Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:39 am

2011-12 / ΓΕ4

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 59 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 5:53 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Βγήκε το πρώτο σχεδιάγραμμα της ΓΕ4 εδώ. Δεν ξέρω ποιοι του έχουν ρίξει μια ματιά... αλλά από το λίγο που είδα είναι πολύ θεωρητική για ότι έχουμε συνηθίσει ως τώρα. :(

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 6:22 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ναι. Μία ζαλάδα και κάτι κομμάρες, συνοδευόμενες από μία ξαφνική και αδικαιολόγητη αδιαθεσία τα ένοιωσα κι’ εγώ. Για να δούμε. Τα δεκάρια που μαζεύαμε έως τώρα μάλλον θα συμψηφιστούν με κάποια περίεργα νούμερα, οπότε θα έρθουμε στα ίσια μας. Στρόγγυλο 10 (μέσο όρο) στις εργασίες και με σχετική άνεση είναι “too good to be true”.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 8:06 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μάλλον ζητάει πολλά στην ΓΕ4.
Προς το παρόν προσπαθώ να καταλάβω πως θα παντρέψω το Android SDK με το Proccessing.

Όταν θα έχω κάτι συγκεκριμμένο θα σας ενημερώσω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 10:37 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Δείτε αυτό

https://forum.processing.org/topic/android-emulator-and-windows


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 01, 2012 3:30 pm   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
galatisp έγραψε:



http://wiki.processing.org/w/Android
Note that due to major changes by Google to the Android dev tools, Android mode in Processing 1.5.x no longer works. You must use 2.0a4 for Android development.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 01, 2012 4:41 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Οπότε ακόμα και αν ο ΣΕΠ δοκίμασε την εργασία στο Mac που χρησιμοποιεί και έπαιξε, εμείς με Windows θα έχουμε θέμα. Καλό είναι αυτό να αποσαφηνιστεί νωρίς.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 03, 2012 11:46 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Βρήκα τρόπο να βλέπω τις εφαρμογές που φτιάχνω με το proccessing στον emulator.

Eγκατέστησα το Eclipse με το Addon για Android.

Έφτιαξα μια απλή εφαρμογή, ακολουθώντας αδηγίες από το Ιντερνετ (π.χ. http://coding.smashingmagazine.com/2010 ... h-eclipse/ ή http://www.vogella.de/articles/Android/article.html) και την έκανα να παίζει στον emulator.

Μετά ζητώντας να τρέξει η εφαρμογή του proccessing αυτή τρέχει στον emulator που άνοιξε το Eclipse.
(δεν ήταν δικιά μου σκέψη, ακολούθησα οδηγίες κάποιου post που δε θυμάμαι).

Βρήκα και οδηγίες για proccessing + android
http://www.creativeapplications.net/and ... -tutorial/

http://www.creativeapplications.net/and ... -tutorial/

Με το proccessing μπορούμε να αναπτύξουμε εφαρμογές που υποστηρίζουν διάδραση GUI (mouse click σε κουμπιά).
Για παράδειγμα αν θέλουμε να αλλάξουμε τη φωτεινότητα της εικόνας να υπάρχει κουμπί για αύξηση και αντίστοιχο για μείωση της φωτεινότητας.

Σε περιβάλλον Android, κατά τη γνώμη μου, ταιριάζουν πιο καλά τεχνικές touchscreen. Οπότε το παραπάνω παράδειγμα θα άλλαζε σε slider που ανάλογα
με τη θέση του δείκτη θα άλλαζε η φωτεινότητα.

Μήπως υπάρχει καμμιά βιβλιοθήκη που να υποστηρίζει τέτοια διάδραση και στο Android?

Βρήκα την ControlP5 που έχει πολλά τέτοια αντικείμενα (sliders, menus, κλπ.) αλλά δεν φαίνεται να παίζει σε περιβάλλον Android.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 04, 2012 6:36 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αφού ακολούθησα τις ομολογουμένως πολύ χρήσιμες οδηγίες και link που παρέθεσε παραπάνω ο Παναγιώτης, κατάφερα να στήσω και να δουλέψω μια χαρά το eclipse σε adroid mode.

Στην συνέχεια προσπάθησα να τρέξω το Processing 1.5.1 σε Adnroid mode, και όπως ήταν αναμενόμενο, με βάση τη σελίδα που υπέδειξε ο Στρατής δεν τα κατάφερα. Έτσι, αναγκάστηκα να κατεβάσω το Processing 2.0a4. Μ’ αυτό, τρέχοντας ένα sketch, ανοίγει ο emulator αλλά δεν εκτελείται το sketch μέσα στον emulator. Κατά την εκκίνηση του emulator εμφανίζονται διάφορα μηνύματα με τελευταία τα παρακάτω
Παράθεση:
...
EmulatorController: Emulator never booted. NOT_RUNNING
Ouch. Emulator got killed, I think.
Shutting down any existing adb server...
emulator: WARNING: Unable to create sensors port: Unknown error

Έχει κανείς καμιά ιδέα, ή έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 11:57 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ο τρόπος που έχω βρει εγώ είναι να ανοίγω πρώτα το Eclipse και να τρέχω μια εφαρμογή android
Αυτή ανοίγει στον emulator τελευταίας έκδοσης (π.χ. 4.0.3)
Μετά τρέχω την εφαρμογή του proccessing.
Κανονικά πρέπει να ανοίξει τον δικό του emulator (Processing-0202, έκδοσης 2.2) και να τρέξει εκεί.
Μερικές φορές μπερδεύεται και ανοίγει στον emulator του eclipse

Αν πάλι δεν τα καταφέρει να ανοίξει κάνω Reset connections από το Android menu του Processing.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω πως σκέφτεστε να υλοποιήσετε την Web Εφαρμογή που ζητά στο 1γ.
Θα πρέπει να αναπτυχθεί εφαρμογή που θα ενσωματωθεί στη σελίδα (π.χ. Java Applet) ή
υπάρχει και άλλος τρόπος που μου διαφεύγει;

Επίσης σε ποιό ερώτημα χρειάζεται το Java SE που περιλαμβάνει στα link?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 3:07 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Παναγιώτη σ’ ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Λίγο πολύ έτσι το έλυσα κι’ εγώ, νωρίς σήμερα το πρωί, μετά από παρόμοιες οδηγίες που μου έδωσε κάποιος από το forum του Processing. Λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε εδώ.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι πολύ νωρίς για μένα. Δεν έχω δει ακόμη τίποτε και δεν προβλέπετε μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα – λόγω εργασιακού φόρτου.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 59 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009