Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:30 am

2011-12 / ΓΕ4

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 59 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 3:13 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Το ξέρω θα σας φανεί παράξενο, αλλά μόλις σήμερα άρχισα να ασχολούμαι με την εργασία. Για να σιγουρευτώ ότι έχω καταλάβει καλά, στα:

1Α ζητάει να φτιάξουμε μία εφαρμογή στο processing για Android όπου θα έχεις δυνατότητα file explorer για εικόνες και θα πειράζεις τις εικόνες με χρήση κουμπιών;

1Β ζητάει την ίδια εφαρμογή, αλλά η εφαρμογή να είναι γραμμένη σε Eclipse, με ενσωμάτωση του processing ή με καθαρό Android SDK;

1Γ ζητάει την ίδια εφαρμογή, αλλά web based, δηλαδή να τρέχει σε web browser πάλι σε android όμως; (αυτό δεν το κατάλαβα από την εκφώνηση αλλά από τα όσα γράψατε εδώ). Εγώ από την εκφώνηση καταλαβαίνω ότι θέλει μία θεωρητική σύγκριση των IDE. Λάθος καταλαβαίνω;

Αν ισχύουν πάντως αυτά, ο κόπος που απαιτείται είναι δυσανάλογος της βαθμολογίας της άσκησης...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 4:31 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή αυτήν την απορία και τον προβληματισμό τον είχα και εγώ – στην αρχή. Στη συνέχεια όμως, με τα όσα γράφηκαν εδώ, αλλά και στο επίσημου forum του ΕΑΠ, κατάλαβα ότι έπρεπε να κάνω, και έκανα, 3 φορές το ίδιο πράγμα - όπως περιγράφεις παραπάνω. Στο 1Δ πιστεύω ότι θέλει άλλη μία υλοποίηση με App Inventor, αλλά απ’ ότι κατάλαβα δεν παίζει χωρίς Mac και έτσι το εγκατέλειψα.

Όσο για την δυσαναλογία χρόνου-κόπου και βαθμολογίας, ούτε λόγος να γίνεται. Θα προτιμούσα να είχα επαναλάβει όλες τις προηγούμενες ΓΕ μαζί, παρά να κάνω, τα όσα τελικά έκανα, σ’ αυτή την εργασία.

Καλό κουράγιο, αν και δεν μπορώ να φανταστώ τι προλαβαίνεις να κάνεις – έστω και με χρήση της παράτασης.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 4:41 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ευχαριστώ για την απάντηση Ανδρέα.

Να ρωτήσω λοιπόν εσάς που παραδώσατε ήδη. Τελικά κάνατε κάποιο file browser για να διαλέγει αρχεία ο χρήστης όπως ζητάει η άσκηση ή είχατε κάποιο συγκεκριμένο set αρχείων;
Τα μενού που ζητάει πως τα υλοποιήσατε στο processing; Με την χρήση των κουμπιών του κινητού; Βγάζατε κάποια λίστα με τα δυνατά actions;

Με καθαρά Android SDK θεωρώ ότι βγαίνει αυτό που ζητάει η άσκηση, αφού τα πράγματα είναι κάπως πιο documented στο internet. Το ίδιο και με την Web λύση. Με processing όμως, αδυνατώ να φανταστώ πως θα υλοποιήσω buttons και λίστες για να γίνει αυτό που ζητάει η ασκηση...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 5:24 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή, αν και είμαι σίγουρος ότι ο Παναγιώτης το έψαξε περισσότερο και παρουσίασε κάτι πιο ολοκληρωμένο, εγώ, αν και αφιέρωσα πάρα μα πάρα πολλές ώρες, δεν είχα το χρόνο που χρειαζόμουν.

Εγώ λοιπόν, στο Processing, ζωγράφισα τα κουμπιά για τα φίλτρα. Με το δεξί-αριστερό πηγαίνεις από κουμπί σε κουμπί, και με το πάνω-κάτω αυξομειώνεις την τιμή του φίλτρου. Αν και προσπάθησα με κάτι έτοιμα widgets δεν μπόρεσα να βρω άκρη και αποφάσισα να ασχοληθώ με την ζωγραφική.

Όσον αφορά τον explorer που λες, και εκεί το προσπάθησα με κάτι σαν file opener ή directory chooser (σε έτοιμο) και πάλι δεν είχα αποτέλεσμα. Έτσι, τελικά «φύτεψα» 5-6 εικόνες στο data του sketch, τις οποίες και φορτώνω με την εκκίνηση της εφαρμογής, τις εμφανίζω σε thumbnails και αυτό το θεωρώ μενού επιλογής εικόνας.

Με Eclipse, όπως και εσύ αναφέρεις τα πράγματα είναι πιο βατά. Αν και δεν είχα την παραμικρή εμπειρία με από eclipse, σχετικά γρήγορα, εξοικειώθηκα και έκανα κάτι αξιοπρεπές – νομίζω. Σε κάθε περίπτωση όμως, το SDK θέλει τον χρόνο του.

