Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 9:28 pm

2012-2013 / 3η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2013 6:06 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα. Εγώ ξεκίνησα από το πρώτο θέμα.
Επειδή λίγο μπερδεύτηκα με την εκφώνηση. Στο θέμα 1Α στην ουσία δύο εφαρμογές παραδίδουμε;
Στην πρώτη τροποποιούμε το παράδειγμα 9_8, ώστε το φίδι να μην ακολουθεί το ποντίκι, αλλά κάποιο μονόχρωμο αντικείμενο που καταγράφεται από την κάμερα. Και το δεύτερο παραδοτέο είναι μια τροποποίηση του παραδείγματος 16_11, ώστε να παρακολουθούνται δύο ή περισσότερα σημεία του ίδιου ή διαφορετικού χρώματος;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2013 6:53 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
imargar έγραψε:
Καλησπέρα. Εγώ ξεκίνησα από το πρώτο θέμα.
Επειδή λίγο μπερδεύτηκα με την εκφώνηση. Στο θέμα 1Α στην ουσία δύο εφαρμογές παραδίδουμε;
Στην πρώτη τροποποιούμε το παράδειγμα 9_8, ώστε το φίδι να μην ακολουθεί το ποντίκι, αλλά κάποιο μονόχρωμο αντικείμενο που καταγράφεται από την κάμερα. Και το δεύτερο παραδοτέο είναι μια τροποποίηση του παραδείγματος 16_11, ώστε να παρακολουθούνται δύο ή περισσότερα σημεία του ίδιου ή διαφορετικού χρώματος;



Εγώ αυτό έκανα (2 διαφορετικά παραδοτέα) αν και δεν αναφέρει ρητά παραδοτέο για την τροποποίηση του παραδείγματος 16_11. Όσον αφορά το χρώμα εγώ το έκανα για ένα χρώμα, δες και την απάντηση του κ. Χωριανόπουλου σε σχετικό ερώτημα που έκανα στο επίσημο forum.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2013 6:56 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Οπότε μάλλον καλά κατάλαβα, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση όπως και να έχει.. Ναι είδα την απάντηση του. Το υλοποίησες για σταθερό αριθμό αντικειμένων που παρακολουθεί (πχ δύο ή τρία) ή για δυναμικό αριθμό;
Ενδιαφέροντα θέματα πάντως. Το κακό είναι οτι καμιά φόρα βρίσκω κάτι σχετικό που είναι ενδιαφέρον και κολλάω χάνοντας άσκοπα χρόνο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2013 11:07 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ένα παράδειγμα, το οποίο μου φάνηκε χρήσιμο για την υλοποίηση της παρακολούθησης πολλών χρωμάτων:

http://www.openprocessing.org/sketch/31273

Ελπίζω να σας βοηθήσει και εσάς.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2013 11:48 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
imargar έγραψε:
Οπότε μάλλον καλά κατάλαβα, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση όπως και να έχει.. Ναι είδα την απάντηση του. Το υλοποίησες για σταθερό αριθμό αντικειμένων που παρακολουθεί (πχ δύο ή τρία) ή για δυναμικό αριθμό;
Ενδιαφέροντα θέματα πάντως. Το κακό είναι οτι καμιά φόρα βρίσκω κάτι σχετικό που είναι ενδιαφέρον και κολλάω χάνοντας άσκοπα χρόνο.


Το υλοποίησα για οποιοδήποτε αριθμό (τουλάχιστον έτσι νομίζω :) ) αν και το δοκίμασα με δύο αντικείμενα μόνο. Θα συμφωνήσω στο ότι τα θέματα είναι αρκετά ενδιαφέροντα, αλλά θέλουν αρκετό χρόνο και προσπάθεια


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 08, 2013 12:58 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Γειά κι από εμένα αν και λίγο αργά αφού μόλις χθες ξεκίνησα να ασχολούμαι με την άσκηση.
Δοκίμασε κάποιος την υλοποίηση της Flash εφαρμογής με το Adobe Flex SDK?
Σκέφτομαι να το δοκιμάσω, οπότε αν κάποιος το δοκίμασε θα ήθελα να μου πει την εμπειρία του.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 09, 2013 7:50 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Τελικά έφτιαξα την εφαρμογή μου στο Adobe Flex. Ομολογώ ότι μου φάνηκε πιο εύκολο από ότι περίμενα, αφού στην ουσία γράφεις κάτι σαν HTML, με script που θυμίζει Java.

