Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 5:55 pm

2012-2013 / 1η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 28, 2012 6:59 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
nby έγραψε:
agia έγραψε:
Καλησπέρα σας
Στο 3Β όταν χρησιμοποιώ το πρόγραμμα pqrcode για να αποκωδικοποιήσω το δικό μου QRcode και ενώ φαίνεται ότι το έχει αποκωδικοποιήσει, καθώς δε μου επιστρέφει το μήνυμα "NΟ QRcode image found" ή "Decoding image...", στο μήνυμα της κάμερας δεν εμφανίζει αποκωδικοποιημένο το url μου, αλλά, ή το url με παραποιημένους κάποιους χαρακτήρες (τετραγωνάκια, >, ?, % και λοιπά "κινέζικα") ή μια σειρά από χαρακτήρες που μπορεί να είναι και όλοι αριθμοί, ή αριθμοί και σύμβολα. Συνήθως πατώντας διαδοχικά το spacebar τελικά εμφανίζει το σωστό url. Μήπως αντιμετώπισε το ίδιο και κάποιος άλλος;
(Το ερώτημα 3 το δουλεύω στο Processing 1.5.1)
Καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά


Το ίδιο και σε μένα. Ήθελε πολλές προσπάθειες για να το διαβάσει, αλλά τελικά το διάβαζε

Αν παρατηρήσετε την εικόνα που παίρνετε από την κάμερα, την ώρα που σαρώνετε το QRCode, θα διαπιστώσετε ότι είναι θολή. Αυτό συμβαίνει διότι η κάμερά σας δεν είναι σωστά «νεταρισμένη» - δηλαδή δεν κάνει focus στην απόσταση που κρατάτε το QRCode.

Οι περισσότερες «φθηνο-κάμερες» που χρησιμοποιούμε στους υπολογιστές μας, τόσο οι ενσωματωμένες σε laptop αλλά κυρίως οι εξωτερικές, δεν έχουν auto focus, και χρειάζεται να τις νετάρουμε με το χέρι. Το πιθανότερο είναι ότι την έχετε νετάρει σε μία απόσταση που να δείχνει καθαρά κάποιον που κάθετε απέναντι από την οθόνη/υπολογιστή, ενώ όταν προσπαθείτε να σκανάρετε το QRCode το κρατάτε πολύ πιο κοντά στην κάμερα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 28, 2012 9:15 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Έτσι ακριβώς, δεν διαβάζει καθαρά το qr code, οπότε δεν το αποκωδικοποιεί και σωστά. Επίσης ρόλο παίζει και ο φωτισμός. Πάντως μετά από μερικές προσπάθειες νομίζω πως σε όλους θα το διαβάσει μια χαρά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 28, 2012 10:29 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Και σε μένα μετά απο πολλές προσπάθειες το διάβασε.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 28, 2012 10:45 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
alexander_koun έγραψε:
Στο 3δ οταν ανοιγει η κάμερα με το που περνάτε από μπροστά σε hard copy το qrcode το διαβάζει αυτόματα ή για να κάνει capture αυτό που περνάει από
μπροστά της χρειάστηκε να ενεργοποιήσετε κάποια λειτουργία της? (λειτουργία τύπου record για παράδειγμα)


Βασικά έβαλα άλλα qrcodes και τα αναγνωρίζει σχεδόν αυτόματα. Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να εντοπίσω τα qrcodes του παραδείγματος.

Ενημέρωση: Αν κατάλαβα καλά τα qrcodes θα τα δημιουργήσουμε εμείς δίνοντας το isbn κάθε βιβλίου και κάθε qrcode αποθηκεύει ένα isbn;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 12:27 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
alexander_koun. Και εμένα τα αναγνωρίζει σχεδόν αυτόματα.
Imargar. Δεν χρειάζεται να τρέξουμε τελικά ακριβώς το παράδειγμα από ότι κατάλαβα. Φτάνει να το τρέξουμε με δικά μας qrcodes. Παραθέτω εδώ την απάντηση που πήρα από τον ΣΕΠ στο επίσημο forum: http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy60/PageLibraryC2256E8400433629.nsf/0d2f61cb761ba1cfc2257910001f9c71/44760f4503923a4bc2257a990064d6d9/?OpenDocument σε παρόμοια δική μου ερώτηση: http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy60/PageLibraryC2256E8400433629.nsf/0d2f61cb761ba1cfc2257910001f9c71/67313d398173e0b7c2257a990057a6a6/?OpenDocument


