Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:35 am

2011-12/ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 33 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 19, 2012 11:22 am   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Wazka έγραψε:
Ο most updated οδηγός μελέτης (αν κάνω λάθος μπορεί να με διορθώσει κάποιος) είναι ο v06, ο οποίος είναι 19 (!!!!) σελίδες. Σου λείπει μια σελίδα επομένως... :P
Όπως και να'χει, ανεβάζω εδώ την τελευταία έκδοση (κι αν υπάρχει ΠΙΟ τελευταία, ας την ανεβάσει κάποιος να την κατεβάσω κι εγώ ;) ).



Thanks:)
Απλα για να επιβεβαιωσω, τελικα δεν θα εχουμε ανοιχτα βιβλια και γενικα καμια σημειωση διαθεσιμη, σωστα?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 19, 2012 11:53 am   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Όχι, τελικά συζητήσαμε και συμφωνήσαμε πως μπορούμε να έχουμε μαζί μας σημειώσεις/βιβλία/κλπ. Μας το ανέφερε και στο προτελευταίο του mail ο κος Χωριανόπουλος:

Παράθεση:
Συμβουλές για την προετοιμασία της τελικής εξέτασης:

1. δείτε τον κανονισμό, π.χ., ταυτότητες ΕΑΠ, ΑΤ (απαραίτητες), κινητό
(ΟΧΙ), ΗΥ (ΟΧΙ), βιβλία/σημειώσεις(ΝΑΙ)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 21, 2012 6:28 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Κοιτώντας τις δραστηριότητες στον οδηγό του κ. Χωριανόπουλου μου χτύπησε αυτή της 7ης εβδομάδας. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα απαντούσα στο κομμάτι που λέει "τι αλλαγές θα πρέπει να γίνουν σε ένα από τα προηγούμενα εργαλεία για να διευκολύνουμε την σχεδίαση/ανάπτυξη της διάδρασης για εφαρμογές που τρέχουν σε μεγάλες επιφάνειες πολυ-αφής ή σε τηλεοράσεις;". Μπορεί να σκεφτεί κάποιος κάτι; :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 21, 2012 6:40 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
(Θοδωρή, δεν έχω ακόμα κάποια συγκεκριμένη απάντηση σ' αυτό που ρωτάς, γιατί δεν έχω κάτσει -ακόμα- να σκεφτώ πολύ αναλυτικά ενδεχόμενες "απαντήσεις" στις δραστηριότητες, αλλά αν μέχρι αύριο έχω κάτι χρήσιμο, δεσμεύομαι να απαντήσω "on topic".)

Ωστόσο, ο λόγος που εξαρχής μπήκα στο thread ήταν για να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό: Θυμάμαι από την 50 πέρσι ότι μπορούσαμε να έχουμε μαζί μας όποιες σημειώσεις θέλαμε, αρκεί να ήταν συρραμένες σε "τεύχη", κατά κάποιο τρόπο. Φέτος δεν έχει δωθεί καμία τέτοια διευκρίνηση (ούτε στην 51 απ' όσο έχω δει/ακούσει), γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εσάς: πρόκειται να "βιβλιοδέσετε" τις σημειώσεις που θα έχετε μαζί σας ή δεν το θεωρείτε απαραίτητο;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 21, 2012 6:50 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ θα συράψω φύλλα μεταξύ τους (πχ μία εργασία ή τον οδηγό). Δεν πρόκειται να βιβλιοδέσω κάτι. Και αυτό το κάνω όχι γιατί μπορεί να ζητηθεί αλλά γιατί δεν θέλω να μπερδευτούν οι σελίδες ή να σκορπίσουν.

Και μην ξεχνάτε να τυπώνετε μπρος πίσω. Οικονομία στο χαρτί! :lol:

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 21, 2012 7:07 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Συμφωνώ με τον Θοδωρή. Ένα συρραπτικό αρκεί.

Προσωπικά προσανατολίζομαι στο να πάρω μαζί μου όλο το κλασέρ με τις εργασίες και τα σχετικά άρθρα.

