Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 11:59 am

2012-2013 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 02, 2012 11:13 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
agia:Τα βήματα που ακολούθησα, για το δικό μου σύστημα (windows xp), είναι τα παρακάτω:
1. Κατέβασμα και εγκατάσταση του Android SDK αν δεν υπάρχει. Στη συνέχεια εγκατάσταση του Android SDK Platform – tools. Επίσης των SDK Platform και Google Apis (για Android 2.3.3 (Api 10)). Ακόμα του Google USB Driver (αν και αυτό υποπτεύομαι είναι προαιρετικό, αν θέλουμε να συνδέσουμε το κινητό μας τηλέφωνο). Όλα αυτά αν δεν υπάρχουν. Βασικό είναι να κάνουμε update του Android SDK tools ΣΕ ΜΙΑ ΈΚΔΟΣΗ 20 ΚΑΙ ΠΑΝΩ (21 είναι η τελευταία), αφού θα χρησιμοποιήσουμε αργότερα την έκδοση 2.0β6 του Processing.
2. Εγκατάσταση της έκδοσης 2.0β6 του Processing.
3. Άνοιγμα του Processing και επιλογή του Android Mode.
4. Στο μήνυμα που μας πετάει, επιλέγουμε ότι έχουμε εγκαταστήσει το Android SDK, και του λέμε που βρίσκεται ο φάκελος android-sdk. Σύνηθες περίπτωση: C:\Program Files\Android\android-sdk.
5. Άνοιγμα ενός παραδείγματος, σχεδόν οποιουδήποτε, (π.χ. από το examples το Image-->CreateImage) και επιλογή Sketch - -> Run in Emulator.
6. To Processing μετά που χτίζει την εφαρμογή, δημιουργεί ΑΥΤΟΜΑΤΑ τον emulator για το Processing και τον ξεκινάει.
7. Η εφαρμογή δεν προλαβαίνει να φορτώσει στον emulator αφού αυτός δεν έχει φορτώσει, και πετάει error.
8. Περιμένουμε να φορτώσει ο Emulator και επιλέγουμε πάλι Sketch - -> Run in Emulator.
9. Επιτέλους, η εφαρμογή τρέχει στον Emulator.
10. Κρατάμε ανοιχτό τον emulator, και έτσι μπορούμε να τρέξουμε γρήγορα και άλλες εφαρμογές, όταν κλείσουμε την πρώτη.
Στο δικό μου σύστημα, αν μέσα από το proccesing ανοίξεις τον Android AVD Manager και από εκεί τρέξεις τον emulator αυτός ανοίγει στο port: 5554 (o αριθμός που προηγείται από το όνομα του emulator στο παράθυρο του emulator). Αντίθετα, όταν επιλέξεις Sketch - -> Run in Emulator, αυτός ανοίγει στο port: 5566. To Processing όμως (τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα) ψάχνει στο port: 5566 τον emulator, άρα στην πρώτη δεν το βρίσκει και πετάει σφάλμα, ενώ στη δεύτερη το βρίσκει και τρέχει κανονικά. Για αυτό το λόγο, επιλέγω Sketch - -> Run in Emulator. Αυτό είναι ένα γνωστό πρόβλημα από ότι είδα: https://forum.processing.org/topic/processing-cant-get-connected-to-phone-emulator-need-help , που αυτοί το αντιμετωπίζουν λίγο διαφορετικά (αλλάζουν στο references.txt το android.emulator.port=5566 σε android.emulator.port=5554). Εμένα, όμως μόλις ξανα-ανοίξω το Processing, αυτόματα το android.emulator.port γίνεται πάλι 5566, και για αυτό επιλέγω Sketch - -> Run in Emulator.


Τελευταία επεξεργασία απο Ιπποκράτης την Κυρ Δεκ 02, 2012 11:19 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 02, 2012 11:16 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Μήπως, έχει κάνει κάποιος προσπάθεια, για να φτιάξει ένα αρχείο .apk από τα .pde του Processing, και αν ναι, μπορεί να μας πει πως το έκανε; Από ότι φαίνεται:https://forum.processing.org/topic/proc-2-0a4-can-t-export-signed-package-in-android-mode είναι μια αρκετά πολύπλοκη διαδικασία…
Συγκεκριμένα, στην έκδοση 2.0b6 του Processing, αν πατήσω Export Signed Package, πετάει: Exporting signed packages is not yet implemented. Νομίζετε, ότι ο ΣΕΠ, ζητάει να γίνει και κάτι τέτοιο, στο ερώτημα 3β;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 02, 2012 7:34 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Ιπποκράτη σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες. Επιτέλους και στο δικό μου σύστημα windows XP έτρεξα παραδείγματα στον android Emulator, με πολύ αργούς ρυθμούς, βέβαια.
Όσον αφορά το ερώτημα σου για τη δημιουργία αρχείων .apk από τα .pde του Processing είναι κάτι που ακόμη δεν έχω δει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2012 9:42 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Στο 1α μπόρεσε κανείς να βγάλει κάποια άκρη με ενσωματωμένη κάμερα?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2012 5:56 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγω αγόρασα καινούργια κάμερα. Δυστυχώς με την ενσωματωμένη δε μπορούσα να κάνω τίποτα!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 6:43 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα μετά από καιρό. Σε σχέση με τη βιβλιοθήκη OpenCV. Ποια έκδοση χρησιμοποιήσατε και για ποια έκδοση του Processing και λειτουργικό; Επίσης κατεβάσατε μόνο τη βιβλιοθήκη του Processing ή και τη γενικότερη βιβλιοθήκη της Intel που μπορεί να ενσωματωθεί σε πολλά προγραμματιστικά περιβάλλοντα;

Λίγο έχω μπερδευτεί.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 7:04 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλησπέρα. Εγώ κατέβασα την έκδοση 1 από εδώ: http://ubaa.net/shared/processing/opencv/ μόνο για το Processing. Την δοκίμασα τόσο στην έκδοση 1.5.1 του Processing, όσο και στην έκδοση 2.0b6 και δουλεύει. Το σύστημα μου είναι Windows XP.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 8:32 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Εννοείς την 0.1 σωστά; Στο συγκεκριμένο site έχει την 0.1 για το Processing και την 1.0 για windows. Τις εγκατέστησα και τις δύο, αλλά η αλήθεια είναι πως κάποια παραδείγματα δεν εκτελούνται καλά. Βασικά δεν λειτουργεί η κάμερα με τις βιβλιοθήκες. Σε περιβάλλον windows 7, όλα αυτά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 8:39 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ κατέβασα το openCV που προτείνει στο URL που έδωσε ο Ιπποκράτης και είναι σε αυτό το URI http://sourceforge.net/projects/opencvl ... v-win/1.0/ .
Σε περιβάλλον Windows7 με το 32bit processing μου εκτελείται σωστά το παράδειγμα, βέβαια θέλει αρκετή δουλίτσα και αλλαγές στον κώδικα από κάποια έτοιμα παραδείγματα που έχει ώστε να το κάνεις να τρέχει σωστά.

Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το directory OpenCV που κατέβασα στο processing directory κάτω από το modes\java\libraries, να κλείσω και να ξανανοίξω το processing και μου έπαιξε αμέσως.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 15, 2012 8:45 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ εκεί σκάλωσα, στα παραδείγματα. Μόνο 1-2 μου έτρεξαν καλά και λέω μήπως δεν έγινε καλή εγκατάσταση. Βέβαια το δοκίμασα μόνο για Processing 1.5.1


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009