Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 3:50 am

2012-2013 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 8:48 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Ξέχασα να αναφέρω ότι χρησιμοποίησα το processing 2.0.5 - 32 bit και όχι το 1.5.Χ που στην ουσία προτείνει


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 8:57 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Συγνώμη για την αναστάτωση. Εννοώ την 0.1 για το Processing όπως έγραψες. Δουλεύανε όλα τα παραδείγματα της βιβλιοθήκης, αν και μερικά θέλουν κάποιες μικροαλλαγές για να δουλέψουν σωστά. Πάντως, τα παραδείγματα των συναρτήσεων, που έχει αριστερά, αν τα αντιγράψεις δουλεύουν όλα σωστά, χωρίς αλλαγές. Και εγώ το μόνο που έκανα, ήταν να βάλω το directory OpenCV που κατέβασα στο processing directory κάτω από το modes\java\libraries και να κλείσω και να ξανανοίξω το processing. Όλα αυτά σε 32bit windows xp. Ίσως εσύ να χρησιμοποιείς 64bit και για αυτό να μην δουλεύει. Εμένα μου τρέχει και στην έκδοση 1 του Processing, αλλά και στην δύο, το ίδιο καλά.
Υ.Γ. Τώρα είδα ότι δούλεψε και σε εσένα…


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 9:28 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ναι το κακό είναι οτι δεν δουλεύει η ενσωματωμένη κάμερα του φορητού με την OpenCV και ίσως χρειαστεί να πάρω εξωτερική.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 11:36 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Αλήθεια υπήρξε κάποιος άλλος που ενώ η ενσωματωμένη κάμερα δούλευε με το Processing, με την προσθήκη της OpenCV δε λειτουργεί;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 11:52 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλημέρα. Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Το δικό μου laptop δεν έχει ενσωματωμένη κάμερα, άρα όλες οι δοκιμές που έκανα ήταν με μία εξωτερική.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:06 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Να 'σαι καλά, απλά δεν θέλω να πάρω κανένα μοντέλο κάμερας που δεν θα δουλέψει και αυτό.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 6:55 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Η κάμερα μου, δεν είναι καμιά εξεζητημένη. Πληροφοριακά, είναι από τις πιο φτηνές κάμερες της Logitech και συγκεκριμένα η logitech webcam c210, (αν και είδα ότι ο ΣΕΠ –της Αθήνας- πρότεινε κάποιες πιο εξεζητημένες κάμερες - PS3 eye camera, Microsoft Kinect). Πάντως με αυτή, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας με τους drivers (όπως υποπτεύομαι πως πιθανώς να αντιμετωπίσεις με την PS3 eye camera). Αν φταίει όντως η κάμερα σου, αυτή πιστεύω ότι θα δουλέψει. Με μια κατάλληλη δημιουργία φόντου, και απενεργοποίηση των αυτοματισμών της, εγώ είχα αρκετά καλά αποτελέσματα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 11:13 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Θα χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Ακριβώς μια Logitech είχα σκοπό να παραγγείλω, αλλά με παρέσυρε η παρέμβαση του κου Χωριανόπουλου και παρήγγειλα την PS3 eye. Ελπίζω να δουλέψει αν και λόγω έλλειψης χρόνου δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ άλλο με το 1ο θέμα. Σήμερα ασχολήθηκα με το 2Α και έκανα την αρχή για το 2Β. Προσπαθώ να προσαρμόσω ένα παράδειγμα από την BlobDetection βιβλιοθήκη στην άσκηση. Ίσως αύριο με καθαρότερο μυαλό. Πάντως ενώ βρήκα πολλά άρθρα και βιντεάκια, τόσο με blob detection όσο και με Background Removal/Subtraction, κάποιο παράδειγμα εφαρμογής δεν βρήκα, παρόλο που θεωρητικά γνωρίζω πολλά. Δελτία καιρού, κινηματογραφικές ταινίες, βιντεοπαιχνίδια κλπ. Αλλά δεν υπάρχει κάποια πηγή με παρουσίαση συγκεκριμένων παραδειγμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 17, 2012 4:55 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Και εγώ τη δουλειά μου με την Logitech HP 720p την έκανα. Κρίμα έπρεπε να σου απαντήσουμε νωρίτερα. Πάντως τη δουλειά σου θα την κάνεις και με αυτή που διάλεξες σίγουρα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 18, 2012 2:51 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Κι εγώ χρησιμοποίησα την "Logitech HD Webcam C270 WER" χωρίς κάποιο πρόβλημα. Έπαιζε και με το opencv, έχει λειτουργίες για να κάνεις set με το χέρι brightness, contrast, κτλ καθώς και zoom (ψηφιακό όχι οπτικό).
Πάντως με €24,9 που την πήρα έκανα μια χαρά τη δουλειά μου και σχετικά οικονομικά. Και η ανάλυσή της είναι πολύ καλύτερη από αυτή της ενσωματωμένης κάμερας του laptop οπότε με βλέπουν πιο καλά και όσοι μιλάμε στο skype με video :o


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009