Τέλος πάντων, έφτιαξα το .swf, το οποίο μου λειτουργεί μια χαρά.
Το πρόβλημά μου είναι με το chumby.
Αφού έφτιαξα ένα account πάω στο http://www.chumby.com/widgets/channels και φτιάχνω ένα καινούργιο channel.
Μετά πάω από το http://www.chumby.com/widgets/upload και κάνω submit το application μου. Στο preview που μου δείχνει η εφαρμογή παίζει μια χαρά.
Μετά πάω στο http://www.chumby.com/widgets/channels και βάζω στο channel μου το application μου (αφαιρώ και ένα default application που έχει).
Τέλος πάω στο http://www.chumby.com/mychumby/virtualchumby και διαλέγω το κανάλι μου και μου δίνει τον κώδικα που πρέπει να κάνω embed στην html σελίδα μου.
Φτιάχνω τοπικά μία σελίδα (π.χ. "test.html") στην οποία ανοίγω απλά ένα tag <html></html> και μέσα σε αυτό βάζω το tag που μου δίνει το virtual chumby. Όταν ανοίγω αυτή τη σελίδα βλέπω μια μαύρη οθόνη στην οποία δε γίνεται τίποτα.
Υπ' όψιν ότι όταν βάλω μια άλλη εφαρμογή στο κανάλι μου αυτή παίζει κανονικά, συνεπώς ο τρόπος που κάνω embed στη σελίδα είναι σωστός.

Καμιά ιδέα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 09, 2013 10:13 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Αυτό ακριβώς αναφέρω και εγω σε μήνυμα που έχω γράψει παραπάνω. Αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα και δυστυχώς τις τελευταίες 2 μέρες δεν έχω βρει το χρόνο να ασχοληθώ με την εργασία και να το ξανακοιτάξω. Αύριο όμως θα ασχοληθώ οπωσδήποτε με το θέμα αυτό, επομένως αν βρω λύση θα τη γράψω εδω. Πάντως θα πρέπει αποκλειστικά να παρουσιάσουμε την εφαρμογή μας μέσω του virtual chumby; Μπορούμε να στείλουμε και το swf αρχείο μέσω dropbox. Και για να είμαι και ειλικρινής δεν βρίσκω πως το chumby είναι και κάτι τρομερά ενδιαφέρον.... Τέλος πάντων όποιος βρει πρώτος λύση την αναφέρει εδω.

Α και για να συμπληρώσω, εμένα δεν εμφανίζει μαύρη οθόνη, αλλά την εφαρμογή μου με μαύρο φόντο να παίζει με "λάθος" τρόπο και να μην πατιούνται τα κουμπιά που έχω δημιουργήσει. Άρα ουσιαστικά δεν παίζει...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 10, 2013 6:18 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Από ότι βλέπω από τις απαντήσεις στο επίσημο forum και από όσο το έψαξα στο internet το Chumby στην ουσία δεν υποστηρίζει Flash αλλά FlashLite, οπότε για παράδειγμα με χρήση του Flex που έκανα εγώ δεν παίζει. Βρήκα ένα άλλο tool, το FlashDevelop, με το οποίο κατάφερα να τρέξω κάτι έτοιμα πολύ απλοϊκά παραδειγματάκια που είχε έτοιμα (έτρεξαν και στο Chumby), αλλά με μηδενικό documentation που υπάρχει το βλέπω πολύ δύσκολο να βγάλω άκρη και να φτιάξω την εφαρμογή.

Βέβαια θεωρώ ότι θα έπρεπε να μας είχε διευκρινήσει και 2-3 πραγματάκια έστω στην εκφώνηση, και όχι να λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε tools που στην ουσία δεν μπορούμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 10, 2013 7:11 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγω χρησιμοποιήσα το Flash CS6 Professional όπως είπα, και το πρόβλημα είναι πως ενώ εμφανίζεται η εφαρμογή, δεν πατιούνται τα κουμπιά και το . swf δεν παίζει σωστά. Όμως δεν έχω χρόνο να το δοκιμάσω αλλού. Πιστεύω οτι με κάποιο τρόπο διορθώνεται αυτό το πρόβλημα και θα προσπαθήσω να το βρώ. Όπως και να έχει θα δώσω και το .swf με link του Dropbox, αν και ξέρω πως η σκοπιμότητα της εργασίας ήταν άλλη. Πάντως taghor έχεις δίκιο, έπρεπε να δοθούν διευκρινήσεις μιας και ούτως ή άλλως ο χρόνος για την εργασία αυτή είναι ελάχιστος και δεν μπορούμε να διαθέσουμε ούτε μια μέρα για να πάει χαμένη (κάνοντας τζάμπα κόπο).

Ήθελα να ρωτήσω και για το 2.Β αν έχει ασχοληθεί κανείς και αν έχει βρει κάποιο tutorial ή παράδειγμα που μπορεί να μας βοηθήσει να κάνουμε την αρχή.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009