Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 6:37 pm

2011-12 / ΓΕ5

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 3:23 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Έχω στήσει το OpenVPN, έχω κατεβάσει και τοποθετήσει στον φάκελο config τα σχετικά αρχεία, και γενικώς έχω κάνει ότι αναφέρουν οι οδηγίες στο http://class.eap.gr/LotusQuickr/library ... enDocument.

Εν τούτοις, κάνοντας κλικ στους συνδέσμους της εργασίας και πηγαίνοντας στο site του ACM, δεν μου δίνει πρόσβαση στο αρχείο, αλλά μου εμφανίζει το “Buy this Article”. Όπως ακριβώς και πριν την εγκατάσταση και εκτέλεση του VPN.

Έχει κανείς καταφέρει κάτι;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 5:00 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ανδρέα, απ' εδώ μπορείς να προμηθευτείς τ' αρχεία της εκφώνησης (7 τω αριθμώ, εκτός κι αν μου ξέφυγε κάποιο). Ίσως θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την βιβλιοθήκη του ΕΑΠ, για να ξεκαθαρίσεις τί παίζει με το VPN, καθώς σ' εμένα δίνει, όπως σου 'λεγα και στην ΟΣΣ, άμεση πρόσβαση στ' άρθρα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 5:09 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αν και νομίζω ότι το έχεις στημένο και σου δουλεύει από πέρσι, θα επιχειρήσω ένα ερώτημα.

Απλά το έστησες ακολουθώντας τις οδηγίες και από εκεί και μετά κάνεις κλικ στο link της εργασίας, σε πηγαίνει στο site του ACM δίνοντάς σου πρόσβαση στο αρχείο;
Είναι δηλαδή ενεργοποιημένο το εικονίδιο του PDF και κατεβαίνει;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 5:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Από πέρυσι το 'χα στημένο, ναι, και γι' αυτό δεν θυμάμαι λεπτομέρειες της εγκατάστασης, αλλά σίγουρα είχα ακολουθήσει τις οδηγίες που έδινε το ΕΑΠ. Πέρυσι, βέβαια, είχα το φοιτητικό internet, οπότε και δεν το χρησιμοποιούσα, φέτος, όμως, που επιστρέψαμε στο "κανονικό" πακέτο, το VPN κάνει τη δουλειά του, so far, όπως πρέπει: ανοίγεις τον σύνδεσμο και το link του .pdf είναι clickable. Αν δεν μπω με το VPN, από την άλλη, το link του .pdf δεν είναι clickable.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 5:22 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Μπαίνω στο VPN σημαίνει απλά κάνω κλικ το εικονίδιο που η εγκατάσταση δημιούργησε και δίνω user name και password που χρησιμοποιώ στο EAP. Σωστά;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 5:32 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Αυτό εννοώ, ναι! :) Κάνεις διπλό click στο εικονίδιο του OpenVPN GUI, που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας, και φορτώνουν κάτω-δεξιά (δίπλα στην γλώσσα) οι δύο οθονίτσες, στις οποίες κάνεις δεξί click - EAP - Connect - δίνεις τα στοιχεία του ΕΑΠ - και περιμένεις να γίνουν οι οθονίτσες πράσινες (θα σου εμφανίσει κι ένα "EAP is now connected" μαζί με την IP). Αν σου γίνονται όλα τα παραπάνω, δεν βλέπω το λόγο να μην έχεις πρόσβαση κι εσύ στα άρθρα! :?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 5:37 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κι όμως. Το δοκίμασα και από την δουλειά σήμερα και δεν έχω πρόσβαση.
Θα υπέθετα ότι έχεις πανεπιστημιακή IP, αλλά απ’ ότι γράφεις παραπάνω αυτό δεν ισχύει φέτος.
Δεν ξέρω τι να πω.
Ας περιμένουμε τις εντυπώσεις και τις εμπειρίες των υπολοίπων.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τα άρθρα. Ένα-δύο μπόρεσα και τα βρήκα από alternative sources από την δουλειά, αλλά το να τα έχεις όλα μαζί είναι βοήθεια, αν και το πρόβλημα με αυτά που θα χρειαστούν παραμένει.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 6:24 pm   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Γεια χαρά! Ανδρέα τα άρθρα τα κατέβασα κι εγώ κανονικά. Και γενικά δεν είχα πρόβλημα είτε στην ΑCM,είτε στην IEEE κλπ. Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το ΕΑΠ.

Καλή συνέχεια!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 6:47 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
At last ... Μπορώ κι’ εγώ να έχω πρόσβαση !!!!!!!!!

Αυτό που χρειαζόταν ήταν δεξί κλικ στο εικονίδιο του VPN και “Run as administrator” – τουλάχιστον για τα Windows 7 που έχω σπίτι. Αύριο θα το δοκιμάσω και στην δουλειά, όπου έχω Windows XP.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 6:54 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Καλά, Ανδρέα, αυτό το "Run as Administrator" σ' έχει στοιχειώσει πολύ φέτος, ε! :P


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009