Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 3:54 pm

2011-12 / ΓΕ5

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2012 3:54 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Η «άτυπη» παράταση, που περιλαμβάνει και την μεγάλη εβδομάδα, αν δεν κάνω λάθος έχει δοθεί με κάποιο e-mail του κ. Χωριανόπουλου. Σωστά;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2012 4:31 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Έτσι κατάλαβα κι εγώ, Ανδρέα. Μέχρι την Τρίτη 17 Απριλίου, δηλαδή.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 3:54 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μετά το τελευταίο e-mail του ΣΕΠ, στο οποίο αναγράφεται το tip περί του "ορισμού των κριτηρίων για την σύγκριση των άρθρων", αλλά και την απάντησή του στις "απορίες" του Παναγιώτη, στο Portal, ήθελα να ρωτήσω για το αν θα πρέπει τα παραπάνω να λειτουργήσουν συμπληρωματικά με την σύγκριση των άρθρων με γνώμονα την "διάδραση του ανθρώπου-υπολογιστη ή υπολογιστή-περιβάλλοντος", όπως ρητά αναφέρεται στην εκφώνηση, ή αν θα πρέπει να περιοριστούμε στην μεθοδολογία της έρευνας με τους χρήστες και στις τεχνικές υλικολογισμικού κατασκευής των πρωτοτύπων, όπως αυτά διαφέρουν από ερευνητή-σε-ερευνητή. Φαντάζομαι, από την άλλη, πως οι περισσότεροι έχουν ήδη γράψει ένα μεγάλο μέρος της εργασίας, δίχως να 'χουν λάβει, ίσως, υπόψη τους το τελευταίο tip με τα κριτήρια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 8:27 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Η απάντηση του ΣΕΠ για μια σύντομη αναφορά για κάθε paper που ερευνάμε με παραπέμπει στο μέρος related work των papers.
Εκεί όμως συγκρίνονται ανάλογες εργασίες με αυτή που προτείνει κάθε paper, γεγονός που δεν ισχύει για την εργασία μας, γιατί δεν παρουσιάζουμε κάτι δικό μας. Αυτό που έκανα όταν διάβασα την απάντηση του ΣΕΠ (19/3) ήταν να συγκρίνω τις εργασίες που επέλεξα σε σχέση με βάση τα αποτελέσματα τους δίνοντας τη δική μου υποκειμενική κριτική.

Με την τελευταία συμβουλή ξαναπιάνω τα papers από την αρχή και αναφέρω τις μεθόδους έρευνας και την υλικοτεχνική τεχνική προσέγγιση που ακολούθησε κάθε έρευνα. Δε νομίζω όμως ότι μπορώ να κάνω συγκρίσεις στον τρόπο προσέγγισης της κάθε έρευνας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 8:38 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Εγώ έχω κινηθεί, λίγο έως πολύ, όπως και ο Παναγιώτης. Δηλαδή, διάβασα το paper της εκφώνησης, έψαξα και βρήκα τουλάχιστον άλλα δύο σχετικά και σύμφωνα με τις απαιτήσεις της εκφώνησης, και επεχείρησα μία (προσωπική) κριτική στην δουλειά και τα αποτελέσματα (συνεισφορά στο χώρο) των ερευνητών. Πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλει ο κ. Χωριανόπουλος, αλλά από την άλλη έχω προχωρήσει αρκετά για να μπορώ να γυρίσω πίσω και να τ’ αλλάξω.

Στόχος μου πλέον είναι να ολοκληρώσω το συντομότερο την εργασία, η οποία ομολογώ ότι ήταν πολύ πιο κουραστική και χρονοβόρα από κάθε προηγούμενη, έτσι ώστε να αφιερώσω λίγο χρόνο στο διάβασμα. Όπως θα διαπιστώσατε τα αρχεία προς μελέτη, που πρόσφατα μας έστειλε, είναι αρκετές δεκάδες σελίδες. Τουλάχιστον μία ανάγνωση επιβάλλεται – ενώ ο χρόνος μου είναι ιδιαίτερα περιορισμένος.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 9:11 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
...
Στο ερώτημα 3α με τα Wearables έχει καταλάβει κανείς τι είδους έρευνα πρέπει να κάνουμε;

Το link παραπέμπει σε μια εφαρμογή του Lillypad.

