Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:36 pm

2011-12 / ΓΕ5

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 19, 2012 2:26 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Το παραπάνω εξαιρεί τον Θοδωρή, ο οποίος, ίσως, ακόμη να ασχολείται με την προηγούμενη εργασία. :D

Ε καλά είπαμε, μία εβδομάδα είναι η παράταση! :lol:
Την έχω δώσει από την Τρίτη πάντως την προηγούμενη, απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτήν. Σας διαβάζω κανονικά όμως και με προβληματίσατε, συν του ότι έχουν μείνει νομίζω 3 βδομάδες ακόμα (αν βγάλουμε αυτήν του Πάσχα), οπότε με βλέπω σήμερα θα διαβάζω την εκφώνηση και θα σας πω και εγώ τι καταλαβαίνω. ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 21, 2012 3:48 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Διάβασα και εγώ την εκφώνηση και ήρθα να πω και την άποψη μου. Αρχικά:
andreas έγραψε:
Έχω στήσει το OpenVPN, έχω κατεβάσει και τοποθετήσει στον φάκελο config τα σχετικά αρχεία, και γενικώς έχω κάνει ότι αναφέρουν οι οδηγίες στο http://class.eap.gr/LotusQuickr/library ... enDocument.

Δεν έχω κάνει ακόμα την παραπάνω διαδικασία, ελπίζω να μου λειτουργήσει απρόσκοπτα.

Στην πρώτη γρήγορη ανάγνωση της εκφώνησης κατάλαβα αυτό που αρχικά είχε πει ο Ανδρέας, στην δεύτερη, σε συνδυασμό με τα όσα γράψατε εδώ, νομίζω ότι ο Γιώργος έχει δίκιο και άρα ζητάει να γράψουμε ένα Related Section που θα σχολιάζει και θα συγκρίνει την δουλειά 3 άρθρων (1 αυτό που μας δίνει η εκφώνηση, και 2 που θα βρούμε εμείς). Δεν χρειάζεται να σκεφτούμε δική μας έρευνα σχετική εκτός αν θέλουμε να κάνουμε το bonus.

Σε αυτό το "Related Section" θα αναφέρουμε (σύμφωνα με τον ΣΕΠ εδώ) κυρίως την κριτική μας και όχι μόνο τα αποτελέσματα των ερευνών (τα οποία θα αναφέρουμε εντελώς επιγραμματικά) και όλα αυτά σε 2 παραγράφους το πολύ.

Καλά όλα αυτά στην θεωρία, αλλά νομίζω θα δυσκολευτώ να τα εφαρμόσω στην πράξη...

Στο 1Γ που δεν μας δίνει δικό του άρθρο, θα κάνουμε την σύγκριση μόνο μεταξύ των 2 που θα βρούμε εμείς;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 21, 2012 6:57 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Μια μικρή ερωτησούλα, αν το έχει δει ήδη κάποιος απο'σας για να μη χάνω χρόνο ( :oops: ): το draft της ΓΕ5 που μας είχε στείλει αρχικά με dropbox link, ταυτίζεται με το τελικό pdf που υπάρχει στο moodle? Κι αν όχι, πού βρήκατε την τελική μορφή σε doc? Μιλ μερσί (και συγγνώμη που δεν το ψάχνω από μόνη μου... Δεν είναι από τεμπελιά, αλλά από έλλειψη χρόνου).

edit: Χμ... τώρα που το ξαναβλέπω, λέει "τελικό πρόχειρο", άρα άκυρη η ερώτηση. Εϊναι που συνήθως μας στέλνει κι ένα αρχικό (ή ένα ενδιάμεσο έστω) πρόχειρο πριν το τελικό και παρασύρθηκα. Ή μπορεί να φταίει που μπήκε η άνοιξη... :P


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 21, 2012 7:56 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Σε άλλα νέα, έχω να σας αφηγηθώ την αστεία ιστορία μου, με το κάπως παράξενο τέλος:

Έχω κι εγώ εγκαταστήσει το OpenVPN από πέρσι στα μέσα της χρονιάς και -νόμιζα ότι- το χρησιμοποιώ έκτοτε για να βρω βιβλιογραφία... Πρώτο σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά ήταν η περιορισμένη πρόσβαση που είχα σε άρθρα που παρέχονταν από ACM, IEEE κλπ. Είχα αναφέρει και κάτι σε κάποια ΟΣΣ και όλοι φάνηκαν καθησυχαστικοί οπότε θεώρησα ότι μάλλον δε θυμόμουν σωστά.
Δεύτερη ένδειξη ήταν όταν πρόσφατα βρέθηκα στο εξωτερικό, κι ενώ το OpenVPN με διαβεβαίωνε ότι μου ανέθετε νέα IP όταν το άνοιγα, η IP που φαινόταν να έχω τόσο πριν, όσο και μετά, ήταν ακριβώς η ίδια (θυμάσαι Ανδρέα που στο είχα πει;).
Διαβάζω και την περίπτωση του Ανδρέα κι αποφασίζω να κάνω κι εγώ το ίδιο (Run as Administrator) για πρώτη φορά μόλις σήμερα! Και Ω του θαύματος! Το pc μου αναγνωρίζει αυτή τη νέα IP ως ανήκουσα σε νέο δίκτυο και με ρωτάει για τι είδους δίκτυο πρόκειται. Δεν το πολυσκέφτομαι και απαντάω "work" (το οποίο μπορεί τελικά να ήταν κακή επιλογή), σκεπτόμενη ότι ούτε προσωπικό, ούτε και δημόσιο δίκτυο είναι ακριβώς...
Όλα καλά μέχρι εκεί, πέρα απ' το ότι ένιωσα λίγο ηλίθια που κανά χρόνο τώρα δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα... Κι εδώ ξεκινάει το πραγματικά καλό (όχι, αυτά τα παραπάνω δεν ήταν τίποτα, trust me!). Πάω να συνεχίσω την κουβεντούλα μου στο gmail chat και παρατηρώ ότι δε μου επιτρέπεται η σύνδεση. Το αγνοώ και πάω να googlαρω κάτι και πάλι τίποτα. Μη σας τα πολυλογώ, το OpenVPN πλέον δουλεύει μια χαρά. Μόνο που μου κόβει την πρόσβαση σε κάποιες υπηρεσίες της google. (gmail, google search σίγουρα, παραδόξως όχι σε google maps και google scholar...). Great success! :P
Έχει κανείς καμία ιδέα πώς, τι και γιατί; Υπάρχει καμία πρόταση πώς να το αντιμετωπίσω; (Το disconnect και reconnect το'χω σκεφτεί ήδη, ψάχνω για κάτι περισσότερο αποδοτικό... ;) )


