Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 11:34 pm

2012-2013 / 1η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2012 11:54 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Βγήκε η 1η Γ.Ε. Ανοίγω το thread για να τη συζητήσουμε.
Το μόνο σχόλιο από μια γρήγορη ματιά που της έριξα είναι ότι θέλει υποχρεωτικά κάμερα στον υπολογιστή.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2012 5:59 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα. Την είδα και εγώ και έκανα εγκατάσταση του Processing και του QuickTime που απαιτούνται στο θέμα 1. Τώρα σχετικά με την κάμερα...κανονικά λέει πως καλό θα ήταν να έχουμε μια εξωτερική αλλά εγω χρησιμοποίησα την ενσωματωμένη επειδή μου δούλεψε μπαμ. Δεν ξέρω αν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα με αυτό στη συνέχεια της εργασίας. Πάντως για την ώρα λέω να μείνω με αυτή του laptop.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2012 9:50 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα. Ήδη ξεκίνησα να απαντάω κάποια θέματα στο άψε σβήσε. Όμως έχω προβλήματα με το λογισμικό. Το app inventor είναι εύκολη περίπτωση και δουλεύει μια χαρά. Η γατούλα νιαουρίζει :-). Όμως το processing μου βγάζει διάφορα προβλήματα. Σε windows 7 δεν ξεκινάει καθόλου, παρόλο που ακολούθησα όλα τα βήματα σωστά και τις οδηγίες του troubleshooting. Σε περιβάλλον OpenSuse 12.2, δουλεύει μαι χαρά το processing, αλλά δεν αναγνωρίζει κάμερα. Αλήθεια ποια έκδοση χρησιμοποιείτε; Έβαλα την 1.5 και τώρα λέω να πάω στην 2.2, μήπως εκεί δουλέψει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 8:39 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Με Windows 7 32 bit, camera creative και την έκδοση 2.0b3 του Processing, δούλεψε το GettingStartedCapture χωρίς καμία επιπλέον ενέργεια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 9:34 am   

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 09, 2012 9:51 am
Δημοσ.: 4
Τοποθεσια: Ξάνθη
Γεια σας και από μένα.
Ηλία, σε εμένα παίζει κανονικά το processing, σε Windows 7. Σιγουρέψου για την έκδοση που κατέβασες (32 bit ή 64 ανάλογα με τα windows που έχεις). Εγώ δουλεύω την 2.0b3 beta σε 64 Bit. Μετά θέλει απλά αποσυμπίεση του φακέλου και τρέξιμο του προγράμματος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 12:04 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
Καλησπέρα και από εμένα και καλή αρχή σε όλους μας.
Έχω μία απορία σχετικά με την βαθμολόγηση των θεμάτων. Ενώ το "Θέμα 4" έχει συνολικά 40 μονάδες τα δύο ερωτήματά του έχουν συνολικά 20 μονάδες. Είναι κάτι το οποίο μου διαφεύγει;

Σχετικά με την κάμερα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Μου έπαιξε και η εσωτερική του laptop αλλά και εξωτερική usb σε λειτουργικό Win7x64. Επίσης, εκτός των αλλών εγκατέστησα και το WinVDIG 1.0.1 (το 1.0.5 μου έβγαζε πρόβλημα) όπως αναφέρει το http://wiki.processing.org/w/Video_Issues.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 2:42 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Γεια σας παιδιά. Και εγώ την έκδοση 2.0b3 του Processing εγκατέστησα και λειτούργησε μια χαρά. Δεν δοκίμασα καθόλου εξωτερική κάμερα.


ptheodor έγραψε:
....
Επίσης, εκτός των αλλών εγκατέστησα και το WinVDIG 1.0.1 (το 1.0.5 μου έβγαζε πρόβλημα) όπως αναφέρει το http://wiki.processing.org/w/Video_Issues.


Το WinVDIG 1.0.1 γιατί το εγκατέστησες; Δεν έτρεχε αλλιώς; Το είδα και εγώ αλλά δεν χρειάστηκε καθόλου σαν βήμα και δεν το έκανα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 3:21 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
xpet έγραψε:
Το WinVDIG 1.0.1 γιατί το εγκατέστησες; Δεν έτρεχε αλλιώς; Το είδα και εγώ αλλά δεν χρειάστηκε καθόλου σαν βήμα και δεν το έκανα.


Φαινόταν ότι έτρεχε και χωρίς να το εγκαταστήσω αλλά το έκανα μόνο και μόνο επειδή το έλεγε στις οδηγίες και μήπως τυχόν μου χτυπήσει στο μέλλον. Δεν ξέρω και εγώ εάν είναι απαραίτητο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 4:19 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ευχαριστώ! Τώρα στο 2Α με τη γατούλα που νιαουρίζει.... πως αποδυκνείουμε οτι το τρέξαμε; Σώζουμε το αρχείο για να το δώσουμε ως παραδοτέο ή απλά κάνουμε ένα screenshot?

Ακόμα....το 2Β έχετε καταλάβει τι ακριβώς θέλει;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 6:26 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Σε opensuse η beta έκδοση συνεργάζεται με την κάμερα μια χαρά. Για να το αποδείξω πήρα ένα screenshot, αλλά με τη γατούλα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω videocapture εφαρμογή, αλλά δεν υποστηρίζει ήχο ο,τι έχω βρει σε σχετικά προγράμματα για linux. Στα windows 7 εξακολουθεί να μην τρέχει (μιλάμε για 64bits). Λογικά θα υπάρχει κάποια σύγκρουση με ρυθμίσεις μου ή άλλες εφαρμογές που τρέχουν. Προς το παρόν για ο,τι απαιτείται στην πρώτη εργασία μου αρκεί και το Opensuse.

Με το 2Β δεν το έχω ψάξει, αλλά καταλαβαίνω οτι απλά θα τροποποιήσουμε το HelloPurr, προσθέτοντας τους μηχανισμούς του Tamagotchi.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009