Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:11 am

2011-12/ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 33 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 16, 2012 8:11 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Καλή ημερομηνία: 24/06/2012 - θα υπάρξει χρόνος και για διάβασμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2012 5:24 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Τι είναι πάλι αυτό το φρούτο με τις εξετάσεις χωρίς βιβλία.

Είχε πει τίποτα σε καμμία συνάντηση;

Θα μου πείτε τι νόημα έχει, απλά αναρρωτιέμαι αν έκανα καλά όλη τη χρονιά και αφιέρωσα τόσο χρόνο στις ΓΕ.
Αλήθεια στην 51 πέρισυ γράψατε με ανοικτές ή με κλειστές σημειώσεις;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2012 6:13 pm   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα Παναγιώτη,

Την ΣΔΥ51 την δώσαμε με ανοιχτά βιβλία, όπως φαντάζομαι (η μάλλον φανταζόμουν μέχρι σήμερα) όλες μας τις εξετάσεις.

Μετά από μία τόσο κοπιαστική σε πρακτικές ασκήσεις χρονιάς (με εξαίρεση την ΓΕ5) είναι κρίμα να αρχίσουμε 1 μήνα πριν τις εξετάσεις να αποστηθίζουμε πράγματα...

Σε κάθε περίπτωση φρονώ ότι ο κ.Χωριανόπουλος δεν έχει ενημερωθεί ότι μέχρι τώρα δίναμε με ανοιχτά βιβλία και ότι μπορούμε γενικότερα να δώσουμε με ανοιχτά βιβλία.
Οπότε καλό είναι στην επόμενη ΟΣΣ να επιμείνουμε (τουλάχιστον εγώ θα το κάνω)...:)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2012 8:31 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Καλησπέρα,

Το θέμα ανοικτές/κλειστές σημειώσεις δεν είναι απλό.
Ο ΣΕΠ, αν θυμάμαι καλά, σε μια συνάντηση είχε πει ότι συνεργάζεται με το ΕΑΠ στο προπτυχιακό της Πληροφορικής.
Άρα θα πρέπει να έχει εμπειρία.

Μετά ο τρόπος εξέτασης είναι δικαίωμά του καθηγητή.
Απλά θα έπρεπε να το ξέραμε από την αρχή. Νομίζω πως αν δεν το είπε σε καμμιά ΟΣΣ μπορούμε να πατήσουμε σε αυτό και να ζητήσουμε
να γράψουμε με ανοικτές σημειώσεις.

Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος να συμφωνήσει και να βάλει διαστημικά θέματα. :(


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2012 9:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Με αφορμή τα όσα γράφηκαν παραπάνω θα ήθελα να πω τα εξής:
  • Απ’ ότι θυμάμαι ο ΣΕΠ είχε πει ότι δίδασκε στο μεταπτυχιακό της Πληροφορικής – ήτοι Πληροφοριακά Συστήματα
  • Στο προπτυχιακό πρόγραμμα Πληροφορική, κατά κανόνα, δεν γράφαμε εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία ή σημειώσεις
  • Τα ανοικτά βιβλία και σημειώσεις είτε είναι ιδιομορφία των μεταπτυχιακών γενικά, είτε του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού

Σε κάθε περίπτωση όμως, μετά τα όσα ζήσαμε πέρσι με την ΣΔΥ-51, νομίζω ότι τα ανοικτά βιβλία είναι δίκοπο μαχαίρι και μάλλον στραμμένο προς την κακή κατεύθυνση. Συγκεκριμένα, και ας με διαψεύσουν οι συνάδελφοι αν δεν είναι έτσι, ο όγκος των θεμάτων ήταν υπερβολικός, τα θέματα δεν είχαν και πολύ σχέση με την ύλη, και το καλύτερο όλων, έπρεπε να συμπεριλαμβάνουμε βιβλιογραφικές αναφορές στις απαντήσεις μας. Ναι καλά ακούσατε. Βιβλιογραφικές αναφορές στις τελικές γραπτές εξετάσεις.

