Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 10:06 pm

2011-12 / ΓΕ4

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 59 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 9:20 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τα apwidgets προσπάθησα και εγώ να τα χρησιμοποιήσω αλλά δεν τα κατάφερα – μη ρωτήσεις για συγκεκριμένα προβλήματα γιατί δεν θυμάμαι.

Όσον αφορά την επαναχρησιμοποίηση κώδικα, λέει καθαρά ότι «θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα». Δεν επιβάλλεται. Άρα δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Εγώ το έκανα με έναν πολύ ιδιότυπο τρόπο. Στην προηγούμενη εργασία, μαζεύοντας πληροφορίες από εδώ και από εκεί, κατασκεύασα έναν δικό μου τύπο ο οποίος και εφαρμόζει φωτεινότητα και αντίθεση (σε επίπεδο pixel) σε μία γραμμή. Την γραμμή αυτή την έκανα copy-paste και σε αυτή την εργασία. Άρα, κατά κάποιον τρόπο, έκανα επαναχρησιμοποίηση του κώδικα. Αν τώρα αυτό γίνει αποδεκτό ή όχι, θα φανεί στην βαθμολογία.

Ειδικά όμως στην περίπτωση της HTML-JavaScript, βλέπε ερώτημα 1Γ, πιστεύω ότι δεν συμφέρει να κατέβεις σε επίπεδο pixel. Έτσι, εκεί έκανα χρήση της Pixastic – όπως και Παναγιώτης, αλλά και άλλοι, απ’ ότι μπορώ να θυμηθώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 06, 2012 10:36 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Παναγιώτη έφτιαξα δικά μου κουμπιά "σχεδιάζοντας" τα, αλλά φαίνεται καλή περίπτωση η χρήση των widgets. Συγκεκριμένα βασίστηκα αρκετά σε αυτό το παράδειγμα.

Πάντως Ανδρέα αν για επαναχρησιμοποίηση κώδικα αναφέρεται ο καθηγητής στην επεξεργασία εικόνας τότε ναι και εγώ θα χρησιμοποιήσω κώδικα από την προηγούμενη μου άσκηση, αλλά μόνο για το brightness όπως λες και εσύ. Η δεύτερη λειτουργία που θα παρέχω, του zoom, θα είναι διαφορετική.

Θα έχω τη δυνατότητα να πω τα "παράπονα" μου (ναι για άλλη μια φορά :lol: ) για τη άσκηση και στην ΟΣΣ του Σαββάτου (ελπίζω να σας δω και εκεί), αλλά θεωρώ ότι ο ΣΕΠ πήρε πατριωτικά το ότι κάποιος του είπε πως οι προηγούμενες ασκήσεις ήταν εύκολες. Όχι ότι η συγκεκριμένη είναι δύσκολη, αλλά ο χρόνος που μου πήρε το 1Α και θα μου πάρει το 1Β μαζί (δηλαδή 20 μονάδες), είναι ο χρόνος που αφιέρωσα για όλη την προηγούμενη άσκηση. :shock:

Όσον αφορά επίσης το 1Γ, θέλει να φτιάξουμε μία σελίδα .html, την οποία θα ανοίγει ο χρήστης μέσα από το Android κινητό του, ή μία εφαρμογή .apk που απλά θα ανοίγει τον ενσωματωμένο στο κινητό browser για να τρέξει την .html σελίδα;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 06, 2012 5:19 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μόλις έστειλα μήνυμα στον ΣΕΠ, ότι δεν μπορώ να έρθω στη συνάντηση, για οικονομικούς λόγους.

Παρακαλώ όποιον καταφέρει να πάει να καταγράψει τα πιο ουσιαστικά, ειδικά για την μελέτη από δω και πέρα
και την 5η ΓΕ.

Π.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 06, 2012 5:27 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Στο 1γ έφτιαξα κάποιες ιστοσελίδες. Για να τις φορτώσω στον emulator και να παίζουν σαν εφαρμογή, έφτιαξα
ένα WebView που φορτώνει την αρχική σελίδα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 07, 2012 10:11 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Μάλιστα Παναγιώτη, ευχαριστώ. Άρα ουσιαστικά είναι η δεύτερη περίπτωση που αναφέρω και άρα στο 1Γ κάνουμε χρήση και του Android SDK σε συνδυασμό με τις κλασσικές ιστοσελίδες.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 07, 2012 11:15 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Χωρίς να θέλω να ταράξω το ήδη ταραγμένα νερά, το Web View, πιστεύω, ότι είναι κάποιο control του Android SDK. Σωστά;

Εάν ναι, εγώ δεν χρησιμοποίησα κάτι τέτοιο. Δούλεψα με το PhoneGap – και το βρήκα σχετικά εύκολο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 07, 2012 1:08 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Πολύ πιθανό Ανδρέα το PhoneGap να χρησιμοποιεί την κλάση WebView για να κάνει ότι κάνει στο Android. Απ' ότι φαίνεται όμως είναι πιο απλό στην χρήση οπότε θα το ψάξω περισσότερο και ίσως ακολουθήσω και εγώ αυτή τη λύση. Ευχαριστώ!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 07, 2012 1:28 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
Πολύ πιθανό Ανδρέα το PhoneGap να χρησιμοποιεί την κλάση WebView για να κάνει ότι κάνει στο Android. Απ' ότι φαίνεται όμως είναι πιο απλό στην χρήση οπότε θα το ψάξω περισσότερο και ίσως ακολουθήσω και εγώ αυτή τη λύση. Ευχαριστώ!

Το θεωρώ σχεδόν σίγουρο. Απλά, δημιουργώντας ένα απλό project, μετά την εγκατάσταση του PhoneGap, το μόνο που έκανα ήταν να πάρω την σελίδα index.html που μόνο του δημιούργησε και να ασχοληθώ σαν να είχα μία μόνο απλή σελίδα html – χρησιμοποιώντας έναν απλό text editor έναν browser. Όταν δοκίμασα και τελείωσα την σελίδα την ξαναέβαλα στο project, το έτρεξα και δεν χρειάστηκε τίποτε περισσότερο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 12, 2012 9:20 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Δυο απορίες της τελευταίας στιγμής για το 2Α. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω ζητάει να γράψουμε για τις εφαρμογές που βρίσκουμε. Επίσης οι εφαρμογές για Android SDK είναι άπειρες για να διαλέξεις κάποια. Και τέλος, όσον αφορά τα στάδια ανάπτυξης και την επιλογή της κάθε μεθόδου με βάση την ανθρωποκεντρική ανάπτυξη, έχει κάτι συγκεκριμένο που αναφέρει το βιβλίο; Υπάρχουν δηλαδή τα στάδια ανάπτυξης στο βιβλίο και άρα θέλει να τα πάρουμε ένα ένα και να σχολιάσουμε;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 59 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009