Το θέμα κλειδώθηκε

2011-12 / ΟΣΣ4

Δευτ Μαρ 12, 2012 4:34 pm

Εντυπώσεις απο την ΟΣΣ4

Re: ΟΣΣ4

Δευτ Μαρ 12, 2012 6:31 pm

Εν συντομία, τα βασικά σημεία:
  • κάναμε μία συζήτηση σχετικά με την ΓΕ4, σχετικά με την αξιολόγηση των μεθοδολογιών ανάπτυξης μίας Android εφαρμογής, τί επιλογές έχουμε (native/web/hybrid) κ.ά.
  • μάθαμε την ειδοποιό διαφορά μεταξύ της δομής των αναφορών και του στυλ αυτών, καθώς και την σημασία των ετεροαναφορών (citations), του ιδανικού αριθμού αυτών (10 το χρονο - 100 στην δεκαετία - rule of thumb)
  • κοιτάξαμε λίγο κάποια πράματα σχετικά με το Google Scholar, αλλά και το Microsoft Academic Research, συγκρίναμε ιδρύματα, βάση κάποιων συγκεκριμένων κριτηρίων, κι αξιολογήσαμε ακαδημαϊκούς με βάση το G και το H-index
  • αναφερθήκαμε στο tsunami που θα επιφέρει στον χώρο της εκπαίδευσης παγκοσμίως το εξής εγχείρημα σε συνδυασμό μ' αυτό
  • είδαμε κάποιες βίντεο-παρουσιάσεις σχετικές με prototyping, με βιομηχανικό σχεδιασμό, με interaction design κ.ά.
  • μας παρουσίασε το Arduino, live, και κάποιες πιθανές εφαρμογές του
  • μιλήσαμε για την παράδοση της ΓΕ5 και τις απαιτήσεις αυτής, δίχως, όμως, να υπεισέλθουμε σε λεπτομέρειες
  • μας μίλησε για την ΓΕ6, η οποία θα είναι μία εργασία προσομοίωσης των τελικών εξετάσεων
  • μας εξήγησε το "δάσος" των εργασιών της ΣΔΥ60 και τί εκπαιδευτικούς σκοπούς εξυπηρετούσε η κάθε μία
  • μας χαρακτήρισε ως τους καλύτερους φοιτητές που 'χε ποτέ στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό
  • δέχτηκε το γλυκάκι που του κέρασα, αλλά όχι και την πρόθεση που κρυβόταν πίσω από αυτήν μου την ενέργεια :P

Αν μου διαφεύγει κάτι, είμαι σίγουρος πως κάποιος συνάδελφος, που ήταν παρόν, θα με συμπληρώσει.

Re: 2011-12 / ΟΣΣ4

Δευτ Μαρ 12, 2012 9:40 pm

Ευχαριστώ Πολύ

Re: 2011-12 / ΟΣΣ4

Τρί Μαρ 13, 2012 12:21 am

Ευχαριστούμε Γιώργο! Ενδιαφέρουσα συνάντηση, ειδικά το udacity και το MITx! Είπε μήπως αν θα ανέβουν οι βιντεο-παρουσιάσεις στο Dropbox του?

Re: 2011-12 / ΟΣΣ4

Τρί Μαρ 13, 2012 12:36 am

Δυστυχώς, δεν ανέφερε κάτι σχετικό! :/ Δεν ξέρω αν έχει ανεβάσει κι οποιαδήποτε άλλη παρουσίαση, βέβαια. Καλή απορία, τώρα που το σκέφτομαι: έχει ανέβει πουθενά το υλικό που βλέπουμε στις ΟΣΣ;

Re: 2011-12 / ΟΣΣ4

Τρί Μαρ 13, 2012 10:05 am

gigi έγραψε:Ευχαριστούμε Γιώργο! Ενδιαφέρουσα συνάντηση, ειδικά το udacity και το MITx! Είπε μήπως αν θα ανέβουν οι βιντεο-παρουσιάσεις στο Dropbox του?

Εγώ κατάλαβα ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βγάλει τέτοιες βίντεο-παρουσιάσεις, γιατί "δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει τις διαλέξεις πιο αξιόλογων προσώπων όπως αυτών του MIT".

Re: 2011-12 / ΟΣΣ4

Τρί Μαρ 13, 2012 10:37 am

Ναι οκ, αναφερόμουν στις παρουσιάσεις για prototyping κλπ που φαντάζομαι ότι δεν ήταν δικές του! anyway, θα του στείλω μαιλ!

Re: 2011-12 / ΟΣΣ4

Τρί Μαρ 13, 2012 10:54 am

Καλημερα,

λιγο ασχετο με το τοπικ, αλλα που βρισκονται οι οδηγοι μαθηματος/μελετης κτλπ?

Φανταζομαι οτι βρισκονται στο dropbox, αλλα τα μονα λινκς που εχω για dropbox ειναι του τυπου ; http://dl.dropbox.com/u/549350/sdy60/re ... ngJ2ME.pdf
Δηλαδη λινκς προς ενα συγκεκριμενο αρχειο και οχι προς ενα φακελο που θα περισει ολα τα αρχεια σχετικα με τη ΣΔΥ60. Υπαρχει τετοιο λινκ?

Ευχαριστω!
Το θέμα κλειδώθηκε