Τέλος, για να είμαι δίκαιος, η αυστηρότητα στην βαθμολόγηση των γραπτών ήταν πολύ πιο χαλαρή απ’ ότι στις γραπτές εργασίες. Γι’ αυτό και οι περισσότεροι είμαστε εδώ σήμερα. Δεδομένων των θεμάτων, που ήταν εκτός τόπου και χρόνου, εγώ αν βαθμολογούσα το γραπτό μου δεν θα του έβαζα πάνω από 3-4, ενώ τελικώς πήρα 7 (αν θυμάμαι καλά). Αντίθετα στις γραπτές εργασίες θα μου έβαζα 1-2 μονάδες παραπάνω – σε κάθε εργασία.

Κλείνοντας, δεν θέλω να θεωρηθεί ότι προπαγανδίζω υπέρ του να μην γίνει συζήτηση για το θέμα, αλλά, έχω πολλές αμφιβολίες αν τα ανοικτά βιβλία είναι υπέρ ή κατά των φοιτητών.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 20, 2012 8:14 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Αν και νομίζω ότι οι απαντήσεις περί του τρόπου της εξέτασης θα πρέπει να μεταφερθούνε σε διαφορετικό thread, εντούτοις θέλω να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου:
  • όσο "παράλογο" κι αν διαβαστεί, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να συγχέουμε, Ανδρέα, την περυσινή μας εμπειρία, και, ειδικότερα, εκείνη της ΣΔΥ51, όπως πολύ εύστοχα έχεις αναφέρει, με τα "ανοικτά βιβλία", ως τρόπο εξέτασης, γενικότερα. Τον ίδιο τρόπο εξέτασης είχαμε και στην ΣΔΥ50, όπου κι εκεί, αν θυμάσαι, είχαμε αρκετούτσικα θέματα, albeit λιγότερων θεωρητικών απαιτήσεων από εκείνα της ΣΔΥ51. Κι αν θυμάσαι, επίσης, ο ΣΕΠ της 51 μας είχε πει ότι ήθελε να βάλει λιγότερα θέματα, αλλά ο συντονιστής (που ήταν ο κ. Καμέας, εκείνο το διάστημα, αν δεν κάνω λάθος) του είπε να προσθέσει άλλο ένα, το οποίο, εν τέλει, μας αποτελείωσε το χέρι! :evil:
  • όπως λέει, από την άλλη, ο Παναγιώτης κι ο Τάσος, δεν υπάρχει κάποιο νόημα να ξεκινάμε να αποστηθίζουμε την ύλη τον τελευταίο μήνα, μετά από 4 πρακτικές γραπτές εργασίες κι, έστω, 2 θεωρητικές, όπως δεν υπήρχε και πέρυσι
  • θεωρώ, δηλαδή, ότι η ύλη είναι τέτοιας μορφής κι έκτασης, που δεν θα έχουμε κάποιο ουσιαστικό όφελος από το να δώσουμε με κλειστά βιβλία. Όπως πέρυσι, δηλαδή, περισσότερο σημασία είχε να καταλαβαίνουμε τί διαβάζουμε και πού το διαβάζουμε, έτσι συμβαίνει και φέτος. Αν δεν έχει αφομοιώσει την ύλη ο φοιτητής, δεν έχει νόημα το κλειστό/ανοικτό βιβλίο - θα ξέρουμε ήδη ότι η γατούλα της γνώσης θα 'ναι "νεκρή", δίχως να κοιτάξουμε μέσα! :P
  • τ' ανοικτά βιβλία, κλείνοντας, είναι μία πρακτική που εφαρμόζεται από πολλά πανεπιστήμια και τμήματα, όπως το καταλαβαίνω, και τα οποία προσκαλούν τον φοιτητή να προσέλθει στην αίθουσα των εξετάσεων δίχως το άγχος της αποστήθισης ή της απομνημόνευσης, αλλά
  • αν θέλουν κλειστά βιβλία, τότε να βάλουν ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Κι ας βάλουν και "παγίδες". Αλλά όχι ανάπτυξης με κλειστό βιβλίο

