Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 10:58 pm

2011-12 / 3η ΟΣΣ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 13 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 13, 2012 11:54 pm   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Γεια χαρά παιδιά!!
Ο λόγος που δημιούργησα το συγκεκριμένο θέμα είναι ότι, δυστυχώς δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ στην αυριανή συνάντηση. Θα παρακαλούσα, λοιπόν, αν είναι εύκολο να μεταφέρει κάποιος τις εντυπώσεις του από την συνάντηση. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 14, 2012 9:17 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Με τη σειρά μου να πω κι’ εγώ ότι δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ, και να παρακαλέσω κι’ εγώ, τους συναδέλφους και τις συναδέλφησες, για τα όσα έχει ήδη ζητήσει ο Νίκος παραπάνω.

Μεγάλο ενδιαφέρον, πιστεύω για όλους μας, θα είχε αν ειπωθεί κάτι σχετικά με τα θέματα των εξετάσεων.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 14, 2012 7:14 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα σας. Στην ΟΣΣ ειπώθηκαν αρκετά πράγματα αλλά αυτά που σας ενδιαφέρουν είναι:
- Όσοι είχαν πάρει πέρισυ 2 θεματικές και φέτος μία (τουλάχιστον), θα έχουν του χρόνου δικαίωμα να δηλώσουν και διπλωματική.
- Ζητήθηκε από τους καθηγητές να έχουν ο καθένας τουλάχιστον δύο θέματα διπλωματικών τα οποία θα αναρτηθούν κάπου στο site του ΕΑΠ
- Τον Μάρτη περίπου θα επιλέξουν οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές κάποιο θέμα και αν όντως καταλήξουν να συνεργαστούν με τον καθηγητή, μπορούν να δηλώσουν την διπλωματική από Οκτώβρη.
- Η διπλωματική πρέπει να έχει τελειώσει μέχρι Ιούνη-Ιούλη και θα βαθμολογηθεί τελικά Σεπτέμβρη
- Για να ελπίζει κάποιος σε μεγάλο βαθμό η διπλωματική θα πρέπει να είναι δημοσιεύσιμη. Με άλλα λόγια η βαθμολόγηση είναι αρκετά αυστηρή.
- Ο κ. Χοριανόπουλος θεωρεί ότι μία θεματική και συγχρόνως διπλωματική θα απαιτούσε full time ενασχόληση και δεν μας το συστήνει.
- Η 6η εργασία θα είναι στην μορφή της τελικής εξέτασης και άρα και επαναληπτική.

Τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν ήταν αρκετά γενικά, με εξαίρεση γύρω στη μισή ώρα που ασχοληθήκαμε με το τι ζητάει η 3η εργασία. Αν έχετε συγκεκριμένη απορία για την εργασία, μπορείτε να ρωτήσετε να σας πω αν απαντήθηκε κάτι σχετικό. :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 14, 2012 7:37 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή κατ’ αρχήν σ’ ευχαριστούμε για την άμεση και αρκετά λεπτομερή πληροφόρηση.

Ένα θέμα που έχω, προσωπικά, είναι με το Ερώτημα Γ του 1ου Θέματος. Όπως θα έχεις δει, έχω ρωτήσει σχετικά και στο επίσημο forum του ΕΑΠ όπου ο κ. Χωριανόπουλος έδωσε μία κάποια απάντηση, αλλά ομολογώ ότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρέπει να δώσουμε στην απάντηση.
Δύο παραδείγματα και ένα σενάριο που να βασίζεται σε ένα από τα παραδείγματα;
Το σενάριο, μήπως, δεν θα πρέπει να έχει σχέση με τα παραδείγματα (πχ θα είναι δικό μας - φανταστικό);
Επίσης στην απάντηση που μου έδωσε στο forum γίνεται αναφορά σε class diagrams και flow charts, τα οποία διαβάζοντας την εκφώνηση δεν βλέπω να κολλάνε.

Άσχετα με αυτά που γράφω και προβληματίζομε παραπάνω, πείτε μου σας παρακαλώ τι σας είπε. τι καταλάβατε, ή τι πιστεύετε ότι πρέπει να περιλαμβάνει η απάντηση του συγκεκριμένου ερωτήματος.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 15, 2012 12:48 pm   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Ευαριστούμε Θοδωρή!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 15, 2012 2:28 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ανδρέα αν και θα ήθελα να απαντήσει και κάποιος άλλος στο ερώτημα σου, θα σου πω εγώ τι κατάλαβα και σημείωσα. Κατά κάποιο τρόπο ζητάει ένα σενάριο, storyboard όπως το είπε, αντίστοιχο με αυτό στο 5.5 αλλά συγχρόνως θέλει να αναφέρουμε ποιες βιβλιοθήκες θεωρούμε ότι θα ήταν χρήσιμες στην υλοποίηση του συστήματος, έναν πολύ χοντροκομμένο ψευδοκώδικα, όχι UML diagrams, τα "χοντροκομμένα" πάλι αντικείμενα που θεωρούμε ότι θα χρειαστούν, το hardware και το OS αυτού.

