επίλυση θεμάτων επιλεκτικά, αν και αυτό σαν λογική δεν μου αρέσει.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 4:18 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Συμφωνώ σε όλα. Ευτυχώς που είχα διαβάσει μερικά κεφάλαια από το βιβλίο πριν ξεκινήσουν οι εργασίες. Δεν έχω προχωρήσει, ούτε σελίδα από τότε που δόθηκε η δεύτερη εργασία και μετά. Πιστεύω οτι θα πιάσω, τουλάχιστον 65 στην τρίτη εργασία και από εκεί και πέρα δεν θα με ενδιαφέρει τι θα πάρω στις επόμενες, αφού θα έχω πιάσει το 250ρι που απαιτείται (έχω ήδη 185 μονάδες). Πάντως από όσο ξέρω η 4η εργασία δεν θα έχει τόσο προγραμματιστικά θέματα, όσο θεωρητικά από την ύλη που έπρεπε να διαβάσουμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 4:22 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Και κάτι ακόμα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Η Java στο Eclipse για Android φαίνεται να έχει μικροδιαφορές τόσο με την κλασσική Java, όσο και με την Java ME. Έχει καταλάβει κανείς ποια ακριβώς έκδοση είναι; ρωτάω για να μπορέσω να κάνω απόλυτα λειτουργικό τον κώδικα μου. Αυτή τη στιγμή μου λείπει ο κώδικας που θα εκτελείται όταν πατάει κάποιος σε 2-3 κουμπιά ενεργειών που υπάρχουν στη διεπαφή. Χρησιμοποιώ, όμως μεθόδους που κάποαι εγχειρίδια δείχνουν οτι υποστηρίζονται από κλάσεις που χρησιμοποιω και παίρνω μηνύματα σφάλματος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 9:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις στην ουσία όλες τις μεθόδους της Java 6, αλλά το android έχει και δικό του API πάνω σε αυτό της Java. Εδώ http://developer.android.com/reference/packages.html μπορείς να το βρεις. Μπορείς να αλλάξεις το API από 1 έως 17 ανάλογα την έκδοση του android που θέλεις να χρησιμοποιήσεις και να βρεις όλες τις κλάσσεις και μεθόδους που υποστηρίζει έξτρα από την Java το android. Βέβαια και ένα search στο google θα σε βοηθήσει σε ότι θέλεις να κάνεις με έτοιμα παραδείγματα, κτλ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 9:32 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Η αλήθεια είναι πως λίγο μετά την ερώτηση βρήκα τις έτοιμες κλάσεις του Android και πλέον έχω ολοκληρώσει το συγκεκριμένο θέμα. :D . Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. Πρόσεξα οτι τα παραδείγματα που κυκλοφορούν ελεύθερα είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με το Processing και το AppInventor, ίσως επειδή οι εφαρμογές για Android πουλιούνται και δύσκολα κάποιοι δίνουν κώδικα. Πχ αυτό που λίγο πολύ όλοι υλοποιήσαμε, δηλαδή έναν Timer να αλλάζει το status κάποιων ProgressBar κάποιος το πουλούσε ως App για Android. Μου φάνηκε αστείο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 20, 2013 11:56 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Για όσους δυσκολεύονται να ενσωματώσουν χρονομέτρηση στην εφαρμογή τους στο 2Β, αν έχουν χρόνο ας ρίξουν μια ματιά στο παρακάτω παράδειγμα:
http://android.okhelp.cz/timer-simple-t ... d-example/


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 07, 2013 7:32 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ανακοινώθηκαν και οι βαθμοί. Καλά αποτελέσματα σε όλους.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009