Σε κάθε περίπτωση, θα το συζητήσουμε και με τον ΣΕΠ, όταν έρθει η ΟΣΣ με το καλό. Τώρα σημασία έχει να απαντηθούνε τα ερωτήματα του δευτέρου θέματος, τα οποία και προσομοιάζουν, υποτίθεται, την τελική εξέταση. Ας αναρωτηθούμε, λοιπόν: μπορούμε να τ' απαντήσουμε όλα τα θέματα, με χρόνο, δίχως "βοηθήματα"; Αν όχι, τότε δεν βλέπω το πώς θα γίνει ν' αλλάξει κάτι μέσα στους δύο μήνες που απομένουν για την τελική εξέταση. Αν ναι, όμως, τότε πάω πάσο! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 10, 2012 10:54 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα! Φαντάζομαι ότι όλοι θα είστε (όπως κι εγώ -προσπαθώ τουλάχιστον) σε διαδικασία "διαβάσματος" για τις εξετάσεις.
Δε θα επεκταθώ σχετικά με τη μέχρι τώρα εμπειρία μου (σε ό,τι αφορά το τι διαβάζω, τι καταλαβαίνω, τι περιμένω ως θέματα κλπ), για να μη σας τρώω και το χρόνο
Θέλω απλά να θέσω μια ερώτηση: Έχει διαβάσει (ή πρόκειται να το κάνει) κανείς το Always Building; Κι αν ναι, βρίσκεται εκεί κάτι το πολύ ουσιαστικό/σημαντικό/ενδιαφέρον; Δεν αναφέρομαι τόσο στην παράμετρο SOS, όσο στο να βοηθάει ουσιαστικά στην καλύτερη κατανόηση του αντικειμένου της ενότητας.
Η ερώτηση προέκυψε γιατί πρώτον, θυμάμαι τον κο Χωριανόπουλο να το μνημονεύει -σχεδόν- σε όλες τις ΟΣΣ και δεύτερον, μόλις είδα ότι προτείνεται η ανάγνωσή του στις 3 τελευταίες εβδομάδες του χρονοδιαγράμματος μελέτης (παράλληλα με την επανάληψη), οπότε σκέφτηκα μήπως πρέπει να το εντάξω και στο δικό μου πρόγραμμα τώρα που είναι ακόμα νωρίς*.

*Καλά, το "νωρίς" είναι σχετικό, αλλά σας παρακαλώ μην το σχολιάσετε γιατί θα αγχωθώ... :oops: ( :P )


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 11, 2012 4:32 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Ωρα να αρχισουμε διαβασμα:D (και να προσευχηθουμε)

Ο οδηγος μελετης ειναι μολις 18 σελιδες .doc ή λαθος αρχειο εχω? Αν ειναι αλλος, που μπορω να τον βρω γιατι καποιο σχετικο email δεν εχω

Thanks:)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 11, 2012 5:59 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Ο most updated οδηγός μελέτης (αν κάνω λάθος μπορεί να με διορθώσει κάποιος) είναι ο v06, ο οποίος είναι 19 (!!!!) σελίδες. Σου λείπει μια σελίδα επομένως... :P
Όπως και να'χει, ανεβάζω εδώ την τελευταία έκδοση (κι αν υπάρχει ΠΙΟ τελευταία, ας την ανεβάσει κάποιος να την κατεβάσω κι εγώ ;) ).


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 12, 2012 1:04 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ο Χωριανόπουλος κάποια στιγμή είπε για το Always Building στην 5η ΟΣΣ πως θα μας φαίνόταν να είναι και αυτό στην ύλη και το είπα ότι είναι πολύ η ύλη ούτως η άλλως και χωρίς αυτό.

Στην τελική δε νομίζω ότι θα το ζητήσει αλλά καλού-κακού σκέφτομαι να ρίξω μια ματία.

Κρίνοντας από την προσομοίωση της εξέτασης και το τελευταιο email του νομίζω ότι πρέπει να εστιάσουμε περισσότερο στις Δραστηριότητες του Οδηγού Μελέτης και στα papers της εκφώνησης της ΓΕ5 και 6 (αυτά νομίζω ότι είχε στο μυαλό του όταν έλεγε CS στο τελευταίο mail)


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 33 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009