Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 6:30 am

2012-2013 / 3η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 10, 2013 7:34 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω ότι έχει ασχοληθεί ο ίδιος ο καθηγητής με αυτό για να μπορεί να δώσει διευκρινήσεις (αν κρίνω και από την τελευταία απάντηση στο επίσημο forum).

Επίσης η συσκευή αυτή έχει πλέον "πεθάνει" οπότε δεν έχει και ενδιαφέρον σαν άσκηση. Κι εγώ δε νομίζω ότι θα ασχοληθώ άλλο, για να μάθω να γράφω σε μια πολύ low level γλώσσα που δεν υποστηρίζεται πια, αφού δε βρίσκω σκοπιμότητα σε αυτό. Θα βάλω το swf και ας χάσω το θέμα.

Για το 2Β έχω τελειώσει ήδη την εφαρμογή. Ξεκίνησα με το tutorial στο http://developer.android.com/training/basics/firstapp/index.html που είναι πολύ καλό. Αλλά σε αυτό υπάρχουν references, πολλά παραδείγματα που μπορείς να βρεις, κτλ, οπότε είναι εύκολο σε σχέση με το θέμα 3.
Βέβαια χρειάζεται κάποιες γνώσεις σε java(για τη λογική της εφαρμογής) και xml(για το UI) αν και για το δεύτερο υπάρχει και το drag&drop tool.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 10, 2013 8:09 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα. Εγώ ξεκίνησα με τυο 2Β, δεν μπορώ να πω οτι έκανα αμέσως εντυπωσιακά βήματα, αλλά προχωράει η δουλειά, ακολουθώντας τον οδηγό που υπάρχει στο link για το Hello World παράδειγμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 12, 2013 8:09 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα και πάλι. Το 2Β αποδεικνύεται πιο δύσκολο από οτι περίμενα, ακριβώς γιατί με Java δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά. Να κάνω μια ερώτηση για το θέμα 3. Έχει νόημα να ψάξω να βρω κανένα εργαλείο WYSIWYG για Flash ή είναι εύκολη η ανάπτυξη της εφαρμογής; Με έπιασε πονοκέφαλος από στιγμή σε στιγμή να πρέπει να θυμάμαι διαφορετικές εντολές, συντακτικό, μεθόδους κλπ για διαφορετικές "γλώσσες".


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 12, 2013 9:41 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Ένα καλό link που μας είχε δοθεί και πέρσι στη ΣΔΥ51 για το Android είναι το: http://www.vogella.com/articles/Android/article.html . Εμένα προσωπικά με βοήθησε αρκετά. Μπορεί να μου δώσει κάποιος μια εκτίμηση για τον χρόνο που χρειάζεται το θέμα 3 γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω αν πρέπει να ασχοληθώ (έχω και την ΣΔΥ61)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 12, 2013 11:21 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Όσο αφορά το ερώτημα 3 με το Flash.
Έκατσα και ασχολήθηκα και το έκανα με το Adobe Flex, το οποίο έχοντας καλές γνώσεις σε προγραμματισμό (Java, C#, κτλ) μου φάνηκε αρκετά εύκολο. Έτσι μου πήρε 1-2 μέρες για να το κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι στην ουσία το ερώτημα δε ζητάει να το κάνουμε σε Flash αλλά σε Flashlite 3 αφού αυτό είναι που υποστηρίζει το Chumby στο οποίο πρέπει και να τρέχει, και το οποίο πραγματικά δεν μου προξένησε κανένα ενδιαφέρον αφού είναι μια συσκευή που έχει πεθάνει και χρησιμοποιεί μια πρωτόγωνη έκδοση μιας τεχνολογίας που σιγά σιγά εξαφανίζεται (flash).
Έτσι ενώ έφτιαξα την εφαρμογή σε Flash, δεν μπορώ να την μετατρέψω σε Flashlite 3.
Αυτό που προτείνω είναι σε όποια πλατφόρμα τελικά κάποιος αποφασίσει να το υλοποιήσει, να υλοποιήσει τουλάχιστον ένα hello world και να δει ότι παίζει και στο Chumby.
Και μετά σε κάθε βήμα να προχωράει στις απαραίτητες δοκιμές ώστε να μη χάσει άδικα χρόνο.
Εγώ θα δώσω την εφαρμογή που έφτιαξα σε flash και ας μην παίζει στο chumby, δε βλέπω να έχω χρόνο να αχοληθώ να την φτιάξω από την αρχή σε κάποια άλλη πλατφόρμα. Μάλλον η πιο εύκολη λύση είναι να φτιαχτεί σε Adobe Flash, το οποίο δεν είναι free... Τουλάχιστον κακή η επιλογή θέματος κατά τη γνώμη μου...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 14, 2013 1:28 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
΄Συμφωνώ με τον taghor σε οτι λέει. Το ότι μας ζητείται η παρουσίαση στο virtual chumby δεν έχει κανένα νόημα και για μένα. Τέλος πάντων και εγω θα το αφήσω όπως είναι και θα δώσω link στο dropbox από τα αρχεία του flash.

