Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 10:57 am

2012-2013 / 3η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 26, 2012 2:23 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Γεια σας παιδιά και Χρόνια Πολλά! Απο οτι είδα λάβαμε την εκφώνηση και της 3ης εργασίας (μέσα στα Χριστούγεννα ακριβώς!!). Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ άμεσα, απλά με αφορμή το mail του κου Χωριανόπουλου, όπου αναφέρει πως ναι μεν ο χρόνος εκπόνησης της εργασίας είναι λίγος, αλλά η αντίστοιχη ύλη του οδηγού μελέτης δεν εξετάζεται, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει επικαιροποιημένο χρονοδιάγραμμα μελέτης με τις 5 εργασίες. Ή έχουμε όλοι αυτό που μας είχε δοθεί αρχικά με τις 6, άρα η ύλη που δεν θα εξεταστεί είναι η:

AOC: 1. From Autonomy to AOC, 2. AOC at a Glance
AOC: 6. AOC in Complex Systems Modeling

;;;;;;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 26, 2012 2:54 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
xpet έγραψε:
Γεια σας παιδιά και Χρόνια Πολλά! Απο οτι είδα λάβαμε την εκφώνηση και της 3ης εργασίας (μέσα στα Χριστούγεννα ακριβώς!!). Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ άμεσα, απλά με αφορμή το mail του κου Χωριανόπουλου, όπου αναφέρει πως ναι μεν ο χρόνος εκπόνησης της εργασίας είναι λίγος, αλλά η αντίστοιχη ύλη του οδηγού μελέτης δεν εξετάζεται, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει επικαιροποιημένο χρονοδιάγραμμα μελέτης με τις 5 εργασίες. Ή έχουμε όλοι αυτό που μας είχε δοθεί αρχικά με τις 6, άρα η ύλη που δεν θα εξεταστεί είναι η:

AOC: 1. From Autonomy to AOC, 2. AOC at a Glance
AOC: 6. AOC in Complex Systems Modeling

;;;;;;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.


Εννοεί την ύλη των εβδομάδων 13-16 (από το νέο χρονοδιάγραμμα που επισυνάπτω) που αφορούν τα βιβλία AOC και Java.


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 26, 2012 5:11 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 02, 2013 9:17 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Δεν προλαβαίνουμε να σηκώσουμε κεφάλι φέτος. Βέβαια τα θέματα έχουν αρκετό ενδιαφέρον και ένα δημιουργικό μυαλό μπορεί να σκεφτεί πολλές προεκτάσεις που μπορεί να αποδειχτούν ωφέλιμες. Καλή μας επιτυχία πάλι. Από την παρασκευή ξεκινάω την ενασχόληση με την 3η εργασία.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 03, 2013 11:39 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ναι και εγώ ξεκινώ επειδή ο χρόνος είναι λίγος αυτή τη φορά. Θέλω να ρωτήσω κάτι που κοίταξα στην εργασία και δεν ξέρω αν κατανόησα καλά. Στο 3ο θέμα καταλαβαίνω πως θέλει να κάνουμε κάποιον μηχανισμό του Tamagotchi στο flash. Εγώ έχω ήδη το CS6 στον υπολογιστή μου και θα δουλέψω εκεί.
Μετά θέλει να την παρουσιάσουμε μέσω της τεχνικής προσομοίωσης virtual chumby (http://www.chumby.com/pages/virtual_chumby); Δεν μπορώ να κατανοήσω απόλυτα τι θέλει....

Ξέρω οτι ξεκινάω ανάποδα αλλά μου φαίνεται βατό για αρχή. Αν κάποιος το δει κάποια στιγμή το συζητάμε!

Καλή αρχή σε όλους με υπομονή!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 05, 2013 3:51 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Καλημέρα σας
χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία για όλους.