Ένα βασικό που πρέπει να έχεις κατά νου, αν δεν έχει κάποια συσκευή Android για να δοκιμάζεις τον κώδικά σου, τα πράγματα είναι εκνευριστικά αργά με τον emulator. Ακόμη και με το τελειωμένο πρόγραμμα θέλει υπομονή – όσο για το debugging, φλέβες να έχεις να κόβεις. :D


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 5:38 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ευτυχώς Ανδρέα έχω συσκευή Android και έχω τρέξει με επιτυχία εφαρμογές από το Processing μέχρι τώρα εκεί. Ήδη έχω αρχίσει να υλοποιώ αυτό που φαίνεται πως έκανες και εσύ, με δικά μου ζωγραφιστά κουμπιά και σκεφτόμουν και εγώ κάποια λίστα με thumbnails.

Σίγουρα αποκλείεται ο κώδικας αυτός να μεταφερθεί και για το 1Β, αφού νομίζω εκεί με το Android SDK οι λίστες και τα κουμπιά βγαίνουν πιο εύκολα και "φυσικά".

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, λογικά μέσα στην βδομάδα θα χρειαστώ ξανά την βοήθεια σου (και των υπολοίπων) ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 5:50 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή κάτι που ξέχασα, αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη παραπάνω, είναι ότι χρειάζεσαι Processing 2.xxxxx (beta). Με την 1.5.x υπάρχουν προβλήματα – μη χάσεις τζάμπα χρόνο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 7:09 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Τι προβλήματα δηλαδή; Γιατί ήδη παίζω με την 1.5.1 και δεν έχω διαπιστώσει κάτι ή τουλάχιστον δεν το έχω αποδώσει στην έκδοση του processing. :?

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 7:27 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
Τι προβλήματα δηλαδή; Γιατί ήδη παίζω με την 1.5.1 και δεν έχω διαπιστώσει κάτι ή τουλάχιστον δεν το έχω αποδώσει στην έκδοση του processing. :?

Θοδωρή πάει κανένας μήνας από τότε και δεν θυμάμαι ακριβώς τι. Αν θυμάται ο Παναγιώτης ίσως μπορέσει να σου πει κάτι παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν έχεις το παραμικρό πρόβλημα, ούτε εγκατάσταση θέλει ούτε τίποτε πειράζει στο μηχάνημά σου. Την κατεβάζεις την βάζεις σ’ ένα directory, κάνεις μία δεύτερη συντόμευση (παράλληλα με την 1.5.1) και την τρέχεις. Όποτε χρειαστεί ή θελήσεις τρέχεις την 1.5.1. Δεν νομίζω ότι έχεις να χάσεις κάτι.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 7:43 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ok Ανδρέα σε ευχαριστώ. Κάτι που (επίσης) με προβληματίζει είναι η έκφραση "θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα αν βρείτε έναν έτοιμο κώδικα (π.χ., από την προηγούμενη ΓΕ, ή από άλλη πηγή) και κάνετε τις μικρότερες δυνατές αλλαγές από ερώτημα σε ερώτημα". Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να φανταστώ πως θα μπορούσε κάποιος να χρησιμοποιήσει παραπλήσιο κώδικα στις 3 περιπτώσεις, αφού έχουμε κάτι τελείως διαφορετικό σε κάθε μία. Στην 1Α πχ φτιάχνουμε "ζωγραφιστά" τα κουμπιά διάδρασης, στην 1Β μέσω του Android SDK και στην τρίτη με (πχ) JQuery. Ποιο κομμάτι του κώδικα μπορεί να κρατήσει κάποιος σε κάθε περίπτωση;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2012 8:57 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Θοδωρή καλησπέρα και από μένα.

Καταρχήν για την επιλογή των αρχείων μπορείς να διαβάσεις ένα συγκεκριμένο φάκελο με εικόνες (π.χ. /mnt/sdcard/images)
και να παρουσιάζεις thumbnails για να επιλέγει ο χρήστης. Δε νομίζω να υπάρχει εφαρμογή σε κινητό που για την επιλογή του αρχείου ανοίγει File-> Open...

Στο Processing χρησιμοποίησα τα apwidgets (http://code.google.com/p/apwidgets/) για να φτιάξω κουμπιά (και μενους με κουμπιά).

Συμφωνώ ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις έκδοση 2 στο processing. Ίσως εσύ σταθείς τυχερός επειδή έχεις android τηλέφωνο, γιατί εμένα μου έβγαλε την πίστη ο emulator.

Καλή υπομονή.

ΥΓ. Συγχωρέστε μου την "απουσία" αλλά πρέπει να παραδώσω και για την ΣΔΥ51 μέχρι αύριο.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 59 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009