Όσον αφορά την ερώτηση σου Θοδωρή, σχετικά με τις δραστηριότητες-ερωτήσεις το οδηγού μελέτης, δεν την αποφεύγω – απλά δεν έχω βρει, και δεν προβλέπεται να βρω, χρόνο να δω τον οδηγό μελέτης.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 22, 2012 8:18 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Για τη Δραστηριότητα 7 και συγκεκριμμένα τις μεγάλες επιφάνειες πολυαφής ότι έχουμε δει αρκετά παραδείγματα τόσο στον Krumm όσο και στα papers των ΓΕ5 και 6.

Οπότε νομίζω ότι τα εργαλεία ανάπτυξης για οθόνες πολυπεπαφής θα πρέπει να διαθέτουν:
- υποστήριξη πολλαπλών χρηστών
- υποστήριξη διαστάσεων, ανάλυσης των διαφορετικών συσκευών (MS Surface, DiamondTouch μικρό και μεγάλο, και ότι άλλο ήθελε προκύψει)
- interaction objects που θα υποστηρίζουν τους διαφορετικούς τρόπους διάδρασης από αυτούς που υποστηρίζουν τα κλασσικά toolkits. Στο paper της ΓΕ 6 - 1δ αναφέρονται/προτείνονται τεχνικές διάδρασης για οθόνες πολυαφής.
- emulator για όσους στην διαδικασία της ανάπτυξης δε διαθέτουν την (ακριβή) οθόνη πολυαφής για δοκιμές


Όσον αφορά την τηλεόραση (Google TV) απ΄ότι κατάλαβα πρόκειται στην ουσία για έναν Η/Υ με μεγάλη οθόνη HD (http://www.google.com/tv/get.html). H διάδραση θα γίνεται με κάποιο πληκτρολόγιο και χειριστήριο.
Επίσης νομίζω ότι θα τρέχει το Android.

Οπότε για το περιβάλλον ανάπτυξης:
- υποστήριξη άλλων διαστάσεων
- διάδραση όπως στο Android (ίσως να μη χρειάζονται τεχνικές αφής)


Στην Apple TV (http://www.apple.com/appletv/) αλλάζει λίγο γιατί στο κουτί που πέρνεις για συνδέσεις στην τηλεόραση μπορείς να συνδέσεις και iPad από το οποίο μπορείς να χειρίζεσαι το περιβάλλον εργασίας, οπότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με κάτι ανάλογο του Dual Screen ... (ΓΕ6 - 1δ).

Και εδώ θα πρέπει το περιβάλλον ανάπτυξης να υποστηρίζει άλλες διαστάσεις προβολής και διάδραση όπως στο iOS και επιπλεόν συγχρονισμό μεταξύ των 2 συσκευών εξόδου.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 22, 2012 3:45 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ευχαριστώ Παναγιώτη για την απάντηση σου, με κάλυψες!

Δεν κατάλαβα όμως τι εννοείς με το να προστεθεί υποστήριξη πολλαπλών χρηστών. Στο εργαλείο ανάπτυξης υποστήριξη πολλαπλών χρηστών; Και αν ναι, γιατί; (τώρα όπως κατάλαβες κάνουμε συζήτηση αφού όπως είπα η απάντηση σου με κάλυψε).

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 22, 2012 4:46 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Στο paper 1δ της 6ης ΓΕ αναφέρει ότι στο DiamondTouch υπήρχε ασάφεια στον προσδιορισμό του χρήστη όταν υπήρχαν
πολλαπλά σημεία επαφής από τον ίδιο χρήστη.

Άρα όταν έχεις μια επιφάνεια πολυαφής που την χρησιμοποιούν ταυτόχρονα πολλοί χρήστες και ο καθένας εφαρμόζει τεχνικές με πολλαπλά σημεία αφής πρέπει η τεχνική αναγνώρισης που θα χρησιμοποιηθεί να βοηθά ώστε να μην υπάρχει ασάφεια.

:D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 23, 2012 11:18 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Αν και θα τα πούμε από κοντά, επιμένω στην ερώτηση και ξεκαθαρίζω ότι μιλάμε για το εργαλείο ανάπτυξης και όχι για το προϊόν ανάπτυξης. Το εργαλείο δεν μπορώ να φανταστώ πως θα έχει υποστήριξη πολλαπλών χρηστών :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 33 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009