Υπάρχει κάποιος που ασχολείται με το 2ο θέμα;
Χρησιμοποιείτε το eclipse ή το command prompt για να τρέξετε το παράδειγμα; Το έχω τρέξει από μία συσκευή android από το eclipse αλλά δεν κατορθώνω να ανοίξω τον emulator. Mήπως υπάρχει καμιά συμβουλή;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 05, 2013 7:46 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλή χρονιά και από εμένα. agia: Ένας λόγος ίσως είναι ότι ο emulator που έχεις φτιάξει, χρησιμοποιεί μια έκδοση της Platform του android, που δεν έχεις εγκαταστήσει. Ένας, άλλος λόγος είναι λίγο ανεξήγητος, για εμένα. Τον είχα αντιμετωπίσει και εγώ πέρυσι, στην άσκηση της ΣΔΥ 51, και ο emulator δεν μου άνοιγε με τίποτα. Μετά είχα κάνει format στο Laptop μου, με το recovery dvd που είχα φτιάξει μόλις είχα αγοράσει τον υπολογιστή, και πάλι δεν έτρεχε με τίποτα. Μόνο όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση των windows, από πρωτότυπο cd των windows, έτρεξε ο emulator… Βέβαια υπάρχει και ένα κόλπο. Αφού υποθέτω ότι σου έτρεχε ο emulator, από το processing, στην προηγούμενη άσκηση, τον ανοίγεις από εκεί, και μετά τον χρησιμοποιείς στο eclipse. Το μόνο κακό είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τον emulator Processing-0207, στην πλατφόρμα 2.3.3 με το API της Google, που έχει δημιουργήσει το processing…
Xpet: Δυστυχώς, ούτε εγώ καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλει, μέσω της τεχνικής προσομοίωσης virtual chumby… Όποιος έχει καταλάβει, θα του είμαι ευγνώμων, αν μας εξηγήσει…


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 05, 2013 8:12 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
agia και εγώ αυτό θα σε συμβούλευα. Να τον ανοίγεις χειροκίνητα εσύ. Δοκίμασε το και πες μας αν πιάνει!

Ιπποκράτη μήπως ήταν κάτι που ειπώθηκε στην ΟΣΣ που λείπαμε φαντάζομαι. Αν και θα το δω αύριο με καθαρό μυαλό και θα βγάλουμε άκρη. Απο οτι κατάλαβα πάντως, με το Virtual Chumby έχεις ξανά έναν προσομοιωτή ο οποίος σου δίνει κάποιον κώδικα για να βάλεις σε site. Και έτσι παρουσιάζεις την εφαρμογή που έχεις κάνει ή κάτι τέτοιο. Αν λέω βλακείες θα το διορθώσω αύριο! :)

_________________
Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία απο xpet την Κυρ Ιαν 06, 2013 12:52 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 05, 2013 9:55 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Τελικά και χωρίς ακόμη να έχω πολυκαταλάβει πώς, ο emulator άνοιξε ή για να είμαι ακριβής κάποτε-κάποτε ανοίγει. Η ιδέα να χρησιμοποιήσω τον emulator Processing-207 μου πέρασε από το μυαλό αλλά μέχρι τώρα το απέφυγα. Θα το ξαναδώ με πιό καθαρό μυαλό.

Όσον αφορά την τεχνική προσομοίωσης virtual chumby όπως και για εφαρμογές Flash νομίζω ότι δεν αναφέρθηκε κάτι στην ΟΣΣ. Αν κάποιος άλλος θυμάται κάτι διαφορετικό ας το αναφέρει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 2:54 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Λοιπόν επανέρχομαι για το Virtual Chumby. Απο ότι καταλαβαίνω αναπτύσσουμε μια εφαρμογή σε flash. Μετά πάμε εδω http://www.chumby.com/widgets/upload για να ανεβάσουμε την εφαρμογή μας. Μετά δημιουργούμε ένα εικονικό κανάλι εδω http://www.chumby.com/widgets/channels και εκεί μέσα προσθέτουμε την εφαρμογή μας. Για να το κάνουμε αυτό μπορούμε να πάμε http://www.chumby.com/guide, να την εντοπίσουμε και να την προσθέσουμε πατώντας Add to channel. Μετά πάμε http://www.chumby.com/mychumby/virtualchumby, επιλέγουμε τον κώδικα και κάνουμε paste σε ένα site για να δούμε πως εμφανίζεται.

Σε αυτό το σημείο έχω το πρόβλημα. Ενώ ως εφαρμογή μου φαίνεται μια χαρά, όταν τη δοκιμάζω στα gadgets του iGoogle : Chumby και HTML/Javasript (όπου μπορείς να κάνεις embedd τον κώδικα), η εφαρμογή μου δεν παίζει σωστά. Δηλαδή το swf δεν φαίνεται όπως φαίνεται στον υπολογιστή μου αλλά και στην app που ανεβάζω.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009