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 22, 2012 7:32 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Βάσω τα ίδια προβλήματα (βλέπε Google, κ.λπ.) αντιμετωπίζω κι’ εγώ. Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, ο τρόπος που το αντιμετωπίζω είναι απλά να συνδέομαι με το VPN μόνο για το διάστημα που χρειάζεται να κατεβάσω κάποια papers και μετά να αποσυνδέομαι. Σίγουρα το πρόβλημα λύνεται αν παίξεις με την “route” δίνοντας προτεραιότητες για ορισμένες IP στο ένα δίκτυο έναντι του άλλου, αλλά δεν αξίζει τον κόπο για τις όσες φορές θα το χρειαστούμε (νομίζω). Το έχω κάνει στη δουλειά όπου τα πολλαπλά δίκτυα είναι μόνιμη κατάσταση και η ταυτόχρονη χρήση τους επιβεβλημένη.

Για να μην αισθάνεσαι άσχημα, να σου πω ότι εγώ είχα περισσότερα προβλήματα. Μετά την πρώτη μου αποσύνδεση από το VPN, δεν έβλεπα καθόλου Internet. Μου πείρε αρκετή ώρα μέχρι να διαπιστώσω ότι η ενεργοποίηση του VPN πειράζει το routing table του υπολογιστή, ενώ μετά την αποσύνδεση δεν το επαναφέρει ακριβώς στην κατάσταση που το είχε βρει. Το πρόβλημα λύθηκε ακυρώνοντας στην static IP που είχε ο υπολογιστής μου και βάζοντάς τον να παίρνει αυτόματα IP και λοιπές ρυθμίσεις από το DHCP του τοπικού μου δικτύου. Αυτό βέβαια μου δημιουργεί ένα σωρό προβλήματα δεδομένου ότι το στήσιμο του τοπικού μου δικτύου βασίζεται σε υπολογιστές με συγκεκριμένη και σταθερή IP. Εντούτοις, όπως είπα και προηγούμενα, δεν αξίζει τον κόπο να αφιερώσει κανείς χρόνο για να λύσει προβλήματα τα οποία σύντομα δεν θα τον απασχολούν.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 25, 2012 9:32 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Στο ερώτημα 3α με τα Wearables έχει καταλάβει κανείς τι είδους έρευνα πρέπει να κάνουμε;

Το link παραπέμπει σε μια εφαρμογή του Lillypad.

Θα περιοριστούμε σε έρευνα στο Lillypad ή θα αναφέρουμε τα πιο σημαντικά ευρήματα του wearable computing?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 31, 2012 1:09 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Εδώ και μερικές ώρες δεν μπορώ να συνδεθώ με το VPN του ΕΑΠ. Νωρίς το πρωί συνδεόμουν κανονικά. Τώρα μου βράζει το μήνυμα “Connection reset by peer (WSAECONNRESET) (code=10054)”. Έχω την εντύπωση ότι θα χαθεί και αυτό το Σαββατοκύριακο χωρίς να προχωρήσει η εργασία.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα σήμερα;

@galatisp: Παναγιώτη δεν προσπερνώ τον παραπάνω προβληματισμό σου, απλά δεν έχω φτάσει ακόμη στο Θέμα 3.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 31, 2012 4:34 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Αντρέα το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.
Μάλλον είναι πρόβλημα στην Πάτρα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2012 8:31 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ψάχνοντας στο scholar δε βρήκα κανένα paper σχετικό με το 1Β που να ικανοποιεί τα κριτήρια της εκφώνησης (τουλ. 5 ετεροαναφορές/έτος).

Μήπως έχει κανείς βρει κανείς καμμιά άλλη πηγή?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2012 8:55 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Ψάχνοντας στο scholar δε βρήκα κανένα paper σχετικό με το 1Β που να ικανοποιεί τα κριτήρια της εκφώνησης (τουλ. 5 ετεροαναφορές/έτος).

Μήπως έχει κανείς βρει κανείς καμμιά άλλη πηγή?

Αν και η έρευνα στο Scholar παρουσιάζει αποτελέσματα για το Autonomous Robots, η αλήθεια είναι ότι, προσωπικά, δεν μου κόλλησε κάτι και έτσι το διεύρυνα το θέμα σε ρομπότ γενικά. Πιστεύω όμως ότι αν αφιερώσεις κάποιο χώρο κάτι θα βρεις. Από τα όσα έχεις γράψει (στο forum) έχω την εντύπωση ότι έχεις περάσει ένα χέρι όλα τα θέματα και τώρα γυρνάς και βλέπεις τι σου λείπει. Αν είναι έτσι, πιστεύω ότι έχεις τον χρόνο να ψάξεις και να βρεις κάτι καλό στο Scholar. Εγώ είμαι αρκετά πίσω κι’ έτσι δεν το παίδεψα παραπάνω.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009