Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 10:59 pm

2012-2013 / 1η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 7:54 pm   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 27, 2010 1:51 pm
Δημοσ.: 53
Τοποθεσια: Αθήνα
[quote="Ιπποκράτης"]Imargar. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Christine. Για το 3 α: Δεν φταίνε οι ρυθμίσεις. Ή βάζεις την μέθοδο start() για να ξεκινήσει η κάμερα, και αλλάζεις τον κώδικα, ώστε να υπάρχει μία ανάλυση που υποστηρίζει η κάμερα σου, ή χρησιμοποιείς την έκδοση 1.5.


Σε ευχαριστώ πολύ, ωστόσο η έκδοση 1.5.1 δε μου ανοίγει την κάμερα ούτε στο 1β(για το 3 ούτε λόγος...) .
Δοκίμασα τη start(); αλλά η ίδια αντίδραση από το πρόγραμμα -αφαιρώ την settings(); και κάνω δοκιμές για την ανάλυση...
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... θα δοκιμάσω το 3Δ :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 8:05 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Το γκρι παράθυρο σε μένα το εμφανίζει όταν χρησιμοποιώ Processing 2.03.b Αν χρησιμοποιήσω 1.5.1. το παράδειγμα εκτελείται κανονικά. Εντωμεταξύ από τότε που ξεκινήσαμε την εργασία έχουν δημοσιευθεί δύο νέες εκδόσεις (2.0.4 και 2.0.5)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 8:06 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Όσον αφορά στο θέμα 3.Δ κατέβασα την βιβλιοθήκη zxing-2.1, αλλά και το
apache-ant-1.8.4-bin.zip, το οποίο αποθήκευσα στο directory με τη java.
Δημιούργησα την μεταβλητή περιβάλλοντος JAVA_HOME με τιμή
C:\Progra~1\Java\jdk1.7.0_07\jre. Επίσης πρόσθεσα το binary path της ant και της java binary στην μεταβλητή περιβάλλοντος PATH, δηλαδή πρόσθεσα στο τέλος
της μεταβλητής PΑTH
;c:\java\ant\bin;c:\Progra~1\Java\jdk.
Όταν ωστόσο από το command promt και από
C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ZXHOME\zxing-2.1\core>
δίνω την εντολή ant το σύστημα μου επιστρέφει:
'ant' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,
εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.
Δουλεύω σε Windows XP 32bit

Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι;

> Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
> Με εκτίμηση
> Αριάδνη Γιαννέλου


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 8:42 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Χριστίνα. Δυστυχώς δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Και εμένα στην αρχή δεν έπαιζε ούτε το 1β, και τελικά μετά από πολλές προσπάθειες ανακάλυψα ότι έφταιγε ο driver της κάρτας γραφικών. Έπρεπε να βάλω παλαιότερη έκδοση του driver στην κάρτα γραφικών!!!
Αριάδνη. Γιατί τα κάνεις όλα αυτά; Δεν θυμάμαι να ασχολήθηκα καθόλου με PATH. Απλά ακολούθησα τις οδηγίες αυτές: http://wiki.processing.org/w/How_to_Install_a_Contributed_Library για manual install.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 8:50 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ιπποκράτη στο 3Δ δοκίμασες να το εκτελέσεις με qrcodes βιβλίων που χρησιμοποιούνται στο βίντεο στη σελίδα oreilly; Όσα βιβλία και αν έχω προσπαθήσει δεν υπάρχουν οι εικόνες των εξώφυλλων τους στη σελίδα τους πλέον. Εντάξει στη χειρότερη θα αλλάξω τη διαδρομή που ψάχνει για να βρει τη φωτογραφία, απλά θέλω να δω αν εγώ κάνω κάτι λάθος ή αν απλά έχει αλλάξει το site τους από τότε που έτρεξε το παράδειγμα και πλέον δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να τρέξουμε αυτούσιο το παράδειγμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 9:14 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Ούτε εγώ τα βρήκα, και πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πλέον στη συγκεκριμένη θέση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 10:32 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Πάντως το 3Δ τελικά μου βγήκε ο,τι πιο διασκεδαστικό :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 10:48 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
agia έγραψε:
Όσον αφορά στο θέμα 3.Δ κατέβασα την βιβλιοθήκη zxing-2.1, αλλά και το
apache-ant-1.8.4-bin.zip, το οποίο αποθήκευσα στο directory με τη java.
Δημιούργησα την μεταβλητή περιβάλλοντος JAVA_HOME με τιμή
C:\Progra~1\Java\jdk1.7.0_07\jre. Επίσης πρόσθεσα το binary path της ant και της java binary στην μεταβλητή περιβάλλοντος PATH, δηλαδή πρόσθεσα στο τέλος
της μεταβλητής PΑTH
;c:\java\ant\bin;c:\Progra~1\Java\jdk.
Όταν ωστόσο από το command promt και από
C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ZXHOME\zxing-2.1\core>
δίνω την εντολή ant το σύστημα μου επιστρέφει:
'ant' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,
εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.
Δουλεύω σε Windows XP 32bit

Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι;

> Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
> Με εκτίμηση
> Αριάδνη Γιαννέλου


Παραθέτω τις τιμές στο δικό μου σύστημα, θα πρέπει να προσαρμόσεις για την δική σου έκδοση της Java:

ANT_HOME: C:\Program Files\apache-ant-1.8.4 (έχω βάλει τον φάκελο του ant στον φάκελο Program Files)

JAVA_HOME: C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_02

Path: ………….;%ANT_HOME%/bin

αν όλα είναι εντάξει θα πρέπει δίνοντας στο command line (από οποιοδήποτε working directory) ant -version να εμφανίζει "Apache Ant(TM) Version 1.8.4...."


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 30, 2012 1:07 am   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
nby (συγνώμη δε θυμάμαι το όνομά σου) ευχαριστώ πάρα πολύ, μόλις είδα την πρότασή σου. Όμως το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι και θα ασχοληθώ ξανά αύριο με το 3Δ.
Ιπποκράτη σε ευχαριστώ επίσης. Γνώριζα περί των contributed libraries, και τα χρησιμοποίησα σε προηγούμενα ζητήματα, αλλά κόλλησα επειδή στο παράδειγμα του ερωτήματος μας υποδεικνύει:
Drop into a terminal, and then cd into the ZXHOME/core. Run ant to build the .jar file. Then change into ZXHOME/javase. Run ant again to build the javase.jar file.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 30, 2012 1:57 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Όσο αφορά το app inventor (με το processing δεν έχω ασχοληθεί ακόμα και πολύ, μόνο είδα ότι λειτουργεί η κάμερα και διαβάζει τα qrcodes), εγώ έφτιαξα ένα γατάκι σαν εικόνα (δεν πατιέται) όπου όσο το ταΐζεις αλλάζει η εικόνα και γίνεται πιο χαρούμενο, όσο περνάει ο χρόνος μειώνεται η ικανοποίησή του, και έχω βάλει και κάποιες μπάρες που δείχνουν πόσο ικανοποιημένο είναι το γατάκι. Επίσης δοκίμασα λίγο να κάνω drag&drop τις εικόνες του φαγητού πάνω στο γατάκι, παίζει ικανοποιητικά αλλά σε κάποιες περιπτώσεις χάνεται η μία εικόνα. Υπάρχει κάπου ένα tutorial για το πώς να διορθώσεις αυτό το bug αλλά δεν νομίζω ότι θα ασχοληθώ άλλο με το ερώτημα αυτό αφού πιάνει μόλις 5 μονάδες και φοβάμαι μήπως δε προλάβω τα θεωρητικά.

Θα ήθελα να ρωτήσω για τα θεωρητικά ερωτήματα για το processing και το app inventor (1Γ και 2Γ) από πού έχετε βρει αναφορές; Πέρα από τα προφανή βρίσκω κάποια πράγματα στο forum του processing, αλλά πώς θα βάλω αναφορά σε forum, δε μου φαίνεται πολύ σωστό, αφού το forum μπορεί να γράφει και βλακίες θεωρητικά. Τέλος με τόσα που ρωτάει η μια παράγραφος δεν είναι υπερβολικά λίγη; Για το 1Γ τα έγραψα όσο πιο συνοπτικά μπορούσα, και μου βγήκαν 330 λέξεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009