Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 11:19 pm

2012-2013 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 13, 2012 8:55 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλημέρα σε όλους και καλά αποτελέσματα στην 1η εργασία. Άνοιξα αυτό το θέμα για να ξεκινήσουμε να μιλάμε για την 2η μιας και μας την έστειλαν αμέσως. Δοκίμασε κανείς να τρέξει το έτοιμο παράδειγμα 1.Α; Από ότι καταλαβαίνω όσοι είχαμε δουλέψει με την ενσωματωμένη κάμερα στην προηγούμενη εργασία, τώρα θα πρέπει να πάρουμε άλλη σωστά;

edit: Εμένα με μια πολύ σύντομη δοκιμή που έκανα δεν μου ανοίγει καθόλου η κάμερα. Θα έπρεπε να ανοίγει αλλά να είναι κακής ποιότητας η εικόνα λογικά.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 13, 2012 11:04 am   

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 09, 2012 9:51 am
Δημοσ.: 4
Τοποθεσια: Ξάνθη
Έβαλες την video.start(); ;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 13, 2012 7:02 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Σε windows 7 για το processing 1.5.1 άνοιξε και η κάμερα, αλλά δεν μπορώ να πω οτι εμφανίζεται ικανοποιητικά το αποτέλεσμα. Κανονικά πρέπει να είναι ένα κίτρινο φόντο, εκτός από τα σημεία που υπάρχουν φιγούρες, τα οποία πρέπει να το καλύπτουν. Όμως εμφανίζονται θολές και όχι καθαρές αυτές οι φιγούρες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 14, 2012 12:38 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ναι την είχα βάλει Αντώνη. Είχε πρόβλημα η κάμερα αλλά το έλυσα και το έτρεξα. Δεν έχω προχωρήσει να δω τι πρέπει να κάνουμε. πάντως δουλεύω ακόμα με την ενσωματωμένη και δεν πιστεύω ότι θα έχω αποτελέσματα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 15, 2012 7:16 pm   

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 09, 2012 9:51 am
Δημοσ.: 4
Τοποθεσια: Ξάνθη
Από ότι κατάλαβα, Ηλία, πρέπει να υπάρχει σωστός φωτισμός για να βγει σωστό το αποτέλεσμα. Παίξε με την threshold, αυξάνοντάς την. Επίσης για να φαίνεται πράσινο το φόντο, άλλαξε το σύμβολο της ανισότητας στον έλεγχο του threshold. Εγώ με αυτόν τον τρόπο είχα κάπως καλά αποτελέσματα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 17, 2012 4:15 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι γιατί έβγαλα κάποια άκρη. Αρχικά πήρα άλλη κάμερα τελικά που δούλεψε, γιατί με την ενσωματωμένη που είχα δεν θα έβγαζα αποτέλεσμα όσο και να χτυπιόμουν και μια άλλη παλαιότερη που δοκίμασα έβγαζε συνέχεια errors στο processing. Με την νέα λοιπόν κάμερα έτρεξε. Ουσιαστικά από οτι κατάλαβα είναι θέμα φωτισμού και ομοιόμορφου φόντου. Μια καλή ιδέα πάντως για το φόντο είναι ένα κομμάτι χαρτόνι από το βιβλιοπωλείο ή κάτι αντίστοιχο. Πάντως για τέλεια αποτελέσματα θέλει πάρα πολλές δοκιμές, που κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να κάνει κανείς για τις μονάδες που παίρνει. Απλά να δείξουμε κάτι στο περίπου (πως ασχοληθήκαμε).

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 17, 2012 4:31 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο να αγοράσω εξωτερική webcam ή όχι. Εμφανίζεται ένα πράσινο φόντο (ταιριάζει με το χρώβμα του τοίχου από πίσω) και εγώ μπροστά από το φόντο, αλλά το πρόβλημα είναι πως όταν κινούμαι δεν προσαρμόζεται αυτόματα ο χώρος του φόντου και μένει μια τρύπα στο φόντο ο χώρος που καταλάμβανα προηγουμένως εγώ. Αν κινηθώ μέσα στο οπτικό πεδίο της κάμερας, σιγά σιγά δηλαδή εξαφανίζεται το φόντο. Από οτι ξέρω θα χρειαστεί να αγοράσουμε και διάφορα υλικά τηςπ λατφόρμας Arduino για επόμενες εργασίες και εντάξει δεν θέλω να πάρω κάμερα μόνο και μόνο για μια εβδομάδα. Εσείς τι λέτε;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 17, 2012 4:55 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Πάντως για να συμπληρώσω, προς το παρόν θεώρησα και τη δεύτερη εργασία μια καλή ευκαιρία να μάθω καλύτερα το Processing και διαβάζω σχετικά εγχειρίδια λύνοντας ασκήσεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 17, 2012 7:26 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
imargar έγραψε:
Σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο να αγοράσω εξωτερική webcam ή όχι. Εμφανίζεται ένα πράσινο φόντο (ταιριάζει με το χρώβμα του τοίχου από πίσω) και εγώ μπροστά από το φόντο, αλλά το πρόβλημα είναι πως όταν κινούμαι δεν προσαρμόζεται αυτόματα ο χώρος του φόντου και μένει μια τρύπα στο φόντο ο χώρος που καταλάμβανα προηγουμένως εγώ. Αν κινηθώ μέσα στο οπτικό πεδίο της κάμερας, σιγά σιγά δηλαδή εξαφανίζεται το φόντο. Από οτι ξέρω θα χρειαστεί να αγοράσουμε και διάφορα υλικά τηςπ λατφόρμας Arduino για επόμενες εργασίες και εντάξει δεν θέλω να πάρω κάμερα μόνο και μόνο για μια εβδομάδα. Εσείς τι λέτε;


Ηλία, σε έχει ενημερώσει κάποιος ΣΕΠ ότι πρόκειται να χρειαστούμε υλικά της πλατφόρμας Arduino; Aπ' ότι είδα πέρσι δεν χρειάστηκαν. Ξέρεις κάτι περισσότερο;

Όσον αφορά το 1Α, για την αφαίρεση του υποβάθρου συμφωνώ απόλυτα με τη Χριστίνα. Για την προσθήκη νέου υποβάθρου απαιτούνται μερικές δοκιμές. Δεν έχω δει καθόλου τι γίνεται στην περίπτωση που το υπόβαθρο αντικατασταθεί από βίντεο. Έχω δει μόνο την περίπτωση αντικατάστασης του υποβάθρου από εικόνα.
Έχει ασχοληθεί κάποιος με την περίπτωση αντικατάστασης του υποβάθρου από βίντεο;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 17, 2012 9:13 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Όχι επίσημα δεν ξέρω κάτι. Απλά από συζητήσεις με άτομα που πήραν πέρισυ τη θεματική, κατάλαβα οτι πέρισυ αγοράσανε (εκτός αν παρανόησα), και τα χρησιμοποιήσανε. Μπορεί να κάνω λάθος.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009