Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:49 am

2012-2013 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 18, 2012 4:04 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σχετικά με το θέμα Arduino, για το οποίο έγινε πολύ κουβέντα και χύθηκε πολύ μελάνι (ηλεκτρονικό κυρίως) πέρσι, να σας ενημερώσω ότι τελικώς δεν χρησιμοποιήθηκε. Εν τούτοις, πολλοί από εμάς αγοράσαμε, έναν (ή και περισσότερους), καθώς και ορισμένα (ή και πολλά) παρελκόμενα και υλικά, τα οποία όμως χρησιμοποιήσαμε κατ’ ιδίαν, σαν χόμπι, και όχι στο πλαίσιο της ΘΕ.

Άρα, πιστεύω ότι και φέτος δεν θα επιβληθεί ως υλικό μελέτης και πειραματισμού στο πλαίσιο της ΘΕ.

Προσωπικά, βρίσκω το θέμα ιδιαιτέρως ενδιαφέρον και θα ήθελα να είχαμε ασχοληθεί.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 18, 2012 5:10 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Aνδρέα σε ευχαριστούμε για την διευκρίνηση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 19, 2012 8:41 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα,

είδα κάτι που συζήτησαν τα παιδιά στη ΣΔΥ61 (νομίζω πως η Βάσω το ανέφερε) και θα ήθελα να το θέσω και εγώ εδώ. Δεν είναι πολυ δύσκολα και χρονοβόρα τα ερωτήματα, αναλογικά με τις μονάδες που πιάνουν;; Δεν είναι δυνατόν να ζητούν πχ. εγκατάσταση βιβλιοθήκης, κώδικα, και πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα χρήσης βιβλιοθήκης και όλα αυτά να πιάνουν 1 μονάδα. Ή το ακόμα πιο τραγικό το 1Α και το 2Α που θέλουν κώδικα (έστω και τροποποιημένο παράδειγμα) να πιάνουν από 0,5. Δεν ξέρω μόνο σε μένα μου φαίνεται πολύ κακή η αντιστοίχηση: απαιτήσεων ερωτήματος - βαθμολογίας; Όχι τίποτε άλλο, απλά με τέτοιες εργασίες μένει πίσω πάρα πολύ το διάβασμα και θα έχουμε πρόβλημα όσο περνάει ο καιρός. Μην ξεχνάτε πως οι εργασίες είναι εντελώς άσχετες με τις τελικές εξετάσεις.
Και αναρωτιέμαι και λέω...κατά όλα τα άλλα..το android για το Processing μας μάρανε στο θέμα 3! :evil: :evil: :evil:

Sorry για την παρένθεση αλλά ήθελα να δω και τη δική σας γνώμη.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2012 11:15 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
xpet έγραψε:
Παιδιά καλησπέρα,

είδα κάτι που συζήτησαν τα παιδιά στη ΣΔΥ61 (νομίζω πως η Βάσω το ανέφερε) και θα ήθελα να το θέσω και εγώ εδώ. Δεν είναι πολυ δύσκολα και χρονοβόρα τα ερωτήματα, αναλογικά με τις μονάδες που πιάνουν;; Δεν είναι δυνατόν να ζητούν πχ. εγκατάσταση βιβλιοθήκης, κώδικα, και πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα χρήσης βιβλιοθήκης και όλα αυτά να πιάνουν 1 μονάδα. Ή το ακόμα πιο τραγικό το 1Α και το 2Α που θέλουν κώδικα (έστω και τροποποιημένο παράδειγμα) να πιάνουν από 0,5. Δεν ξέρω μόνο σε μένα μου φαίνεται πολύ κακή η αντιστοίχηση: απαιτήσεων ερωτήματος - βαθμολογίας; Όχι τίποτε άλλο, απλά με τέτοιες εργασίες μένει πίσω πάρα πολύ το διάβασμα και θα έχουμε πρόβλημα όσο περνάει ο καιρός. Μην ξεχνάτε πως οι εργασίες είναι εντελώς άσχετες με τις τελικές εξετάσεις.
Και αναρωτιέμαι και λέω...κατά όλα τα άλλα..το android για το Processing μας μάρανε στο θέμα 3! :evil: :evil: :evil:

Sorry για την παρένθεση αλλά ήθελα να δω και τη δική σας γνώμη.


Χωρίς να έχω ασχοληθεί ακόμα με την 2η ΓΕ, για την 1η νομίζω ότι η κατανομή των μονάδων ήταν άνιση σε ορισμένες περιπτώσεις. Όσον αφορά το ύφος των εργασιών εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι πρακτικές εργασίες, ενώ βαριέμαι πολύ τις θεωρητικές.Τώρα το τι θα γίνει στις εξετάσεις... Το θετικό είναι ότι από τα 3 βιβλία τα 2 βγήκαν "off" (ευτυχώς) και στο τέλος θα έχουμε μόνο το HCI (έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω :) )