nby πράγματι το link σου βοηθά στο σχεδιασμό. Ευχαριστώ! Με τα on click στα κουμπιά υπάρχει ένα θέμα, τουλάχιστον για μένα και δεν ξέρω αν θα προλάβω. Σας πήρε πολύ χρόνο το 2Β;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 14, 2013 9:54 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Χριστίνα το 2Β το άφησα στη μέση για να κάνω πιο "σίγουρα" θέματα και στο τέλος να αφιερώσω όσο χρόνο μπορώ σε αυτό και σε άλλα ερωτήματα που άφησα αναπάντητα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι για πρώτη φορά δυσκολεύομαι να βρω για το θέμα 4 άρθρα σχετικά με αυτά που μας έδωσαν που να πληρούν τις προδιαγραφές (μετά το 2005 με αναφορές κλπ). Ειδικά για το πρώτο άρθρο, φαίνεται πως από το 1995-2001 ήταν επίκαιρο
το θέμα. Μετά υπάρχει σημαντική μετατόπιση στο ενδιαφέρον και δεν μπορώ να πω οτι βρίσκω κάτι σχετικό.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 14, 2013 10:01 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Άσε και το τελευταίο θέμα θάνατος είναι!!Εμένα λειτουργεί ως υπνωτικό. Και δέκα καφέδες να έχω πιεί, με το που το πιάνω κοιμάμαι όρθια. Έχεις δίκιο πάντως υπάρχει δυσκολία στην εύρεση άρθρων. Εγώ το πήγα γενικότερα σε multi display περιβάλλοντα που δεν είναι απαραιτήτως όμοια αλλά και σε ένα αρθρο αναφέρομαι στις τεχνικές αλληλεπίδρασης που χρησιμοποιούνται σε τέτοια περιβάλλοντα. Δηλαδή το προσεγγίζω απο διαφορετικές πλευρές όσο γίνεται.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 14, 2013 10:31 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ναι αυτή τη φορά υπάρχει λίγο υλικό που να έχει πολύ μεγάλη συνάφεια με τα άρθρα. Αναγκαστικά επεκτείνεσαι. Ελπίζω μέχρι και την Τετάρτη-Πέμπτη να τελειώσω με αυτό για να αφοσιωθώ στα άλλα που είναι πιο ενδιαφέροντα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 5:48 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Για το θέμα με το chumby, έχω εγκαταστήσει τόσο το Flash Develop, όσο και το Flash Builder, αλλά ρύθμισα και το Eclipse να δουλεύει για το Flex SDK. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Aν κατάλαβα καλά από αυτά που είπατε και από το λίγο που έψαξα για να δουλέψει η εφαρμογή μας σε chumby πρέπει να την υλοποιήσουμε στα πρότυπα του Flashlite και όχι του Flash. Επίσης αν κατάλαβα καλά το chumby υποστηρίζει μέχρι Flashlite 3, επομένως θα πρέπει να το υλοποιήσουμε σε Actionscript 2;


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009