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 4:55 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Οπότε μπορούμε να τροποποιήσουμε το παράδειγμα για να τρέχει δικά μας παραδείγματα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 5:33 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Προσωπικά αυτό κατάλαβα, και αυτό έκανα. (Βρήκα το url κάποιων εικόνων ενός μουσείου, έφτιαξα τα qrcodes και όταν το πρόγραμμα βλέπει τα qrcodes δείχνει αυτές τις εικόνες. Πιστεύω πως κάτι παρόμοιο αρκεί).
Έχω όμως λίγο πρόβλημα με το 2Β. Εκτός που δεν είμαι σίγουρος μέχρι σε ποιο σημείο πρέπει να υλοποιήσουμε ένα μηχανισμό (αφού όλοι οι μηχανισμοί είναι αλληλοεξαρτώμενοι…), θα ήθελα να ρωτήσω (όσους έχουν ασχοληθεί) αν το γατάκι το αφήσατε σαν button, ή το αλλάξατε σε sprite (όπως λέει το link: http://en.wikipedia.org/wiki/Tamagotchi, ότι είναι τα κατοικίδια π.χ.: "The pet begins its life as a baby, with a very small, simple sprite"). Επίσης, υποθέτω ότι αλλάξατε την εικόνα όταν αυτό π.χ. πεθαίνει έτσι;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 6:16 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Προσωπικά άφησα την εικόνα ίδια. Παρέμεινα κουμπί. Αυτό που άλλαξα είναι τη "διάθεση" του. Όταν το αφήσω πεινασμένο ή δεν το ξεκουράζω αντί να νιαουρίζει βγάζει πιο επιθετικούς ήχους, όταν το χαϊδεύεις.

Για το 3Δ έτσι ακριβώς το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά για σιγουριά λέω να ρωτήσω και στο φόρουμ της θεματικής.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 6:24 pm   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 27, 2010 1:51 pm
Δημοσ.: 53
Τοποθεσια: Αθήνα
imargar έγραψε:
Eπομένως το μαύρο παράθυρο είναι λάθος ε; Θα έπρεπε να φορτώνει και η κάμερα κανονικά; Θα κατεβάσω και την 1.5 έκδοση, αλλά εκεί δεν δούλευε η κάμερα εξ' αρχής γι' αυτό και έβαλα την 2.0.3b. Τεσπα. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο. Απλά έχω φάει δύο μέρες σε εγχειρίδια και τα περισσότερα έχουν άπειρα παραδείγματα και αναλύσεις για να φτιάχνεις περίτεχνα γραφικά, αλλά για άλλα θέματα τίποτα.

Ενημέρωση: Τελικά σε windows7 έτρεξε κανονικά η κάμερα και διάβασε το qrcode που υπήρχε στη σελίδα του παραδείγματος. Απλά στον κώδικα έχει κάποια ανάλυση για την κάμερα, (400Χ300) και αριθμό πλαισίων ανά δευτερόλεπτο. Οι ρυθμίσεις αυτές θα πρέπει να ταυτίζονται με τις ρυθμίσεις της κάμερας σας.



Καλησπέρα!
έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα για μέρες και δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη... Μου λειτουργεί μόνο με f και η κάμερα δεν ανοίγει καθώς μου βγάζει μήνυμα: "No QRcode image found". Ίσως είναι ανόητη η ερώτησή μου αλλά τις ρυθμίσεις τις κάμερας που τις βρίσκεις (μήπως τελικά φταίει αυτό);
Αναφέρομαι στο 3Α γιατί με τα υπόλοιπα δεν έχω ασχοληθεί... τα θεωρητικά δε ούτε που τα άγγιξα...
Σχετικά με το 3Δ ενώ αρχικά μου έβγαζε το γκρί παράθυρο όπως έλεγε η Χριστίνα, τώρα μου εμφανίζει ένα μήνυμα "Could not load font SansSerif-48.vlw." Έχει εμφανίσει σε κάποιον άλλον αυτό το μήνυμα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 7:02 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Imargar. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Christine. Για το 3 α: Δεν φταίνε οι ρυθμίσεις. Ή βάζεις την μέθοδο start() για να ξεκινήσει η κάμερα, και αλλάζεις τον κώδικα, ώστε να υπάρχει μία ανάλυση που υποστηρίζει η κάμερα σου, ή χρησιμοποιείς την έκδοση 1.5.
Για το 3 Δ. Πρέπει να κάνεις αυτό: «One other thing to note -- you'll need to create a font in order to see the position indicator numbers. To do this, select "Tools>Create Font." Choose SanSerif with a size of 48 and make sure the filename is "SansSerif-48" (it will automatically add the vlw extension.)» που αναφέρεται στο link: http://answers.oreilly.com/topic/1337-how-to-do-augmented-reality-in-processing/


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009