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2012 9:59 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Και εγώ συμφωνώ ότι είναι πολύ χρονοβόρα τα ερωτήματα και ίσως άνισα κατανεμημένες οι μονάδες. Πάντως το θετικό είναι ότι οι εργασίες θα είναι τελικά πέντε, όπως έγραψε ο ΣΕΠ στο επίσημο forum. Έτσι, είναι ως ένα βαθμό λογικό, να έχουν περισσότερα ερωτήματα, από ότι υποπτεύομαι, σε σχέση με πέρυσι. Βέβαια, για το θέμα του android για το Processing, θα συμφωνήσω με την Χριστίνα, παρόλο που μου αρέσουν οι πρακτικές εργασίες. Γιατί, καλές οι πρακτικές εργασίες, αλλά να χρησιμεύουν και κάπου…
Αλήθεια, ποιες βιβλιοθήκες χρησιμοποιήσατε ή σκέφτεστε να χρησιμοποιήσετε για το θέμα 1β και 2β; Εγώ προσανατολίζομαι στην openCV, καθώς μου εγκαταστάθηκε χωρίς προβλήματα, και την έχω μελετήσει λίγο.
Υ.Γ.: Και εμένα έχει βαθμολογηθεί η 1η εργασία από χθες, και υπέθεσα ότι αυτό θα ίσχυε για όλους. Αλλά από ότι διάβασα από την συζήτηση της 1ης γραπτής εργασίας αυτό δεν ισχύει. Άρα, καλά αποτελέσματα σε όσους περιμένουν ακόμα, και ελπίζω όσοι έχουν λάβει αποτελέσματα, αυτά να είναι τα καλύτερα δυνατά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 21, 2012 10:02 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα και από μένα. Ξεκινώντας από το 1Α να επισημάνω οτι το αποτέλεσμα βελτιώνεται αισθητά, όταν είμαι σε χώρο με λευκό φως σε σχέση με το κίτρινο θερμό φως.

Για την κατανομή των βαθμών, οφείλω να ομολογήσω οτι συμφωνώ, τουλάχιστον για την πρώτη εργασία. Υπήρχαν ερωτήματα που χρειάστηκαν περισσότερη εργασία και έδωσαν λιγότερες μονάδες. Πάντως από οτι φαίνεται όσοι είμαστε στο τμήμα της Θεσσαλονίκης δε λάβαμε βαθμολογίες ακόμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 24, 2012 11:49 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας
Στο 1β κάνοντας χρήση της openCV, την οποία και εγώ κατάφερα να εγκαταστήσω, όπως ο Ιπποκράτης, το υπόβαθρο αφαιρείται μεν, και αντικαθίσταται από μία σχεδόν μαύρη οθόνη, αλλά το αντικείμενο εμφανίζεται με τα "συμπληρωματικά" χρώματα, δηλαδή αν το αντικείμενο έχει μπλε χρώμα εμφανίζεται με κόκκινο χρώμα, αν το αντικείμενο είναι ροζ εμφανίζεται με πράσινο χρώμα. Μεγιστοποιώντας την φωτεινότητα της κάμερας αποκαθιστώ το χρώμα.
Συμβαίνει και σε εσάς; Είναι λογικό;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 25, 2012 10:41 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Καλημέρα. Μια και εγώ το έχω υλοποιήσει με την openCV, η μέθοδος που χρησιμοποιώ είναι η absDiff() μεταξύ του τρέχοντος frame και του frame του background που έχει αποθηκευτεί. Αυτό το κάνω για έγχρωμες εικόνες. Αυτό, που έχω καταλάβει (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) πως κάνει η συνάρτηση, είναι ότι για κάθε χρώμα RGB, αφαιρείται η τιμή του από την τρέχουσα εικόνα, από την τιμή που έχει στο background, (άρα μου φαίνεται λογικό, το αποτέλεσμα που βλέπεις). Έτσι, αν τελικά είναι φόντο, θα δίνει, ιδανικά χρώμα (0,0,0), (απόλυτο μαύρο). Έτσι, σε αυτή την περίπτωση, με ένα μικρό threshold, αφαιρώ τα pixels της εικόνας (και τα αντικαθιστώ από το καινούργιο φόντο), ενώ αλλιώς τα αφήνω. Βέβαια, υπάρχει πρόβλημα, άμα στο foreground, υπάρχει απόλυτο μαύρο, αφού δεν μπορεί να γίνει διάκριση, (0,0,0), και έτσι το θεωρώ, πως είναι background… Εσύ απλά, μεγιστοποιείς τη φωτεινότητα της κάμερας με κάποια μέθοδο της openCV; Με ποια;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 25, 2012 1:11 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Ιπποκράτη, δεν είχα βάλει threshold μέχρι τώρα. Απλώς χρησιμοποίησα την μέθοδο absDiff() μεταξύ του τρέχοντος frame και του frame του background που έχει αποθηκευτεί. Σπεύδω να την ξαναδώ. Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες διευκρινήσεις.
Όσον αφορά στην φωτεινότητα της κάμερας την ρυθμίζω από το πρόγραμμα οδήγησης της κάμερας και όχι με κάποια μέθοδο της OpenCV. Για να γίνω πιο αναλυτική, σε κάποια από τις πολλές δοκιμές εγκατάστασης του Processing, όταν τρέχω τα προγράμματα που κάνουν χρήση κάμερας, αυτόματα (χωρίς να έχω ενσωματώσει κάποια σχετική εντολή του Processing) ανοίγει το παράθυρο ρυθμίσεων της κάμερας, οπότε και δεν εμφανίζεται στην κονσόλα το μήνυμα " Diplay 0 does not exist, using the default display instead".


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 01, 2012 6:16 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας, χαθήκαμε.
Αλήθεια, με το 3α έχει ασχοληθεί κάποιος; Εγκαταστήσατε Android SDK Tools ή ADT Plugin for Eclipse;
Ποια έκδοση του Processing χρησιμοποιήσατε; Αρχικά εγώ χρησιμοποίησα Processing 2.0β6 η οποία δεν τρέχει όλα τα examples σε windows vista 32bit, ενώ δεν έχω καταφέρει να την χρησιμοποιήσω σε windows XP (δηλαδή δεν κατάφερα ακόμη να ανοίγω τον emulator). Καμοιά ιδέα;


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009