Όπως είπε χαρακτηριστικά, θέλει την προσπάθεια και δύσκολα θα "αποτύχει" κάποιος να απαντήσει στο ερώτημα. Επίσης κάτι ανησυχητικό που είπε είναι ότι τέτοια θα μπορούσε να είναι ερώτηση του τελικού διαγωνίσματος και πιο πολύ την βάζει ως αναγνωριστική και για αυτόν. Προσωπικά δεν σκοπεύω να αφιερώσω τόσο χρόνο σε αυτό το θέμα. :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 15, 2012 2:50 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή και πάλι ευχαριστώ. Νομίζω ότι κάτι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω. Εάν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει ή να διορθώσει θα παρακαλούσα να το κάνει έγκαιρα μήπως και βοηθήσει λίγο ακόμη.. :D

Εάν κρίνω σωστά, τα δύο παραδείγματα που επίσης ζητά το συγκεκριμένο ερώτημα, είναι κάτι το τελείως διαφορετικό και ανεξάρτητο από το σενάριο. Σωστά;

Τώρα όσον αφορά τις εξετάσεις, αν και οι βαθμοί δίνονται πιο απλόχερα από πέρσι, πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος τα πράγματα θα είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ έχω πέσει με τα μούτρα στον κώδικα, προκειμένου να ανταπεξέλθω στις εργασίες, και το διάβασμα έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα – απλή ανάγνωση σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 15, 2012 10:37 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Εγώ σημείωσα ορισμένα σημεία που είπε ο ΣΕΠ, επιπλέον από αυτά που είπε ο Θοδωρής:
Α) Πρότεινε να διαβάζουμε τακτικά τα παρακάτω περιοδικά για να ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις στον Τομέα
Communications of ACM
Interactions of ACM
IEEE Computer
Τα παραπάνω (και άλλα φαντάζομαι) είναι διαθέσιμα μέσω του ΕΑΠ, αν κάνουμε VPN connection.

Αν κατάλαβα καλά θεωρεί ότι πρέπει να ερευνάμε και πλέον των βιβλίων

Β) Τα βιβλία Autonomy Oriented Computing και JAVA 2Me ΔΕ θα εξεταστούν (μάλλιστα πρότεινε να μην ασχοληθούμε καθόλου).

Γ) Η Εργασία 3 περιλαμβάνει αντικείμενα από την 26-27 του Χρονοδιαγράμματος. Υπό αυτή την έννοια το MT mini θα το ξαναδούμε εκεί.

Δ) Στο Ερώτημα 1Γ θέλει 1 σενάριο μόνο για το προτεινόμενο ΣΥΣΤΗΜΑ. Άρα θέλει:

Σενάριο (όπως το παράδειγμα του βιβλίου στην ενότητα 5.5)
Libraries που θα χρησιμοποιηθούν
ψευτοκώδικα που θα περιγράφει την εφαρμογή
Data -> objects
Hardware
O.S.

Επίσης συζητήσαμε τις multitouch προσεγγίσεις:
- capacitive (βλ. Iphone/Ipad) -> τάση από το χέρι
- resistive -> τάση από πίεση
- vision -> αναγνώριση μέσω διαφοράς χρώματος / φωτεινότητας
- lightplane -> laser

Ε) Στο 2ο Θέμα καλό είναι να τονίσουμε τη διαφορά ανάμεσα fiducials και NFC (με τα fiducials μπορώ να καταλάβω και αν το αντικείμενο κινήθηκε ή περιστράφηκε)

Επίσης ότι τον emulator θα τον χρησιμοποιηούσαμε στις αρχικές δοκιμές ενώ για το τελικό προϊόν θα χρησιμοποιήσουμε το
direct mapping

Τέλος ζήτησε στα fiducials να προσωμοιώσουμε χρήση από πολλούς χρήστες που ο καθένας τους χρησιμοποιεί ένα εργαλείο σε διαφορετική εικόνα. Έτσι αν κάποιος δείξει με ένα εργαλείο φωτισμού μια εικόνα να φωτίζεται μόνο αυτή.

Να μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι αυτό δεν προκύπτει από την εκφώνηση του θέματος και κάνει την υλοποίηση πιο δύσκολη από αυτή που αρχικά είχα καταλάβει (και υλοποιήσει) βάσει της εκφώνησης. Υπάρχει θέμα με τον συγκεκριμένο καθηγητή και τις εκφωνήσεις των θεμάτων του, αλλά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα που δε θα ήθελα να αναλύσω περαιτέρω.

Επίσης για την εφαρμογή που θα περιγράψουμε στο 2ο Θέμα πρότεινε τα fiducials να βρίκονται σε αντικείμενα που είναι ή μοιάζουν με αντικέιμενα του πραγματικού κόσμου (όπως για παράδειγμα ένα μεγενθυτικό φακό για την μεγέθυνση)

Αυτά νομίζω ότι ήταν τα πιο σημαντικά.

ΥΓ. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν έκανε καμμία παρουσίαση. Ίσως να οφειλόταν στη φαρυγγίτιδα που το τυρανούσε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 16, 2012 1:48 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ό,τι έγραψαν οι συνάδελφοι παραπάνω θα έγραφα κι εγώ, αν δεν αργούσα να γυρίσω στο σπίτι! :-) Κι αυτή η ΟΣΣ μου άφησε πολλές θετικές εντυπώσεις, καθώς γίναν πολύ όμορφες συζητήσεις, παρά την κατάσταση της υγείας του ΣΕΠ, τις οποίες, μάλιστα, τις αποτιμώ, προσωπικά, ως πολύ εποικοδομητικές! :P


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 16, 2012 10:03 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Και πάλι ευχαριστώ τους συναδέλφους για την ενημέρωση, και ακόμη περισσότερο τον Παναγιώτη για όλα αυτά που είχε την καλοσύνη να σημειώσει και να μας μεταφέρει.

Απ’ ότι κατάλαβα ήταν από τις πλέον ενδιαφέρουσες ΟΣΣ και δεν θα έπρεπε να την χάσω, αλλά λόγοι υγείας κυρίως, δεν μου επέτρεψαν να ταξιδέψω και να παρευρεθώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 13 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009