Θα περιοριστούμε σε έρευνα στο Lillypad ή θα αναφέρουμε τα πιο σημαντικά ευρήματα του wearable computing?

Έστω και αργά, να πω ότι αυτό που εγώ έκανα είναι να εξετάσω τα wearables γενικότερα καθώς και την σχετική τεχνολογία και έρευνα – δεν έμεινα στο Lilypad.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 12:57 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Τελικά και εγώ το είδα πιο σφαιρικά στα wearables (ανέφερα και τον Mann που αναφέρει και ο Poslad).

Όσον αφορά την τελική μελέτη αναμένω να δώ την επόμενη ΓΕ για να καταλάβω που θα πρέπει να εστιάσω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 08, 2012 5:01 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα σας! Λοιπόν εγώ, με την εργασία της 51 και την έξτρα παράταση που πήρα γι' αυτή, ξεκίνησα μόλις χθες (!!!) να ασχολούμαι με τη ΓΕ5. Και όπως είναι λογικό, πρόκειται να εξαντλήσω κάθε επίσημη, ανεπίσημη, τυπική και άτυπη παράταση που υπάρχει και ο θεός βοηθός... :?
Αφού διάβασα τις -πολύ χρήσιμες ομολογουμένως- αναλύσεις σας σχετικά με το τι περίπου απαιτείται ως απάντηση στο κάθε ζητούμενο, έχω μια καλύτερη εικόνα σχετικά με το πώς πρέπει να δουλέψουμε σ' αυτή την εργασία (αν και μέχρι να φτάσω στην πράξη, γιατί ακόμα είμαι σε πολύ αρχικό στάδιο, θα δείξει κατά πόσο κατανόησα και μπορώ να ανταποκριθώ επαρκώς στα ζητούμενα).
Παρόλ' αυτά, μου δημιουργήθηκε μια απορία που δεν είδα να απασχολεί κάποιον άλλο απο εσάς: Στα ερωτήματα που δεν υπάρχει κάποιο paper προς μελέτη (πχ. 1Β, 1Γ, 3Α) και ειδικά στο 1Γ, πρέπει εμείς πάλι να απαντήσουμε με δύο paper?
Επιμένω στο 1Γ, πρώτον γιατί από το σύντομο ψάξιμο που έκανα, δε βρήκα ιδιαίτερα πολλά papers που να αφορούν ΜΟΝΟ στις τεχνολογίες του 3d printing, είτε που να αφορούν σε εμπορικά προϊόντα (αν κατάλαβα καλά την εκφώνηση), είτε που να έχουν γραφτεί μετά το 2005. Το προσεγγίζω λάθος πιστεύετε; Κι επιπλέον, άσχετο, αλλά είναι ένας ακόμα προβληματισμός μου σχετικά με το ερώτημα αυτό: Πώς συνδέεται το 3d printing με το pervasive computing και τα embedded systems που υποτίθεται ότι είναι ο γενικότερος τίτλος του θέματος; (Δεν είναι μόνο φιλοσοφικού τύπου απορία, είναι και στην πράξη, σε ό,τι αφορά τη βιβλιογραφία που θα επέλεγε κανείς για να απαντήσει στο συγκεκριμένο ερώτημα...)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 08, 2012 7:43 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Αφου παλι η εκφωνηση της εργασια ειναι σε μορφη pdf...ολοι χρησιμοποιησατε καποιο εργαλειο για να την μετατρεψετε σε μορφη .doc ή χανω κατι?;o

Και εγω μια απ'τα ιδια wazka..σημερα αρχισα ουσιαστικα:D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 08, 2012 7:44 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Μας έχει στείλει και το αρχείο σε μορφή doc μέσω mail. Αν δεν μπορείς να το βρεις, πες μου να το ανεβάσω εδώ. Καλή μας αρχή λοιπόν! :P


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009